ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
В Мальовишкия дял, август, 2021г.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
В Мальовишкия дял, август, 2021г.
Автор Съобщение
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение В Мальовишкия дял, август, 2021г. Отговорете с цитат
Тази тема вероятно ще е сред последните ми публикации в този форум.

От една страни с годините желанието, силите и инатът за няколкодневно носене в раницата и на фототехника,
а от близо две години и на дрон, намаляват. Разбира се, необходимата за качествени снимки и видео техника става все по-лека,
камерите и фирмуера на смартфоните също бележат значителен напредък, но все още за специализираната фототехника и дроновете има ниши, в които нямат конкуренция.

От друга страна намалява и интересът към публикациите ми, поне ако се съди за това по липсата на коментари или намаляването на техния брой.
Не мисля, че това се дължи на влошаване на качеството на публикациите ми, още по-малко го свързвам с този форум, който считам за един от най-толерантните, полезните и добрите в България.
След първоначалната еуфория за ползване на Интернет, като най-евтина и масова платформа за пропагандиране,
дойде време много публични или лични сайтове и блогове да преустановят съществуването си или да не се актуализират така често, както преди.
Мисля, че основната причина е липсата на интерес и подкрепа от аудиторията, към която са насочени. През последните години имам възможност
да прекарвам много време в YouTube и специализирани форуми. Ползвам английски, владея много добре чешки и руски, така че основно следя
публикации на английски или славянски езици. Считам, че живеещите в Северна Америка, Западна и Централна Европа по-често реагират
с положителни отзиви и добронамерени коментари, в сравнение с живеещите в някои страни в Източна Европа.
Наясно съм, че преценката ми в някаква степен може да е субективна, а и не обхваща по-голямата част от жителите на планетата.

Но да се върнем в планината. След Северен Пирин дойде ред на Рила. Отново любимият Мальовишки дял. Наред с района на Мусала, Седемте и Урдините езера,
това са предпочитани от мен места за разходка и снимки в планината. Предвид носенето на фото и видеотехника избрах вариант с базов лагер,
така че да не нося всичкия багаж през трите дни. Хижа Мальовица бе естественият избор на място за почивка, както с хигиенните условия и други удобства,
които осигурява, така и с добре уреденото ресторантче. Маршрутите за трите дни в голяма степен повтарят тези от предишни години и вероятно са много добре
познати на голяма част от форумците, но напоследък ставам все по-консервативен и предпочитам не толкова рисковете на новото, колкото „утъпканите” и проверени
във времето пътеки. Групата ни не беше голяма – компания ми правеше Васил, с който имаме много общи планински преживявания през миналия и този век.
Следобед на първия ден поехме към Мальовишките езера. Качване по Заешката пътека, слизане – по Овчарския улей.
Независимо, че бе неделя, нямаше много хора в района, времето бе добро за ходене и снимки.





Маршрутът за втория ден бе по-натоварващ: х. Мальовица – заслон БАК – Ловница – Купените – Страшното езеро – х. Мальовица. Каменист район,
предлагащ едни от най-красивите алпийски гледки в Рила, но в някои участъци изискващ повишено внимание. През целия ден срещнахме само няколко човека.







Третият ден бе отделен за Мальовица. Да отидеш в Рим и да не видиш папата ?
Доста повече народ по трасето – българи, чужденци, семейства, млади и стари. За пореден път срещам групи от ученици от Израел, без водач и придружител.
Имаше и две групи от наши момичета, също без водач и придружител. Бяха много уверени и мобилни: както в ходенето, така и в ползването на мобилните устройства.
Селфитата от Мальовица са много престижни! Не, че тези от Мусала, Вихрен, Ботев или езерата в Пирин и Рила не събират също много „лайкове”.



На слизане спряхме за снимки и отдих на Еленино езеро.





След последния полет дронът получи отпуска, а дядо Борко се самонагради с 3-4 парченца шоколад и 3-4 глътки Балантайнс.
Може да изтезавам снагата си с носенето на малко повече багаж, но не съм аскет.



В албум в Гугъл съм публикувал набор от снимки от тридневката. Към повечето снимки има коментари, които може да са полезни за едни, за други забавни, а за трети досадни.

https://photos.app.goo.gl/Mtep6oPCpGmGWtsT6

В YouTube публикувах 4 видеа от клипчетата, които направих през трите дни. Тук давам препратки към две от тях , другите може да намерите в профила ми.
В него може да намерите и видеа от други походи. Най-голяма част от видеата ми са посветени на езерата и водопадите в България.


https://youtu.be/Y7i1UUDn4L4

https://youtu.be/SKw4nOn8Vw4

На всички форумци желая много здраве и добри походи в планините!

В съвременния урбанизиран свят, в който работата на все повече хора е свързана с целодневно седене пред монитора на компютъра,
планинарството е незаменим източник на здраве и сетивна и духовна радост.
Пет Авг 20, 2021 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Малкото коментари не означават автоматично слаб интерес. Може да е обикновен мързел Wink
Колко ти тежи техниката?
В неделя се запознах с един момък с 14 кила фототехника, отделно бивачната екипировка.
Пет Авг 20, 2021 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Признавам си, че с голям интерес раглеждам снимките и пътеписите ти, Бате Борко, но рядко коментирам. А е добре всеки автор да получава обратна връзка за творбите си, съдя и по себе си (без да имам претенции за фотографски възможности)...
Според мен ще е голяма загуба за форума, ако спреш да публикуваш и се надявам (най-искрено) това да не се случи. Като улавяне на кадрите, качество на фотографиите и описание към тях - си ми един от фаворитите във форума.
Иначе за района на Мальовица едва ли има какво ново да се каже - когато и да идеш, все е хубаво. Аз се каня да направя едно есенно ходене, досега все лятос съм бил по тия места, но каквито фотографии съм гледал есенни - пълнят окото с цветове и багри. Smile
Жив и здрав бъди и дано имам удоволствието да се срещнем някой ден по планините!

П.П. До следващия пътепис, тук. Wink
Пет Авг 20, 2021 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Е, минаваш на безогледален, оптимизираш обективите, джобен статив(само в редки случаи голям) и килограмите падат. Wink Това е положението - годините вървят нагоре, а силите няма да ги последват...
Важна е разходката, пък дори по-кратка и лесна.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Авг 20, 2021 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
както и снимащият, така и гледащите свикват с интересни снимки и красиви места, когато започвах да обикалям и да снимам през 2008 всяко място изглеждаше специално, нямаше и толкова фотографи и снимки, а сега -следя само няколко от по-старите фотографи, новите почти не, толкова много са.

но не спирайте да публикувате, хубави са и снимките и историите и дори днес някой да не ги види, утре ще ги разгледа. просто вече има много информация, както снимки така и текст, дори и видео.

този форум е хубав, защото тук са само планинари, не е фейсбук група, но не е и фото сайт, тук съм за да следя как е по планините без дразнещите фейсбук неща, които пък, освен фейсбук няма къде да се видят, така че и там е полезао да се следят няколко планински групи.

аз вече не споделям моите фоторазходки тук (само Искърските разходки с телефон, пиша ги, защото знам, че са интересни на много малко хора, но пък за тези, на които им са интересни - те са интересни наистина, защото местата не са популярни). а пък почти и не снимам, 2 години не съм вадил техниката от раницата, но тази година малко я пораздвижих.

аз също прекарах 2 нощувки в Мальовишкия дял в Рила миналите седмици, едната беше на Мальовишките езера, другата на връх Ловница и честно какзано не очаквах, че толкова ще се влюбя в Ловница, защото августовската планина не ми е любима - няма я зелинината, вече няма никакъв сняг, но нощ на Ловница беше чудесна, описах я тук : https://pavelpronin.com/2021/08/16/lovnitsa_rila/

спах на южния склон, не на самия връх, защото там нямаше място, а и беше ветровито, но на 10-15 метра от върха имаше едно горе-долу равно местенце.

и двете нощувки ги правих в неделя срещу понеделник, както тръгвах от София по обяд и вече имаше места на паркинга на ЦПШ, а тълпите бяха в обратната посока.

аз съм със старата ми фототехника, не ми тежи, не следя какво ново има изобщо, стига ми и не ми е интересно.



ПС. този понеделник ли се качвахте горе? Мился, че видяхме на втората тераса, аз слизах от Ловница, вие се качвахте горе, сега като видях снимката с вас ми изглеждате познат.
Пет Авг 20, 2021 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 815
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Стара планинарска мъдрост:

"Написаното във Facebook отива някъде надолу,
но написаното във форума остава"
- Авторът е неизвестен

Отдавна съм мераклия за маршрутът между Еленино езеро и Страшно езеро през БАК, но нещо все не попадам на хора със сходни желания Smile И само да те светна за селфитата: 7-те Рилски езера са най-престижни. А ако се заслушаш в разговорите на околните можеш да се попикаеш от смях!

ПС: Поздравления за прехода и положения труд за пътеписа.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Авг 20, 2021 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1401
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
От друга страна намалява и интересът към публикациите ми, поне ако се съди за това по липсата на коментари или намаляването на техния брой.


Повечето хора тук не пишат, за да навъртят брой посещения на написаното. Пишем когато искаме и когато можем ... поне аз, най-важното е да е от сърце, много или малко все тая. Няма нужда и от убеждаване на някой да пише или да не пише ... аз чета с интерес за всички немасови места, абе който трябва си чете Smile. Понякога пиша и за масовите места, къде заради детската група, къде заради обновяване на информацията тук, не ми пука чете ли някой или не ... на бате Борко му завидях благородно, че от няколко години отлагам това ходене през БАК и Страшното, но със спане около Поповокапските гьолове, но нейсе, ще дерзая, Рила ми липсва тая година, че педалирането из Лакатица не се брои.
Павеле, ако мислиш че са пътеписите ти са интересни на малко хора, да уточним бройката за малко и тогава да си говорим, макар че насочвам хората с въпроси към блога ти повече.

Бъдете здрави - телом и духом!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Авг 20, 2021 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1518
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ходи си рахат, бат Боре, докато можеш. И един читав телефон прави снимки за спомен, макар че и аз съм залитнал да нося токмаци.
Щастлив бъди и не му мисли много... Wink
Съб Авг 21, 2021 12:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Приятно изненадан съм от интереса към темата.
Благодаря на всички включили се за мненията и съветите.
Кратки отговори по някои от коментарите:
Фотооборудването и дронът с аксесоарите не надвишават 4 кг, но на 67 години и сегашната ми форма при няколкодневно носене натежават и изморяват. Интересно, че водката и биричките не помагат!
Безогледалките не намаляват чувствително теглото, а и на моята възраст тепърва да инвестирам в нова система не съм убеден, че е разумно. Разбира се, младите е по-добре да започнат направо с безогледалки. На този етап моето мнение е, че за компактно и леко 4k видео с много добър гимбъл най-доброто решение е DJI Pocket 2, а за снимки – някои от най-новите смартфони, които имат добра телекамера и оптична стабилизация за основната камера и телекамерата. Задължителен RAW формат, вградените обработки на JPG не винаги са добри. Телефонът ще е полезен и за управление на Покет-а, а да не забравяме възможността за GPS навигация.
Чудесна снимка и поздравления за Павел, с интерес разгледах и темата му в блога. На Ловница бяхме преди пладне на 16-ти, понеделник. През последните няколко години на върха съм бил 4 пъти.
Възможно е селфитата на Седемте езера да са по-добри, но ми се струва, че на едно и също място все пак селфитата на красивите момичета са по-добри. При всичките чудесии, които фирмуера на смартфоните прави – изглажда бръчки, ретуш на бемки и т.н.
Разбира се, че ходя в планините преди всичко за свой кеф, фотографията също допринася в тази насока. Но, като повечето хора, и аз се радвам, когато споделено от мен в медиите намира добра оценка. Та в тази връзка още веднъж благодаря за доброжелателните коментари.
Съб Авг 21, 2021 7:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни , Бате Борко и Разкол ! Изображенията, заснети и пресъздадени от Вас , са като отлежало 50 годишно Йохни Валхер... Respect За него казват, че е платило данък на ангелите, за да стане такъв елексир. Тъй че, не се кахъри за популярността - елексирът е за тези, които го създават , и за тези, които могат да го оценят...

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Авг 22, 2021 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 243
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Аз също с нестихващ интерес разглеждам фото пътеписите на Бате Борко в този форум. Вечер след работа, те са едно от любимите ми занимания.

Бате Борко,
Нека желанието, силите и твоя инат да бъдат с теб! Бъди Здрав!
Вто Авг 24, 2021 7:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1061

Мнение Отговорете с цитат
Този фотопътепис с приятна носталгия ме връща към есента на 2018г в този район от Рила.
Тогава за мен, онова ходене беше най-красивото и запомнящо за Рила.
Впечатляващи снимки. Поздравления за споделеното!

Жив и Здрав Бъди, Бате Борко!

п.с. в долния линк са снимките на Бате Борко от 2018г
https://photos.app.goo.gl/5vnfzR1J3uLsVFp58
Вто Авг 31, 2021 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 243
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
снимките на Бате Борко от 2018г
https://photos.app.goo.gl/5vnfzR1J3uLsVFp58


Снимките са чудесни ! Висока класа!
Един музикален поздрав за Бате Борко !
https://www.youtube.com/watch?v=D_fS_PmT6hM
Чет Сеп 02, 2021 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение В Мальовишкия дял Отговорете с цитат
Благодаря на angel, Irha и t.hristov за включването в темата!
С интерес разгледах част от публикациите в блога на angel,
ще отделя време и за останалите. Уважавам любовта му към
черното Джони, но мен ме влечат повече водките и бирата.
Разбира се, годините налагат ограничения и в тази насока.
Радвам се, че темата ми предизвика интерес.
Благодаря за подкрепата!
Желая Ви много здраве и добро настроение в планините!
Нед Сеп 05, 2021 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
При наличие на толкова хубави ракии, защо се тровиш са тези водки?
Вто Сеп 07, 2021 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov