ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Хижа Заврачица или хижа Грънчар?...
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Хижа Заврачица или хижа Грънчар?...
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Хижа Заврачица или хижа Грънчар?... Отговорете с цитат
Здравейте!
Една малко странна тема повдигам...
Планирам преход от Боровец, през вр. Мусала, една нощувка някъде и след това продължение към Рибните езера.
Въпросът ми е, коя е по-удачната междинна точка - х. Заврачица или х. Грънчар? Под "по-удачна" имам предвид не само като местоположение, но и като условия в хижата.
От "Заврачица" нямам никакви впечатления, не съм бил там. "Грънчар" съм я минавал транзит, но успях да надзърна и ми се стори мизерничка и неподдържана...
Сря Сеп 15, 2021 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Заврачица е по-добре откъм условия, Грънчар е по-удобна по трасето.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Сеп 15, 2021 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Като местоположение, Грънчар е по-удобна и по-близо до Рибни езера. Условията и отношението на Заврачица са на много по-високо ниво.
Сря Сеп 15, 2021 5:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
Ако няма да слизаш през Маричините езера, Заврачица изобщо не ти е на път. Инак там би трябвало да е сравнително по-добре от Грънчар. Но усещането за мизерия е строго индивидуално и надали моето усещане е като твоето да кажем. На Грънчар пък мястото е доста по-интересно и панорамно, и последното, което ме интересува, като отседна при бай Ангел, е колко точно му е гадна хижата... Е кенефите са външни и вонящи, водата изворна, студена, но все пак условията са "съхранени" и са същите, каквито хижи от този род предлагаха преди 20-30 години. Тогава пък не помня някой да се е впечатлявал особено ... Когато искаме пък условия, ходим на хотел някъде долу, когато е на хижа обаче, приемаш условията, такива каквито са и толкова. Мен повече ме дразни, когато в стаята сложат да спи някой трактор, дето да бръмчи цяла нощ, че тогава и тапи не помагат. Всичко друго се ядва и приема някак си.
Сря Сеп 15, 2021 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря!
Да, виждам, че Грънчар е по-удобната като място. Но останах с противоречиви впечатления миналата есен, затова реших да питам... Smile
Сря Сеп 15, 2021 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
На Грънчаря изрично настоявай да ти даде бънгало, за да си сам и по-далеч от евентуални хъркачи, пияници и прочие измет, която се качва с коли за да безчинства по цяла нощ.
Сря Сеп 15, 2021 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ако няма да слизаш през Маричините езера, Заврачица изобщо не ти е на път. Инак там би трябвало да е сравнително по-добре от Грънчар. Но усещането за мизерия е строго индивидуално и надали моето усещане е като твоето да кажем. На Грънчар пък мястото е доста по-интересно и панорамно, и последното, което ме интересува, като отседна при бай Ангел, е колко точно му е гадна хижата... Е кенефите са външни и вонящи, водата изворна, студена, но все пак условията са "съхранени" и са същите, каквито хижи от този род предлагаха преди 20-30 години. Тогава пък не помня някой да се е впечатлявал особено ... Когато искаме пък условия, ходим на хотел някъде долу, когато е на хижа обаче, приемаш условията, такива каквито са и толкова. Мен повече ме дразни, когато в стаята сложат да спи някой трактор, дето да бръмчи цяла нощ, че тогава и тапи не помагат. Всичко друго се ядва и приема някак си.


Идеята ми е не през Маричините, а през върховете - Близнаците, Маришкия и Манчо - да стигна до Заврачица.
За "Грънчар" разбрах от бай Ангел, че даже и ток няма - единствено един соларен панел за осветлението, но за зареждане на телефони и батерии едва ли...
А относно бръмчащите трактори в стаята - на мен това ми е най-големият кошмар Very Happy
Сря Сеп 15, 2021 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
vladofff написа:
Ако няма да слизаш през Маричините езера, Заврачица изобщо не ти е на път. Инак там би трябвало да е сравнително по-добре от Грънчар. Но усещането за мизерия е строго индивидуално и надали моето усещане е като твоето да кажем. На Грънчар пък мястото е доста по-интересно и панорамно, и последното, което ме интересува, като отседна при бай Ангел, е колко точно му е гадна хижата... Е кенефите са външни и вонящи, водата изворна, студена, но все пак условията са "съхранени" и са същите, каквито хижи от този род предлагаха преди 20-30 години. Тогава пък не помня някой да се е впечатлявал особено ... Когато искаме пък условия, ходим на хотел някъде долу, когато е на хижа обаче, приемаш условията, такива каквито са и толкова. Мен повече ме дразни, когато в стаята сложат да спи някой трактор, дето да бръмчи цяла нощ, че тогава и тапи не помагат. Всичко друго се ядва и приема някак си.


Идеята ми е не през Маричините, а през върховете - Близнаците, Маришкия и Манчо - да стигна до Заврачица.
За "Грънчар" разбрах от бай Ангел, че даже и ток няма - единствено един соларен панел за осветлението, но за зареждане на телефони и батерии едва ли...
А относно бръмчащите трактори в стаята - на мен това ми е най-големият кошмар Very Happy


Нема баце, "осветлението" е една мъждукаща лампичка в кухнята, горе и това няма. Даже аз си носех 20 000 амера батерия и заредих и телефона на хижарката Smile Smile ... Но пък иначе, яденето беше добре имаше и шопска салата и спах като къпан. Обаче не съм сигурен дали от тая или от друга хижа си доведох дървеница, едвам докато разбера после какво е и що е, та да се отърва .. То там май и обхват няма много много, затова че и телефон не ти трябва Smile
Честно да си призная, изкарах си много добре там, въпреки че като запалиха печката (а тя издънена SmileSmile ) , запуши яко понеже налягането беше зле и вътре стана ... Smile) Имаше и туристи които като видяха как е, заминаха направо надоле Smile
Сря Сеп 15, 2021 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Заврачица е класи над Грънчар като хижа, но втората е на по-удобно място.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Сеп 15, 2021 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
Ако нямам някаква допълнителна напр. опознавателна цел в района, направо бих гонил през Овчарец и седлото Джанка пътя към вр.Налбант и вечерта директно на Рибни езера. Хич и не бих си губил времето с отклонения. Съответно друг път бих хванал от Боровец ситняковския лифт, и през Чакър войвода на Заврачица, откъдетно по кайзеровия път-на Грънчар и от там вече, каквото дойде.. Но това си е лично мое предпочитание.
Чет Сеп 16, 2021 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ако нямам някаква допълнителна напр. опознавателна цел в района, направо бих гонил през Овчарец и седлото Джанка пътя към вр.Налбант и вечерта директно на Рибни езера. Хич и не бих си губил времето с отклонения. Съответно друг път бих хванал от Боровец ситняковския лифт, и през Чакър войвода на Заврачица, откъдетно по кайзеровия път-на Грънчар и от там вече, каквото дойде.. Но това си е лично мое предпочитание.


Не знам, сякаш разстоянието ми се струва множко. От Боровец през Мусала до Рибни езера ми го дава към 35 км. Дори и да го броим от Ястребец (да си помогна с лифта), пак отива накъм 29 км.
Вярно, правил съм Боровец - Мусала - Боровец за един ден. Правил съм и Нехтеница - Грънчар - Мусала - Грънчар - Нехтеница също за ден. Обаче това като че ли е извън възможностите ми за есенен ден... Sad
Чет Сеп 16, 2021 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Малко странно е да смяташ разстоянията в Планината в километри Smile
Чет Сеп 16, 2021 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
aldo написа:
Малко странно е да смяташ разстоянията в Планината в километри Smile


Ооо, напълно си прав, че това е доста заблуждаващо, защото 30 км. по равно и 30 км. опъване по нанагорнище са коренно различни неща. Не се подлъгвам по това - просто го проверих за собствен ориентир Smile
Чет Сеп 16, 2021 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
vladofff написа:
Ако нямам някаква допълнителна напр. опознавателна цел в района, направо бих гонил през Овчарец и седлото Джанка пътя към вр.Налбант и вечерта директно на Рибни езера. Хич и не бих си губил времето с отклонения. Съответно друг път бих хванал от Боровец ситняковския лифт, и през Чакър войвода на Заврачица, откъдетно по кайзеровия път-на Грънчар и от там вече, каквото дойде.. Но това си е лично мое предпочитание.


Не знам, сякаш разстоянието ми се струва множко. От Боровец през Мусала до Рибни езера ми го дава към 35 км. Дори и да го броим от Ястребец (да си помогна с лифта), пак отива накъм 29 км.
Вярно, правил съм Боровец - Мусала - Боровец за един ден. Правил съм и Нехтеница - Грънчар - Мусала - Грънчар - Нехтеница също за ден. Обаче това като че ли е извън възможностите ми за есенен ден... Sad


От Боровец до Рибни езера, ако нямаш идея да се мъчиш нарочно, ще ти дойде малко нанагоре. Най малкото си има и денивелация и от седловината джанка, тепърва има да ходиш. Правил съм го миналата година и си отидоха едни 12-13 часа май, като сме почивали само 30-40 мин. Вярно е че не бях сам, но пак не си е много леко.

Мдамз, погледнах трака - 12 часа и 50 минути.. 34,5 км - 2 382 метра денивелация положителна.
Чет Сеп 16, 2021 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
От Боровец до Рибни езера, ако нямаш идея да се мъчиш нарочно, ще ти дойде малко нанагоре. Най малкото си има и денивелация и от седловината джанка, тепърва има да ходиш. Правил съм го миналата година и си отидоха едни 12-13 часа май, като сме почивали само 30-40 мин. Вярно е че не бях сам, но пак не си е много леко.

Мдамз, погледнах трака - 12 часа и 50 минути.. 34,5 км - 2 382 метра денивелация положителна.


И аз горе-долу така го смятам. Ползвам Komoot.com и в интерес на истината в повечето случаи прогнозите са доста точни.
И да! - ако се навъртят едни 12-13 часа реални (защото сайтът дава само времето на чисто ходене), то не е никак за есенен преход, затова смятам една нощувка по средата някъде.
Чет Сеп 16, 2021 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov