ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Решен проблемен участък в най-източната част по Ком-Емине
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Решен проблемен участък в най-източната част по Ком-Емине
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Брей, пустият му Стефан все ще ми развали настроението...

Цитат:
От първи септември започва ловът на елени през сватбения период. През този месец цялата територия се оглася от рева на елените и това е най-атрактивният лов, който предлага стопанството – лов на благороден елен чрез издебване, причакване и примамване. Ловът на елени продължава до края на януари.


Винаги най-нехристиянски съм се радвал, когато прочета, че някой ловец е бил убит по погрешка от друг ловец. Сега обаче предпочитам ловците да се скопят един друг и то в сватбения период, та цялата територия да се огласи от рева им. Ово je атракциja!
Вто Юли 06, 2021 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
emko



Регистриран на: 25 Юли 2017
Мнения: 7

Мнение Re: Решен проблемен участък в най-източната част по Ком-Емин Отговорете с цитат
radi написа:
Всъщност, попадането на туристи в така наречените "активни ловни полета" променя възможностите последните да станат "съществуващи ловни полета". Грубо казано, а ако има юристи, специалисти по еврофинансиране или други запознати, да добавят подробности.
От туристическа гледна точка... във "съществуващи ловни полета" след регистрация към фонд Земеделие се ограничава достъпа вкл май и с постоянни огради. Отново - специалист трябва да уточни детайлите.


Shocked Shocked Shocked

Хора, извинявайте, но едно обявление във форум трябва да бъде юридически издържано ли??? Или аз нещо не разбирам...

Ради, това, което съм написал е с описателна цел за запознаване на широк кръг от хора. Не пиша нито закони, нито друг тип юридически документи.
"...съществуващи, активни..." - разбирайте, че там не е препоръчително за туристическа разходка, поради опасност. Това е Exclamation Без ситен шрифт, без недомлъвки, без скрити вратички. Там може да има ловци.
И затова има други, безопасни пътеки, които искаме да популяризираме. С ЕДИНСТВЕНАТА цел туристите безопасно да преминават.

Exclamation И това е свършено от малка група хора, събрали се и дарили своето време и своят труд. Доброволно, безвъзмездно и безплатно.


А как "специалистите" ще го формулират - не ми се занимава с тази материя.
Вто Юли 06, 2021 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emko



Регистриран на: 25 Юли 2017
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Брей, пустият му Стефан все ще ми развали настроението...

Цитат:
От първи септември започва ловът на елени през сватбения период. През този месец цялата територия се оглася от рева на елените и това е най-атрактивният лов, който предлага стопанството – лов на благороден елен чрез издебване, причакване и примамване. Ловът на елени продължава до края на януари.


Винаги най-нехристиянски съм се радвал, когато прочета, че някой ловец е бил убит по погрешка от друг ловец. Сега обаче предпочитам ловците да се скопят един друг и то в сватбения период, та цялата територия да се огласи от рева им. Ово je атракциja!


Аз също не разбирам ловът като средство за забавление Confused Crying or Very sad
Вто Юли 06, 2021 6:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
и аз. покъртително е и е тъжно, абсурд просто.
Вто Юли 06, 2021 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Emko, ти за „отбора на ловците“ ли играеш или за „отбора на туристите“? Very Happy

Хубаво е, че е разчистен земният път, успореден на асфалтовия, времето ще покаже дали ком-еминейци ще го предпочетат или ще минават по досегашните варианти на Пътеката. Не се знае дали след няколко години земният път няма да обрасте отново. Или пък ДЛС „Несебър“ и за него да кажат, че не могат да минават туристи, защото ще им пречат да избиват животните.

Да има няколко варианта на Ком-Емине не е непременно лошо. Ком-еминейците са достатъчно разумни и сами ще си изберат по кой вариант да минат.

emko написа:
Съвсем скоро ще имаме точен трак на трасето. Имам такъв направен с телефон, но предстои да го направим с GPS у-во, предоставено от ДЛС Несебър. Тъй като и от BG Mountains искат по-точен файл.

Добре де, не може ли все пак да бъде публикуван тракът, дори да е неточен и да е направен с телефон? Комеминейците ще минат, докато го публикувате, и току виж пропуснат да минат по новия вариант. Smile

emko написа:
БТС са уведомени отдавна. И в частност отделът, които се занимава с хижи и маркировка. Отговор от тях няма.

Това кой ти го каза? И като няма отговор – това означава ли, че БТС и ЕРА са съгласни всеки несебърец да променя маршрут Е-3 както му скимне? Ами ако утре в Карлово решат да намацат с боя и да променят Ком-Емине, защото им пречел на Карловската ловна дружинка да ловуват спокойно? Think

emko написа:
Отделно маршрутът не се отклонява.

emko написа:
2. Пред Ловен Дом сме положили стелки, насочващи към горският път, а не по шосето

emko написа:
... основната цел е да дадем безопасен алтернативен път на хората...

Аз ли нещо не разбирам... Маршрутът не се отклонява, но има стрелки, които отклоняват маршрута? Думата „алтернативен“ какво означава? Think

emko написа:
Нека не откланяме фокуса и да не цапаме повече темата.
Ако на някой му се спори по многото засегнати проблемни точки, нека да е в друга тема. Или може на лично

Не мога да разбера защо е това желание да се дискутира на лични. Срамуваме се от позициите си? Крием се от публичност?

Не мисля, че цапам темата. И не отклонявам фокуса. А фокусът е, че ком-еминейците искат да вървят по пътеки, а не по обрасли земни пътища и по шосета. Искат да има вода и храна по Ком-Емине. Затова много от туристите предпочитат варианта през чешмата и заведението „Горската фея“, защото там има храна и вода. А после продължават по Пътеката през гората, която пресича река Дращела. Ала там са ловните полета на ДЛС „Несебър“, които имат клиенти-ловци, на които някои хора искат да осигурят спокоен и богат лов, като за целта „не желая да идват всякакви "природолюбители", да нанасят поражения на малкото останали девствени места и после си ходят с идеите си за следваща дестинация“. Явно „малкото останали девствени места“ се пазят за ловците и ком-еминейците не са желани там, за да не развалят ******* на ловците.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юли 06, 2021 8:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Ба Стефко, ти си по заядлив и от мен. (Пунктоалността няма да я коментираме). И тоз герой ще се обиди най- после. Хем е търпелив. И кво остава, да мажеш на дебело бело червено бело. Хвала БТС, кзл за самозванците. Аааа траях си ама не се сдържах. Като има вариант - да се знае, кой откъде иска да минава. Райън ер от днес пускат София Варна полет, че то си е Ком Емине дето се вика!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Юли 07, 2021 12:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Измежду пътеките (нещата), назове ли се някоя Пътека (Нещото), вкупом появяват се напътствия за правилно/неправилно, указания за съблюдаване на правилността, кодекси за чистотата, вкл. на мисълта, каноничност, еретизъм и пр., но особено важно – институции, щото да ги следят тия работи Wink
Сря Юли 07, 2021 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
... Това, което Ротари клубът е направил, е пътека, която се отклонява от международен маршрут Е-3 Ком-Емине, а съгласуването на такива отклонения и нови варианти на европейски международен маршрут трябва да се извършва с Европейската асоциация за пешеходен туризъм (ERA) и с официалните нейни представители за България, тоест с БТС. ...


Аз пък искам да попитам кой и кога маркира варианта през ловното стопанство и е ли той, като отклонение от Е-3, съгласуван с БТС и ERA. Каквото и да си пишем тук, двата варианта са еднакво легитимни.
Чет Юли 08, 2021 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
Ба Стефко, ти си по заядлив и от мен. (Пунктоалността няма да я коментираме). И тоз герой ще се обиди най- после. Хем е търпелив.

След като почистихме Ужасът на Риш се засякох с Начо Водачо в една хижа. Тогава и аз си мислех, така удебелено, че като
emko написа:


Exclamation И това е свършено от малка група хора, събрали се и дарили своето време и своят труд. Доброволно, безвъзмездно и безплатно.

.

то всеки ще ни хвали, критики няма да има и изобщо никой няма да се "заяжда" с мен, за да не се откажа. Обаче сядаме с Начо на масата вечерта и той почва яко да се "заяжда". Част от това, което аз съм написала по-горе, той ми го каза за един участък в Западна Стара планина, който си бяхме позволили да променим. И куп други неща, повечето критика.
Дали ми стана криво? - Да.
Дали се обидих? - Не.
Дали се отказах? - Не.
Дали разбрах, че съветите, които ми даде на база по-големия си опит, са по-добри от едно "Браво!". - Категорично да!
Така че, всеки си отговаря за своите действия. Ако аз се бях засегнала и обидила, Начо нямаше да е виновен. Ако Емко иска да поддържа този вариант на Пътеката, нито аз, нито Стефан, нито Пацко ще го уплашат. Дори и да не е съгласен с казаното, все ще помисли върху него и ще му е от полза.

packo packov написа:
И кво остава, да мажеш на дебело бело червено бело. Хвала БТС, кзл за самозванците. Аааа траях си ама не се сдържах.

Интересно ми е да наблюдавам напоследък как една лъжа повторена 100 пъти, става истина. Става въпрос за лъжата, че само Стефан маркира грозно и не по стандарта. Единствено УАСО и парковете правят марките по 10 см. Всички останали, малко поради неумение и повечето, защото работата е много, а времето малко, маркират без шаблон и правят марките големи. И дружествата на БТС и дружествата на "самозванците", и свободните електрони като нас.
Знам, че нямаш фейсбук, пък и си зает с малко дете вкъщи, та едва ли скиташ по планините както преди, затова ще ти покажа за какво става въпрос.
Тези снимки са от страницата на ТД "Насам-Натам" и са от маркиране в Странджа през юни тази година, т.е. само от преди няколко седмици:





Както виждаш, намазано е доста дебело бело червено бело и бело синьо бело. Не е правено с шаблон и марките не са идеални. От табелите се вижда, че маркировачите са от ТД "Насам-натам", Български планинарски съюз и Планиландия. Не ги критикувам, защото ако действаха според собствения си правилник, вместо да мажат дебело, щяха цяло лято само една пътека да правят. Казвам им браво за труда и добротворчеството.
Неприятно ми е това, че и те маркират като нас, а после някои обясняват какви са естети и как всички останали са мърлячи. И че хора като теб го повтарят, без изобщо да се замислят и да проверят дали е истина.

И понеже нямаш фейсбук, сигурно не си разбрал, но БТС и "самозванците" се разбраха, председателите се прегърнаха, написаха общ правилник и... се скараха отново. Ама не за големината на марките, а за общинските пари. Разменят си съобщения чрез медиите, голям цирк е. Утре пак ще се сдобрят и ще седнат на една маса и кое е истина, кое театро, иди ги разбери.
Не знам дали си чел "Фермата" на Оруел, но е гениална книга и финалът е как животните гледат през прозореца хората и прасетата:
Цитат:
Дванайсет гласа крещяха гневно и всички си приличаха. Сега стана ясно какво се е случило с лицата на прасетата. Животните отвън се взираха от прасе към човек, от човек към прасе и отново от прасе към човек; но вече беше невъзможно да се каже кой какъв е.

Аз затова гледам да правя маркировката както мога, да кова от "грозните" табели на Светльо и да не се намесвам в политиката, че от там чист никой не е излязъл.
Извинявай, но и аз доста си траях, ама този път не се сдържах...

HHristov написа:

Аз пък искам да попитам кой и кога маркира варианта през ловното стопанство и е ли той, като отклонение от Е-3, съгласуван с БТС и ERA. Каквото и да си пишем тук, двата варианта са еднакво легитимни.


Ние премаркирахме тази пътека, на 30 август 2015 г. Съгласувахме го с БТС, още тогава те ни казаха за предложението на ДЛС-то да ползваме пътя, само че нямахме ресурса да го почистим. Накрая на премаркирането дойдоха хора от дивечовъдното стопанство, не ни позволиха да наковем табелите, които бяхме приготвили да сложим там където пътеката се отбива от пътя и общо взето ни обясниха, че това им е бащиния и не е добре да се мотаем там.
Преди това пътеката е маркирана и поддържана от варненското ТД "Черноморски простори" (което е част от БТС), говорила съм и с техния председател. И те са се опитали да се разберат с ловците, но безуспешно. Не съм го питала кой вариант е легитимен, кой отклонение, защото и той самият едва ли щеше да ми отговори, защото едва ли помни кога и как са направени за пръв път. Като нищо пътеката от там ще се окаже по-стара от ДЛС-то, но и хляба, и ножа, и пистолетите бяха в тях, та не сме им се обяснавали много, като дойдоха, кое е първо - яйцето или кокошката.
Аз лично този вариант не го харесвам, предпочитах по шосето, но е добре да го има.

Между другото днес във фейсбук видях, че ком-еминеец се е набол на дъски със забити на тях пирони малко преди Поморийския проход.
https://www.facebook.com/photo?fbid=6105497559462218&set=a.674512729227422
Anton Stefanov написа:
Днес правим последният участък от Ком-Емине, напредваме към финала имаме още няколко часа. За съжаление, 4 км преди Поморийския проход попаднахме на капани за хора, на самата марка от маршрута на дружбата Е3...
Не е страшно, пирон 10 см в крака... Малко повече кръв и болка, здраве да е... Коцук, коцук ще стигнем до Емине, но нима това заслужаваме ние туристите?




_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Юли 10, 2021 8:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Прав съм бил... Тоя кръст с пироните - на гроба на ловците! На Христос се моля за добрите. За лошите се моля на дявола.
Съб Юли 10, 2021 8:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
HHristov написа:
...
Аз пък искам да попитам кой и кога маркира варианта през ловното стопанство и е ли той, като отклонение от Е-3, съгласуван с БТС и ERA. Каквото и да си пишем тук, двата варианта са еднакво легитимни.

Христо, можеш да отидеш в БТС и да попиташ там. Аз така направих и се срещнах с хора, които физически са маркирали европейските маршрути при самото им създаване през 90-те години.

В много хижи има една карта – „MOUNTAIN HUTS IN BULGARIA“, на която БТС е нанесло международните маршрути:



На тази карта е даден вариантът не по асфалтовия път през Поморийски проход, а вариантът през заведението „Горската фея“ и през река Дращела. Щом БТС дава този вариант на картата – мисля че това дава светлина на горните въпроси.





Така че БТС навремето е решило проблема с вървенето на асфалта и то по много добър начин – вариант през храна, вода и хубава гора.
После ДЛС „Несебър“ решава еднолично да премахне този вариант, но без да разчисти алтернативния земен път покрай асфалтовия проход.
БТС не може да се бори с ДЛС „Несебър“ (нали се сещате какви пари играят там и министерствата на чия страна са).

Още веднъж – браво, че е разчистен алтернативен път, но дали той няма да обрасте отново, дали след време ДЛС „Несебър“ няма и него да затвори, дали ком-еминейците ще го предпочетат – времето ще покаже. Наскоро видях снимки на ком-еминейци, които са минали през река Дращела. Аз лично може би бих минал отстрани на асфалта – най-бързо е, а вероятността да ме блъсне кола е по-малка, отколкото по улиците на София. Very Happy

Та проблемът не е асфалтът, проблемът са ловците и лошите хора – снимките на дървената летва с пироните го показва. И ако някой си мисли, че тези пирони са сложени, за да пукат гумите на мотори и джипове – не е така, в коментарите бяха написали, че летвата с пироните е била заровена по средата на пътя, където минават пешеходците, а не в края, където минават автомобилните гуми.

И накрая – някои чутовни туристически централи веднага се раздвижиха, опитвайки се да извлекат дивиденти от случая – решили са да унищожават маркировката по алтернативния вариант през река Дращела. Като не могат да решат проблема, дай да угаждаме на ловците и да не ги притесняваме... нека си избиват животните на спокойствие... без свидетели...

П.П.
packo packov написа:
Ба Стефко, ти си по заядлив и от мен. ...

Ама не се заяждам – 4 пъти казах „браво“ за разчистения път!!! Smile

А за останалите проблеми – ловците, замърсяването и опазването на природата – признавам си, не можах да се сдържа.
Ама то е нормално – ето снимки от Елените, община „Несебър“ – застроиха брега на морето с лъскави хотели, а боклука го изхвърлят в сметища отзад в гората зад хотелите. Пък после – софийските ком-еминейци били заплаха за екологията! Very Happy

Снимки на Александър Главчев:




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Юли 10, 2021 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ето отзив на ком-еминеец за новия път, за който се твърди, че решавал проблема в най-източната част на Ком-Емине:

Съфорумецът Радослав георгиев, завършил преди 10 дни Ком-Емине:

„и там страшно мазало, след отклонението от асфалта под Плазовец след бариерата пътят е изоран със трактор чак до там, дето излиза на широката просека, дето са засяли жито и овес за животните, после минах по новото трасе, час и половина ми отне, така наречения мулчър е минал високо (понеже има камъни по пътя) и стеблата на отрязаните храсти и дървета стърчат над 20 см от земята, тревата е пораснала и те не се виждат в нея, и пада едно спъване, има голяма опасност да се спъне човек и да се надене на някое от тия стебла, пълно е с тръни, над 20 пъти спирах да си вадя бодли от пръстите, а и трасето е много по-дълго от пътя по асфалта, по асфалта щеше да ми отнеме 40,50 минути, а по това трасе изгубих час и половина в препъване...

... е то от отклонението след Плазовец до Поморииски проход няма друго трасе или път, по който да се мине, за да не им пречим на тия [ловци]

Едни хора след мен се бяха наболи на пирони, забити на дъски, може би на същото място усетих и аз, че маратонката се набоде на нещо, ама се обърнах и нищо не се виждаше, и си викам – е къде пък пирон тука, добре че подметките са ми четири см и половина 😃

... и нарочно са изорали пътя с трактор, хем да не може да се върви, хем и да им е по удобно да заравят тия дъски“

Това ми написа Радо. А ето и кои са били хората, които са се наболи на пироните, забити в дъските и заровени нарочно за пешеходци (по средата на пътя, а не в краищата, където вървят гумите на джиповете):

Източник: https://www.facebook.com/anton.stefanov3/posts/6105497639462210

„Днес правим последният участък от Ком-Емине, напредваме към финала имаме още няколко часа. За съжаление, 4 км преди Поморийския проход попаднахме на капани за хора, на самата марка от маршрута на дружбата Е3...
Не е страшно, пирон 10 см в крака... Малко повече кръв и болка, здраве да е... Коцук, коцук ще стигнем до Емине, но нима това заслужаваме ние туристите?“


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Юли 11, 2021 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
herb



Регистриран на: 14 Окт 2019
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Аз само да вметна, че ще си минавам през "ловните полета", защото там не ви е нито бащиния, нито е някакъв резерват, където видиш ли, не трябвало човек да се мярка, че чак и щели да заличават от картата пътеката..
Освен това по новата "пътека" се пропуска водата.
Пет Юли 16, 2021 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
по принцип си - Защитена Местност Ортото, но пък си е държавна публична собственост и със сигурност всеки е в право да минава там - щом не е оградено. Резерват Калината, който е близо (в полета между Тънково и Кошарица) е ограден.

друг въпрос, ако е защитена местност....защо там се убиват живи същества? но ясно е, че това е риториечн въпрос, защото изобщо няма как да разбера, какво е това "лов" и защо съществува.
Пет Юли 16, 2021 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
herb



Регистриран на: 14 Окт 2019
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Ето ги границите на Ортото
https://envgis.eea.government.bg/arcgis/home/webmap/viewer.html?webmap=705660bcd8b04114ab2e0c0e3db49010&extent=0000000000000027.753763,0000000000000042.708744,0000000000000027.820167,0000000000000042.770445
Пон Юли 19, 2021 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov