ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за пътека Страшно езеро - заслон на БАК
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за пътека Страшно езеро - заслон на БАК
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Въпрос за пътека Страшно езеро - заслон на БАК Отговорете с цитат
Преди 13 години бях с двамата внуци (другите двама още не се бяха родили) на палатка на Първа тераса. Антон беше на пет, а Боян наближаваше четири. Аз пък бях... 13 години по-млад от сега. Very Happy Едната от екскурзиите беше до заслона на БАК ("Орловец") и от него до връх Ловница. Както се знае, пътеката минава покрай Злия прелез, където е зловещата хиляда метра пропаст. Нагоре към върха също бях доста притеснен, защото затревеният наклон без никакви естествени прегради правеше коленете ми да омекват. Малките деца за разлика от възрастните не падат като чували, а се търкалят като топки. Гледката няколко метра вдясно хич не беше привлекателна! Наложи се да вървя край тях като квачка с разперени ръце и уж да ги осигурявам. Признавам, страх си ме хвана! От самия връх тръгваше пътечка към Купените, Попова капа и оттам към Страшното езеро. Нямахме за цел да правим чак такъв преход, но видях, че още в началото има един съвсем тесен участък с отвеси отстрани. Стори ми се опасен за трима ни. Не разбрах как е по-нататък. Затова искам да питам знаещите: как е цялата пътека от Страшното езеро до Ловница? Тази година имам мерак да минем в тази посока. И четирите деца вече са достатъчно големи (дори най-малкият е на 11). Проблемният съм аз, ама ще се пробвам, пък докъдето мога. Та въпросът ми е искат ли се някакви алпинистки умения, за да минем по този маршрут? Като млад съм се качвал от Страшното езеро до Попова капа и там нямаше трудности, но не знам по-нататък как е.
Пон Авг 30, 2021 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Ако сте идвали от БАК, то тесния учатък с отвесни от север стени е почти до самия връх Ловница.
За щастие е няколко метра само, нататък е по-добре.
Ако ще качвате от Страшно езеро нагоре, предполагам имаш предвид пътеката от Страшно към Голям Купен. Тя излиза на около 200м северозападно от самия връх.
Пътеката е стръмна и камениста, но не помня да има особени трудности, може би 1-2 малки прагчета, на качване не би трябвало да са проблем
Като стигнете горе може да се разходите до самия Голям Купен. Огледен връх е.
Нататък се слиза по западния склон на Г. Купен, губите грубо около 200 метра денивелация, но после пак ще трябва да ги качите тези 200м до Ловница. Пътеката е стръмна със серпентини.
Маркировка няма, но добре пътеката личи добре. Тревата отстрани, макар и суха, може да бъде хлъзгава.
Добре е да имаш щеки, макар че на места може и да ти пречат, тогава може да ги прибереш.
Вода по пътя няма. Последната вода е на Страшно езеро, после чак на едно изворче в малко долче под ез. Бисквитката, вляво от пътеката, не се сещам как да го опиша. Ако не го намерите следващата вода ще е на II тераса.
Понеже денивелациите са големи, а теренът стръмен, е добре да си с малка и лека раничка.


Последната промяна е направена от Митак на Вто Авг 31, 2021 10:23 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Авг 31, 2021 8:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
не е по тема, аз не знам как децата ходят по тези места и колко им е интересно, с моя 4 годишен ходим по ниските планини за малко, където има боровинки и къпини и малини или пък по старите изоставени махали, където има джанки, това му е интересно.

това лято видях много деца на пътеката за Мальовица и не си представям да заведа моя по тези камъни и след 10 години, другите пък носят и 6 месечни бебета по тези пътеки (имаше такива, с бебета вързани отпред по морените и камъни, страх ме беше да ги гледам), така че хора всякакви.


аз започнах да ходя като бях на 18 години. преди това помня, че 1-2 пъти бях в гора или планина и хич не ми харесваше Shocked Shocked и така мислех, че планината не е за мен, докато не станах на възрастта да я оценя.

не знам защо го писах всичкото това, ама ето Very Happy сигурно защото винаги се чудя като видя снимки на деца и бебета по върхровете. иначе по никакъв начин не казвам кой какво да прави с децата и е супер, че вие като техния дядо ги водите и съм ви гледал снимките с тях (или с другите ви внуци) тук и се радвах на тях Wink (а ние се качваме с него с кола чак до хижа Кумата на Витоша и от там за Конякрника през боровинкови храсти и малина, на това се радва).
Вто Авг 31, 2021 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката до БАК е ясно и няма да описвам. От Злия прелез нагоре към Ловница личи добре и е по широк тревен склон, чак се учудвам къде може да ти е било страшно там... Технически най трудно би трябвало да е слизането от Ловница на изток - там на едно място пътеката минава и много близо до отвесите от север и трябва да се внимава. А е трудно на слизане, защото е стръмно, иначе пътеката си личи, има и пирамидки. Изкачванетона Голям купен поначало не е пълно и пътеката леко го подсича по южния склон. После следват Среден и Малък купени, също подсичащи се от юг. Ако ще правите пълен траверс, обикновено се ходи до Попова шапка и от там се завива на север и по коловете - до Страшно езеро. Има обаче и още една пътека, пак с пирамидки, която може да се използва, ако времето ви свършва. Преди Среден купен, още от седлото му с Голям такъв, слизате на север в каменистия циркус и минавате северозападно под стените на Средния Купен и Малкия такъв. След като стигнете подножието на Малкия пътеката вече върви на север и стигате южните брегове на Страшно езеро.
Вто Авг 31, 2021 9:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Най-трудно и опасно е източно след Ловница, южно след кота 2694.

Има отвесно слизане с каменен праг -няма нищо за което да се хванеш...

Дано Ведрин да маркира този опасен участък
https://kade.si/#map=19/2603825.38/5186998.28/0
Вто Авг 31, 2021 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
t.hristov написа:
... отвесно слизане с каменен праг -няма нищо за което да се хванеш...


Минавал съм от там доста пъти, и в двете посоки, последния път даже пред ноември при мъгла и заснежено-заледено. Изобщо нямам спомен да има някакви особени трудности, а по начало имам навика да помня такива пасажи. И да е имало някакъв праг, то определено не е бил без хватки или стъпки, нито пък е по цялото протежение на южния склон, че все отнякъде да не може да се заобиколи по трева. Да не се бъркаш със западния склон на Орловец?
Сря Сеп 01, 2021 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Преди две седмици минах оттам (при сухо време) и не помня да имаше опасен участък, или поне не съизмерим с другите участъци, маркирани със знак за внимание на картата. Разбира се, човек винаги може да намери къде да направи сакатлък, така че трябва да се внимава, но и моето мнение е, че ако се следва пътечката, драми няма.
Сря Сеп 01, 2021 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Въпрос за пътека Страшно езеро - заслон на БАК Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... Та въпросът ми е искат ли се някакви алпинистки умения, за да минем по този маршрут? Като млад съм се качвал от Страшното езеро до Попова капа и там нямаше трудности, но не знам по-нататък как е.

Не, не се искат алпинистки умения, но на места „на работа трябва да с впускат и ръцете“, както пише в старите пътеводители. Smile

Вече са ти написали, че най-проблемен е участъкът между Ловница и Големия Купен.

Ето малко снимки (в посока Злия прелез –> Ловница –> Големия Купен –> Попова капа), може да са полезни:

https://photos.app.goo.gl/VfwFomVCLsgZviQJ7

Успех!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Сеп 03, 2021 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Даниел написа:
Преди две седмици минах оттам (при сухо време) и не помня да имаше опасен участък, или поне не съизмерим с другите участъци, маркирани със знак за внимание на картата. Разбира се, човек винаги може да намери къде да направи сакатлък, така че трябва да се внимава, но и моето мнение е, че ако се следва пътечката, драми няма.


Става въпрос, че Сотиров е сам и води четири деца, това си е отговорност.
Най-добре е да качвате тези 200 стръмни метра към Ловница, сиреч по-добре е да се движите от Страшното езеро към Ловница и БАК. По-големите деца ще се оправят без проблем мисля, стига да е сухо. Малкият мъж плътно до тебе, има един участък от 10 метра, който е наистина стръмен, там не трябва да се пада, миналото лято при силен вятър слизахме 13 човека, една две от жените и едното дете леко се стъписаха, като гледаха надолу, но с малко помощ /стоене до тях и при необходимост подаване на ръка/ го преминаха.
Ако не бъркам въпросното място е в средата на снимката, където се бавят четири човека с тъмни дрехи, а останалите по-нагоре ги изчакват:


Точно под групичката с тъмни дрехи се вижда една 3-4 метрова наклонена плоча /50-60 градуса, не е отвесна/ и под нея има още няколко метра стръмен скално-тревен терен, ами тези общо около 10 метра са най-конфузни от дългото слизане от /или изкачване към/ Ловница.

Малкия и Средния купен на-добре да ги подсечете, а на Големия се качете, обзорен е.

Има подлъгващи пътечки по които туристите са тръгвали и стигайки до никъде /пропаст, опасен улей/ са се връщали, внимавайте за правилната посока.
Пет Сеп 03, 2021 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за напътствията! Като ги чета и гледам картата, май Попова капа и Купените ще са за разходка. Ако опънем палатката на Страшното езеро (надявам се да има къде), ще успеем да отидем и да се върнем. Качването с големия багаж - палатка, чували, посуда, котлони, дрехи, доста храна и пр., бая ще ме озори. Надявам се тристата метра денивелация да не са ми проблем без багаж. Иначе има опасност да се наложи децата да тичат нагоре-надолу, за да ми взимат самара, а аз да се тътря подире им, което не изглежда никак красиво. Sad Е, може пък Перун да ми вдъхне сили, вместо да ни праща гръмотевични бури, но това ще се види на място. От Страшното езеро планирам да поемем с багажа към заслон "Орловец" по пътеката към хижа "Мальовица", като се отклоним на разклона. На картата от 2003 даже има нанесена маркирана със синьо пътека. Дори да не е официална, все някакви знаци ще видим. До заслона има две чудесни малки езерца, които не знам защо ги няма на никоя карта. По-нататък, да даде Бог живот и здраве, пък ще му мислим!

Децата отдавна вече не са ми проблем. Аз съм им проблем! По-миналата година на Кончето все пак бях вързал двете малки и ги закачвах с карабинери за въжето. А на т.нар. Малко конче към Тевното езеро ги придържах за ръка. Миналата година обаче на същото това Малко конче и двамата прехвърчаха, та се не видяха. Ами най-големият ще е в 12. клас, следващият ще е в 11., Мила е на 13, а Максим на 11. Те растат, аз не остарявам, да се чудиш!
Пет Сеп 03, 2021 8:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
Дай на скиорчетата да носят багажа, а ти вземи фото и снимай и гледай да не изоставаш …
Сигурен съм, че младежите ще се справят!

И не се бави с пътеписа.

Old ръкопляскания
Съб Сеп 04, 2021 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Мъгла около Ловница Отговорете с цитат
Мъглата е в съзнанието ми. Сравнявам спомените си от 2008 с пресните от септември. Гледам снимките, гледам картата и пак нищо не разбирам. Сори!

Първо, безкрайно благодаря на Митака, Владо, Христов, Стефан и Пламен за упътванията и снимките! Както разбрахте от пътеписа ми, отказах се от трудния маршрут с багажа от Страшното езеро през Купените до заслона на БАК. Гледайки обаче от Големия Купен и после от заслона, въпросите ми останаха. Ето какво съм видял отгоре:



Пътеката плавно слиза по ливадата и се насочва към Злия прелез (Белия улей). Дори се виждат хората по нея. Ние, преди да почне слизането, поехме вдясно и надолу към Страшното езеро. Защо тогава на картата пътеката трябва да се качва до Ловница, па после да слиза почти до премката? Какво пречи да мине по хоризонталата 2600?



Аз от моята позиция не виждам хора да се качват към Ловница, не виждам и каменисти урви като на снимката на Пламен. Къде са тия чудесии?

Ето и изглед вече откъм заслона:



На снимката се вижда серпентината по тревата, на която изскачат хората отвъд премката. Не виждам някой да слиза по левия склон от Ловница. Каква е тая работа?

Сега се връщам към 2008. Тръгнали сме от заслона и сме надникнали към ужасиите отвъд Злия прелез, нали така? (Забележете обвинителния израз на децата!)




После сме се изкачили по серпентините към Ловница. От дясната ни страна по целия път оставаше пропастта, за която писах, че ме е плашела заради децата, да не се търкулят. Върхът се оказа всъщност една огромна равна поляна и много не личеше коя бубуна точно е той. Вероятно е тази (а децата са видимо щастливи):



И в края на ливадата започваше твърде тесен прелез като мост с отвесни склонове от двете страни. Не беше дълъг, може би десетина метра, но ме хвана страх да мина. Тогава допуснах, че това е пътеката към Купените, ама сега започвам да се колебая. Яд ме е, че тогава фотото ми беше с малка памет. Иначе щях да снимам метър по метър. Да не направя нито една снимка към Попова капа!

Та така, значи. Въпроси и в едната посока, и в другата.

Сега, като сравнявам старата и новата снимка на езерцата, отново започвам да се чудя. Ето от тази тодина (малкото гьолче едва се забелязва вляво и по-назад):



А ето и от 2008. Децата току-що са се изкъпали с последните лъчи на слънцето.



Е, къде са сега тия камънаци отзад, къде е тая урва? Да няма трети гьол?!

Спомням си с благодарност за онези далечни години, когато Ведрин, Дидо и Спиди бяха първите ми инструктори за маршрутите.
Съб Окт 16, 2021 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Re: Мъгла около Ловница Отговорете с цитат
Сотиров написа:


Пътеката плавно слиза по ливадата и се насочва към Злия прелез (Белия улей). Дори се виждат хората по нея. Ние, преди да почне слизането, поехме вдясно и надолу към Страшното езеро. Защо тогава на картата пътеката трябва да се качва до Ловница, па после да слиза почти до премката? Какво пречи да мине по хоризонталата 2600?







това, което видях това лято е, че по хоризонтала 2600 има безброй скали, а и наклонът е мнооооого силен, може би не се личи на картата, но наживо е друго.

Сотиров написа:



Ето и изглед вече откъм заслона:



На снимката се вижда серпентината по тревата, на която изскачат хората отвъд премката. Не виждам някой да слиза по левия склон от Ловница. Каква е тая работа?






доста по-лесно е по тревата нагоре към Ловница, отколкото по скалите да се заобикаля от юг.


аз през септември бях тръгнал да спя на Орловец, но беше почивен ден (неделя) и на втората тераса, преди разклона за БАК се отказах, защото беше много неприятно с толкова много хора. до втората тераса поне може да се заобикалят, а нагоре към БАК вече е тясна пътека и като гледах 30-40 човека как слизат и как ще трябва да спирам сто пъти, се отказах. чудя се как е пътеката към Орловец, на снимките изглежда ужасно стръмно, но пък като гледах какви хора (без раници дори, без вода или каквото и да, с градски дрехи) се качват горе, сигурно не е страшно.
Нед Окт 17, 2021 9:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Раскол, багодаря за разяснението. Сигурно е така за пътеката през Ловница, но на моята снимка (преди картата) аз отново не виждам някой да се качва на върха. Спокойно слизат към Злия прелез. Какво липсва на снимката ми?

Впечатленията ти за пътеката от Втора тераса към заслона "Орловец" са верни донякъде. Истина е, че по нея има много народ. На самия заслон не трябва да се разчита в хубаво време - малко стайче без одеяла и пр. Там е за бедствие. Самата пътека обаче съвсем не е толкова страшна и снимката ти не го опровергава. През по-голямата част е по серпентини сред клека и чак нагоре е по сипей, но съвсем проходим. От отвесните скали, които си снимал, избива вода, която моите внуци лочат:



А вода, както писах, има и горе в езерцето.
Нед Окт 17, 2021 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм почти сигурен че картата не отразява точно терена. Там е доста стръмно откъм юг, дори слизането от ловница където върви пътеката посока купените е неприятно. Там и дума не може да стане да минеш от кота 2600 метра. Поне така помня Smile , така като гледам на картата твоя въпрос звучи логично. Трябва да проверя дали нямам снимки някъде.
Нед Окт 17, 2021 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov