ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
с. Антон - Е3 - м. Паниците

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
с. Антон - Е3 - м. Паниците
Автор Съобщение
ninio



Регистриран на: 26 Юли 2011
Мнения: 4

Мнение с. Антон - Е3 - м. Паниците Отговорете с цитат
Здравейте,

Планувам двудневен поход (1 нощувка) по следния маршрут: село Антон - връх Вежен - хижа Ехо - хижа Дерменка - вр. Голям Купен - вр, Ботев - м. Паниците. По мои изчисления дължината му е около 80 - 90 км. През годините, съм вървял по почти всички отсечки от въпросния маршрут (с изключение на село Антон - връх Вежен) и имам относителна представа за разстояния и особености. Много добре подготвен съм и физически и психически. Почти всяка година изминавам по 50-60 км по пресечен терен (800-1000м положителна денивелация) в рамките на 12 часа, спортувам интензивно почти ежеднвено. Ще съм благодарен ако споделите опит и съвети, относно:
- къде е най-удачно да направя нощувката. Колебая се между Дерменка и Добрила, но и други варианти са добре дошли ако са подкрепени с аргументи.
- колко реалистично е изпълнението на пълния маршрут и горе долу как ще изглежда във времето. (възнамерявам и двата дни да тръгна преди изгрев около 5:30 - 6:00)
- всякакви други мнения и предложения са добре дошли

Ще се радвам да прочета и нещичко от колеги, които са изминавали Ком-Емине и гарантирано са изминали този маршрут.

Поздрави!
Чет Сеп 09, 2021 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Пфф, тегаво ми звучи. Насъбраната денивелация на ден няма да ти е по 800-1000 м., а поне двойно. Поне. Преди години го правих с жена ми и нейна приятелка с леко темпо за 4 дни, по около 7 часа на ден (нощувки на К. стена, Добрила, з. Ботев). Спортната им форма и опита в планината не беше превъзходна, но и със сигурност не са под средното. Тръгнахме не от Антон, а от Клисура, тоест спестихме си Вежен и съответно няколко часа, но пък вместо към Паниците, минахме през Равнец (което е малко по-дълго от твоя вариант, но пак не компенсира Вежен). В обобщение, твоят маршрут ще е малко по-дълъг и освен това ще вземаш 2 дни за един и ще натрупаш умора. Следователно, бих си предвидил средно по 14 часа на ден (разбира се, няма как да сравня формата си с твоята и едва ли ти е много информативно, но все пак).
По-скоро бих пробвал да се напъна до Добрила, там ми харесват бунгалцата долу до вадата, усамотени са и човек може да се наспи, което не е сигурно на Дерменка (ако е уикенд и се вихрят местните бекове). Ще си отметнал повечето път, а и ще ти остане повече време за по-ефектната част от маршрута.
Успех!
Пет Сеп 10, 2021 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ninio



Регистриран на: 26 Юли 2011
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за включването, Даниел! Успешно направих планувания маршрут, изминалия уийкенд. Мисля, че всичко което спомена беше точно така и да, беше си тегаво Smile

Ден 1:
С 10 кг багаж, Тръгнах от ЖП гарата в Антон точно в 5:00 и със средно темпо, бях на билото в 8:00 (около 8км.). На връх Вежен бях в 11:00 (около 10км), като вече бях ускорил темпото. На хижа Ехо пристигнах в 13:40, а на Беклемето бях около 18:00. След 15 часа ходене, с 5 почивки по 20 минути и 200 направени снимки, в 20:30, приключих "разходката" в хижа Дерменка. Изминатите километри за деня бяха 52.

Ден 2:
Планувах да ускоря, една идея темпото, че не ми се ходеше пак по тъмно. В 6:30 потеглих към хижа Добрила и пристигнах там в 8:15. На връх Амбарица в 9:35, Купена - 11:00 и на заветната цел връх Ботев в 15:30. В 16:20 тръгнах към Паниците по жълтата маркировка и бях там в 19:40. Точно 40 км изминах през този ден, за около 13 часа, като сумарното време за почивки беше с около 20 минути по малко от предходния, снимките - 204.

Заключение:
Неповторимо изживяване и изпитание на духа и тялото. За мен беше страхотен начин да се насладя на най живописната част от Стара планина, но не мисля, че би било така за всеки. Не мога да отрека, че през цялото време бях под известно напрежение дали всичко ще се случи по план и дали не се бавя излишно. За хора, които не са ходили по повечето отсечки/обекти препоръчвам да го направят поне за 3 дни.

П.П
Не използвайте информацията относно времевите интервали за отсечките, които съм посочил, за абсолютен ориентир.


Последната промяна е направена от ninio на Вто Сеп 14, 2021 11:15 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 13, 2021 3:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Супер се е получило значи Smile Но явно през Вежен си е доооста ходене. Браво!
Вто Сеп 14, 2021 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov