ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Моля за помощ при избиране на маршурути
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Моля за помощ при избиране на маршурути
Автор Съобщение
ValioKi7a



Регистриран на: 28 Дек 2013
Мнения: 5

Мнение Моля за помощ при избиране на маршурути Отговорете с цитат
Здравейте!

Като начало искам да благодаря на всеки който помогне. Сега към въпроса, понеже съм все още начинаещ в планинарството искам да помоля за съвет отностно еко пътеки или друг тип машурути, за дву-три дневни преходи в Стара планина. Преходите ще ги правя с един приятел и двамата сме стройни млади мъже, добре подготвени физически, което означава, че трудността на терена не е проблем. Проблемът всъщност е, че ми трябва маршурут който да е лесен за проследяване с по-малка вероятност да се изгубим. Друг критерии е да е устроен така, че да започва от село или град до който стига транспорт от София (влак или автобус) и да завършва в такъв град или село. Предполагам, че лагеруването на палатки не е фактор, защото това може да го направим на всяка по-равна полянка. Забравих добавката, че става въпрос за лятото питам от сега за да се подготвя предварително...

Отново искам да благодаря на всеки така добър да помогне ! БЛАГОДАРЯ !
Съб Дек 28, 2013 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ето като за начало от мен.

Еднодневни:
1. Гара Бов - водопад Скакля - Заселе - билото на Понор планина - мах. Добравица - с. Искрец
2. с. Балша - Церецел - вр. Церия - гр. Своге
3. гр. Бухово - вр. Готен - билото на Софийска планина - с. Кремиковци
4. с. Кремиковци - билото на Софийска планина - с. Войнеговци или мах. Ромча
5. гр. Драгоман - по билото на Чепън планина - Бучин проход
6. гр. Бухово/с. Желява - вр. Мургаш - с. Врачеш/с. Чурек
7. гр. Пирдоп - х. Паскал - връх Паскал - с. Антон
8. с. Антон - вр. Братаница - вр. Вежен - гр. Клисура
9. гара Лакатник - хижа Тръстеная - вр. Издремец - с. Лесковдол
10. Клисурски манастир - вр. Тодорини кукли - с. Зимевица

Двудневни:
1. Берковица - х. Ком - вр. Ком - Петрохан / Петрохан - Тодорини кукли - х. Пробойница - гара Лакатник
2. гара Лакатник - с. Миланово - вр. Бегличка могила - х. Пършевица / х. Пършевица - Враца (през Згориград или през пещера Леденика)
3. с. Зверино - вр. Козница - х. Ржана (спане след предваритено обаждане в чифлик Ненкови) / х. Ржана - вр. Чукава - с. Огоя или с. Лесковдол

На този етап толкова. Естествено, възможностите са много повече.
Съб Дек 28, 2013 8:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Сопот:
1 ден: Лифта - междинна станция - Добрила - връх Амбарица - езерото под Голям Купен - палатка.
2 ден: Голям Купен - билото до Жълтец - по коловете и после по лятната пътека до хижа Левски - Хубавец - Карлово.

1 ден. спирка Оплетня (след Лъкатник) - билото на Врачанска планина и обратно долу

1 ден. спирка Оплетня (след Лъкатник) - билото на Врачанска планина - хижа Пършевица.
2 ден. Слизане през Очин дол или до Зверино или до Враца през Згориград

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Съб Дек 28, 2013 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
ValioKi7a



Регистриран на: 28 Дек 2013
Мнения: 5

Мнение Старохотни сте ! Отговорете с цитат
Благодаря за бързото откликване. Разгледах предложенията и всички са доста интригуващи задължително ще ги минем. Искам специално да благодаря за споменаването на кучетата, за тях не се бях сетил, а сега като ги спомена (надявам се не е проблем, че говоря на ти, все пак ако е, се извинявам) ще мога и за тях да съм готов.
Нед Дек 29, 2013 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Видите ли стадо опитайте се да го заобиколите на поне 150-200 метра. По никакъв повод на влизайте вътре в стадото!

Моето мнение е да се тествате с еднодневни преходи около София.Може и от Пирдоп.Там също има интересни места. И не пропускайте една класика. Карлово-х.Васил Левски-з.Ботев-нощувка. На другият ден-з.Ботев-вр.Ботев-Райската пътека-х.Рай-Калофер.
При гръмотевични бури избягвайте билото.

Успех!
Нед Дек 29, 2013 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Re: Старохотни сте ! Отговорете с цитат
ValioKi7a написа:
Благодаря за бързото откликване. Разгледах предложенията и всички са доста интригуващи задължително ще ги минем. Искам специално да благодаря за споменаването на кучетата, за тях не се бях сетил, а сега като ги спомена (надявам се не е проблем, че говоря на ти, все пак ако е, се извинявам) ще мога и за тях да съм готов.
Врачанските кучета са сериозен противник. Все пак са Врачански.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Нед Дек 29, 2013 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5792
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Старохотни сте ! Отговорете с цитат
Веднъж се разхождах из Карловския Балкан с един местен приятел, който се беше снабдил с устройство за прогонване на кучета. Принципа му на работа се състои в излъчване на силни ултразвуци, които изглежда са неприятни и/или стряскащи за кучетата. На няколко пъти той използва устройството и резултата беше впечатляващ -- кучетата се отдалечаваха на бегом с подвита опашка и гледаха да се скрият някъде. Разбира се, няма гаранция че всяко куче би се стреснало от подобно въздействие -- например може кучето да е глухо Smile Из магазините у нашенско също се намират (търсете кучогон, кучегон, dogchaser и т.н.).
Нед Дек 29, 2013 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ValioKi7a



Регистриран на: 28 Дек 2013
Мнения: 5

Мнение ... Отговорете с цитат
Щеките ще помагат, пък ако се пак са врачански каракачанки или кавказци ще сипеме по ракия и приятели ще станем даже... Laughing А за страха, да не показваш страх, колко па да не показваш. Мен от кучета не ме е страх по принцип, ама да ми излезе 80 кила куче колко мечка ше си ме дострашее да ви кажа... Laughing

А иначе мерси за инфото, но като гледах снимките определено бих искал да направя целия четиридневен, изглежда супер....
Нед Дек 29, 2013 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ValioKi7a



Регистриран на: 28 Дек 2013
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Алексйо написа:
Видите ли стадо опитайте се да го заобиколите на поне 150-200 метра. По никакъв повод на влизайте вътре в стадото!

Моето мнение е да се тествате с еднодневни преходи около София.Може и от Пирдоп.Там също има интересни места. И не пропускайте една класика. Карлово-х.Васил Левски-з.Ботев-нощувка. На другият ден-з.Ботев-вр.Ботев-Райската пътека-х.Рай-Калофер.
При гръмотевични бури избягвайте билото.

Успех!


Ние честичко си ходим по Витоша, но за еднодневки. Най-често се качваме с кабинковия лифт в Симеоново до "Алеко", през Торфено бранище до "Златни мостове" и надолу към Владая. Скачаме на маршурутка 22 и кой от каде е.А класиката звучи чудесно, ще я проверим задължително. Благодаря.
Нед Дек 29, 2013 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1522
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, какъв е тоя кучегон и в софийските туристически магазини ли се намира? Аз разчитам на щеки и камъни, но не е лошо да увеличим "огневата" мощ. Що се отнася до погледа в очите "според Z", хич не го спазвам, или ще се колим и хапем, или само ке се пцоваме....
Нед Дек 29, 2013 8:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5792
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Ведрине, какъв е тоя кучегон и в софийските туристически магазини ли се намира? Аз разчитам на щеки и камъни, но не е лошо да увеличим "огневата" мощ. Що се отнася до погледа в очите "според Z", хич не го спазвам, или ще се колим и хапем, или само ке се пцоваме....

Доколкото знам има различни модели (една популярна марка е Dazer), продават ги в оръжейните магазини, а също май и в някои големи вериги (Метро, Практикер и т.н.).
Нед Дек 29, 2013 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1522
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Що се отнася до фалшивите атаки, пробите и отказването след примерно сто метра, си абсолютно прав. Ама не мисля , че бих бил пощаден от зъбатите, защото съм симпатичен. Един заек е сладур в сравнение с мен, пък знаете какво ще го правят. Преди четири месеца имахме проблем край язовир "Белмекен". Близо до голямата стена има изоставена постройка с паднала мрежа. Вътре имаше 5-6 големи кучета. В едната посока минахме относително спокойно двамата с жената. Само ни се зъбеха, затова ги подцених. На връщане между нас имаше около 60-80 метра разстояние. Мен пропуснаха, но решиха, че жената е тъкмо кюфте за тях. Едва ли ги е гледала в очите. Върнах се на бегом, пътьом търсейки сопа и камъни, по асфалта не носех щеки, за което съжалявам. Оправихме се с проблема, но Мима вече има друг поглед върху всяко куче. Не съм звънил на 112, защото ако от кола се смъкнат 4 яки млади мъже, "кученцата" явно ще имат по-кротко поведение и аз ще изглеждам идиот, оплакващ се от плюшени играчки.
По-вероятно е да си купя оръжие, отколкото да уча молитва против кучета. Моята логика е такава, вие правете каквото искате.
Та, какво казахте за кучегона?
Нед Дек 29, 2013 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ValioKi7a



Регистриран на: 28 Дек 2013
Мнения: 5

Мнение кyчегоните Отговорете с цитат
До колкото знам, кучегоните работят с нискочестотен звук който на теория трябва да ги гони, но според мен зависи си от песа, може пък да е от тези който като се чувстват застрашени нападат и да стане още по-зле, че не може и да избягаш на нещо 80 кила примерно ! Very Happy За това треа да караме като братушкките Laughing

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1135896
Нед Яну 05, 2014 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5792
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: кyчегоните Отговорете с цитат
ValioKi7a написа:
До колкото знам, кучегоните работят с нискочестотен звук...

Всъщност използват силен (~135 dB) високочестотен (ултра) звук в диапазона 20-25KHz. По спецификация са ефективни на разстояние до 6 метра, което (в зависимост от размера и настроението на кучето от една страна и хладнокръвието на защитаващия се от друга) може и да е твърде малко. Освен това разбира се няма гаранция че винаги биха подействали по желания начин, тъй че това е едно допълнително, но не непременно достатъчно само по себе си средство за защита.
Нед Яну 05, 2014 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1522
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ясно, това е електронен придатък към сопата. Въпреки това ще купя един. То и тостер не ми трябва, ама имам.
Нед Яну 05, 2014 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov