ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпроси относно Ибър и Равни връх

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Въпроси относно Ибър и Равни връх
Автор Съобщение
tmiglenchev



Регистриран на: 20 Яну 2021
Мнения: 39

Мнение Въпроси относно Ибър и Равни връх Отговорете с цитат
Здравейте!

Някой преминавал ли е в дълбок сняг (зимно) от х. Венетица до връх Ибър пo зелената маркировка през Ечемиците и рида Топоклия? Ако е минавал - какво му е мнението отностно безопасността на маршрута, свързана с лавинната обстановка? По зелената маркировка няма зимна колова маркировка и оттам се поражда съмнението ми, дали не е добре да се преминава само лятно време по нея.

Някой преминавал ли е през маршрута от Костенец до Равни връх през Шиварито дере ( https://kade.si/#map=16/2643481.75/5192898.6/0) ? Тази пътека съществува ли все още, тъй като не съществува в бгмаунтинс? Информацията ми за нея идва от книга с маршрути започващи от с. Костенец: https://ibb.co/h2dB379
Сря Ное 17, 2021 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2273

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, отдавна планувам от Долна Баня да направя този маршрут през Венетица и нагоре към Ибър и все не остава време Smile) Ако ми остане време да ида, ще пиша тук.
Сря Ное 17, 2021 7:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3045

Мнение Re: Въпроси относно Ибър и Равни връх Отговорете с цитат
tmiglenchev написа:

Някой преминавал ли е през маршрута от Костенец до Равни връх през Шиварито дере ( https://kade.si/#map=16/2643481.75/5192898.6/0) ? Тази пътека съществува ли все още, тъй като не съществува в бгмаунтинс? Информацията ми за нея идва от книга с маршрути започващи от с. Костенец: https://ibb.co/h2dB379

Последният път като минавах по пътя отдолу не видях някакви следи от пътека. Може би трябва да се иде целево и да се провери. Имам обаче подозрения, че там някога сигурно е имало нещо, което поради системно непреминаване, най-вероятно е станало непроходимо.
Иди, провери и докладвай ако намериш нещо, ще е от полза за всички любители на тамошния район.
Пет Ное 19, 2021 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2273

Мнение Re: Въпроси относно Ибър и Равни връх Отговорете с цитат
tmiglenchev написа:
Здравейте!

Някой преминавал ли е в дълбок сняг (зимно) от х. Венетица до връх Ибър пo зелената маркировка през Ечемиците и рида Топоклия? Ако е минавал - какво му е мнението отностно безопасността на маршрута, свързана с лавинната обстановка? По зелената маркировка няма зимна колова маркировка и оттам се поражда съмнението ми, дали не е добре да се преминава само лятно време по нея.



Здравей вчера минах от там, за зимата според мен откъм лавинна обстановка няма да има проблем. Има един участък, който съм маркирал с кръгче и той е едно стръмно излизане от гората, но там дърветата са достатъчно на гъсто. След това незнайно по каква причина пътеката върви странично от билото, в клек й хвойна и е доста неприятна за ходене дори лятно и не мога да разбера защо е прокарана от там. Зимата като покрие клека трябва да се търси билото, пуснал съм една права линия.

Това е мое мнение не съм експерт, затова че може и да не ми вярваш спокойно.

Според мен зимата ще има други проблеми и това е че дори от хижата си е кораво ходене поне 1500 метра денивелация. Ако има много сняг да покрие клека и да го фирнова ще е супер. Обаче пък проблема ще е в гората, защото не е толкова малко разтоянието и яко ще се натъва, дори и със снегоходки ще си е трудно, особено там на излизане от гората ще е драпане яко.
Ако пък няма достатъчно сняг, може да се натъва много около клека и да има дупки и тн ..

Трябва да се отиде и да се види. Аз съм обещал на хижаря че ще ида зимата, понеже ми хареса.

https://drive.google.com/file/d/1OMXXL4VqQf0nGEgdBKWGRdThCU4Ufh7k/view?usp=sharing
Пон Ное 22, 2021 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Re: Въпроси относно Ибър и Равни връх Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
tmiglenchev написа:
Здравейте!

Някой преминавал ли е в дълбок сняг (зимно) от х. Венетица до връх Ибър пo зелената маркировка през Ечемиците и рида Топоклия? Ако е минавал - какво му е мнението отностно безопасността на маршрута, свързана с лавинната обстановка? По зелената маркировка няма зимна колова маркировка и оттам се поражда съмнението ми, дали не е добре да се преминава само лятно време по нея.


Според мен зимата ще има други проблеми и това е че дори от хижата си е кораво ходене поне 1500 метра денивелация. Ако има много сняг да покрие клека и да го фирнова ще е супер. Обаче пък проблема ще е в гората, защото не е толкова малко разтоянието и яко ще се натъва, дори и със снегоходки ще си е трудно, особено там на излизане от гората ще е драпане яко.
Ако пък няма достатъчно сняг, може да се натъва много около клека и да има дупки и тн ..

Трябва да се отиде и да се види. Аз съм обещал на хижаря че ще ида зимата, понеже ми хареса.

https://drive.google.com/file/d/1OMXXL4VqQf0nGEgdBKWGRdThCU4Ufh7k/view?usp=sharing


Ще бъде сериозно зимно ходене, 12-13км в едната посока и 1400-1500м денивелация е доста.
Вто Ное 23, 2021 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3045

Мнение Re: Въпроси относно Ибър и Равни връх Отговорете с цитат
Plamen К написа:

Ще бъде сериозно зимно ходене, 12-13км в едната посока и 1400-1500м денивелация е доста.

Доста сериозно.
В тежка зима имам точно три опита на сходни маршрути в района - от вилите по Чавча, т.е. стандартното до х.Белмекен. Първия път "спах" няколко часа на ските, нещо като открит бивак, километър преди х.Белмекен. Втория път - стигнах до хижата, на снегоходки, ако я нямаше точно там хижата, бях мъртъв от студ... Третия път - отново не снегоходки, пак едва стигнах хижата...
Едновременно красивото и дивото на това премеждие се съчетава със страшното, че там, при нужда, няма да дойде помощ от никъде... Очевидно за тези изкачвания трябва да не се носи никакъв багаж, да са се пестят сили и време. Инак, с тежести на гърба изобщо не го виждам, нито си го представям как се случва.
Сря Ное 24, 2021 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov