ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос относно вр. Каменица

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Въпрос относно вр. Каменица
Автор Съобщение
Aegagrus



Регистриран на: 15 Юли 2019
Мнения: 59

Мнение Въпрос относно вр. Каменица Отговорете с цитат
Здравейте планинари,

с идването на лятото планирам с моята група еднодневен поход до вр. Каменица, но не намирам достатъчно информация във форума. Тъй като идването до планината трябва да стане с кола, разглеждам тръгването от х. Яне Сандански като предпочитания вариант (или е по-добре от Безбог?). Смятам да атакуваме върха от южната му страна по въведената в Kade.si пътека. В тази връзка имам следните въпроси, тъй като не съм бил в този район на Пирин:
- възможно ли е минаването на маршрута за един ден?
- може ли да се очакват летни условия в средата на юни или е типично наличието на преспи и сняг в района на върха по това време?
- пътеката за изкачването на върха от юг с голяма степен на трудност и стръмност ли е?

Ще се радвам много на отговори и още повече на илюстративни снимки от пътеката към върха, ако някой има такива. Smile
Сря Май 26, 2021 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, колега!
Възможно е изкачване на вр. Каменица за един ден. Ние оставяме колата на разклона "Туричка черква - Мозговица" и хващаме пътеката за х. Беговица. Оттам до Беговишки превал е официална маркировка. От Беговишки превал хващаш без пътека (всъщност има пътека, има и каменни пирамидки) през най-горното Беговишко езеро и започваш да се катериш към превала между Каменица и Безименния (на Бгмаунтинс е Каменица-Яловарника) и оттам към върха. От Беговишки превал до върха имаш към 350 метра "+" денивелация, така че си прави сметката за трудност и стръмност. За съжаление, не мога да отговоря на въпроса за ходене през юни. След един инцидент юни месец през снежника под Мангър тепе, вече преди средата на юли не излизам по високото...
Снимки на пътеката не мога да покажа, тъй като "Снимка.бг" се срина, а още не съм решил (и дали...) къде да качвам снимките си. В тази тема съм описал почти всички еднодневни пирински разходки, може да ти е интересно.
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=17359#17359
Чет Май 27, 2021 9:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3056

Мнение Отговорете с цитат
От Безбог е малко по-дълго, но пък е с по-малко денивелация... От х.Яне Сандански те чака сериозно изкачване... Всичко си има предимства и недостатъци. Аз не мога да се похваля с изкачване по описаната пътека. Преминавал съм от други места, при това натоварен с голяма раница, палатка и чувал - за един ден от Атмегдан, през Беговица, от там нагоре и на Кози превал - нагоре по ръба на т.нар. Каменишка кукла - пълен траверс на гребена до Кралевдворските порти. Само на слизане от някаква Малка Каменица май се казваше, помня, че имаше малки стъпалца, но не е кой знае какво, завъртях целия циркус Белемето и слязох към Влахини езера. Това за един ден и без бързане, с тежка раница. Давам информацията само са сведение, без да съветвам откъде да се минава, само доколко и за какво стига един ден в Пирин...
Сериозно бих се замислил в избора между Сандански и Безбог. От Безбог, с изкачване по гребените откъм краледворските порти, заради ония прагове, би било малко по-трудно, но пък според мен повече си струва...
Чет Май 27, 2021 9:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5792
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Освен споменатите възможности има и един донейде по-непопулярен вариант с подход откъм х. Пирин (м. Лъките) през циркус Дупката и Маленкото езеро. До подножието на циркуса движението е по маркирани пътеки. Оттам нагоре -- без пътека, но по относително лесен терен. Преди 13 години тук-там имаше и каменни пирамидки.


Поглед от вр. Каменица към немаркираната част от маршрута покрай Маленкото езеро, 19 октомври 2008 г.


Поглед от вр. Каменица към немаркираната част от маршрута и вр. Яловарника, 19 октомври 2008 г.


Поглед от вр. Каменица към немаркираната част от маршрута, Яловарника и Зъбът, 19 октомври 2008 г.


Маленкото езеро с ръбът на Яловарника на заден план, 19 октомври 2008 г.


Поглед от района над Маленкото езеро към вр. Каменица, 19 октомври 2008 г.


Поглед от Маленкото езеро към вр. Хлевен (Амбарташ), 19 октомври 2008 г.


Маленкото езеро, 19 октомври 2008 г.

Юг-югоизточното изложение на гореспоменатия маршрут предполага по-малко снежни участъци в средата на юни след тази по-снежна зима във високите ни планини.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 27, 2021 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3297
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Въпрос относно вр. Каменица Отговорете с цитат
Aegagrus написа:
...

- възможно ли е минаването на маршрута за един ден?
- може ли да се очакват летни условия в средата на юни или е типично наличието на преспи и сняг в района на върха по това време?
- пътеката за изкачването на върха от юг с голяма степен на трудност и стръмност ли е?

Ще се радвам много на отговори и още повече на илюстративни снимки от пътеката към върха, ако някой има такива. Smile

Възможно е за 1 ден, но е трудно. Ако с по-висока кола се отиде до хижа "Беговица", изкачването вече би станало много по-лесно в рамките на 1 ден. Какво е сегашното състояние на земния път до хижата и дали може да се мине с по-висока кола - не знам, през 2019 г. можеше.

В средата на юни е типично да има останали снежни преспи. Колко ще са те и дали ще могат да се заобиколят без опасност - трудно е да се предскаже поради навалелия късен сняг тази пролет. Ето снимка на връх Каменица от 22 май 2021 г. от Асен Прахов (снимката е публична във фейсбук профила му):



Пътеката от юг не е с голяма степен на трудност (тревисто-камениста пътечка, на места без пътека), но е с голяма степен на стръмност.

Относно "илюстративни снимки от пътеката към върха" - по-долу давам връзка към "малко" мои снимки на пътеката от хижа "Беговица" до Беговишки превал, после нагоре покрай горното Беговишко езеро до "превал Каменица/Яловарника", отклонение до безименния връх 2689 м (южно от връх Каменица) и накрая качване на връх Каменица за залеза (снимките са от 14.09.2019 г.).

Ако има още въпроси - питай без колебание.

Успех!

https://photos.app.goo.gl/dAim3MRny6jTj3JP6

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 27, 2021 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Drako



Регистриран на: 06 Сеп 2020
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
От Сандански до Каменица и обратно за един ден ... дори с много добро темпо си е 5 - 6 часа в посока, нон-стоп, без почивки, без гледки, абе напред с козите Smile Относно снега, времето бързо се затопли, та след средата на следващия месец ще го е постопило може би. Варианта от Безбог също е възможен, но и там трудно ще се класирате за лифта на връщане, а надолу си е бая слизане, особено след един ден по Каменаците . Като цяло си е доста отдалечена от всичко живо и затова не е особено лесен връх за разходка(еднодневна). Миналата година се засякох с едни ентусиасти дето го бяха правили това от Безбог, на хижата добре че има разни хора от Добринище които транспортират иначе не виждам как щяха да слязат ;дд
Чет Май 27, 2021 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От разклона до връх Каменица го взимах за 5:15-5:30 часа, без да бързам, но и без мотаене. Последно съм се качвал на Каменица 2017 г., но през т.н. Каменишка кукла, и то в мъгла и след това дъжд. Който е ходил по мокри камъни знае.... какъв "кеф" е. Слизането е не повече от 3,5 часа. Така че, за млади и подготвени хора не трябва да е никакъв проблем да го направят за един ден, щом аз съм успял (тогава на 58 г. и със ставни проблеми). Като стана дума, имам мерак още веднаж да се кача на връх Каменица, може би за последно....
Пет Май 28, 2021 1:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Aegagrus



Регистриран на: 15 Юли 2019
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за изчерпателните отговори. Така като гледам обаче с многото сняг и трудния сняг, може би този трек не е съвсем по силите на групата ми.
Съб Май 29, 2021 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 39
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, късно виждам темата, но все пак да напиша.
Качвал съм вр. Каменица през каменишки превал преди 2 години.
Маршрута е следния - хижа Яне сандански по асфалтовия път нагоре (последния завой се минава напряко през вилите има широка пътека) и се стига до разклона на асфалтовия път - продължава се направо между вилите, като двете разклонения на асфалта остават в страни. Има няколко табла на НП Пирин и табела Пътека на мира. Продължава се по синята марка между 5-6 вили и после се върви покрай реката до хижа Беговица. Пътеката е стръмна в края, аз я взимам за 50 минути, но ходя по нея поне 10 пъти годишно и съм и свикнал. След стигамето на хижа Беговица (до нея денивелацията е 600 метра от х. Яне Сандански) се продължава по синьо-жълтата марка. След около 1-1.10 часа се стига до разклон (това е моето темпо) и двете марки се разделят. Продължава се по синята (има и колове) в ляво - жълтата е към Кукленско езеро и превала между Куклите и Зъбът. След разклона почва сериозно качване (не че до сега е малко) и се стига до Беговишки превал. Там при най високоя кол, преди да се спуснеш към подсичането на Каменишка кукла напът за Тевно езеро, се отбива надясно през каменно море (или както там се казва) - има пирамидки. Като го минеш пътеката към седлото между вр. Каменица (в ляво по посока катеренето) и другия връх който не знам как се казва е видима, но немаркирана. От седлото си на ляво и само нагоре, подбираш си пътя, няма някаква драма но трябва да се внимава, че някои големи камъни се клатят. На върха има купчина камъчета, пръчка и кенче бира Каменица Smile
Аз го направих маршрута за 10 часа с почивките от хижа Яне Сандански. На върха обядвахме и стояхме около 40-50 минути, но бях с чисто нови обувки и малко ми беше тегаво на краката. Маршрута е около 37000 крачки, но денивелацията е почти 1700 метра, а на няколко пъти се слиза и пак се катериш (особено преди превала) така че си е сериозно ходене.
В момента сняг няма, минах от там на път за Тевно езеро миналия уикенд. От хижа Яне Сандански до превала (когато се напуска синята маркировка) го взехме за 4 часа, но имай-предвид че аз ходя бързо, пък и вече не пуша Smile
Съб Юли 10, 2021 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov