ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
дива коза на Витоша

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
дива коза на Витоша
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение дива коза на Витоша Отговорете с цитат
Понеже предните дни Видях една козичка на резньовете, реших да проверя къде какво е и попаднах на тази информация. .

https://news.bg/society/55-divi-kozi-otnovo-naselyavat-vitosha.html

https://balkani.org/activities/species-conservation/balkan-chamois/


Общо взето около 60 кози са реиндуцирани на територията, като преди това в ниското е имало 3 заграждения за отглеждането и...

Някой има ли информация към днешна дата, какво е положението с козите на витоша ? Продължават ли да се отглеждат изкуствено ? Увеличава ли се бройката . и тн ..
Чет Фев 24, 2022 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
И аз най-често съм ги срещал в този район. Най-много съм виждал 6 на едно място:


Точно като теб бях търсил информация по темата и попаднах на същите статии и други подобни относно заселването им на Витоша. Единствената по-актуална информация на която бях попаднал е, че в мометна имало само 6 екземпляра Sad Интересно е, че споменават точно толкова, колкото съм срещал и аз.

https://dnes.dir.bg/krimi/brakonieri-ubiha-i-obezglaviha-zashtiteni-divi-kozi-v-tsentralen-balkan

Цитат:
...
Националният доклад за състоянието и опазването на околната среда за 2019 г. отчита, че са наблюдавани общо 1311 диви кози, от които в Рила 408 индивида, в Пирин планина - 379 индивида, в Западни Родопи - 349,в Средна стара планина - 169 индивида и във Витоша - 6.
...


_________________
http://www.hristoadventures.com
Чет Фев 24, 2022 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
За съжаление явно такова е положението. Но както писа един колега, относно моторните шейни, в планината има място за всеки . . За съжаление за дивите животни не толкова ...
Чет Фев 24, 2022 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В планината има място за всеки! Кога, къде, как и колко е отделен въпрос. Не ми натоварвай/те личното мнение с чужди разбирания. Иначе ще спра да нося суджук на форумните срещи! ... и пастърма
Псевдо-загрижените изловиха най-хубавите кози от Мурсалица, подпомагайки изчезването на тамошното голямо стадо, с помощта на бракониерстващи местни и софЯнски обществени фигури, и ги пренасяха във Витошкото заграждение. Дали са взимани кози от друго място не знам, както и нямам информация, дали развъдника функционира сега.
Заграждението си е там, на ЮЗ под Самара, проблемът с козите е липсата на достатъчно храна за козите по високото на Витоша, а зимния сезон из тоя чукар принуждава животинките да слизат по ниското на Витоша, Верила, Плана. Там в редовния ловен сезон за едър дивеч биват застреляни и скрити, да не се разбере.
А кози има и извън местата, посочени в споменатия доклад, да не останем само с негативните вести.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Фев 24, 2022 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Проблемно го виждам аз битието на дивите кози изобщо на Витоша! При толкова много бракониери, петимни да убиват, при толкова много хранителни отпадъци, привличащи и "опитомяващи" дивите животни... Дано не съм прав. Да попитам, някой знае ли колко сърни има в планината? По-рано почти на всяка екскурзия виждах. А сега?
Чет Фев 24, 2022 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ако добре си спомням, четох преди време, че парк „Витоша“ търсел доброволци, които да помогнат да изкарат дивите кози извън загражденията на развъдника, защото козите не искали да излязат доброволно. Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Фев 24, 2022 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Проблемно го виждам аз битието на дивите кози изобщо на Витоша! При толкова много бракониери, петимни да убиват, при толкова много хранителни отпадъци, привличащи и "опитомяващи" дивите животни... Дано не съм прав. Да попитам, някой знае ли колко сърни има в планината? По-рано почти на всяка екскурзия виждах. А сега?


Лятото видях веднъж привечер, обаче не мога да се сетя дали беше при Боби или от другата страна.

Васко, ти сам се натоварваш, гузен негонен бяга. Не съм имал предвид лично теб Smile .. Ама ще спра и аз да пиша в този случай Smile другата работа е по - ценна ..


Значи излиза така че тази инициатива е била напълно безмислена и е създала повече проблеми отколкото реално да има полза. А някой писал ли им е на псевдозащитниците, че това което са направили е глупост и нищо не се е получило ?
Чет Фев 24, 2022 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Кой е Боби? Впрочем зададох малко глупав въпрос. Разбира се, че съм виждал следи от сърни в снега. Веднъж една пробяга далече сред дърветата по пътеката от Симеоново към Бай Кръстьо (под скалите на дъновистите). Там в дола е доста диво и никой не ходи. Ама преди години пасяха на групи на много места. А сега явно са рядкост.
Чет Фев 24, 2022 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Кой е Боби? Впрочем зададох малко глупав въпрос. Разбира се, че съм виждал следи от сърни в снега. Веднъж една пробяга далече сред дърветата по пътеката от Симеоново към Бай Кръстьо (под скалите на дъновистите). Там в дола е доста диво и никой не ходи. Ама преди години пасяха на групи на много места. А сега явно са рядкост.


То и аз забравих да кажа, че зимата видях следи, малко над бай-кръстьо на склона под лифта. Там бяха ровили в снега за храна. Боби, имах предвид пистата Боби.
Чет Фев 24, 2022 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз от опрашване на кози не разбирам, виждам резултатите, а в първите години на отстрел, авджиите се притесняваха. А че не чакат да видят, че не е сръндак е отделна тема, а пукат веднага.
Но като не разбирам от развъждане на животинки,не значи че не виждам резултата, че сега на Мурсалица стадо няма, само преминават. На Витоша не виждам къде би им било добре, освен по Резньовете.
С пасящия добитък по високото из планините ме съмнява, че козите ще се задържат по същите места, но все пак не разбирам.
Сърните по Витоша не са много, но и планината е пълна не само с хора, но и с кучета и котки. В Плана сърните се увеличиха, а поизчезнаха зайците.
Пацо да каже има ли кози от неговия край а планината, все се е чуло нещо из селото.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича

Последната промяна е направена от vaskoo на Чет Фев 24, 2022 9:54 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Фев 24, 2022 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
По време на баш пандемичните мерки, когато сините буркани уж вардеха в полите на планините, нещата си бяха дошли на мястото. Особено пък сърните се бяха появили навсякъде, където ходех (законно де). Около Копитото буквално ме прескачаха, по 7-8 срещи на ден. Същото и на Боровец. Под прозореца ни пасяха две двойки, а по-нагоре много повече. Имаше и елени и кошути, много следи от мечки, няколко двойки глухари, лещарки колкото искаш… Като отпуснаха леко мерките и животните се скриха.
Чет Фев 24, 2022 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1220
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
...Пацо да каже има ли кози от неговия край а планината, все се е чуло нещо из селото.


От толкоз години съм в това село, кози не съм виждал. Виж, сърнички има. Което ме радва, предвид наличието на не малко местни аборигени. И не говоря само от видени следи, а и индивиди. По обясними причини няма да кажа къде. Козите, предполагам, ако ги има се крият повече, та затова не ги видя. А не съм чак толкоз добър да различа следите на коза и сърна.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Фев 25, 2022 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
Сърните мисля, че са дота повече или поне такава представа съм си изградил, защото съм ги срещал на повече места - хем в по-високите и открити части, хем в горите над селата, хем от различните страни на Витоша, а даже и на пътя за колите. Докато кози съм мяркал само по високите, открити и предимно скалисти местности.

_________________
http://www.hristoadventures.com
Пет Фев 25, 2022 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov