ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Из върховете на Плана
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Из върховете на Плана
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
И Котьо е там с Вангича.


Мисля сериозно се бъркаш Smile
Сря Фев 22, 2023 5:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Дали Very Happy
Чет Фев 23, 2023 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Дали Very Happy


Определено.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Фев 23, 2023 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Не зачеквайте темата....., Отговорете с цитат
....че още я боледува ТАЯ КУЧКА!
Чет Фев 23, 2023 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дойде неделя, съответно време за планина. От няколко седмици имам план за една екзотична разходка, но за пореден път я отложих. От обичайните дестинации, избрах отново Плана и върхове, на които бях ходил, но нямах подходяща снимка на връхната точка, която да сложа в сайта. Всъщност имаше и един връх, до който не бях ходил никога и беше време да опитам да стигна до него.
Часът на тръгване от София, обичаен, мястото, както винаги баничарницата в Овча Купел.
Оставихме колата на уширение на асфалтовия път при Тодорова махала, място, което е основен изходен пункт за не малко върхове в Плана. Тръгнахме по ясно изразен коларски път в югоизточна посока. Зад нас изпъкваше масива на Витоша, както и върховете Дуралия и Манастирище...



Много скоро се отделихме от пътя, като тръгнахме вдясно, без пътека, към Мечитски камък, първия връх, на който искахме да се изкачим. Бързо достигнахме до най-високата му точка...



Върнахме се на пътя и продължихме по него, като тук е момента да спомена, че на картата е дадено, че се върви по червена маркировка. За цялата ни разходка видях само две марки, като интересното е, че те бяха на едно и също място от двете страни на пътя. Именно, заради това при описанието в сайта, за върховете, които изкачихме, не съм споменавал за маркировка въобще. По пътя има прекалено много разклонения и реално на тази маркировка не може да се разчита.

Редувахме ходене на открито, както и такова през гора и след 40 минути, стигнахме до мястото, където бях предвидил да се отделим от пътя и да отидем до Гробът, върха, на който не бях ходил никога. Тук тръгнахме вляво по едва личащ тревист път, като започнахме да заобикаляме безименна кота 1273 м, до която бях ходил преди години. Този път/пътека се губи на места и ако го изгубим за ориентир може да ни послужи гората вдясно, покрай която трябва да се движим. Скоро стигнахме до друг път, който също се отделя от основния и е по-ясно изразен. Не избрах да тръгнем по него, защото щеше да има излишно слизане, а и тогава не знаех, че този, по който вървяхме личи едва, едва.

На мястото, където двата пътя се срещат, на изток продължава друг път, който не е отбелязан на картата и по който тръгнахме. Него го гледах по сателитните снимки, но не бях сигурен до последно, дали е наличен. За радост това беше факт и продължихме по него, като започнахме стръмно слизане. Скоро излезнахме отново на равно, при полянка с иглолистни дръвчета по нея. В края и беше връх Гробът, като около връхната му точка има група скали, които може да ни послужат за ориентир...



Сега ще изкажа малко предположения, относно пътя, по който вървяхме. Без да бъда категоричен, за мен той слиза в долината на Планщица, като ако това е наистина така, то може би въпросният път ще бъде най-краткия вариант за разходка между Тодорова махала и Горни Окол. На сателитните снимки не си личи добре, но следите от МПС, ме карат да мисля така.

Много скоро се отделихме от пътя и се изкачихме на връхната точка на Гробът...



Върнахме се бързо на основния път от Плана за Алино и продължихме по него до поредния важен разклон. Тук лявото разклонение може да ни отведе до връх Рачов камък, а и не само. Ние обаче завихме вдясно и излезнахме на широка и равна поляна. Витоша се открояваше на северозапад...



... а върховете на Рила се белееха на юг, макар и гледката да не беше особено чиста...



Трябва да спомена, че въпреки необичайно високите температури, през целия ден духаше много силен вятър, който въпреки че беше топъл, не беше особено приятен. Скоро стигнахме до нов важен разклон, където пътят се разделя. Дясното разклонение води до въховете Кръста, Главева могила и Въжарска могила, а лявото продължава за Алино. На това място, обаче ние тръгнахме директно, без пътеки към връх Елхата, който беше право срещу нас...



За десетина минути слаломирайки между храсти и дървета, стигнахме и най-високата му точка, на която има вековно широколистно дърво...



На Елхата, която е изцяло в гора, беше завет и съответно използвахме това да се подсилим с храни и топли напитки. След което се върнахме на разклонението, хванахме пътя за Алино и към следващия връх, който имахме намерение да изкачим - Калето. Отново започнахме да слизаме, но и отново излезнахме на открито, откъдето се виждаше Рила...



След поредния равен участък и поредното влизане в гора, започнахме стръмно спускане. Така беше до мястото, на което трябваше да се отделим за Калето. На картата имеше обозначен път, който стига източно до върха и ние тръгнахме по него. Хубавото е, че той беше ясно изразен и продължи, като ни отведе до връхната точка, след което продължаваше на запад. Вечерта, като си обработвах траковете и сравнявах с предишното ми идване до тук през 2013 та година, установих, че пак съм се качил на върха от изток, но съвсем не е било по пътя. Спомените са ми никакви, но подозирам, че въпросният път, тогава не е бил наличен. Не бих бил категоричен в това, но по трака от 2013 та, от Калето съм тръгнал директно през гората надолу към пътя, който ме е отвел в Алино. А доколкото се познавам, ако е имало подобен път и то толкова ясно изразен, то със сигурност съм щял да го пробвам, още повече, че съм бил сам, а и ми е бил в посоката.

Връхната точка на Калето е почти изцяло в широколистна гора...





Постояхме малко на върха и тръгнахме обратно. В източните му подножия видяхме друг, по-слабо изразен път, който решихме да пробваме и за който предположихме, че ще ни отведе до основния път. Така и се получи и по този начин спестихме излишно слизане. Обратния път беше същия, като този път не се отделяхме от него и затова напредвахме бързо. Преди няколко седмици, след ходенето до Гарваница и Манастирище реших, че ще е полезно за сайта и потребителите, да направя канал в YouTube, на който да качвам кратък 30 секунден клип, от всеки връх, за който слагам описание в сайта. Осъществих тази си идея и започнах да качвам клиповете, като добавях и кратки субтитри към тях. Хубаво, ама на идване, малко преди Гробът, се сетих, че забравих да направя видео на Мечитски камък и като го наближих, оставих спътниците ми да продължат към автомобила и се качих да поправя това. Бързо слезнах отново на пътя, а моите хора знаеха, че има и още един връх, до който ще отидем и бяха запалили автомобила и отишли с него до подножието му. Става въпрос за съвсем близко издигащия се Могилата, на който те се бяха качили вече...



Качих се и аз, направих си клипчето и се върнах бързо при тях.

Получи се една хубава разходка, в която се изкачихме на пет върха, които тези дни добавих, като описание в сайта. Пускам линк към всеки един от тях тук:

Мечитски камък
Гробът
Елхата
Калето
Могилата

А таблицата за Плана започва да добива все по-привлекателен вид Very Happy : Плана
Вто Фев 28, 2023 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov