ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Изкачване на голям скакавец

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Изкачване на голям скакавец
Автор Съобщение
barbaron



Регистриран на: 15 Окт 2019
Мнения: 13

Мнение Изкачване на голям скакавец Отговорете с цитат
Здравейте, планирам еднодневно ходене до голям скакавец в Рила. Мисля да ходя следващата седмица, но не съм ходил в този район на Рила и в тази връзка питам за следния съвет.
От къде е най удачно да се тръгне, аз планирам да оставя колата на Кирилова поляна, но ако има други по добри възможности.
За снегоходки или за котки е в момента.
Кои са най удачните маршрути и от къде препоръчате да се минава
Има ли опасни участъци. Не съм аматьор и съм минавал по скалисти ръбове, но питам превантивно.
Колко часа или километра е маршрута в две посоки според вас и има ли обхват в района.
Съб Дек 04, 2021 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
Не го прави зимата Smile Твърде къс ден , не си струва риска при такова време, вторник дават големи валежи от сняг.

_________________
Самоковец ... това е едно същество средно аритметично от човек, дърво и животно ...
Нед Дек 05, 2021 12:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3290
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Като за начало – можеш да прочетеш в информацията в тази тема (особено последната 3-та страница):

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=13713&start=30

В пътеводителя „Върховете на Рила“ на Румен Грънчаров са дадени приблизителните времена за лятно изкачване на върховете в района:

Хижа „Рибни езера“ [или Тиха Рила]– връх Маринковица: 2 часа и 30 минути.
Връх Маринковица – връх Възела: 30 минути.
Връх Възела – връх Драганица: 35 минути.
Връх Драганица – връх Голям Скакавец: 2 часа и 30 минути.

Традиционно пожелавам успех, макар аз лично не бих се пробвал точно следващата седмица.

П. П. Отдавна искам да се кача зимата на Скакавците, но както и да го мисля – или ще е с междинно преспиване, или през нощта трябва да е пълнолуние. Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Дек 05, 2021 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
barbaron



Регистриран на: 15 Окт 2019
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за насоките, другата дискусия също беше полезна.
Като цяло мойте планове са за тръгване в 3 от София и в 5 вече да тръгнем на челници от Кирилова поляна. Връщането най късно в 21 живи и здрави пак на челници, като тук слагам и буферно време с оглед на зимата.
Разглеждам маршрута най вече през заслона.
Не можах да разбера обаче, има ли някой наблюдения как е обхвата нагоре. Също така до колко опасен е маршрута зимата.
Нед Дек 05, 2021 7:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
barbaron



Регистриран на: 15 Окт 2019
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
LorDDemoniC написа:
Не го прави зимата Smile Твърде къс ден , не си струва риска при такова време, вторник дават големи валежи от сняг.

Лично аз обичам да ходя на челници а и съм се оборудвал с добър garmin за целта на нощното тръгване и връщане. Видях и обилният снеговалеж, смятам да взема и котки и снегоходки. Мислех само едното, но както ми каза наскоро стопанина на заслон Ботев "по добре да носиш и да не трябва отколкото да трябва и да нямаш"
Нед Дек 05, 2021 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Сериозно начинание си замислил Rolling Eyes Обхвата е "тука има - тука нема" Laughing, по билото на места се появява, но е нестабилен.
Само двама съфорумци знам, които са го минавали маршрута зимно, с. Мала църква - з. Кобилино Бранище, по веднъж в двете посоки. ognedishasht и Павката Беличовски. Ако успееш да се свържеш с някой от тях, би било най-полезно.
Преди време го питах ognedishasht и ето извадка от отговора му: "Тръгнахме в събота сутринта от с. Мала Църква. Захапахме веднага билото и през Св. Дух, Пчелино, Скакавците, Възела и Водния чал стигнахме до Кобилино бранище, където спахме в заслона. Понеже имаше доста сняг за мачкане, особено в по-ниските места, а и моя приятел го заболя кракът, не бяхме много бързи. Взехме го за повече от 15 часа, от тъмно до тъмно. Бяхме със снегоходки, то без тях сигурно още щяхме да газим някъде там"
Нед Дек 05, 2021 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
barbaron написа:
LorDDemoniC написа:
Не го прави зимата Smile Твърде къс ден , не си струва риска при такова време, вторник дават големи валежи от сняг.

Лично аз обичам да ходя на челници а и съм се оборудвал с добър garmin за целта на нощното тръгване и връщане. Видях и обилният снеговалеж, смятам да взема и котки и снегоходки. Мислех само едното, но както ми каза наскоро стопанина на заслон Ботев "по добре да носиш и да не трябва отколкото да трябва и да нямаш"


Да, но тук има един проблем. И това е че, не се наспиваш, тръгваш уморен, шофираш и тепърва имаш дълъг ден. Ако има пресен сняг, ходенето е тежко, отделно тръгваш от ниско и се качваш нависоко. Не знаеш клека какъв ще е, колко ще се затъва и тн ..

Според мен, е много по-разумно, да отидеш в района, там да спиш и да тръгнеш в по-късен час. Това насилване е безмислено и винаги е проблемно, особено ако случиш и на време. Особено ако ще разнасяш снегоходки и котки, килограмите нарастват и тн .. ПРиготви багажа, да видиш колко ще тежиш. Ама сметни колко кг си гол и после с екипировка и всичко, колко ще си на маршрута.
Нед Дек 05, 2021 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Изкачване на голям скакавец Отговорете с цитат
barbaron написа:
Здравейте, планирам еднодневно ходене до голям скакавец в Рила. Мисля да ходя следващата седмица, но не съм ходил в този район на Рила и в тази връзка питам за следния съвет.
От къде е най удачно да се тръгне, аз планирам да оставя колата на Кирилова поляна, но ако има други по добри възможности.
За снегоходки или за котки е в момента.
Кои са най удачните маршрути и от къде препоръчате да се минава
Има ли опасни участъци. Не съм аматьор и съм минавал по скалисти ръбове, но питам превантивно.
Колко часа или километра е маршрута в две посоки според вас и има ли обхват в района.

Предстои снеговалеж в идните дни. По-подходящи условия за зимен преход по билото на Скакавците би могло да има в добре избрано време в края на зимата, когато снежната покривка е дебела и фирнована, а и дните са по-дълги. Пътят от Кирилова поляна към Тиха Рила пресича няколко лавиноопасни улея. По-удачният, но и труден, подход сякаш е от Бели Искър или Мала Църква. Разстоянието от Бели Искър до Голям Скакавец е ~15 km с ~2300 m изкачване и ~750 m слизане в едната посока. От Кирилова поляна до Голям Скакавец също са ~15 km, с ~1500 m изкачване и ~250 m слизане в едната посока. Времетраеното на подобни преходи зависи много от условията и подготвеността. Трудно осъществими са без бивакуване. Добре е да бъдат предприемани от добри другари със съпоставими способности.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Дек 05, 2021 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Преди 2 години, трима приятели (Владо Симеонов от гр. Рила, Илко Славчев - съфорумец и Вихър), опитаха траверс по Скакавците, с тръгване от Тиха Рила, рано сутрин. До колкото си спомням, стигнаха до Драганица или първият Скакавец и се върнаха отново на Тиха Рила, където им беше бивака.
Пон Дек 06, 2021 12:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Павел Б



Регистриран на: 31 Авг 2015
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Тук съм споделил кратки впечатления, които показват предизвикателството на Пчелино и Скакавците:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=11151&highlight=

Иначе, накратко:
"Всичко може да се направи, но не всеки може да го направи" (Л. Янков)
Дълъг и изтощителен преход - нищо ново.
Декември е най-неподходящия зимен месец за подобен преход - малко и обикновено лош за ходене сняг, лошо време, къс ден, опасност от лавини.
При изкачване от Кирилова поляна има много "паразитно" време - монотонно, но за сметка на това (в определени случаи) лавиноопасно ходене до Тиха Рила, че даже и до руините на говедарника (от кантона до говедарника може да се нахендрите и в клек). Над 30 % от времето и още повече от разстоянието е скучно демобилизиращо блъскане. Много по-интересно е от Мала Църква (по билото или през Алиница и Пчелино) или от Кобилино.
Склонът на Малкия Скакавец към Пчелино при определени обстоятелства е лавиноопасен.
Може би не е лошо да споделя кое е Голям Скакавец. Големия и Малкия Скакавец са двата върха, ограждащи Сакън дупка. Между двата върха има една островърха скала със страхотна стена към циркуса. Големия Скакавец не е най висок на Скакавишкото било - най висок е втория Скакавец, считано откъм Драганица (едно време му сложиха име Трите муши, което не съм сигурен, доколко е издържано).

Успех в начинанието. Плановете са хубаво нещо, но се съобразявайте с Планината.

Поздрави,
Павел
Пон Дек 06, 2021 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
barbaron



Регистриран на: 15 Окт 2019
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за компетентния отговор и препоръките. Гледайки коментарите и прогнозата и не на последно място очертаващата се лавинна обстановка мисля да направя прехода Януари месец с идеята да е по фирнов склона и не толкова труден снега.
Относно тръгването, какво мислите за Маршрута, който изкачва от Кирилова поляна през сухото езеро и кобилино бранище. От там изкачването до билото има ли лавиноопасни участъци и какви са ви мненията за този маршрут а не през тиха Рила.
Пон Дек 06, 2021 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Между Кирилова поляна и Кобилино бранище съм минавал само лете. Имайки предвид релефа, не бих се учудил да има лавиноопасни места над горския пояс, най-вече под южните склонове на Купените и Малка Попова шапка. Участъкът от Кобилино бранище до билото на Маринковица е описан в зимния пътеводител на Аспарух Марковски.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Дек 06, 2021 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
И реално си падат лавини там.
Впрочем, т.нар "Фердинандов път" не е довършен докрай именно защото навлиза в лавинна местност.

Цитат:
не бих се учудил да има лавиноопасни места над горския пояс

Вто Дек 07, 2021 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Преди четири години, при едно ранно, пролетно ходене до Поповокапските езера, голяма лавина беше направила мазало, току преди Сухото езеро, крехката горичка беше напълно потрошена и изравнена със земята.
Вто Дек 07, 2021 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raddy



Регистриран на: 07 Апр 2013
Мнения: 4
Местожителство: Самоковско

Мнение Отговорете с цитат
Предполагам малко от вас са пробвали зимното качване от Мала Черква и Алиница, но искам да потвърдя че ще е ужасно трудно начинание.
Ние на два пъти се отказвахме под Пчелина и при това със ските, като бих казал че бяхме доста подготвена група.

Иначе за Скакавците, за мен би било лудост, да се пробва Декември, а и Януари. В най-нестабилния сняг. Не че е невъзможно, напротив.
Като цяло за снежно минаване аз лично бих пробвал не преди средата на Март - когато наистина можем да наречем снега фирнован.
Да не говорим и за другия подстъп от Кирилова поляна и колко опасно може да бъде там в определени стечения на обстоятелствата.

Април един приятел беше в района, от Мечит с междинно бивакуване на Кобилино.
Вто Дек 07, 2021 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov