ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Хижа "Рибни езера"

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Хижа "Рибни езера"
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Хижа "Рибни езера" Отговорете с цитат
Здравейте, планинари!
Никога не съм бил в района на х. "Рибни езера". Моля ви за актуални впечатления и препоръки относно:
1. Какви са условията в хижата и трябва ли ми предварителна резервация (вероятно ще отида там през делничен ден)?
2. Проходим ли е за лек автомобил пътят между Кирилова поляна и Тиха Рила?
3. Коя би била най-удачната изходна точка за преход до Рибните езера, при условие, че идеята ми е да направя двудневен преход: Начална точка - х. "Рибни езера" (1-я ден) и х. "Рибни езера" - начална точка (2-я ден).
Трябва да се върна на същото място, защото ще пътувам с личния си автомобил...
Благодаря ви предварително! Smile


Последната промяна е направена от aliosha77 на Пон Сеп 06, 2021 2:25 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 06, 2021 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
ами от Кирилова Поляна - Тиха Рила - хижата, а на следващия ден хижата - Сухия Чал - Кобилино Бранище - Сухото Езеро - Кирилова Поляна. но пък не е кой знае какво натоварване, сигурно може и по-дълги маршрути да се измислят. аз съм правил такъв.
Пон Сеп 06, 2021 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
raskoll написа:
ами от Кирилова Поляна - Тиха Рила - хижата, а на следващия ден хижата - Сухия Чал - Кобилино Бранище - Сухото Езеро - Кирилова Поляна. но пък не е кой знае какво натоварване, сигурно може и по-дълги маршрути да се измислят. аз съм правил такъв.


Благодаря!
В такъв случай - за да се уплътни първият ден - постижимо ли е и изкачване на Канарата и Павлев връх, преди да се слезе обратно за нощувка на "Рибните"?...
Пон Сеп 06, 2021 2:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
разбира се, или до Смрадливото езеро.за пътеката от Тиха Рила за Смрадливото езеро не мога да кажа нищо, само за тази от хижата до езерото.
Пон Сеп 06, 2021 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
raskoll написа:
..за пътеката от Тиха Рила за Смрадливото езеро не мога да кажа нищо...

Да, за тая пътека се говори като за умрял, или добро или нищо... Разколът е уцелил правилното говорене.
Вто Сеп 07, 2021 9:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Пътят от Кирилова поляна до Тиха Рила не е в добро състояние, камънак има в изобилие, качват се и леки коли, но е по-добре да си с висока кола или джип.
Ако стигнеш с МПС-то до Тиха Рила, ще имаш достатъчно време да обиколиш няколко върха около Рибните.
Стартираш ли от Кирилова поляна, можеш да качиш поне Канарата или пък Йосифица.
През седмицата, за места на хижата не би трябвало да има проблем.
Вто Сеп 07, 2021 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Пътят от Кирилова поляна до Тиха Рила не е в добро състояние, камънак има в изобилие, качват се и леки коли, но е по-добре да си с висока кола или джип.
Ако стигнеш с МПС-то до Тиха Рила, ще имаш достатъчно време да обиколиш няколко върха около Рибните.
Стартираш ли от Кирилова поляна, можеш да качиш поне Канарата или пък Йосифица.
През седмицата, за места на хижата не би трябвало да има проблем.

Миналия месец последно ходих там, пътят е зле на две три места, иначе се ядва, ако не ти пука за колата...
Какво може да се направи, ако се иде рано, без значение дали Кирилова поляна или Тиха рила - Непосредствено преди вратата на кантона на Тиха рила, наляво/север/ и нагоре, има една пътека, която /оказа се в много добро състояние, нищо че не е маркирана/ излиза горе ,където има разрушена вече кошара, на мястото, където се засича р.Маринковица с коловете, идващи от Мальовица. Та идеята ми е, че ако се ходи с бърза крачка, от там, по долината на Маринковица може да се иде първо на Йосифица, след това да се продължи, да се качат черни поляни, канари, Павлевци и като се заобиколи циркуса през Канарата да се слезе на Рибни езера. Напълно постижимо за един ден, както питаше човекът.
Ако пък ходещият е корав, може от Кирилова през Сухото езеро, Водния …. и да направи целия венец на Маринковица отгоре ,а не по долината. Тогава обаче, може времето да не стигне, че накъся деня вече, и да слезе на Рибни по тъмно, по пътеката от Грънчар, а на следващия ден да се върне от там и да продължи с върховете, като после може и до смрадльо да прескочи, с уговорката, че на слизане от там, по пътеката, ДИРЕКТНО НАДОЛУ към Тиха рила може да го очакват премеждия из расовия клек. Последно минавах преди десетина години и се минаваше, но гадно... Ако се минава често, може би ще е в същото състояние и няма да е обрасла повече..
Вто Сеп 07, 2021 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
...Та идеята ми е, че ако се ходи с бърза крачка, от там, по долината на Маринковица може да се иде първо на Йосифица, след това да се продължи, да се качат черни поляни, канари, ПавлевциТа идеята ми е, че ако се ходи с бърза крачка, от там, по долината на Маринковица може да се иде първо на Йосифица, след това да се продължи, да се качат черни поляни, канари, Павлевци...


vladofff, искаш да кажеш, че може да се качи Йосифица от изток, следвайки р.Маринковица почти до горе, т.е. да се излезе на премката между Йосифица и Венеца (на ок. 2540 м нв) от север и от там по билната пътека?
Вто Сеп 07, 2021 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Да, по Маринковишката долина също е удобен вариант за качване на Йосифица.
Пътеката зад кантон Тиха Рила, според мен са я чистили краварите, които качват стоката в долината, миналата година беше пообрасла, сега е бомба.
Идейно слизане на вторият ден е (ако колата е на Кирилова поляна), по билото, Кьоравица, Рилецкото било, Теодосиеви караули, Манастирски езера, изключително обзорно, с гледка към Смрадльо, Джендемските, Седефените, Манастирските, а Мальовишкото било насреща е уау.
Вто Сеп 07, 2021 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката от Тиха Рила до Смрадливото езеро си е много добра /макар и стръмна/ и е маркирана, макар и по-рядко. От Тиха Рила се тръгва надолу по дървените скари /поредната идиотщина/, пресича се реката. Щом започне да се изкачва, се внимава. Масово се завива наляво без да има маркировка по старата пътека, която по-нагоре е обрасла.
Вто Сеп 07, 2021 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря!
Ще пробвам трасетата и ще пиша Smile
Вто Сеп 07, 2021 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, aliosha77,
Аз ще ти предложа малко по-нетрадиционен маршрут, който го направихме за ден миналия октомври, но след като имаш и втори на разположение, то нямаш никакъв проблем да го осъществиш, стига да не те притеснява, че ще се движиш по немаркирани и на места труднопроходими пътеки. Иде реч за изкачването на връх Мермера, чиято най-висока точка се намира на масива, издигащ се непосредствено над Синьото езеро. Ще ти напиша с няколко изречения за самото изкачване. До Мермерски преслап вървиш по маркираната пътека за хижа Македония. От там тръгваш в югозападна посока и започваш да изкачваш първия връх от масива, който на картата на bgmountains е именуван Малък Мермер. До връхната точка достигаш за не повече от 20 минути, като предимно се движиш по тревен участък. След изкачването му, обаче билото се стеснява, започва скалист участък, появява се и клек. Започваш слизане към седловината между Малък Мермер и връх Мермера, като на места се налага да подсичаш, заради клекови участъци. Ако подсичаш от север и е в сезон от годината, при който температурите падат под нулата през нощта, то имай предвид, че може да има обледени участъци, на които трябва да внимаваш. След като стигнеш седловината тръгваш да катериш самия връх отляво по стръмен тревен кулоар и след изкачването му, излизаш отново на скалист участък, който се преминава сравнително лесно и скоро след това излизаш на връхната точка, където по спомен имаше дървен кол. Изкачването от Малък Мермер до върха ще ти отнеме, около час и половина. Слизането го правиш по същия път, като е много важно да спуснеш пак по тревния кулоар, колкото и стръмен да е. От север, склонът към Мермерското езеро е стръмен и скалист и трябва да го избегнеш. Слизането е отново през Малък Мермер и Мермерски преслап до хижата.
Това е в общи линии, но все пак имай предвид, че изкачването на връх Мермера не е никак леко и трябва да се внимава. Сам ще си прецениш силите и възможностите, както и актуалното състояние на терена, по който ще ходиш. Аз ти давам само идея, но решението дали ще се опиташ е изцяло твое. Пожелавам ти успех, където и да решиш да отидеш. Рибни езера за мен е най-магнетичното място в Рила и всяко едно кътче там си заслужава усилията.
Бъди Здрав!
Жоро
Вто Сеп 07, 2021 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
goro_levskara написа:
Аз ще ти предложа малко по-нетрадиционен маршрут


Благодаря за интересната идея! Smile
Здраве да е, ще я пробвам Smile
Сря Сеп 08, 2021 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov