ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
въпрос за маршрут от хижа Безбог до връх Джангал и обратно

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
въпрос за маршрут от хижа Безбог до връх Джангал и обратно
Автор Съобщение
katya_markova



Регистриран на: 28 Юли 2021
Мнения: 3

Мнение въпрос за маршрут от хижа Безбог до връх Джангал и обратно Отговорете с цитат
Здравейте, планувам изкачване на връх Джангал, но без преспиване на тевно езеро, маршрута който смятам да следвам е от хижата до заслон тевно езеро, изкачване на върха по жълтите точки, до тук добре, но искам съвет за връщането до хижата, дали към попово езеро, или към Валявишки езера, не съм ходила в района,не съм сигурна колко часа излиза прехода, ако някой го е минавал да даде съвет. Благодаря!
Сря Юли 28, 2021 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3050

Мнение Отговорете с цитат
А задължително ли е да се ходи на Тевното езеро?
1. От Безбог връх Женгал се качва НАЙ-БЪРЗО като се иде на Попово езеро и от западните му брегове се тръгва по маркирана с пирамидки виеща се между скалите пътечка, вървяща по североизточния му склон. Тя излиза на нещо като предвършие с по-умерен наклон и от там, по насечени на стъпала камъняци се излиза на самата капа на върха.
2. От Безбог връх Женгал се качва НАЙ-ЛЕСНО като се иде на Попово езеро, но преди езерото се хване надясно по пътеката за х.Демяница. След превала се слиза леко и наляво, по посока юг, преминава се непосредствено под женгалските игли и самата стена на този връх, веднага в дясно на най-голямата му стена е склонът, по-който се излиза безпрепятствено догоре.
Колко време - не мога да кажа, някой може да направи х.Безбог - Женгал - х.Безбог за 3 часа общо, друг може да се тътри и цял ден. Зависи от човека, моментната му форма и нагласа, от времето и … безброй други фактори....
Сря Юли 28, 2021 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Ако ходите за удоволствие, не е нужно да се ходи до Тевно езеро. Най-обгледно е изкачването по пирамидките от Попово езеро, споменати от vladoff. Те тръгват на запад, както е на картата,от мястото на съединяване на Попово езеро с малко езерце на север. Постепенно завиват на юг и минават зад един ръб. Тук трябва да внимавате - двадесетина метра след ръба, завиват надясно по сипея нагоре /виждал съм и направо пирамидки/. След върха се слиза по югозападния ръб. Ако се върнете по пирамидките покрай Валявишки езера и по пътеката от Дамяница, времето е около 7 часа /с почивки, снимане/. Ако слезете по оранжевите точки и от портата през Самодивските езера /Кралеви/, е малко повече. Добре е да сте със щеки.
Сря Юли 28, 2021 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
katya_markova



Регистриран на: 28 Юли 2021
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Rich написа:
Ако ходите за удоволствие, не е нужно да се ходи до Тевно езеро. Най-обгледно е изкачването по пирамидките от Попово езеро, споменати от vladoff. Те тръгват на запад, както е на картата,от мястото на съединяване на Попово езеро с малко езерце на север. Постепенно завиват на юг и минават зад един ръб. Тук трябва да внимавате - двадесетина метра след ръба, завиват надясно по сипея нагоре /виждал съм и направо пирамидки/. След върха се слиза по югозападния ръб. Ако се върнете по пирамидките покрай Валявишки езера и по пътеката от Дамяница, времето е около 7 часа /с почивки, снимане/. Ако слезете по оранжевите точки и от портата през Самодивските езера /Кралеви/, е малко повече. Добре е да сте със щеки.

Много благодаря за подробното описание и на Вас и на vladoff , ще се възползвам Smile
Сря Юли 28, 2021 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Катя, най-елементарно е от самото начало на Поповото езеро (като идвате от хижа "Безбог"). Веднага вдясно ще видите червените точки и надпис върху скалата. Качвате се без никакво усилие до един ръб, от който се виждат Валявишките езера. От ръба наляво след каменната пустиня се вижда да стърчи върхът. Казват, че до него имало няколко по-стръмни метра, но не били невъзможни. Не съм се качвал оттам. Преди години можах да стигна само до ръба, защото не бях във форма. Предупреждавам ви обаче, че на връщане ви дебне кошмар: точките, които на качване са били пред очите ви, сега ви се явяват в гръб и няма начин да ги следвате. Тогава бях с малките внуци и на едно-две места щяхме яко да се заблудим. Добре че те като по-ниски забелязваха пролуките в клековете. Още в началото на изкачването пресрещнахме една двойка, която също се беше заблудила и идваше по скалите съвсем встрани от пътеката. Решил съм да следващия път да взема спрей и да пръсна точки на местата, които биха се виждали на слизане. Ама... следващия път. Успех! Ще снимате чудесни изгледи.
Сря Юли 28, 2021 7:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
katya_markova



Регистриран на: 28 Юли 2021
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Катя, най-елементарно е от самото начало на Поповото езеро (като идвате от хижа "Безбог"). Веднага вдясно ще видите червените точки и надпис върху скалата. Качвате се без никакво усилие до един ръб, от който се виждат Валявишките езера. От ръба наляво след каменната пустиня се вижда да стърчи върхът. Казват, че до него имало няколко по-стръмни метра, но не били невъзможни. Не съм се качвал оттам. Преди години можах да стигна само до ръба, защото не бях във форма. Предупреждавам ви обаче, че на връщане ви дебне кошмар: точките, които на качване са били пред очите ви, сега ви се явяват в гръб и няма начин да ги следвате. Тогава бях с малките внуци и на едно-две места щяхме яко да се заблудим. Добре че те като по-ниски забелязваха пролуките в клековете. Още в началото на изкачването пресрещнахме една двойка, която също се беше заблудила и идваше по скалите съвсем встрани от пътеката. Решил съм да следващия път да взема спрей и да пръсна точки на местата, които биха се виждали на слизане. Ама... следващия път. Успех! Ще снимате чудесни изгледи.

Благодаря😊 вече съм по-уверена за прехода, за гледките съм сигурна, дано всичко е наред до 22 август и дано времето да е хубаво😊
Сря Юли 28, 2021 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Съвет от патил: просто на всяка червена точка при изкачването се обръщайте назад и се мъчете да запомните мястото. Може пък аз да съм бил кьопав, знам ли? Но това е наистина най-добрият маршрут! Не мислете изобщо за Тевното езеро. Както писаха приятелите, има и по-завързани маршрути на връщане, например през Самодивските езара, но съветът ми е да ги оставите за друг път. Изборът Ви е сполучлив, желая Ви сполука! И очаквам пътепис със снимки...

P.S. За ентусиастите времето на Пирин винаги е хубаво! Бог Перун-Пирин е с вас! Very Happy Знам го от многократен опит.
Сря Юли 28, 2021 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov