ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Из Югозападна Рила - от Добърско до Чакалица и обратно

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Из Югозападна Рила - от Добърско до Чакалица и обратно
Автор Съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Из Югозападна Рила - от Добърско до Чакалица и обратно Отговорете с цитат
Викам я и аз да споделя нашето ходене в последния за ноември уикенд из рилската обител. /пак света, ама планинска/.

Та потеглихме значи в петък след работа - малко след 20 часа от София. Към 22.30 бяхме над с.Добърско, където опънахме палатките на един завой. Smile На другата сутрин през х.Добърско към билото, и оттам билно към х.Чакалица, която пък е оттатък билото... Wink
Първият ден време - променливо. Втори ден отново качване по реброто Чакалица на билото и по два маршрута спускане отново при колите над Добърско. Втори ден време - супер, с екстра видимост. Абе нирвана - дет вика Ристо.
Айде стигал съм драскал, ето снимките, където съм дал по-подробни описания на изминатия двудневен маршрут.
http://picasaweb.google.bg/NiksiTheKite/LqwCpK#

Дано са от ползва на мераклийте за скиторене из района.

По-здрави...и до-скитане.. Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Дек 08, 2009 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
pepino_bg



Регистриран на: 24 Юли 2007
Мнения: 197

Мнение Отговорете с цитат
Ще допълня някои неща, които ми направиха впечатление.

Пътека от Парангалишки преслап надолу към Добърско . . . може и да има (както е отбелязано в картата на Картография). Естествено не ни се случи да я открием, което наложи слизане около 600 м. по доста пресечен и мокър терен Rolling Eyes Ребрата от двете страни на долината на р. Клинеца според мен са по-добър вариант за спускане. На около 1650 м. хванахме пътека, а на 1500 м. има няколко постройки и от десния бряг на реката започва черен път до рибарника над Добърско.

Хижа Чакалица представлява един недовършен строеж, спрян по време на промените и май без ясна перспектива. На втория етаж има пригодени няколко стаи.

В близост до хижата има един разклон, от когото тръгват три черни пътя - и трите маркирани в синьо. Горе в гората - четвърта синя маркировка. Върви се оправяй . . . За два дена ни се случи да тестваме и четирите маркировки.

Иначе ходенето бе много приятно, като изключим двата офроуда. В неделя след дъжда имаше много добра видимост - зад Осоговоо в Македония се открояваха няколко планини. Ще ми е интересно да начуа кои са.

С Веско пък имахме близка среща с един пораснал глиган(ка), който изгрухтя на не повече от 10 м. встрани от черния път. Лошото бе, че притичаха няколко дребосъка. Умно прасе излезе и за 4-5 секунди взе правилното (за нас) решение да хване гората. Иначе с Веско нищо друго не ни оставаше освен да се хванем за някой бор (в по-тънката част на стъблото Laughing Laughing Laughing ).

СНИМКИ и от мен.

Smile

_________________
Сря Дек 09, 2009 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Чудни снимки сте направили ръкопляскания Този район е хубав, няма много хора, само дивеч Laughing И на мен ще ми е интересно някой да каже кои са планините в Македония.
Сря Дек 09, 2009 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
хубаво беше Smile

гледката беше ..... неам думи Cool

малце не бях във форма аз Oops
Сря Дек 09, 2009 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Заснежените планини на хоризонта са Кораб и цялото високо било на Шар. Ако разглеждаме снимката отдясно наляво първият заснежен връх е Люботен - той има характерна пирамидално-конусовидна форма и се познава отдалеч. По-натам шарското било си белее непосредствено над осоговския рид, докато не стигне до ясно открояващите се върхове на Рудока (Титов връх-средния, Малък Турчин и Бакрадан, съвсем ясно личат трите върха), вляво от тях, се открояват още върхове, след което билото се понижава. А и разстоянието до обекта става по-голямо, а и поради други фактори Кораб едва се белее близо до издигащия се склон на Якупица. Тя, междувпрочем, също би трябвало да е била заснежена. Пепино, снимал ли си я нея? Разстоянието до масива на Кораб е около 235км, а до Шар от 215 до 190км(към Люботен).
Според мен това са планините. Wink
Сря Дек 09, 2009 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ооо, много добро разяснение на Друм!
Сря Дек 09, 2009 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Личи си кой е ходил по македонско........... Very Happy
Сря Дек 09, 2009 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
jordy написа:
Личи си кой е ходил по македонско........... Very Happy


Не съм ходил в Македония (с изключение на малките и къси набези от българската граница). Не е нужно да съм бил на Шар планина, за да знам, че се вижда от Витоша или Рила, примерно. Не съм бил и на Олимп, но пък го видях от Мальовица. Very Happy Така че, дали си бил на някоя планина или не, не е решаващо условие за разпознаването ѝ отдалеч.
Сря Дек 09, 2009 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Ами описваш имената на планините и върховете,като очевидец,та затова реших,че си ходил по тия места.
В такъв случай поздравления за географските познания Very Happy
Сря Дек 09, 2009 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Е я съм последнио очевидец с фотка, дека още не съм се отчел със скромен снимков мат`реал.
И двата дена си ги биваше като видимост... разкошотия.
Рилския джендем от Парангалишки преслап до пътя с егреците и къщетата ногу ми ареса. Cool Спомних си преживелиците от миналогодишното джендемосване под х.Момина поляна в резервата Боатин - Стара планина.

п.п. промених линк-а - са би трябвало да се виждат

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Чет Дек 10, 2009 6:04 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Дек 10, 2009 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ристе, линка ти работи само ако си логнат в Пикаса Rolling Eyes
Чет Дек 10, 2009 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
elena



Регистриран на: 11 Юни 2009
Мнения: 134
Местожителство: Г.ДЕЛЧЕВ

Мнение Отговорете с цитат
Браво на вас, не ви плаши снежното време и съответно трудностите за ходене.Имаше ли навявания от сняг?Може би това е момента да скиташ без много народ да ти се пречка.А за красотите ......... да се ненагледаш! Божествено !

_________________
В ПЛАНИНАТА Е КРАСОТАТА НА ЖИВОТА.
Пет Дек 11, 2009 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес MSN Messenger
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov