ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кременски езера - кой маршрут?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Кременски езера - кой маршрут?
Автор Съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Кременски езера - кой маршрут? Отговорете с цитат
Момци и моми, другата Събота ще ходим до Кременските езера.

Кой маршрут е най-удачен ?

Набелязал съм пътеките с кафява и жълта маркировка. С две думи заобикалям Безбожкото езеро от ляво по кафявата маркировка и трамбовам по нея, през Шутина мандра, докато стига до пътеката с жълта маркировка. От там катерим нагоре към езерата.
Виждам в бг планини че има и други пътеки.

Не ми е познат района.

Благодаря за информацията предварително.
Пон Авг 09, 2021 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Можеш да завъртиш кръгов маршрут. Например на отиване гониш Попова капа и Джано, дали през Шутина мандра или през душевадката над Безб. езеро, както решиш. Може и да не качвате Джано. От там езерата се откриват с цялата си прелест. От премката под него се слиза стръмно, но не екстремно към Кременските езера. От оттока на долното слизаш направо, може и по някое време наляво, до долината под Шутина мандра. Леко качване до мандрата и прибиране по по-благия или по-стръмния вариант към хижата.
Пон Авг 09, 2021 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И според мен, кръговият маршрут е за предпочитане, но си е ходене, особено ако имаш и бонус - слизане без лифта. Ако предпочетеш този вариант, то най-бързо е през Безбожки превал ('душевадката', както е писал колегата) и след като обиколиш отдясно Попово езеро, внимаваш да не хванеш към Тевно езеро, а към Демиркапия; малко преди Демиркапия вляво ще видиш една тревна площ, пътеката минава оттам, някъде се появява и синя маркировка; така стигаш до ръба от който се виждат езерата. Оттам до Джано е много близо. Слизаш до езерата по жълтата марка и много внимаваш след долното езеро - имахме спор с dido на колко места може да се обърка човек. Трябва да се внимава и за отклонението към х. Безбог, тъй като пътеката се присъединява към тази за Харамибунар.
Ако искаш да отидеш само до езерата, то както си писал, от кръчмата на Слави, тръгваш към Шутина мандра, оттам надолу и покрай р. Ретиже, до брода - там имаш избор - направо по кафявата марка и завой по жълтата или леко вдясно и по немаркираната пътека, косо нагоре - тази пътека се събира с другата; не знам колко се спестява.
Ако ти трябват още подробности, питай.
П.П. Ако избереш кръгчето, то ще си позволя да ти препоръчам да се качиш до Демиркапия и да заснемеш Аргировото езеро, а ако можеш и Митревото - гледките си заслужават....
П.П.П. Ако стигнеш Джано и продължиш по ръба на югоизток, ще видиш най-горните Каменишки езера.
Успех!
Пон Авг 09, 2021 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Първоначалната ми идея беше именно кръговият маршрут, който ми предпожихте. Поради непознаването на терена, особено около връх Джано и изкачването/слизането му от/към Кременските езера започнах да се разубеждавам.
В крайна сметка ще го въртим кръгово.

Мисля да тръгна от х. Безбог към Кременските езера, от там да качим Джано и после да слезем към Поповото езеро. От него към х.Безбог.

Идеята ми е че тръгвайки към Кременските езера ще премина по стръмните участъци в началото, когато ще е и по-рано.

Митровото и Аргировото езеро са в списъка за заснемане. От връх Джано ще успея да хвана почти всички езера наоколо.

От Кременските езера до премката между Джано и Джангала, по жълтата маркировка, колко е стръмно ? Екстремия ли е или се върви нормално, просто е стръмно.

Горе долу като време, колко би отнело за целият маршрут? Ходим с умерено темпо.
Мисля 07:00 да съм на х.Безбог и да тръгнем. Идеята ми е да избегна движение в тъмната част на деня. В тъмното няма гледки.

Благодаря Ви за детайлната информация и предложения.
Пон Авг 09, 2021 8:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ние се качваме с лифта до х. Безбог, после покрай Поповото езеро и към Джано. Един път стигнахме Демиркапия и после по ръба се качихме на Джано, но не повторихме; по-лесно е по хоризонтала и по тревата. Към езерата слизаме директно, а не по жълтата марка, така че не мога да кажа колко е стръмно. В светлата част на деня стигаме до колата на х. Гоце Делчев.
Вто Авг 10, 2021 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Миналата седмица (на 01.08.2021 г.) минахме по маршрута хижа „Безбог“ – Шутина скала – река Ретиже – заслон „Изворите“ – връх Човеко – Кременски връх – голямото Кременско езеро – река Ретиже – Шутина скала – хижа „Безбог“.

redex написа:
Момци и моми, другата Събота ще ходим до Кременските езера.

Кой маршрут е най-удачен ?

Най-удачният за тебе маршрут би бил този, който ще ти позволи да снимаш Кременските езера по най-добър начин.
Предполагам, че най-подходящото време е наобяд, за да не хвърлят резки сенки стръмните склонове на Кременския циркус.

redex написа:
... Поради непознаването на терена, особено около връх Джано и изкачването/слизането му от/към Кременските езера започнах да се разубеждавам.

Недей да се разубеждаваш. Теренът е проходим и при ясно време няма проблем с ориентацията, особено ако имаш в помощ джипиес и карта.

redex написа:
... От Кременските езера до премката между Джано и Джангала, по жълтата маркировка, колко е стръмно ? Екстремия ли е или се върви нормално, просто е стръмно.

Не е екстремно, но е много стръмно, върви се нормално с по-чести почивки. Мога да изровя снимки от архива, ако е необходимо.

Река Ретиже е пълноводна и пресичането ѝ по кафявата маркировка по хлъзгавите камъни може да бъде малък проблем:

https://www.kade.si/#map=19/2619199.84/5118668.38/0





Малко по-надолу по реката има импровизирано мостче, преминаването по което също е „интересно“:





Пряката пътека, започваща от водослива на Кременския поток с река Ретиже (https://www.kade.si/#map=19/2619171.8/5118556.63/0) и качваща се до жълтата маркировка при разклона 2152 м н. в. в местността Долна Джангалица (Кривата вода) (https://www.kade.si/#map=19/2619120.91/5117794.47/0) е проходима, макар и стръмна, с изключение на последните си 60-70 метра в горния край, където има малко надвесил се клек, но все пак се минава с навеждане, на места с малко лазене. По тази пътека слизахме вечерта и имаше много комари, които бяха много стръвни!

redex написа:
... Горе долу като време, колко би отнело за целият маршрут? Ходим с умерено темпо.

В пътеводителя си за Пирин (2017 г.) Николай Даутов (speedy в този форум) дава следните времена:

Хижа „Безбог“ – местност Кривата вода (през Шутина скала) – 1,50 ч.

Хижа „Безбог“ – местност Кривата вода (през езерата Рибни гьолове) – 2,20 ч.

Местност Кривата вода – долното Джангалско (Кременско) езеро – 0,45 ч.

Долното Джангалско (Кременско) езеро – връх Джано – 1,15 ч.

Общо хижа „Безбог“ – връх Джано: 3,50 ч. (4,20 ч.)
Посоченото време за изминаване на маршрута не включва почивките.
Приблизителна дължина на маршрута: между 7,7 и 9,3 км, в зависимост от избрания вариант.
Приблизителна денивелация на маршрута: между 1110 м и 1340 м, в зависимост от избрания вариант, от които изкачване между 760 м и 880 м и слизане между 350 м и 460 м.

Обратният маршрут: връх Джано – хижа „Безбог“: 3,10 ч. (3,40 ч.)

Хижа „Безбог“ – Попово езеро – връх Джано: 2,50 ч.
Връх Джано – Попово езеро – хижа „Безбог“: 2,20 ч.

redex написа:
... Мисля 07:00 да съм на х.Безбог и да тръгнем. Идеята ми е да избегна движение в тъмната част на деня. В тъмното няма гледки.

Е, как така в тъмното нямало гледки?! Shocked

На 14 август 2021 г. в 20 ч 57 мин (половин час след залеза на Слънцето) тънкият сърп на Луната ще бъде над върховете Каменица, Кралев двор и Дженгал, а ярката Венера тъкмо ще се кани да залязва зад склона на Полежан! А над Кременския циркус ще се издигат щипките на Скорпион! Това от пътеката между Шутина мандра и хижа „Безбог“ – само 1,5 км преди хижата (30 минути пеша) – https://www.kade.si/#map=19/2619358.77/5119825.39/0.

Панорама, генерирана с програмата PeakFinder



Успех!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Авг 10, 2021 1:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Супер! Много благодаря за детайлната информация.

Ако времето е ок в Събота ще го трамбоваме.

Да, най-подходящо е да снимам по обяд, както си писал.

Нямам притеснения от загубване, по-скоро техничността беше фактор. Не се чувствам комфортно по технични терени.
Поразрових за снимков материал за тази стръмнина към Джано от езерата. Наклона е ок за моето възприятие.
Имам ГПС, имам и карта. Влача ги ако се наложи да се движим в тъмно.

Реката или по мостчето, което споменаваш ще пресечем, или ще минем на босо Smile

За времената за преминаване се интересувам, за да мога да предценя колко да се мотам за снимки и видеа.

Лифта няма да го използвам, това ни дава време да се помотаме повечко.

До хижа Безбог с колата ще се качим.


Още веджъж благодаря за детайлната информация, линковете и снимките.
Вто Авг 10, 2021 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
redex написа:
От Кременските езера до премката между Джано и Джангала, по жълтата маркировка, колко е стръмно ? Екстремия ли е или се върви нормално, просто е стръмно.

Обичайно стръмно е като за Пирин, няма особени технически трудности. Всъщност има множество различни подходи към изкачването на рида, разделящ Кременския от Поповоезерния циркус. Ето един от тях (снимката е направена през август 2008 г., когато жълта маркировка нямаше):



А ето и поглед назад:



Малко по-затрудняващо е изкачването по самия рид към Джано -- подсичат се каменните му северозападни склонове:



Не е твърде трудно, но изисква повече време и би могло да бъде уморително, особено в голям пек. Вода няма, затова пък гледките са просълзителни. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Авг 10, 2021 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov