ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Спасяват туристка, паднала от Кончето в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Спасяват туристка, паднала от Кончето в Пирин
Автор Съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Право думаш, БатеБорко - спор няма. Съгласен съм и за ПСС-то /ППС-то/, и за планинарската подготовка и култура. В ПСС, също както и в БАН, и в други разни структури , има нужда от сериозна реорганизация, от хора знаещи и можещи. -автор NIksi

Прав си Рибар, стане ли такава беда, човек трябва да се оправя сам и да се надява на късмет. В лошо време шансовете на ПСС са нищожни. Може би е време да се направи един обективен анализ на ефективността на ПСС и да се направят някакви промени. В противен случай да си сменят името от ПСС на ППС (планинска погребална служба).-автор bate borko

Иначе като ходите по планините си обмисляйте добре нещата и не разчитаите много(изобщо) на ПСC,те последните 20 години (а и преди това сигурно)единственото което правят е да свалят трупове!!!
Тая организация е толко зле че не знам изобщо как(и защо)съществува. автор ribar

ЗАЩО след цели 27 часа е уместен напълно, това е важно в случая ..... и от ПСС да кажат защото...... и да се вземат мерки следващия път да са с пъти по-малко часовете, ако няма екипировка или нещо друго да е да се реши този проблем(от финасовия министър даже да земат кинти, да се направи каквото може) преди да стават най-лошите неща.....автор ggattov
Съб Дек 05, 2009 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Още един цитат -


Постигнахме един изключително добър синхрон с колегите от Планинската спасителна служба - те бяха водещи, защото са опитните, а ние от своя страна осигурихме бързото предвижване до мястото, комуникацията между групите и точното позициониране на бедстващите. Аз бих отправил една специална благодарност към тези железни момчета, които помогнаха да спасим Ренета и Жоро", разказа Тинко Младенов.


източник - http://dnes.dir.bg/2009/12/05/news5491581.html#sepultura
Съб Дек 05, 2009 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Че медиите писаха щуротии, писаха. Сега като прочетох разказа на пострадалия най-сетне разбрах къде е станало произшествието, макар писалия май не е много наясно къде, какво, що - ако съдя по вметките за Тевно езеро и това как се движили отляво на рида (нарича гл. било рид) идващи много не на място. Описанието на "Бункера" също е неадекватно, което го потвърждава. Както и да е. Мястото е опасно дори и лятно време, така че не се учудвам на станалото.

Помоему двамата не са се запознали предварително за мястото където отиват - бих казал много съществен и решаващ пропуск. Такова заключение си вадя аз от този разказ. В сезона, когато има сняг по Пирина, минаването през тоя участък става ВИНАГИ ПО БИЛОТО, а не цитирам: "от лявата страна на рида".

И стига се карахте за ПСС. Cool

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Дек 05, 2009 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ribar



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 29
Местожителство: Bansko, BG

Мнение Отговорете с цитат
Нема да коментирам,щото немам време за глупости,само ще кажа:трагедия,ПСC е трагедия!

Иначе като ходите по планините си обмисляйте добре нещата и не разчитаите много(изобщо) на ПСC,те последните 20 години (а и преди това сигурно)единственото което правят е да свалят трупове!!!
Тая организация е толко зле че не знам изобщо как(и защо)съществува. автор ribar
Кой как иска да го разбира.
Един приятел кат кандидатстваше за алпинист в Плевенския отбор,Виктор му казал:"Ето ти карабинери,ето ти и въже-всеки е свободен да умре както намери за най-добре"
Нед Дек 06, 2009 2:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Мисля, че без ПСС разказът от пострадалите можеше и да не го четем.
Много необходимите реорганизации и чуденето как ПСС още съществува са една друга тема, която все се припалва от някаква група недоволни хора. Хайде нека да ни кажат какви са тези великите потайни реорганизации, може пък нещо да се полва от тези идеи. Ако и някой вземе след като ни поучи и да ги направи, явно ще да е много полезно.
Моето мнение е, че ПСС е божия благодат за нашите условия. Предлагам на недоволните да звънят директно на Гражданска защита и да има мир. Тъкмо и застраховка няма да има нужда да си правят, ще спестят 20 лв на година.
За няколко часа са събрани хора с екипировка и са тръгнали. Как се намират двама полумърдащи човека във ветровито време и сняг? Бавно. И няма място за грешка - подмине ли ги някой, ще ги намерят вече немърдащи. Затова се търси на първо място сигурност във всичко.
Сигурно се връзвам на писаниците на някое хлапе, извинявам се на останалите. Добре, че имаме ПСС и добре, че не ни спасяват военни.
Нед Дек 06, 2009 2:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ribar



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 29
Местожителство: Bansko, BG

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Мисля, че без ПСС разказът от пострадалите можеше и да не го четем

А не мислиш ли че ако ги нямаше Псc,десет минути по-късно нямаше да го намери собствения им шев?
Цитат:
някаква група недоволни хора

Аз все си мисля че тая група са хора които си имат представа какво може,и какво не може в планината.
Не изопачавайте нещата,спорад мене шефовете в ПСC още само "усвоявят" средства,а щатните забиват гаджетата по плazата(и поркат).
Нищо ново под слънцето,както във всички подобни организации в БГ.
Затова е хубаво хората да си знаят шансовете в планината,и да не допускат грешки.
Само малко въпроси:не ми стана ясно как като са имали GPS координати са ги намерили чак след 27 часа,и то точно 10 минути преди шефа им които вероятно седи на бюро в офиса по цял ден?
Другата група дето е тръгнала към заслона докъде е стигнала?
Ако е било толкова лошо времето и условията толко кофти(сняг,лед...) как двамата пострадали са се качили обрато почти до кончето и после са слезнали обратно в долината и между другото са оцелели чела нощ на открито?А спасителите кво са прили в това време?
Може и да не съм прав,ама дайте поне едно подробно обяснение от гледна точка на спасителите,защото ние ВСИЧКИТЕ имаме право да знаем по-подробно.
не ми се сърдете истината много често излиза наяве чрез дискусии,нема лошо нали!
Нед Дек 06, 2009 3:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
О, бедни ми рибарю - имаше една такава песен, за нея се сещам като чета ника ти и написаното от теб. Като не си наясно с нещата в ПСС не се изказвай неподготвен. На тази акция беше и самият началник на ПСС, а не както ти казваш "само усвоява средства" имаше и не малко щатни наред с доброволните - ние не се делим Very Happy Ще ти цитирам пак разказа на началника на Георги, явно ти само пишеш без да четеш, защото по горе съм го цитирал вече -


Постигнахме един изключително добър синхрон с колегите от Планинската спасителна служба - те бяха водещи, защото са опитните, а ние от своя страна осигурихме бързото предвижване до мястото, комуникацията между групите и точното позициониране на бедстващите. Аз бих отправил една специална благодарност към тези железни момчета, които помогнаха да спасим Ренета и Жоро", разказа Тинко Младенов.

източник - http://dnes.dir.bg/2009/12/05/news5491581.html#sepultura

Нарочно ти го удебелих да видиш същественото и да престанеш да пишеш глупости по адрес на ПСС без да си запознат Very Happy Very Happy Oops
Нед Дек 06, 2009 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Направих си труда и прегледах целия форум страничка по страничка,да намеря някъде, снимчица или разказче, или каквото и да е от господин рибаря,да видя аджеба тоз чиляк връхче,някое изкачил ли е,езерце някое посетил ли е.Не можах да намеря,ако вие намерите поправете ме.Да обаче той може да прави друго- да плюе,да търси кусури,да посочва с пръст назидателно ,акъл дава човека на мало и голямо.Той е от армията на плюещите,най многобройната!
Не му минава ,обаче през мозъчето,че висша човешка добродетел е,когато спасяваш живот рискувайки своя собствен.За него нямат значение думите на Георги за планинските спасители.....,не за него те са погребални агенти поркащи и усвояващи средства.Иска човека отчет да му се даде за спасителната операция от ПСС лично.Ами ето я,ще го просветлим,няма да му строшим хатъра я.Дано да я прочете,че да му влезе нещо в главицата.
http://www.pss.bg/forum/viewtopic.php?t=7100
Извинявам се на съфорумците за тона,но такива ме изкарват извън кожата.С това спирам да коментирам темата.............,че такава благословия........ама ще ме вкара в грях на светлия празник Никулден.
Нед Дек 06, 2009 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
maks



Регистриран на: 25 Ное 2009
Мнения: 17

Мнение Отговорете с цитат
Лятото се запознах с няколко спасители на Безбог,общо взето останах с впечатление че всичко е от любов в планината.Добре е че ги има тези хора.
Нед Дек 06, 2009 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Спас и последните няколко писачи, защо се заяждате с човека? А вие къде сте се качили, че сте седнали да мерите на другите способностите....
майтап бе, само не ми отговаряйте на това точно! <<<<<
Аз искам да попитам Рибарина за конкретното му виждане по въпроса за реорганизация на ПСС.
За да дам някаква насока, ще му отговоря на питането за шансовете на шефа на онзи.
Не мисля, че шефа ми е можел да намери хората. ПСС е взело координати на позицията от преди часове. Шефът за да прецени дали търсените са останали на място, е трябвало да помисли. Също, след като някой е падал, трябва да се помисли къде може да е паднал и къде измежду всичките към 1000 бабуни и канари в улея са хората. Няма как да достигне толкова бързо и толкова близо до района, колкото е станало с ПСС - не знае терена, локвите, падналите дървета и изровените деренца през пътя и кой склон от кое дере се достига. Никой няма ресурс да види затрупани със сняг слабоподвижни хора през нощта. След акто не ги види трябва да направи още една акция на следващия ден. Районът на търсене се измерва в квадратни километри, а бивак става между всеки два камъка.
Много често в планината не достигат метри. Дори да кацнат три хеликоптера шефове със 50 GPS приемника, през нощтта при липса на видимост не може да се намери човек и под машината да е скрит. Челниците не вършат работа - виждаш в краката си, но абсолютно губиш ориентация.
Да видим обяснението каква да е реорганизацията на ПСС. Този въпрос го задавам вече десетки пъти през последните десетина години, и винаги се оказва, че говоря на празнодумци. Рибарю, това определение не се отнася за теб.
Засега - от теб зависи.


Последната промяна е направена от radi на Нед Дек 06, 2009 4:17 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Дек 06, 2009 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
Спас и последните няколко писачи, защо се заяждате с човека? А вие къде сте се качили, че сте седнали да мерите на другите способностите....
.

Качвал съм се на доста места и това съм го качил в сайта ми
Нед Дек 06, 2009 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Спас, ама и ти уж си по-разумен от нас, а не прочете, че се шегувам с тебе Smile Знаем, че си се качвал тук и там, и доста години имаш в планината.
Дано сега критика на ПСС да сподели в каква насока са му идеите, че обикновено това не се казва.
Нед Дек 06, 2009 4:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
Спас, ама и ти уж си по-разумен от нас, а не прочете, че се шегувам с тебе Smile Знаем, че си се качвал тук и там, и доста години имаш в планината.
Дано сега критика на ПСС да сподели в каква насока са му идеите, че обикновено това не се казва.


Ако два пъти по северната стена на Айгер, Монблан и Елбрус със ски и пик Ленин и много други ти се струва "тук и там", въобще не ти разбирам шегата Very Happy Very Happy
Нед Дек 06, 2009 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Уважение и респект Spas-е, Croc Croc Croc Едва ли има друг човек в този форум, който да е по-наясно от структурата и спецификата на работа на ПСС.

Моля не се заяждайте помежду си и спазвайте добрия тон на форума !!!

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Дек 06, 2009 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ribar



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 29
Местожителство: Bansko, BG

Мнение Отговорете с цитат
Спасе,а моя е 27 santa,твоя колко е?
Тва че си бил добър спортист едно време си нема нищо общо с твоите качества на спасител днес!
Още по-малко следва че имаш ясна преценка за кое е редно и кое не в ПС!
Той и Ицо Стоичков беше най-добрия ама ич го нема кат треньор!
Ама грешката на Ицо най-много да коства изпадане от групата,а грешката на Спас може да струва човешки живот!

Ради,на мен не ми плащат да реорганизирам ПС,и не ме интересува кой ще реорганизира ПС,със сигурност знам че требва да се направи нещо така че управата да е в час,менигймента да е на ниво(кадърни хора) и всеки щатен да може да прави 800 метра качване и слизане с панти за един час и да може да мине всеки тур на Вихрен без проблеми защото за това им се плаща.
Спасе кажи един спасител дето може да направи това?
Едно време Мариян Вълчев го можеше и ПСC го уволни!!!
Да ви питам и нещо друго,колко от вас са засичали щатни песесари в високата част на планината през зимата?Имам предвид да се потят за кондиция!
И най-накрая не съм доволен от обясненията на въпросите които зададох вчера!
Дидо,не ми се сърди бате,шото тая тема е много важна за всички които ходaт в планината!
Требва да знаят за кво става на въпрос!
Нед Дек 06, 2009 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov