ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Идеи и мнения за преходи в Осогово/Славянка/Беласица?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Идеи и мнения за преходи в Осогово/Славянка/Беласица?
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Идеи и мнения за преходи в Осогово/Славянка/Беласица? Отговорете с цитат
Здравейте!

Идеята на темата е, че НИКОГА досега не съм бродил из най-запад-югозападните ни планини (защото ми се падат крайно далече). Опитът ни е основно с Рила, Пирин, Родопи, Стара планина. И понеже съм съвсем новобранец за региона, ще ми е по-лесно да ме ориентира някой скитал там.
В Трънския край съм си набелязал доста маршрути, но там е по-ниско, а идеята е за седмица през юли или август, та се търси по-високото.
Така естествено стигнах до Осогово, Славянка и Беласица. Моля за идеи за еднодневни маршрути до 3-4 часа в посока, както и подходяща отправна точка. С кола сме. Не знам дали има цяла седмица къде да се скита из Осогово. Славянка и Беласица са близо една до друга, там може би някакво съчетание?

Всичко добро!
Вто Юни 08, 2021 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Веднага давам идеи, но се чудя от къде да започна. Има какво да се види определено!

1. Осогово
Най-популярният маршрут в Осоговска планина естествено е първенецът в Българската част на планината - вр. Руен. С кола се стига най-нагоре до х. Осогово. После по червената марка по спомен около 13 км в посока. Не е стръмно и е приятно. Има доста боровинки ако нацелите сезона.

2. Славянка
Славянка е много красива планина. Като маршрут мога да препоръчам качване от към х. Славянка през върховете Царев връх, после по граничната бразда до пъвенецът Гоце връх - вр. Шабран и слизане до х. Извора. По маршрута вода има само на слизане от Царев връх/Шабран към засл. Ливадето. На следващият ден можете да се разходите до с. Голешово (има интересна архитектура) и от там има път към х. Славянка или обратно към цивилизацията с автобус към гр. Сандански.

В Беласица нямам опит, но съм и голям мераклия Wink
Там можеш да разгледаш множеството водопади, както от Българска, така и от Македонска страна. Македонските са много лесно достъпни и има табели + хубави пътища до изходните точки. Вр. Тумба е интересно място на 3 граници. И по билото има какво да се види ... но практически съвет трудно бих дал.

Мога да препоръчам и други 3 планини, които са в близост до изброените от теб. Погледни тук И трите се намират между Осоговска планина и Беласица.

Всички изброени маршрути по един или друг начин докосват гранична бразда. Хубаво е предварително да уведомиш Гранична полиция.
Успех!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Юни 08, 2021 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
1. Има ли някакъв друг вариант за Руен, че 13 км в посока - детето сигурно няма да е доволно Laughing Гледам на картата някакъв асфалт, тръгващ от Гърляно, до някакъв рудник и оттам има ясно различими черни пътища, извеждащи на билото при вр. Шапка. Изобщо дали го има този път на практика и в какво състояние е обаче, не знам.

2. Кръгът, който описваш, е добър, общо към 18 км и се вижда всичко, но как да си телепортирам колата от Парилска седловина до там, където слиза червената марка към хижа Извора Laughing
По-възможно ми се вижда 2 отделни прехода - х. Извора - Гоцев връх - х. Извора в един ден и в друг ден - Парилска седловина - Царев връх - Парилска седловина (ако изобщо мога да стигна до началото на маршрута с лека кола). Гоцев връх по червената ли се качва, или по синята? И двете ли са проходими?

3. Водопадите в Беласица "работят" ли през лятото?
Сря Юни 09, 2021 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
1. За вр. Руен това е класическия маршрут. Километрите изглеждат много, но няма и да ги усетиш. В подножието на вр. Шапка излизат наистина едни черни пътища, но нямам идея от къде идват.

2. Гоцев връх може да се качи от х. Извора и по двете марки - червена и синя. По синята марка (представлява изцяло черен път) ще видиш, че има и шорткъти, които също са проходими и пестят доста. Непроходими бяха само преките пътища на асфалтовото шосе долу в ниското. Информацията ми е към август 2020 г. Имай в предвид, че от х. Извора до Гоцев връх си е сериозна денивелацията.

По-долу го описах как може да стане. Ще опитам пак. Ако сте с кола: оставяте колата в с. Парил. От там към х. Славянка през върховете Царев връх, после по граничната бразда до пъвенецът Гоце връх - вр. Шабран и слизане до х. Извора. Нощувка в х. Извора. На другия ден от х. Извора през с. Голешово към х. Славянка и обратно в с. Парил (около 18 км). Малко излишно мятане на крачоли в жегата, но за друг вариант не се сещам. Алтернативен вариант е да си помогнеш с обществен транспорт.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Юни 09, 2021 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
1. Осогово. Преди две-три години някой беше писал, че пътят през мината се охранява и не може да се минава през него. Класиката за Руен е от хижата или паркинга преди хотел Трите буки. Там може и да се спи. Но нагоре наистина е дълго и най-вече (според мен) скучно за дете. Черен път между огради на електропастири. Голо, няма някакви по-интересни форми на релефа като скали, каньони и т.н. По средата има заслон и малко след него чешма. Ако ходите в Осогово задължително се отбийте (кратко е) до гората от засадени секвои в Ючбунар. Също препоръчвам да се мине с колата в Македония до Крива паланка (съвсем близо до границата) до манастира св. Йоаким Осоговски. Манастирът е съпоставим с трите наши най-големи. Има хубав ресторант, приемат левове. Ако имате такива наклонности - в Кюстендил има музей на Майстора.
2. Беласица. Ако успеете да стигнете до хижа Конгуро с колата (последните километри са черен път, не знам как е тази година, преди време съм се качвал с Тойота Версо), имате реален шанс да стигнете с детето и до първенеца Радомир. Препоръчвам на отиване да минете по билото, има гледки към Гърция и езерото Керкини. Навръщане по граничарският път от север. На едно място под него има изворче, дадено е на картата. При по-малки амбиции може да се стигне до връх Конгур, от там гледките също си струват. Ако не успеете да качите колата до хКонгуро, може да стигнете по асфалт до х.Беласица. От там може да идете по маркираната пътека до Ляшнишкия водопад. Също може да се качите пеша до х.Конгуро (бивша застава) и да преспите там с цел да качите билото на следващия ден. Как са условията там обаче не зная, спал съм много отдавна на нея.
3. Славянка. Най-лесно логистически е след Беласица да се иде до х.Извора и малко след нея да се остави колата и по синята маркировка нагоре. Синята е “класическата”. Като се качи Гоцев връх по билото е добре да се иде до Шабран и от там надолу до заслона. След това с колата може да се иде на Папаз чаир (спане) и ако не сте ходили да се качите на вр. Ореляк. На следващият ден до село Парил. От там внимателно с колата до х.Славянка. После пеша до Парилската седловина и Цари връх и обратно. След това навръщане в дясно (при останали сили) може да се разходите по Хамбар дере. И станаха 5 пълни дни плюс пътуването в двете посоки.
Следва да се има пред вид, че с ниска кола това е трудно осъществимо, трябва повече ходене. Не е толкова много, но зависи детето колко издържа. Всички тези маршрути са основно на голо, слънцето е фактор. Също и вода много няма, трябва да се носи.
Сря Юни 09, 2021 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Антон, благодаря. Идеите ми харесаха! "Джипските" маршрути ще ги отложа, колата ми е ниска, с нископрофилни гуми.
За Руен и аз останах с такива впечатления - дълго и скучно. Щом не може през мината (спестява се наполовина пътя) - остава за като порасне още детето.
Славянка, като гледам засега ни устройва само Гоцев + Шабран.
Идеята за Попови ливади ми допадна, в тази част на Пирин не сме били. Все от Банско и Добринище. Там май може да се заформят и други маршрутчета, но не са за този подфорум.

В Беласица добре ли са маркирани маршрутите? Защото като гледам, с едно настаняване в Петрич, можем всеки ден да тръгваме от различни села в подножието на Беласица.
Сря Юни 09, 2021 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
1. Има ли някакъв друг вариант за Руен, че 13 км в посока - детето сигурно няма да е доволно Laughing Гледам на картата някакъв асфалт, тръгващ от Гърляно, до някакъв рудник и оттам има ясно различими черни пътища, извеждащи на билото при вр. Шапка. Изобщо дали го има този път на практика и в какво състояние е обаче, не знам.

Пътят от Гърляно е имал предимно военно (граничарско) и индустриално (рудничарско) предназначение преди много десетилетия. Заставата, в чийто участък попадаше той бе известна в Кюстендилския граничен отряд като "наказателна" заради голямата денивелация в покривания от нея район и най-вече заради доста тежките зимни условия в Осогово. От друга страна комендатурата "Трите буки" (преобразувана сетне в хотел), недалеч от х. Осогово, беше предпочитано място за командировки от служещите в щаба. Оттам е по-удобния подход и към вр. Руен.

Бихте могли и да разнообразите част от маршрута, за предпочитане на връщане, по следния начин:



didkopitko написа:
2. Кръгът, който описваш, е добър, общо към 18 км и се вижда всичко, но как да си телепортирам колата от Парилска седловина до там, където слиза червената марка към хижа Извора Laughing
По-възможно ми се вижда 2 отделни прехода - х. Извора - Гоцев връх - х. Извора в един ден и в друг ден - Парилска седловина - Царев връх - Парилска седловина (ако изобщо мога да стигна до началото на маршрута с лека кола). Гоцев връх по червената ли се качва, или по синята? И двете ли са проходими?

И двете маркировки са проходими (синята дори и за МПС до з. Ливадето (Марина поляна)).


Заслон Ливадето (Марина поляна), 3 януари 2015 г.

Там е и последната вода по маршрута. Има също и преки пътечки между някои от серпентините на синята маркировка с наковани по дърветата "знаци".

Тръгването не е непременно нужно да бъде чак от х. Извора -- би могло да бъдат оставени колите на асфалта около седловината на ЮИ от вр. Св. Илия:


Местността Ращица по пътя между Петрово и Голешово, 2 януари 2015 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Юни 09, 2021 3:26 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юни 09, 2021 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията и снимковия материал.
Да, разбира се, няма да тръгнем пеш от х. Извора, а от седловината Св. Илия, откъдето започва маркировката. Може би кръгов с качване по червената и слизане (по-полегато) по синята.
Сря Юни 09, 2021 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Асфалтовият път, даден на bgmountains, над хижа Беласица - проходим ли е до края си и от там може ли да се спести до х. Конгур?
https://map.bgmountains.org/#hk,map=15/2581984.35/5065797.25/0
Сря Юни 09, 2021 3:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:

Идеята за Попови ливади ми допадна, в тази част на Пирин не сме били. Все от Банско и Добринище. Там май може да се заформят и други маршрутчета, но не са за този подфорум.


От х. Попови ливади са супер удобни вр. Орелек (първенец на среден Пирин), а също така вр. Свещник (супер обзорен и панорамен) в комбинация с вр. Ушите (първенец на южен Пирин). Пътеките в района са перфектно маркирани. Хижарят на х. Попови ливади е много точен, а хижарката Ели готви страхотно.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Юни 09, 2021 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Асфалтовият път, даден на bgmountains, над хижа Беласица - проходим ли е до края си и от там може ли да се спести до х. Конгур?
https://map.bgmountains.org/#hk,map=15/2581984.35/5065797.25/0


Да.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 09, 2021 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Моля за идеи за еднодневни маршрути до 3-4 часа в посока,... Не знам дали има цяла седмица къде да се скита из Осогово.

Ти шегуваш ли се? 1 седмица няма да ти стигне за Осогово! Smile

Кога планираш преходите? Мога да ти дам няколко идеи точно по заданието – 3-4 часа в посока. Но тези дни съм малко зает с други неща, та ако не бързаш много... по-късно ще дам примерни маршрути.

didkopitko написа:
1. Има ли някакъв друг вариант за Руен, че 13 км в посока - детето сигурно няма да е доволно Laughing Гледам на картата някакъв асфалт, тръгващ от Гърляно, до някакъв рудник...

Хайде сега, с детето ще се оправдава! Very Happy Вариант приблизително 10,2 км в едната посока до връх Руен устройва ли те? Smile

Пътят от Гърляно до рудника е затворен с бариера и охрана, не пускат ни коли, ни туристи, било вододайна зона и не се допускали туристи. Бариерата е тук, на около 1265 м н. в.:

https://www.kade.si/#bing=19/2509823.17/5192955.76/0

didkopitko написа:
Асфалтовият път, даден на bgmountains, над хижа Беласица - проходим ли е до края си и от там може ли да се спести до х. Конгур?
https://map.bgmountains.org/#hk,map=15/2581984.35/5065797.25/0

Проходим е и за ниска кола. Но не се спестява много и пътят е по-скучен в сравнение с червената маркировка за хижа „Конгур“ покрай заслоните.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юни 09, 2021 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Не бързам. Стана ми интересно, какво мога да гледам 1 седмица в Осогово.

10 км до Руен е по-добре от 13, слушам Smile От Каракашка махала ли?

Прав си, че не се спестява много - 1.6 км срещу 2.5 км. Все е нещо, ако времето не достига. Най-добре ако успея с колата до х. Конгур.
От х. Конгур до вр. Радомир срещам доста разнопосочни времена - от 3 часа до 4:30 часа.
Чет Юни 10, 2021 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
toc



Регистриран на: 09 Юни 2013
Мнения: 76
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Извинявам се, че се меся в темата, но да попитам някой знае ли как са условията в момента в х.Извора /Славянка/ - към края на месеца планирам ходене в тази посока.
ПС. Ходил съм преди доста време - 2007 год. и тогава хижата тепърва щеше да се ремонтира и спахме по спомени просто върху едни дюшеци Smile
Чет Авг 12, 2021 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Хижа Извора е като музей на граничното дело в хубавия смисъл. В миналото хижата е била гранична застава и много от декорацията и е запазена. Аз лично се изкефих на това Smile

Иначе стаята в която бяхме настанена бе с 2 единични легла, чистичка, матраците удобни и имахме собствена баня. Повече стаи си имат собствени бани с топла вода. В ресторанта без проблем се събрахме 30 човека. Имаше пълнени чушки, салати с продукти от градината край хижата, домашно сирене, домашна ракия от тази на хижаря ... Заклахме и диня в края на вечерта. Лично аз останах с много приятни впечатления. Вън също има маса и пейки. Хубаво е да звъннеш едно телефонче предварително на хижарите.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Авг 12, 2021 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov