ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Подробна карта на планините на Балканите
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Подробна карта на планините на Балканите
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Подробна карта на планините на Балканите Отговорете с цитат
https://mega.nz/file/L54iAbhD#y7HcP4KyC-nINrugRIYsNVk_kLqeqzl-3u0qOsZCVjA

Здравейте, колеги!
В приложения линк съм качил една карта, върху която си поиграх доста, защото всъщност представлява около 990 скрийншота, сглобени в една голяма снимка. Резолюцията й е доста голяма - 45 856 х 33 736 пиксела при 72 dpi. Поради което е и с доста голям обем - почти 2 GB.
Сглобката е направена на базата на картата OpenTopoMap от Kade.si при мащаб 1000 м.
Доста е детайлна и подробна - при приближение се виждат почти всички обекти, но малко трудно се отваря заради големия си обем.
Обхваща повечето високи планини и интересни географски обекти на Балканите, с територии основно от България, Сърбия, Черна гора, Македония и Гърция. На практика може да се разширява географски до безкрайност, но наслояването на още и още скрийншоти я прави още по-голяма като обем и тежка за обработка и разглеждане.

Ако на някого все пак му харесва - ползвайте я с удоволствие! Smile
Чет Дек 30, 2021 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Интересно.
Пишеш, че си си поиграл доста. Как ги сглоби?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Дек 30, 2021 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Интересно.
Пишеш, че си си поиграл доста. Как ги сглоби?


На Фотошоп... Smile
Ред по ред и колонка по колонка. Има около 33 реда и към 30 колони от кадри. Отварям определен квадрат от картата, правя скрийншот и го полагам във Фотошоп. След това премествам картата надясно (примерно) и правя нов скрийншот, като се стараех да има леко застъпване между зоните, за да мога да наложа краищата един върху друг и да има съвпадение. И така - 30-тина премествания надясно, 30-тина скрийншота, 30-тина застъпвания на краищата във Фотошоп - и готово! Единият ред е готов! Very Happy
След това - още 32 пъти по същия начин и така... Wink
Пет Дек 31, 2021 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Вместо Photoshop, пробвай SASPlanet - ще се учудиш как може да направи всичко това сам Wink

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 31, 2021 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Вместо Photoshop, пробвай SASPlanet - ще се учудиш как може да направи всичко това сам Wink


Ще пробвам - благодаря ти! Smile
Съб Яну 01, 2022 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Альоша, да си здрав и весел през 2022! Поздравявам те за титаническия труд по съставянето на картата. Свалих я, обаче компютърът ми не издържа на тази тежест. Не може да я отвори и блокира. Налага се да го рестартирам А не нито стар, нито слаб. Нима трябва да има мощността на суперкомпютъра, дето наскоро го монтираха? На компютрите на другите нормално ли се отваря картината?
Съб Яну 01, 2022 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
На компютрите на другите нормално ли се отваря картината?

Сотиров, каква операционна система е инсталирана на компютъра ти и с каква програма разглеждаш картата?

На моя компютър (двуядрен процесор 2,8 гх, рам 12 ГБ, Уиндоус 10) картата се отваря нормално, тоест нормалното е да се отваря бавно.

Програмата на Уиндоус 10 за разглеждане на изображения – “Снимки“ – отваря картата (макар и бавно) и няма проблем с увеличаването ѝ.

Старата програма за изображения на Уиндоус 7 – „Windows Photo Viеwer“ – отваря картата, макар и бавно, понякога забива, но се оправя.

Програмата „ACDSee“ отваря картата, макар и бавно, но ако искам да я увелича над 70% – дава грешка и не е възможно да се увеличи.
Пробвах с Фотошоп да презапиша картата с по-голяма компресия – файлът стана 357 МБ (вместо 2 ГБ) – получиха се същите резултати.
Следователно не е в компресията проблемът, а в резолюцията. Пробвах да намаля размера – от 45856 х 33736 на 29952 х 19980 – стана.
Картата се отваря без проблеми, макар и бавно. Но районът, който обхваща, е приблизително с размерите на България, тоест по-малък.
Ако намаля резолюцията на цялата карта, за да е на целия Балкански полуостров – подробностите се губят, надписите не се четат добре.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Яну 02, 2022 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, виждам, че не пропускаш ден да не си по планините. Така да бъде и тази година! Отдавна не съм чел Мариана, и на нея моите поздрави и пожелания!

Лаптопът ми е DELL с процесор Intel 2,10+2,30 GHz, RAM 4 GB и Уиндос 10. Може би паметта е малко, пък и според Таск-менажера са използвани 3,3 GB (90%). Виждам, че основните консуматори са Desktop Win. Man. (411 MВ) и Opera (865 MB). Не знам дали е нормално толкова много. За гледане на снимки мога да използвам Photo и 123 Photo Viewer. И двете блокират, та се налага рестартиране. Инсталирах ACD See Free, която отвори картата до 1% и спря. При повторен опит изобщо отказа да разпознае формата, макар че другите снимки отваряше. Не знам какво да правя. Изобщо съм отвратен от "десятката". Толкова неудобен дизайн! Сърцето ми плаче за 95 и дори за ХР. Тука загубих един час, докато намеря контрол панела и таск менажера! Уиндосът бил пригоден към Андроида, чувам. Ами майната му на Андроида, аз съм с Нокия (видя я на снимката)! На седмѝцата имаше една чудесна програма за картинки, сега я няма. Защо, бе? Ако причината е в малкото памет (виждам, че твоята е три пъти повече!), може би решението е в купуване на нова? Дали продават външна?
Нед Яну 02, 2022 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Стефане, виждам, че не пропускаш ден да не си по планините. Така да бъде и тази година! Отдавна не съм чел Мариана, и на нея моите поздрави и пожелания!

Лаптопът ми е DELL с процесор Intel 2,10+2,30 GHz, RAM 4 GB и Уиндос 10. Може би паметта е малко, пък и според Таск-менажера са използвани 3,3 GB (90%). Виждам, че основните консуматори са Desktop Win. Man. (411 MВ) и Opera (865 MB). Не знам дали е нормално толкова много. За гледане на снимки мога да използвам Photo и 123 Photo Viewer. И двете блокират, та се налага рестартиране. Инсталирах ACD See Free, която отвори картата до 1% и спря. При повторен опит изобщо отказа да разпознае формата, макар че другите снимки отваряше. Не знам какво да правя. Изобщо съм отвратен от "десятката". Толкова неудобен дизайн! Сърцето ми плаче за 95 и дори за ХР. Тука загубих един час, докато намеря контрол панела и таск менажера! Уиндосът бил пригоден към Андроида, чувам. Ами майната му на Андроида, аз съм с Нокия (видя я на снимката)! На седмѝцата имаше една чудесна програма за картинки, сега я няма. Защо, бе? Ако причината е в малкото памет (виждам, че твоята е три пъти повече!), може би решението е в купуване на нова? Дали продават външна?


Паметта със сигурност ти е малко и от нея ще е, обаче и процесора е важно какъв е. То хубаво е интел но и там има разлика. Ако не ти харесва Windows10 сложи новия Windows11 Smile)
Нед Яну 02, 2022 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мерсим! Всеки по-голям номер повече ме разочарова Crying or Very sad .

Пише тъй: Intel(R) Core(TM) i3-8145U CPU @ 2.10GHz 2.30GHz. Не му знам качествата на тоя процесор, но очевидно не мога да го сменям. За допълнителна памет обаче бих дал малко пари. Когато купувах лаптопа, изрично заявих, че игри не играя и може би затова е по-слаб (и евтин).
Нед Яну 02, 2022 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Мерсим! Всеки по-голям номер повече ме разочарова Crying or Very sad .

Пише тъй: Intel(R) Core(TM) i3-8145U CPU @ 2.10GHz 2.30GHz. Не му знам качествата на тоя процесор, но очевидно не мога да го сменям. За допълнителна памет обаче бих дал малко пари. Когато купувах лаптопа, изрично заявих, че игри не играя и може би затова е по-слаб (и евтин).


Процесора бива по принцип, имах предвид да не е целерон или някаква боза. За тая работа става .. Ама паметта няма как. Ако са 4 ГБ имаш няколко варианта. Или е една платка сложена (малко вероятно) или имаш 2х2 ГБ , но това може и да се види в някои БИОС .. Много вероятно е да има само 2 слота за памет. Това значи че ако искаш да си увеличиш паметта, просто ще трябва да вземеш една голяма (да се види за твоето пс колко се подържа на един слот) и да смениш едната двойка. Ако пък е само една памет от 4 гб в единия слот, то спокойно може да си сложиш още една четворка а най-добре една 8-ма на другия слот.
Нед Яну 02, 2022 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И като колко ще чини тая смяна? Очевидно ще я правят в сервиз. А няма ли нещо, което да се включва отвън с жица?
Нед Яну 02, 2022 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Альоша, да си здрав и весел през 2022! Поздравявам те за титаническия труд по съставянето на картата. Свалих я, обаче компютърът ми не издържа на тази тежест. Не може да я отвори и блокира. Налага се да го рестартирам А не нито стар, нито слаб. Нима трябва да има мощността на суперкомпютъра, дето наскоро го монтираха? На компютрите на другите нормално ли се отваря картината?


Благодаря ти! Жив и здрав и ти - мирна и щастлива нова година! Smile

Нарочно запазих реалната резолюция на картината, с ясното съзнание за недостатъците, които това поражда. Огромен обем (това е просто една снимка, а файлът е 2 ГБ) и изискващ доста ресурс. Моят компютър е с 4 ГБ RAM и когато я отворя, натоварва паметта на 60-70 %. И Отваря се не много трудно, но при приближение, увеличение и движение по нея - компютърът вижда зор.
Мисля, че е нормално. Но нарочно запазих резолюцията, защото когато се опитах да я намаля наполовина, детайлите започнаха да изчезват и се губи смисълът... Smile
Нед Яну 02, 2022 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей! Естествено, че няма да изхвърляш товара, само защото магарето ми е слабо. Но щом и твоята памет е 4 ГБ, значи е колкото моята. Само че откъде да взема 60-70%, след като 90% е заета от някакъв Десктоп менажер и Операта? Това нормално ли е?
Нед Яну 02, 2022 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Здравей! Естествено, че няма да изхвърляш товара, само защото магарето ми е слабо. Но щом и твоята памет е 4 ГБ, значи е колкото моята. Само че откъде да взема 60-70%, след като 90% е заета от някакъв Десктоп менажер и Операта? Това нормално ли е?


Ако на десктопа си сложил не един фон, а си пуснал различни снимки да се джуркат, това може да ти товари паметта допълнително.
Нед Яну 02, 2022 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov