ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Спасяват туристка, паднала от Кончето в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Спасяват туристка, паднала от Кончето в Пирин
Автор Съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Аз щатни не съм засичал никъде. Въобще не съм виждал. Шефовете на отряди щатни ли са? Иначе съм виждал много спасители къде ли не, обикновено са с панти с мене, или на поход или отиват да катерят.
Един има, който е спасител на Боровец по пистите през зимата. С него съм ходил с панти, ей така, за удоволствие и да потренират един нов от отряда си.
Значи реорганизациите, за които започна да говориш, са шефовете да са в час, и всеки спасител да минава 800 м денивелация за час и да катери.
800 м с панти не са нещо особено, стига да няма разни капани. По-интересното е, че каквото минават, го минават сигурно и безопасно. За катеренето - не е като да не могат. Не всеки е много добър, но всеки може да се движи из планината. Спас повече знае за тези умения и може да обясни при нужда.
Нещо ми убягва какво предлагаш вместо съществуващата организация.
Кажи сега на кой въпрос, който си задал, не ти е ясен отговора - за бавенето при намирането и за шефа ли?
Или защо не са отишли бързо до посочената точка и да спасят хората?
1.Бавенето - за 3 часа са събрали група, повечето доброволци, в работен ден и са тръгнали. Нали?
До тъмно са тръгнали из района и са успели да се приберат обратно на сигурно и безопасно място без да рискуват. През нощта не може да се търси, освен в ясно и тихо време и желателно луна, с това май не си съгласен. На другия ден е направен план и по тъмно са започнали издирване по всички (!) възможни места - три групи.
2.Бързия шеф спасител. Шефът не знае как да влезе в правилното дере и да стигне така близо до района с колата. Спасителите са много по-наясно с терена наоколо. Шефът, като знае онези координати, може да отиде на билото, от където е започнала да пада каката и оттам да се чуди как да слезе долу и да провери. Ако търсените са се преместили, нищо полезно няма да направи, освен да застраши и себе си.
3. Точката Х. Ами това е една точка, от която за няколко часа може да се преместиш в няколко логични посоки и в множество малоумни, предвид критичното ти състояние и странни мисли. За по-малко от часове не може да е докопа. Времето не ставаше за въздушен транспорт. Единствено ако някой е бил екипиран да тръгне предиобед, след като са се изтърсили около 10 и евентуално да претърсва наоколо следобеда до края на деня. Това е стнало на другия ден. Ами не може без пари 20 човека да стоят на разположение в Банско.

Каква е алтернативата?
Няколко щатни отряда. Май трябват няколкостотин човека. Всеки от тях ще струва по няколко хиляди лева на месец. И хеликоптери искат "реформистите". Това чудо няма ли да струва едни десетина милиона на година? Сега ПСС колко харчи - сигурно е под един.
От години съм "осигурен" от такъв тип система. Има си хвърчило, 20 човека се въртят около него на смени, летят ежедневно. Туристите из планината са поне десет пъти по-малко от Бг. Не се разчита на помощ. Ако успееш да се обадиш на някой и да кажеш къде си, те търсят, като задължително спазват правила за безопасност. Това включва отказ от операция при лошо време.
В крайна сметка миналата година отрязаха заради грешка крака на ски-звезда, от коляното. А аз ползвам колегите си за "ПСС", нищо, че летенето ми е безплатно при спасителна операция - казвам къде отивам и кога се връщам на тях и на някой приятел.

Май се вързах на поредния критик Sad
Нед Дек 06, 2009 10:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
мен ме ядосва негативното отношение към ПСС....

защото съм присъствала нееднократно как тия хора зарязват всичко и тръгват някъде да търсят или свалят някой който се е почупил по пистите примерно

нда
и повечето са нещатни

нека имаме повече уважение към хората които рискуват своя живот, за да спасяват чужд
Нед Дек 06, 2009 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Oops Oops Oops
Пон Дек 07, 2009 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Spas



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 159
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Уважение и респект Spas-е, Croc Croc Croc Едва ли има друг човек в този форум, който да е по-наясно от структурата и спецификата на работа на ПСС.

Моля не се заяждайте помежду си и спазвайте добрия тон на форума !!!


Ако за мен се отнася това да не се заяждаме във форума, аз не съм искал да се заяждам с никой. Не мога да търпя да се плюе по ПСС от хора които явно не са в час и не знаят какво става в ПСС сега. Аз не само, че съм бил алпинист, но съм бил и ръководител на много курсове на ПСС, включително и на този в който Мариян стана старши спасител, това че той напусна работата си в ПСС на Черни връх и отиде да живее на Мальовица, не може да се нарече уволнение. Не е необходимо всеки спасител да може да изкачва северната стена на Вихрен, достатъчно са само няколко души. Много добре знам какво е сега в ПСС, защото съм член на Инструкторския колегиум на ПСС, а там се разискват много теми, включително и се прави разбор на акциите. Това за 27 санта, не искам да го коментирам, то показва нивото Very Happy Very Happy Oops Сега се правят атестации на всички планински спасители и доброволни и щатни, те включват и ходени със ски и много други нормативи.
Ето ви една снимка от албума курсове на ПСС с Мариян по средата- http://picasaweb.google.bg/Spas.malinov/KursovePSS#5143005024893497810
Пон Дек 07, 2009 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Коментара за спазването на добрия тон не беше към тебе разбира се, просто тази дискусия се изостря ненормално много.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Дек 07, 2009 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Мурзилка



Регистриран на: 07 Дек 2009
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:


Тва че си бил добър спортист едно време си нема нищо общо с твоите качества на спасител днес!



Има, нарича се опит.
Говориш с човек, който е бил два пъти на Айгер. И далеч не само това. Показвай уважение!

По темата. Бил съм, където е паднало момичето всичко на всичко три пъти, от които само веднъж в сходни условия. Според мен - браво на момчето за реакцията, съобразно личните му качества за момента, както и на ПСС. Лично на мен не ми се вярва, че работодателят на момчето би имал шанс без ПСС, както беше споменато. Навярно тогава щеше да има трупове, може би и не само два, ако прояви самоинициатива и тръгне нагоре сам или с други приятели/колеги.
Пон Дек 07, 2009 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
markiril



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 33
Местожителство: sofia

Мнение ? Отговорете с цитат
radi написа:
Или защо не са отишли бързо до посочената точка и да спасят хората?
1.Бавенето - за 3 часа са събрали група, повечето доброволци, в работен ден и са тръгнали. Нали?
До тъмно са тръгнали из района и са успели да се приберат обратно на сигурно и безопасно място без да рискуват. През нощта не може да се търси, освен в ясно и тихо време и желателно луна, с това май не си съгласен. На другия ден е направен план и по тъмно са започнали издирване по всички (!) възможни места - три групи.

Имат GPS-кординати - не е ли трябвало да се тръгне още същият ден И през Кресна по долината на Влахинска река?
Наличието на такива координати и 27 часова акция (?), ами ако нямаше такива координати при тази ситуация (например само обаждане за падане недалеч от заслона- как щеше да протече една акция!?
Дано си анализират акциите и да преценят в случая какво е можело да направят по-добре (като разпределение на екипите, кординация и т.н.).

Докъде може да се стигне с високопроходим автомобил в конкретният случай и обстановка?
Колко и кои спасителни отряди (в Пирин, а и в страната) имат такива?
Хеликоптер, но такъв, който да е подходящ за спасителни операции (като модел, екипировка и подготвен за такива дейности екипаж) не е излишен на ПСС.(А и сега имаме Еврокомисар с ресор точно за тези дайности - да се поискат пари и да се прави реорганизация, щото има какво да се направи...)
Пон Дек 07, 2009 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 388

Мнение Отговорете с цитат
Оцелялата Рени: Камъните ме помляха, удряха главата ми
Пон Дек 07, 2009 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
posranal



Регистриран на: 07 Дек 2009
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
за тия пари, ПСС си вършат работата!
влезте в сайта им, вижте колко струва на човек изпаднал в подобна ситуация, ако няма застраховка
а реално колко струва?
и не ми калкулирайте само разходите без мижавите заплати!

особено бях отвратен от форумите в днес.бг и нюза
имам чуството, че 99% от хората пишат ей така, просто за да пишат нещо
но да помислят - никога

и все пак и те са си виновни, котки и пикел - къде са?!
екипировката помага много, и спасява
имам чуството, че за пръв път тръгват през тая местност
във форума има тема, "пирин и кончето" или нещо подобно
и то от края на ноември! хората като им видях екипировката ми стана много хубаво - подготвени!
Пон Дек 07, 2009 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
прав си да - след публикуването на авентичния разказ на момчето се откроиха някой основни фундаменти - споменаването на "тевно" в този район е признак за никаква предварителна подготовка относно маршрута. все си мислехме, че барем лятно време са минавали 4- 5 пъти от там, та да се знае релефа и "кривите" места. ама така от 1 път зимата ....може и да си алпинист, а не обикновен ходещ, ама това е пирин все пак - не е пътека в родопите по равен баир с нападала шума.
Вто Дек 08, 2009 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
posranal



Регистриран на: 07 Дек 2009
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
vasil111

аз не го казвам за да се заяждам, не съм такъв човек!
пожелавам им възможно най-скоро пак да се радват на красотите на планината
но как можеш да си помислиш .. да се качиш дори и само покрай кончето без котки и пикели
и то при положение, че разполагаш с тях!

аз, благодарение на жена ми, 10 години не бях ходил на планина!
морско чедо, мама и да и ...
сега се позапали, уж де
не смея да се кача! хем си купих обувки, доста добри, но не мога за момента да си взема други, .. дребни неща!
и не смея
да не кажа, че и не съм във форма и си знам възможностите!
човек трябва да има вярна предценка
Сря Дек 09, 2009 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
posranal



Регистриран на: 07 Дек 2009
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
сега като се замисля, още тва лято ше я кача на кончетоSmile
ако има и тъщата как да дойдеSmile
Сря Дек 09, 2009 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Re: ? Отговорете с цитат
markiril написа:

Имат GPS-кординати - не е ли трябвало да се тръгне още същият ден И през Кресна по долината на Влахинска река?
Наличието на такива координати и 27 часова акция (?), ами ако нямаше такива координати при тази ситуация (например само обаждане за падане недалеч от заслона- как щеше да протече една акция!?


Oт Банско-Разлог до Кресна има над час път. Оповестяването на хората за екипи отнема някой и друг час (повечето работят). От Кресна нагоре има час-два с колата при добри условия, предполагам. Не знам пътя там, но знам какви са пътищята и пътеките по планините ни. После има още часове ходене и денят е нямало да стигне.
ГПС координатите не помагат много, защото, започва да се изяснява, човекът не е бил ориентиран в района и реакцията му е непредвидима - ще стоят ли, ще се местят ли.

Преди акция се прави анализ на ситуацията и после план. При анализа се предвиждат възможните ситуации и вероятността, и така се избира какво да се започне. Май трябва да се направи ден на ПСС или музей на ПСС и там да се учат заинтересованите. Срещу заплащане, или пък срещу сключване на застраховка. То и сега има нещо като музей - старите спасители с повече опит.
Сря Дек 09, 2009 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Кресна - м. върбите е около 40 мин с лек автомобил по третокласен асфалтов път. Пътят на места е поизровен, тук-там с дупки. От Върбите до м. Пещерата е чакълиран път около 1:30 часа пеша. С кола е проходим, виждал съм лади по тоя път, никакви проблеми за високопроходима машина. Около 20 мин е до пещерата с кола, приблизително. Оттам нагоре до Черната вода не съм ходил, според Speedy до м. Буката е проходим черен път, нагоре широка пътека.

Според сметките ако решат да тръгнат от Кресна до Черната вода с джипка, ще са на Черната вода след 2:00-2:30 часа. Т.е. не виждам някаква спънка да се се вдигнали хората още същия ден и до 17:00 следобеда да са били около предполагаемото местоположение на пострадалите - дали шефа на момчето, дали той със спасителите ... Wink

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Дек 09, 2009 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
+ един час от Банско, и не забравяйте, че една кола е трябвала да се качи нагоре към Бъндерица, както и са направили.
След 17 ч е време да се спре акцията, не да се започне при започващ снеговалеж и силен вятър.
Сря Дек 09, 2009 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 5 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov