ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До вр. Стръмонос, Средна гора

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
До вр. Стръмонос, Средна гора
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение До вр. Стръмонос, Средна гора Отговорете с цитат
Стръмонос ми беше в плановете за изкачване, но трябваше да намеря пътека, която да ме изведе от шосето Стрелча - Копривщица нагоре. Търсих в старите карти и намерих, отбелязах началото, но когато отидох на място се оказа, че е дори черен път!
Заизкачвах се по пътя и когато излязох на открито горе, се откри гледка към днешната ми цел:



Продължих и под вр. Боен(Равен) шамак(а не шаман!) се отбих по друг път, вече нанесен на картата БГМ. Лежерно продължих и така стигнах до месност Чемериките, в подножието на вр. Буная. От там се вият пътища и пътеки по околните склонове и могат да се изкачат върховете Буная и Стръмонос. Интересна е с многото замочурени площи, от които кални вади дават по-долу начало на р. Скумсале. Поляните наоколо гъмжат от суеци. Може би затова в района видях доста грабливи птици, някои от по-близо, например едър сокол и една още по-голяма птица, която не разпознах.

Моята цел, вр. Стръмонос, от Чемериките:



Напуснах черния път, преди кошарата и хванах по пътеки, доколкото личат или без.



Така изкачих върха, където ме посрещнаха стадо коне. Върхът има поне 7-8 коти, гарнирани с големи скални късове с различна форма и размери. Даже не ги обиколих всичките. Обзорен е във всички посоки. На една страна се виждат Буная и Боев шамак, на друга, ниско долу Стрелча, на трета Панагюрище. На изток разпознах вр. Влък, малко на североизток - първенците на Средна гора - Богдан и Шилигарка, а в дъното силуетът на Алексица!

Официалната кота на върха(1429 м), отбелязана и на картата, но не най-високата точка:



Най-високата е ето тук(1437 м):



Там долу, Стрелча:



Най-високата кота и отзад Буная:



Тук поглед надолу в посока Арбут(някъде в дъното на среден план). Всички поляни по това било са осеяни с десетки големи камъни. Знам(защото почти не се вижда), че и на Арбут е така.



Някои фрагменти от върха:



Това долу трябва да е Панагюрище:



Поглед към най-високата точка:



Още камъни:







Конете, окупирали една от котите, където има най-малко камъни:



Буная и овчарникът(или каквото е) долу:



Боев шамак, а на заден план - Богдан и Шилигарка:



На слизане, поглед назад:



Последно:



Снимка на трака:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 23, 2021 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Тези овчарници ако се ползват предполагат и наличие на кучета.
А как са ме гонили край изгорялата х. Богдан... Още малко да се кача на покрива на заслончето.
Има ли тук такава опасност?
Пон Авг 23, 2021 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
...кучета.

Абе хора, какъв е тоя страх от кучета? Има-няма някое описание и пак - кучета, та кучета. Толкова ли не можете да се разберете с тези животинки, че вече в почти всеки маршрут има и фактор "опасност от кучета". Ей го и оня дето ходил по Ком-Емине - поради заблуда бил попаднал в кошара, и толкова му направило впечатление, че наброил цели 10 песа...
А за да те "гонят", както казваш, това предполага първо някакво предшестващо поведение от теб, което зверчетата са възприели като повод за гонене... Мен защо никога не са ме гонили - защото не бягам, а като доближат повече, започвам и да бия най-немилостиво.
Пон Авг 23, 2021 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Митак написа:
...кучета.

Абе хора, какъв е тоя страх от кучета? Има-няма някое описание и пак - кучета, та кучета. Толкова ли не можете да се разберете с тези животинки, че вече в почти всеки маршрут има и фактор "опасност от кучета". Ей го и оня дето ходил по Ком-Емине - поради заблуда бил попаднал в кошара, и толкова му направило впечатление, че наброил цели 10 песа...
А за да те "гонят", както казваш, това предполага първо някакво предшестващо поведение от теб, което зверчетата са възприели като повод за гонене... Мен защо никога не са ме гонили - защото не бягам, а като доближат повече, започвам и да бия най-немилостиво.


Виж сега, не може всички хора да се еднакви. И аз нямам проблеми с животните, но масово хората ги е страх от кучета, особено ако са повече и не винаги реагират правилно и повечето пъти изпадат в паника.
Пон Авг 23, 2021 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Радвам се mislesht, че и ти си открил това райско място! Вр. Стръмонос е сред любимите ми! Толкова обзорен и с тези каменни изваяния - имам чувството, че навсякъде там струи енергия! И наистина съм се чудил къде е най-високата точка (не че има голямо значение - целия купол е удивителен!), дали при колеца и триангулачния знак или при съседната вършинка?
Досега винаги сме ходили до върха от гр. Стрелча, като предпочитам билния път през м. Арбут - толкова много каменни фигури има там! И Арбут си заслужава да се посети, ама да не бърза човек! Мислех си, че през розоварната е по-пряко, но и по двата пътя от Стрелча до Стръмонос са си 21-22 км., като сложиш и близо 1000 м. положителна денивелация си става екстра разходка Laughing . Междудругото и до вр. Влък е почти толкова като разстояние, но с по-малка денивелация.
Тази година, март месец, за първи път спестихме част от пътя, като спряхме след Скумсале и хванахме черен път, който в някаква част се припокрива с твоя маршрут. От табелите при Скумсале също може да се стигне до върха, но от страната на Арбут - така спестяваш кошарите и мочурливата част - а пролетта имаше мнооого вода!
Поздрави!
П.П. Ако случайно ходиш към вр. Влък, най-необъркващо е от отклонението за Пионерския лагер, но частта от пътя до отклонението за кариерата не е от най-приятните. Покрай пътя също има много каменни грамади и разходката в тази си част е много приятна! Разбира се, може да се мине и от другата страна, през Стрелча, но вероятността от объркване е по-голяма. От вр. Влък можеш да се разходиш и до ТВК "Бунтовна" - 30-40 минути е в посока, а можеш да продължиш и към Кръстевич.
П.П.П. Аз така и не можах да се ориентирам за водопада, до който ти беше стигнал от Кръстевич.
П.П.П.П. Малко нескромно, но можеш да погледнеш пътеписите ми "Около гр, Стрелча", за съжаление снимките са загубени от Снимка.бг.
Пон Авг 23, 2021 8:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
lubitel написа:

П.П.П. Аз така и не можах да се ориентирам за водопада, до който ти беше стигнал от Кръстевич.
П.П.П.П. Малко нескромно, но можеш да погледнеш пътеписите ми "Около гр, Стрелча", за съжаление снимките са загубени от Снимка.бг.


Водопадът е ето тук:

https://kade.si/#map=17/2719041.05/5239680.95/0

Отбиваш се от черния път, имаше пътечка или коловози през полето, после покрай реката нагоре. Нямам трак, тогава нямах GPS, пък и не е нужно да има нарисуван такъв, вододайна зона е и е забранено там.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Авг 25, 2021 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Тези овчарници ако се ползват предполагат и наличие на кучета.
А как са ме гонили край изгорялата х. Богдан... Още малко да се кача на покрива на заслончето.
Има ли тук такава опасност?


Не, нямаше овце нито кучета в района, специално се взирах. Само стадото коне. Не знам за тях ли е това, или просто добитъка е свален, защото всичко е сухо и няма какво да се пасе. Имаше крави далече от там, по склона на Боев шамак, но там е отделно, имаше човек и син фургон наблизо.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Авг 25, 2021 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Интересен връх изглежда. Ще го имам предвид при посещения в района.
Сря Авг 25, 2021 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Интересен връх изглежда. Ще го имам предвид при посещения в района.


Да, може да се комбинира с Буная и Малкия венец, но е най-интересен от трите.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Авг 25, 2021 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Entusiast



Регистриран на: 16 Юни 2020
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
Всички пейзажи са много красиви! Много ми харесва кадъра с конете на върха. Smile

_________________
И най-лошият ден в планината е по-хубав от най-хубавия ден на работа.
Сря Авг 25, 2021 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov