ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Алпийско катерене в Северен Джендем през лятото

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Алпийско катерене в Северен Джендем през лятото
Автор Съобщение
ivanff1



Регистриран на: 29 Юли 2021
Мнения: 9

Мнение Алпийско катерене в Северен Джендем през лятото Отговорете с цитат
Здрасти,
Гледах няколко зимни аплийски тура в Северен Джендем (https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=routeinfo&idRoute=1283 и https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=routeinfo&idRoute=1281) и си мисля, че и през лятото могат да се катерят (въпреки всички тревни и туфени тераси), но все пак се чудех дали е така и реших да питам преди да ида директно там. Някой да се е пробвал там лятото и да може да даде малко акъл?
Благодаря предварително!
Чет Юли 29, 2021 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladoff е форумния член, който може да ти даде инфо или поне източници за информация.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юли 29, 2021 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Както е казал Васкооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооо
Владофффффффффффффффффффффффф ти е човека Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Пет Юли 30, 2021 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Екстремни жеги!!! Отговорете с цитат
Дават резултати!
Пет Юли 30, 2021 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivanff1



Регистриран на: 29 Юли 2021
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
vladoff е форумния член, който може да ти даде инфо или поне източници за информация.

Ясно, мерси! Ще го потърся из форума ако не ме изпревари и види темата преди да съм писал. Very Happy
Пет Юли 30, 2021 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivanff1



Регистриран на: 29 Юли 2021
Мнения: 9

Мнение Re: Екстремни жеги!!! Отговорете с цитат
tzezko написа:
Дават резултати!

Ще гледам да хвана период, в който не е чак толкова горещо горе.
Пет Юли 30, 2021 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Ок.
Лятос става. Почти изцяло туристически е вариантът на ПСС, който горе се свързва с Централен ръб и излиза но Малкия Юмрук. Трябва да се внимава само на последните 50 метра, където има някакво елементарно катерене.
Централен ръб долу има някакви стъпала, които се заобикалят. Водните дупки имат различни обходи от запад. Всичко останало е, меко казано страшно за ходене без въже, а с въже, т.е. катерене, лятос е почти безсмислено...Може би Варна и Благо биха могли да се преминат някак лятно и да се брои като елементарно катерене...
Има и няколко тура големи тесли, за които трябва да питаш Маровски, той понастоящем е най-големия специалист по Северен Джендем. Например Малчика, за жалост не съм бил на него, но потърпевши разказаха, че лятно било доста по-страшно заради невъзможността да практикуваш "туфинг" по ключовите пасажи.
между другото, предстои преописание на повечето турове - ще им правим тракове, описания по площадки, варианти за избягване при лошо време и т.н. Но това ще стане … най-вероятно друг път...
Аз имам само едно лятно ходене, първото ми ходене по Централен ръб. Без инвентар. Глупашки не взехме вода, щот мислехме че ще го минем бързо, но за сметка на това носихме пиене. И горе на рампата, вместо вода, изпихме виното, и стана много лошо. Замалко не се пребих по скалния участък на излизане...
Мисля, че най-много летни ходенета там има Милен Джановски от Търново. Ако знаеш как да го намериш, него питай, той ходи там много често и по всяко време на годината. Би трябвало да даде най-достоверна информация.
Пет Юли 30, 2021 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivanff1



Регистриран на: 29 Юли 2021
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ок.
Лятос става. Почти изцяло туристически е вариантът на ПСС, който горе се свързва с Централен ръб и излиза но Малкия Юмрук. Трябва да се внимава само на последните 50 метра, където има някакво елементарно катерене.
Централен ръб долу има някакви стъпала, които се заобикалят. Водните дупки имат различни обходи от запад. Всичко останало е, меко казано страшно за ходене без въже, а с въже, т.е. катерене, лятос е почти безсмислено...Може би Варна и Благо биха могли да се преминат някак лятно и да се брои като елементарно катерене...
Има и няколко тура големи тесли, за които трябва да питаш Маровски, той понастоящем е най-големия специалист по Северен Джендем. Например Малчика, за жалост не съм бил на него, но потърпевши разказаха, че лятно било доста по-страшно заради невъзможността да практикуваш "туфинг" по ключовите пасажи.
между другото, предстои преописание на повечето турове - ще им правим тракове, описания по площадки, варианти за избягване при лошо време и т.н. Но това ще стане … най-вероятно друг път...
Аз имам само едно лятно ходене, първото ми ходене по Централен ръб. Без инвентар. Глупашки не взехме вода, щот мислехме че ще го минем бързо, но за сметка на това носихме пиене. И горе на рампата, вместо вода, изпихме виното, и стана много лошо. Замалко не се пребих по скалния участък на излизане...
Мисля, че най-много летни ходенета там има Милен Джановски от Търново. Ако знаеш как да го намериш, него питай, той ходи там много често и по всяко време на годината. Би трябвало да даде най-достоверна информация.


Ясно, благодаря за информацията! Като цяло се чудех точно дали има смисъл и стават за катерене (със стандартния инвентар) и някакво скалолазене. Маличка звучи като интересен тур и ще го видя. Благо и Джо Таскър също ми хванаха окото, когато разглеждах из гидовника. Май, за да избегна жегите, ще отида доста рано - по тъмно (като ще разгледам района предварително, че последния път в Северен Джендем правих ръба на севверното ребро на Марагидик и се лутах доста докато открия от къде точно да го включа). С Милен Джановски си писах за Марагидик (как е по реброто и дали стената под втория голям жандарм става за алпийско катерене), когато преди месеци пуснах една тема в групата за планински преходи във ФБ, пак за лятно ходене. Предполагам ако пиша пак ще отговори той.
ПП: Колко време долу-горе е от х. Плевен до началото на Благо? (Със стегнато темпо)
Пет Юли 30, 2021 6:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
На мен точно за Благо лятно време мисля ми казаха че не е много добре да се прави. Има някакъв дълъг хоризонтален траверс с осигуровки йок, но може и да се бъркам.
Пет Юли 30, 2021 6:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...ми казаха че не е много добре да се прави.. ..

По обясними причини в съда е забранено т.нар. "свидетелстване по слух".
Като не си ходил там, не давай акъли. Разказвай за пътеките около Беклемето…
Миналата година и за Иглата май пак съветваше нещо, но на въпрос дали си ходил, ловко премълча.
На Благо няма толкова дълъг, пък чак и неосигурен, траверс.
От х.Плевен имаш 20-тина минути слизане до водохващането, а от там, по реброто - около час най-много при летни условия. Внимавай на първите няколко въжа, че там нейде живее мечка. С Джановски преди няколко години слизахме един декември по поляните източно от Благо и заварихме едни приятели блокирани от мечката - застанала на средата на въжето, ръмжи и не пуска никого - ни горния да слезе, ни долния да мине нагоре. Най-отвратително е минаването на един леко надвесен камък с голяма туфа над него, на около 15-20 м. под въпросния "страшен траверс". Намира се нейде по горните въжа, две дължини преди финалната камина. Всъщност може би само тази камина може да се нарече катерене там. Иначе по площадките Милен е сложил болтове, и ако имаш 2Х50 метра може и на рапели да си слезеш, стига на отиване да си ги видял и да си запомнил от къде минават линиите на слизане.
Както вече казах, предстои много сериозно преописване на туровете. Остави координати на ЛС и като дойде момент, ще пиша кога ще се ходи. Засега има няколко човека кандидати за описвачи, така че всяка помощ ще е добре дошла. засега смятам да започна с Централен ръб, ПСС, Благо, Ехо, Олимп, Варна и Водните дупки. Това са основните ребра. За Малчика ще се наложи някой по-добър да го направи, защото с една ръка ще ми е трудно да го мина, пък било и лятно... Останалите зачуквации ще оставим за по добри времена.
Пет Юли 30, 2021 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
А ти що се правиш на интересен? Аз казвам какво съм чул и го споделям. Трябва ли да ти се обяснявам точно ма теб? И не давам акъл , а споделям информация, има разлика.
Съб Юли 31, 2021 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov