ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком-Емине - съкратена версия :)
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком-Емине - съкратена версия :)
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Ком-Емине - съкратена версия :) Отговорете с цитат
Здравейте, приятели Smile
Да е живот и здраве, когато по билото на Стара планина се пооттегли снегът, смятам да направя един преход, част от Ком-Емине, ама в "демо-вариант":
От гарата в Златица ще се кача на билото, и оттам - през Вежен, Козя стена, Беклемето, Добрила, Алпийския траверс, Ботев, Кадемлията, Узана и Шипка, смятам да се придвижа до гара Кръстец и оттам да се прибера обратно с влака. Предвиждам го за 7 или 8 дни (с 6 или 7 нощувки).
Събирам съмишленици, а защо не и спътници Smile

Имам някои колебания относно хижите, понеже нямам актуални впечатления, и имам нужда от препоръки:
"Момина поляна" или "Бенковски";
"Ехо" или "Козя стена";
"Дерменкая" или "Добрила";
"Мандрата" или "Триглав" ("Равна");
Партизанска песен" или "Узана";
"Бузлуджа" или "Младост" ???

Къде нещата са по-читави - откъм храна, условия и хижари Smile
Чет Фев 10, 2022 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
МОмина поляна- понеже ще слизаш и ще се качваш по- малко.
Ехо -бих предпочел макар, че и там и на Козята няма вода Very Happy , но Ехо е по- мъничка по- топличка, но от едно известно време се въртят хижарите на смени.
Дерменка - щото Добрила е като хотел, много скъп - но пък има лукс
Триглав - Мандрата я работи я не.
Партизанска песен - откъм удобства и храна.
Бузлуджа - Младост не работи от години.
Това бих направил аз де.
Чет Фев 10, 2022 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Преди 5-6 години направихме с едно приятелче много близък преход. От х. Кашана до Шипка с преминаване през вр. Голям Кадемлия. Бяхме с доста тежки раници и сравнително начинаещи в планината. Разпределихме доста ларж дните, за да се насладим на момента. Не сме бързали въобще.

Ден 1: Кашана - х. Момина поляна. Изпбрахме х. Момина поляна, защото е най-малко слизането. Беше събота вечер и имаше див купон. Беше отврат ... Дано от тогава са се променили нещата.
Ден 2: х. Момина поляна - х. Вежен.
Ден 3: х. Вежен - х. Козя стена. На Козя стена имаше вода само да се поизмием. Но пък храна имаше на корем и беше вкусно.
Ден 4: х. Козя стена - х. Добрила. Избрахме Добрила заради удобствата точно. Храна имаше на корем. Леглата удобни ...
Ден 5: х. Добрила - засл. Ботев. Тогава туристическата спалня я нямаше и само заслона беше опция.
Ден 6: засл. Ботев - х. Триглав. На х. Триглав се бяхме обадили предварително, защото нямаше постоянно човек. Условията бяха битови, но хижарят ни нагости много добре и изкарахме много приятна вечер.
Ден 7: х. Триглав - вр. Голям кадемлия - х. Партизанска песен. До вр. Голям кадемлия се качихме по немаркираната пътека. Малко зор ни беше ориентацията без да познаваме пътеката и без GPS. Но пък си заслужаваше. Първоначално планът бе да спим на х. Мазалат, но нямаше места. За това спахме на х. Партизанска песен. Оказа се прекрасно местенце. Хижарката готви страхотно и е трудно човек да си легне без да преяде.
Ден 8: х. Партизанска песен - вр. Шипка. Сутринта го взехме за норматив и в ранния следобед си бяхме в Плевен.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Фев 10, 2022 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
На Момина поляна често стават диви купони, но можеш да помолиш хижаря да те сложи в новата част на сградата. Там обаче ще ти е по-хладно.
На Бенковски е по-тихо и е топличко.
На Дерменкая също се вихрят яки купони, на всичкото отгоре оправиха и пътя дотам.
Ехо е по-топла, но е по-нагъчкана, на Козя стена не е толкова сгъстено.
Чет Фев 10, 2022 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
До х.Триглав не е ли много отбиването, като може и на х.Тъжа да се спи, ако Мандрата не работи ? Според мен на Триглав има смисъл да се ходи, ако после си решил през Г.Кадемлия да ходиш към Мазалат. Което не е лошо като вариант...
Пет Фев 11, 2022 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
1. Момина поляна
2. Козя стена
3. Добрила
4. Мандрата
5. Партизанска песен
6. Бузлуджа

Е това ти е варианта, даже не го мисли. Първия ден Бенковски ще ти дойде далече. Затова че отпада. След това от Момина поляна до Ехо е много сериозно трамбоване, може би като вариант е по-добре там, обаче на мен не ми харесва, затова ти давам Козя стена.
После вече от която и да тръгнеш трябва да гониш добрила. Там е по-скъпо, но има истинска почивка, може и да искаш да е по далечна от шума. Там е най-добре за следващия ден, като поемеш траверса.

После Мандрата, траверса е бавен, но най-неприятното е слизането от Ботев надолу. Затова че по-надолу не. Хижа Тъжа е зле и не я препоръчвам. Мандрата също не е цвете, но ....

Вече партизанска песен е идеален избор, препоръчвам го горещо. Бузлуджда стара също препоръчвам, но е хубаво да се обадиш и то на всичките Smile
Пет Фев 11, 2022 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sky



Регистриран на: 30 Окт 2019
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Аз също бих подминал Дерменка.
Пет Фев 11, 2022 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
МОмина поляна- понеже ще слизаш и ще се качваш по- малко.
Ехо -бих предпочел макар, че и там и на Козята няма вода Very Happy , но Ехо е по- мъничка по- топличка, но от едно известно време се въртят хижарите на смени.
Дерменка - щото Добрила е като хотел, много скъп - но пък има лукс
Триглав - Мандрата я работи я не.
Партизанска песен - откъм удобства и храна.
Бузлуджа - Младост не работи от години.
Това бих направил аз де.


Благодаря!
Преди малко попаднах на обява - че х. "Мандрата" е обявена за продан Very Happy Very Happy Very Happy - що пък да не си я купя, само 400 бона й искат Very Happy
Съб Фев 12, 2022 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Преди 5-6 години направихме с едно приятелче много близък преход. От х. Кашана до Шипка с преминаване през вр. Голям Кадемлия. Бяхме с доста тежки раници и сравнително начинаещи в планината. Разпределихме доста ларж дните, за да се насладим на момента. Не сме бързали въобще.

Ден 1: Кашана - х. Момина поляна. Изпбрахме х. Момина поляна, защото е най-малко слизането. Беше събота вечер и имаше див купон. Беше отврат ... Дано от тогава са се променили нещата.
Ден 2: х. Момина поляна - х. Вежен.
Ден 3: х. Вежен - х. Козя стена. На Козя стена имаше вода само да се поизмием. Но пък храна имаше на корем и беше вкусно.
Ден 4: х. Козя стена - х. Добрила. Избрахме Добрила заради удобствата точно. Храна имаше на корем. Леглата удобни ...
Ден 5: х. Добрила - засл. Ботев. Тогава туристическата спалня я нямаше и само заслона беше опция.
Ден 6: засл. Ботев - х. Триглав. На х. Триглав се бяхме обадили предварително, защото нямаше постоянно човек. Условията бяха битови, но хижарят ни нагости много добре и изкарахме много приятна вечер.
Ден 7: х. Триглав - вр. Голям кадемлия - х. Партизанска песен. До вр. Голям кадемлия се качихме по немаркираната пътека. Малко зор ни беше ориентацията без да познаваме пътеката и без GPS. Но пък си заслужаваше. Първоначално планът бе да спим на х. Мазалат, но нямаше места. За това спахме на х. Партизанска песен. Оказа се прекрасно местенце. Хижарката готви страхотно и е трудно човек да си легне без да преяде.
Ден 8: х. Партизанска песен - вр. Шипка. Сутринта го взехме за норматив и в ранния следобед си бяхме в Плевен.


Благодаря ти Smile
Съб Фев 12, 2022 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
На Момина поляна често стават диви купони, но можеш да помолиш хижаря да те сложи в новата част на сградата. Там обаче ще ти е по-хладно.
На Бенковски е по-тихо и е топличко.
На Дерменкая също се вихрят яки купони, на всичкото отгоре оправиха и пътя дотам.
Ехо е по-топла, но е по-нагъчкана, на Козя стена не е толкова сгъстено.


Благодаря Smile
Съб Фев 12, 2022 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
До х.Триглав не е ли много отбиването, като може и на х.Тъжа да се спи, ако Мандрата не работи ? Според мен на Триглав има смисъл да се ходи, ако после си решил през Г.Кадемлия да ходиш към Мазалат. Което не е лошо като вариант...


Да, да - целта е задължително да кача и Кадемлията, затова правя това отклонение от основното Е-3. Пък и Кадемлийското пръскало е красиво - да намина да го видя и него Smile
Съб Фев 12, 2022 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
1. Момина поляна
2. Козя стена
3. Добрила
4. Мандрата
5. Партизанска песен
6. Бузлуджа

Е това ти е варианта, даже не го мисли. Първия ден Бенковски ще ти дойде далече. Затова че отпада. След това от Момина поляна до Ехо е много сериозно трамбоване, може би като вариант е по-добре там, обаче на мен не ми харесва, затова ти давам Козя стена.
После вече от която и да тръгнеш трябва да гониш добрила. Там е по-скъпо, но има истинска почивка, може и да искаш да е по далечна от шума. Там е най-добре за следващия ден, като поемеш траверса.

После Мандрата, траверса е бавен, но най-неприятното е слизането от Ботев надолу. Затова че по-надолу не. Хижа Тъжа е зле и не я препоръчвам. Мандрата също не е цвете, но ....

Вече партизанска песен е идеален избор, препоръчвам го горещо. Бузлуджда стара също препоръчвам, но е хубаво да се обадиш и то на всичките Smile


Благодаря!
Бенковски - само ако тръгна не от Златица, а от Пирдоп. Иначе няма да успея...
Добрила - Траверса - Ботев - Мандрата обаче ми се струва доста за един ден... Не знам дали ще го взема разстоянието. А и Мандрата е обявена за продан Very Happy
Партизанска песен я видях миналото лято и много ми хареса. А в Бузлуджа съм спал още като ученик - мноооооого отдавна, още когато мозайките на Маркс и Димитър Благоев светеха в паметника Wink
Съб Фев 12, 2022 12:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Sky написа:
Аз също бих подминал Дерменка.


(y)
Съб Фев 12, 2022 12:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Мандрата се продава от незнам колко години. Собственост е на един зъболекар , който се опитва да се отърве от нея , ама май няма да стане. То за тази база не бих му дал и половината пари. Иначе е печен и винаги е приемаш гости, докато се продава. Там обаче само лятото има персонал и събота и неделя по заявка. Ако се обадиш нема проблем да останеш, ама ше трябва да си готвиш сам.

Иначе от Добрила може да останеш направо на туристическата спалня на връх ботев. На другия ден направо на мазалат .
Съб Фев 12, 2022 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Мандрата се продава от незнам колко години. Собственост е на един зъболекар , който се опитва да се отърве от нея , ама май няма да стане. То за тази база не бих му дал и половината пари. Иначе е печен и винаги е приемаш гости, докато се продава. Там обаче само лятото има персонал и събота и неделя по заявка. Ако се обадиш нема проблем да останеш, ама ше трябва да си готвиш сам.

Иначе от Добрила може да останеш направо на туристическата спалня на връх ботев. На другия ден направо на мазалат .


Нямам идея как изглежда в момента туристическата спалня на върха. Последно бях там есента на 2019-та - тогава още я оправяха...
Съб Фев 12, 2022 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov