ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
идеи за зимни преходи за начинаещи в зимната планина
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
идеи за зимни преходи за начинаещи в зимната планина
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 297

Мнение идеи за зимни преходи за начинаещи в зимната планина Отговорете с цитат
Здравейте!

Моля, предложете ми маршрути до върхове, подходящи през зимата за хора без много опит във висока зимна планина и без специална екипировка. Имаме обувки, имаме гети на Ташев от кордура, нямаме снегоходки, нито котки. Значи, поне аз така си мисля, търсим по-често посещавани и не особено технични зимата маршрути, за да е отъпкано от други хора преди нас.
Опитът ни със зимната планина е: Черни връх във Витоша, Исполин от Узана, Малуша от прохода Шипка, връх Братан в Средна Гора и до няколко хижи в Родопите. Иначе доста километри имаме навъртяни по нашите планини, но са основно в безснежно време. Най-близо ни се пада Стара планина, но приемам идеи и за другите ни планини (може би без Пирин засега, Беласица и Славянка, че ни идват много, ама много далече).

Благодаря!
Пет Яну 07, 2022 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Васильов е много приятен, когато има сняг. Не е технически сложен. Връх Амбарица от към х. Амбарица също не е труден, а от към х. Добрила може да бъде направен и като еднодневка.

И все пак е хубаво поне котки и пикел да имате за зимната планина.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Яну 07, 2022 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Хм, връх Амбарица през зимата...Само в хубаво време.
В лошо време може да стане много корава.
Пет Яну 07, 2022 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
При всички маршрути говорим за в хубаво време. Очаквам още идеи. Благодаря.
Пет Яну 07, 2022 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
При всички маршрути говорим за в хубаво време. Очаквам още идеи. Благодаря.

Млечния чал/Жълтец, а защо не и Ботев откъм х.Плевен - в хубаво време напоследък има даже и тълпи... Е, за Ботев си имам известни резерви...
Равни чал/Белмекен от контрастената на язовира - напоследък също стана модно и всеки път като отида все има много хора.
На Мальовица също има тълпи, но трябва да се внимава с лавините, които не се "съобразяват" с коловата маркировка, поставена на пътя им. Същото важи и за Мусала. Мусала определено е много по-безопасен от Мальовица зимъска.
В Пирин - само Безбог и евентуално Полежан стават. Всичко останало е тегава и опасна работа
Пет Яну 07, 2022 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 203
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
На Мальовица... лавините, които не се "съобразяват" с коловата маркировка, поставена на пътя им.


https://youtu.be/ctLA9atgRs8

Клипчето е от миналия февруари. Лавината беше стигнала до реката.

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Съб Яну 08, 2022 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
Бих добавил района около Картала, Исмаилица, х.Македония, Meчи/Ангелов връх. От Семково до билото е сравнително безопасно. Семково хижа Македония през Динков дол. Седемте рилски езера , от Паничище към Скакавица, Ловна и т.н. Метеорологичната прогноза е много важна. Миналата зима до Бъбрека, където съм бил безброй пъти, комбинацията от дебел сняг,снеговалеж , гъста мъгла и вятър ни изкара акъла.... бяхме в много трудна ситуация....добре, че имахме GPS.
Съб Яну 08, 2022 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
nickkal написа:
Семково хижа Македония през Динков дол.

???? Зимно ???
Нед Яну 09, 2022 3:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:
nickkal написа:
Семково хижа Македония през Динков дол.

???? Зимно ???


По билото, по-лесно ли е?
Нед Яну 09, 2022 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3290
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
1. Няма какво да се чудите – изкачете се на връх Мусала, но трябва времето да е хубаво – идеално ясно, за да има хубави гледки.
Често пъти снежните условия са такива, че котки не са задължителни. Е, понякога на някои места трябва да се внимава, има и въже.
Добре е да се прежалят парите за лифта до връх Ястребец – но зависи дали с преспиване на заслон „Леденото езеро“ или еднодневно.
Ако е еднодневно – на връщане може да не се гони последния лифт, а да се слезе пеша до Боровец, няма да се загубят много време и усилия.

2. Районът на връх Белмекен, Рила – тук вече има много варианти – еднодневни, с преспиване, кръгови маршрути...

3. Връх Баташки Снежник в Родопите – само ако времето е хубаво и ясно! От върха се открива невероятна гледка!

4. Връх Милеви скали в Родопите – само ако времето е хубаво и ясно! Може и с преспиване, ако хижа „Равно боре“ работи.

5. Връх Руен в Осоговска планина – само ако времето е хубаво и ясно – и ако не сте го качвали, за да си заслужава мъчението. Smile
Заслонът на върха е ремонтиран, има печка и малко дърва, може да се преспи със спален чувал, за да се посрещне изгрева например.

Засега – толкова.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Яну 09, 2022 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Бих добавил към предложенията вр. Ком при ясно и относително безветрено време.


13 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.


14 януари 2007 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Яну 09, 2022 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
nickkal написа:
zlia написа:
nickkal написа:
Семково хижа Македония през Динков дол.

???? Зимно ???


По билото, по-лесно ли е?

По-безопасно е, но не и без пикел и котки. По югоизточните улеи на Ангелов връх падат лавини, които пресичат линията на синята (лятна!) маркировка по Динков дол.


25 май 2013 г.


25 май 2013 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Яну 09, 2022 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Все пак човекът каза, че Стара планина му е най-удобна, а вие го пращате в Рила и Пирин.
Ако каже и от коя страна на Балкана е, може би ще получи по-конкретни съвети.
Що се отнася до х. Македония и Динков дол, преди три години се случи се да присъствам като кибик на някакви упражнения по снежни профили и т.н. на премката между голям и малък Айгидик откъм южна страна. Беше навяло повече от 4 метра сняг. Туй нещо ако рече да тръгне не ми се ще да съм там.
От Картала по билото е приятен прехода с прекрасни гледки, с едно голямо НО - само в хубаво време.
В лошо време ориентирането е много трудно - билото е разлато, върховете не са ясно изразени, на места липсват колове. А не е място, дето е добре да се губиш нито да се отклоняваш от билото нито надясно, нито наляво.
Нед Яну 09, 2022 6:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
Питащия е изключил Пирин, Славянска и Беласица, без Рила. Напълно съгласен за съобразяването с метео обстановката. Даже съм го написал. Стара планина е най-неприятна в това отношение, според мен. Добре, предложението относно Семково-Македония да не се "чете". Не мога да се сетя коя година беше, февруари си беше разходка по 5см. сняг.
Нед Яну 09, 2022 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 297

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за идеите и съветите. Да, Стара планина ми е най-близо и то от север, но както от вас, така и от други източници съм чувал, че не е "най-спокойната" планина. Района на Тетевен, Троян, Априлци, Габрово (Узана, Шипка), Елена (Твърдишки проход, х. Чумерна) са ми най-близо, както и като мина през Шипка/Прохода на Републиката стават и от южната страна градчетата между Кърнаре и Казанлък та и до Сливен, но пък там зимно подходящи маршрути не се сещам.

За начало мисля да планирам при хубаво време:
- Богое - Васильов и може би от Беклемето към Дерменка (минавал съм го лятно, има няколко връхчета, през които се минава);
- х. Ком - вр. Ком (тук има ли някакви особености, качвал съм го лятно и ми се вижда лек, но зимно?);
А като се озова в района на Рила, ще опитам нещо от предложените според времето.

Допълнително в Стара планина ме интересуват неспоменатите до момента места:
- Врачански балкан - там общо-взето до билото има поддържан зимата път до хижа Пършевица - ОК ли е за разходка по върховете горе?
- от билната точка на прохода Етрополе - Златица (Кашана) - към Свищи плаз по коловата маркировка?
Пон Яну 10, 2022 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov