ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за достъпността на пътищата в Рила
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Тема за достъпността на пътищата в Рила
Автор Съобщение
persena



Регистриран на: 11 Сеп 2014
Мнения: 18
Местожителство: с. Малево

Мнение Тема за достъпността на пътищата в Рила Отговорете с цитат
Здравейте,
предлагам тема за статута, състоянието, и проходимостта на пътищатта, достъпни с кола/джип в Рила.
Например:
-К. Семково-Хижа македония
-хижа бодрост - х. Македония
-с. Радуил - Кантон Ибър
-местност нехтеница- сухото езеро
-с. Бистрица - заслон "Егречището"
-Благоевград- Царев връх (най вероятно е за джип)

Законно ли ползването на тези пътища и какво е състоянието им?

В последно време ползвах пътя до яз. Калин, Тиха Рила, и кантон Илийна за по-бърз достъп до вътрешността на планината. И трите са достъпни за по-висока кола с бавна 1ва скорост (и която не загрява!). Няма откровенни 4х4 участъци. Преди години минавах целия каскаден път от Белмекен до Нехтеница без проблеми.

Знам че е пешеходен форума, но все пак мисля че ще е полезна тема.
Сря Юли 14, 2021 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,

К. Семково-Хижа македония - достъпен с високо мпс ( разбирай джипообразно) проверено лично. Няма забрани за движение на МПС.
-местност нехтеница- сухото езеро - До пътеката за сухото езеро участъкът е ремонитиран( насипан и валиран) и се стига с лека кола. Проверено лично. Няма забрани за движение на МПС.

Под няма забрани, разбирай няма указателни или забранителни знаци.

-Благоевград- Царев връх (най вероятно е за джип) - Тук е необходимо МПС с бавни предавки, повече клиренс (поне 25см.) и поне АТ гуми. Пътят попада в национален парк.

Каскадният път започващ след спортната база Белмекен до Нехтеница също е насипван.
Сря Юли 14, 2021 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1509
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Джипкоподобно имам отскоро, така че нямам много впечатления.
До Тиха Рила се ходи и с прежалено късо комби.
С джипкоподобно се ходи до Грънчар без проблем.
В Рила има поне две сухи езера - едното над Семково, другото над Кирилова поляна, по мои спомени. Когато съм ходил, не е имало коларски път нито до едното, нито до другото.
Може да съм назад с времето. Question
Сря Юли 14, 2021 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
До тиха рила трябва много да е прежалено МПС-то ако е лека кола, дори може да е еднопосочно пътуване. Ходих преди месец. Пътят на места е доста ерозирал.

До Сухото езеро, това до Семково няма път до самото езеро.
Написал съм че пътят е до пътеката, от където се тръгва за езерото.
Точно където започва пътеката, има уширение на което може да се паркира.

Не знам кога за последно сте ходил, но този път го има от поне 10-тина години ( Поне аз тогава минах за първи път). Преди беше в лошо състояние, сега е по-добре.
Сря Юли 14, 2021 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
От Сестримо до Белмекен - за предпочитане е ляво разположеният на картата асфалтов път като се гледа на юг, въпреки че е малко по-дълъг. Няма дупки, спокойно се разминават 2 МПС - та, само безкрайно много завои и опасност от падащи камъни. Пътят е под охрана, но няма ограничения - след Сестримо има бариера, както и на язовиро. Щом минавате през бариерите, значи сте на правилното място.
По пътя на деривацията - яз. Белмекен, Спортната база, Казандере , Днендемдере, Ропалица, Грънчарица, до местността Нехтеница - около 40 км макадамов път - може да мине всякаква кола, да кажем и ниска като Рено Клио, но с 15-20-до 25-30 км. в час.
Между другото , много помага, постоянно я обновяват едни ентусиасти от един сайт Карта за качеството на пътищата в България: http://www.roads-bg.eu/
Легенда на картата:
Червена линия - лош участък (неравности и дупки)
Оранжева линия - задоволителен участък (неравности, но без дупки)
Зелена линия - добър участък (гладка и комфортна настилка)

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Юли 15, 2021 7:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
persena



Регистриран на: 11 Сеп 2014
Мнения: 18
Местожителство: с. Малево

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм с малко по висока кола (20тина см клиренс) и обикновенно спадам гумите, много помага за каменистите пътища.
Иначе именно за сухото езеро над Якоруда ставаше въпрос. Пътя за грънчар вече е за малко по прежалено МПС, неприятни прагове и камъни на доста места. Пътят сестримо-белмекен през Чаира е направо идеален!

Някой наясно ли е за пътя от Картала до х. Македония-има ли бариера, забрани или др?
Чет Юли 15, 2021 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Има бариера на пътя картала - Македония. Пътят навлиза в национален парк.

Ако ти се заиграва ( което не препоръчвам) можеш да стигнеш близо до х. Македония от Семково.
Има път, който е в лошо състояние ( миналата година съм го минавал последно) който път достига близо до хижата.
Има уширение, на което може да оставиш МПС-то.

Този път, също навлиза в национален парк.

Сестримо - Белмекен пътят е много добър за там, където се намира. Лично на мен ми харесва повече, като гледки на някой места.

Тук е важно да се знае че този път, зимно време НЕ се почиства и подържа.
Чет Юли 15, 2021 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
persena



Регистриран на: 11 Сеп 2014
Мнения: 18
Местожителство: с. Малево

Мнение Отговорете с цитат
redex написа:
Има бариера на пътя картала - Македония. Пътят навлиза в национален парк.

Ако ти се заиграва ( което не препоръчвам) можеш да стигнеш близо до х. Македония от Семково.
Има път, който е в лошо състояние ( миналата година съм го минавал последно) който път достига близо до хижата.
Има уширение, на което може да оставиш МПС-то.

Този път, също навлиза в национален парк.



Предполагам става въпрос за пътя, който тръгва от обратния завой на реката преди самото Семково, минава покрай кантон карааланица, и излиза малко преди мечи проход. Изглежда доста дълго и друсащо. Като километри и състояние, и горе долу време за минаване на отсечката?
Чет Юли 15, 2021 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Да, това е пътят.

14 километра е в една посока.
Макадамен път до Карааланица, проходим с лека кола, като трябва по- бавно.

След Карааланица лошо състояние, едри камъни, на места има ерозирали участъци.

Не мога да се ангажирам с време за преминаване. На мен лично ми отне 4 часа, като аз по-скоро се возя бавно.

За друсане друса да.
Чет Юли 15, 2021 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Тема за достъпността на пътищата в Рила Отговорете с цитат
persena написа:
...

Законно ли ползването на тези пътища и какво е състоянието им?

...

Знам че е пешеходен форума, но все пак мисля че ще е полезна тема.

Разбира се, че темата е полезна, а форумът не е само пешеходен. Smile Дори има и парапланеристи.

Относно законно ли е ползването на пътищата в национален парк „Рила“ – на интернет страницата на парка има карта на пътищата и местата за паркиране,
която е подробна, но много ситна и намирането на конкретен път е малко трудно:



А за достъпа до пътищата пише следното:

Източник: https://rilanationalpark.bg/%D0%B0%D0%B4%D...

Автомобилното движение по пътищата на територията на НП “Рила” по организация не се различава от движението по съответните (по класност и функционална принадлежност) пътища на територията на цялата страна.
Пътищата в НП „Рила“ се класифицират в 3 категории според функционалността и обслужването.

1. Пътища със свободен достъп;
2. Пътища с ограничен достъп;
3 Пътища със забранен достъп.

Според режима на достъп пътищата в Национален парк „Рила“ се разделят на три категории:

а/ Ползването на пътищата със свободен достъп в НП „Рила“ е без ограничение.

б/ Ползването на пътищата с ограничен достъп се осъществява след издаване от директора на Дирекция „НП Рила“ на на съгласувателно писмо по реда на §7 от Преходни и заключителни разпоредби (ПЗР) на Закона за защитените територии (ЗЗТ). За получаване на съгласувателно писмопо реда на § 7 от ПЗР на ЗЗТ физическото/юридическото лице е необходимо да подаде писмено заявление по образец.
Заявление за съгласуване на движение с МПС може да бъде подадено по електронна поща на адрес delovodstvo@rilanationalpark.bg, в Централен офис.

В срок до 7 дни от подаване на заявлението Директора на ДНП "Рила" съгласува/отказва движението на МПС на територията на парка.

в/ Ползването на пътищата със забранен достъп се осъществява единствено и само при извършването на контролно-охранителни, мониторингови, поддържащи и възстановителни дейности от служители на Дирекция „НП Рила“, както и при осъществяването на спасителни операции, противопожарни дейности и аварийни ситуации. Забележка: При необходимост се въвеждат временни ограничения в ползване на така описаните пътища. Промяна на режима за ползване на пътищата в НП „Рила“ се допуска при възникване на природни бедствия и аварии и други непредвидени обстоятелства.

Директорът на Дирекция „НП Рила“, при определени обстоятелства разрешава или забранява движението на МПС по утвърдените с проекта пътища. Движението на МПС извън разрешените със заповедта пътища е забранено.

Карта на пътищата и местата за паркиране в НП "Рила"

УСТРОЙСТВЕН ПРОЕКТ за движението и паркирането на моторни превозни средства (МПС) на територията на Национален парк „Рила“


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юли 20, 2021 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobsunbobsun



Регистриран на: 25 Юни 2017
Мнения: 29

Мнение Отговорете с цитат
Прави впечатление, че на горната карта не е отбелязан пътят от Кирилова поляна до Тиха Рила, който преминава непосредствено между северната и южната част на резерват Риломанастирска гора и отвежа в самото сърце на планината и до друг резерват - Централен рилски. Явно за управата на парка това не представлява проблем, независимо че уикенда Тиха Рила се превъща в паркинг, а интензивносттана движението е като на произволен междуселски път.
Сря Юли 21, 2021 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Пътят до Тиха Рила не е ограничен за движение на ПС и МПС.

Затова и вероятно не присъства на картата.

Това си е чакълест стабилен път. След тиха Рила навлизането с МПС е почти невъзможно, заради самият релеф.

Аз лично не виждам причина този път да не се използва за придвижване с МПС, като това спестява доста време в ходене, което време може да се използва за катерене Smile
Сря Юли 21, 2021 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobsunbobsun



Регистриран на: 25 Юни 2017
Мнения: 29

Мнение Отговорете с цитат
Че пътят спестява дълъг и досаден път съмнение няма. Въпросът е, че щом няма никакво ограничение той съвсем легално може и се използва за моторизирани "разходки" до Тиха Рила. С оглед на разположението му изниква въпросът разумно и смислено ли е това.
Сря Юли 21, 2021 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Вие сте отговорил сам на себе си.

Движението с МПС по пътищата в планиските райони, подчертавам пътища не поляни, пътеки итн не нанася никаква вреда. Дори в някои случаи може да има позитиви.

Обръщал ли сте внимание че по пътищата в планините обикновено няма боклуци, или поне не толкова натрапчиво, както по пътеките.

В конкретния случай е смислено да се спестят около 16-17 километра ( в двете посоки) ходене и носене на багаж, при положение че има път.
Сря Юли 21, 2021 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobsunbobsun



Регистриран на: 25 Юни 2017
Мнения: 29

Мнение Отговорете с цитат
От индивидуална гледна точка разбира се, че е смислено, защото се пести безсмислен път, сили и време. Имах предвид смислено ли е да се изпускат изгорели газове от МПС и да се вдига шум, при положение, че от двете страни на пътя е резерват.

Относно боклуците - все още не съм видял човек на джип да събира боклуци, а ходя доста по планините и то предимно на непополярни места.
Сря Юли 21, 2021 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 1 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov