ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До Кокалянския манастир

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
До Кокалянския манастир
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение До Кокалянския манастир Отговорете с цитат
Намираме се в Плана планина. Великолепна пътека от Дяволския мост на шосето за Самоков. С лек наклон и сенчеста. Повечето са букове с типичната само за тях топла зеленина на листата, огрени от слънцето. Някои носят бръчките от мъдростта на времето:



Има и гигантски липи, които в момента цъфтят и миришат:



Стигаме до манастира "Св. Архангел Михаил". За съжаление и той е възприел практиката, която става повсеместна: максимално ограничаване на достъпа. Отворен е само в събота и неделя, а може да се види само черквата. Строена е през 1896 (макар че самият манастир датира от времето на цар Самуил, но е бил разрушаван). Пред нея - огромни смърчове на същата възраст:



Запалихме по една свещ и изключително немногословната клисарка отказа да ни пусне в двора, защото било забранено - имало ремонт. Що така вече в много манастири, например в Лозенския - питам аз? - Ами така са решили. - Е, това не е ли Божие място? - Божието място е черквата. - А колко монаси имате? - Ами няколко. - А не можем ли поне чешмата да видим? (Знам, че обикновено манастирите имат чудесна вода.) - Ако искате вода, ще ви донеса. Та такива ми разговори... На излизане обаче изведнъж се появи игуменът (вероятно), който изпращаше някакъв друг монах. И на мен ми щукна да го поздравя с "Помози Бог!" и да го питам за ремонта - кога ще свърши, та да видим постройките зад църквата? Там има още три черкви! Само едната от тъх се вижда от пътечката:



И тогава най-неочаквано той ни покани да влезем! В задния двор видяхме чудесно ремонтирани и поддържани манастирските сгради заедно с параклисите. Стаи поне за сто монаси! Понеже редовите поклонници нямат достъп, ще покажа няколко снимки:







Освен всичко друго, игуменът се оказа доста общителен. Говорихме си за историята на манастира, за възстановяването на други манастири, за спонсорството и дори за политика. Сладващия път, ако клисарката благоволи да го повика, пак ще му се обадим с благодарност!
Пон Юли 05, 2021 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov