ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Честит празник!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Честит празник!
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Я да ви питам аз вас, страдалци младолики, каква жертва станахте вие на народната власт? Ей така, нека чуя един реален сблъсък, да речем, с доброволните отряди на трудещите се. Или с народната милиция. Или с партийния секретар. А не разкази на прадеди. Да, те са имали сблъсък, и то жесток. А вие? Shocked


Втора картинка на мизерията от 80-те години:
Феномените на "дефицитните стоки" и "връзкарството", повсеместно явление в ежедневието. Явлението би било необяснимо днес, но ето как изглеждаше:

Майка има нужда да си купи унгарски "Кеч" балсам от магазин "Валентина". Работи като аптекарка.

Купуването ставаше така: склададжийката на "Книгоразпространение" е задържала 50% от бройките на том 1 на "Шогун" при себе си вместо да ги пусне по книжарниците. Майка ми ѝ "урежда" да си купи два пакета дамски превръзки ("дефицитна стока") срещу том 1 на "Шогун" (пак "дефицитна стока"). Майка ми отива до "Валентина" и срещу том 1 на "Шогун" получава от продавачката желания "Кеч" балсам (трета "дефицитна стока"). Гнусно и унизително, а? Laughing

Така беше с всичко хубаво в държавата - нямаше го в достатъчни количества и да се сдобиеш с него, трябваше да си във връзкарска мрежа. Без връзки - няма "Кеч" балсам за тебе, само бабешки крем за пети.

Трета картинка на нямането, Владо. Дали си заглеждал мебелите в апартаментите на приятелите ти в квартала? Хиляди семейства имаха избор между 4 вида холни секции и 3 вида кухненски мебели? Удобно и практично па русски ще кажеш - отиваш в хлапето отсреща на гости и знаеш в кой шкаф да бръкнеш за лъжица Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Фев 03, 2023 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ех, Дидо, майка ти е изпитала щастието на нямането! Защото все пак е имала нещо. В условията на социализма натуралната размяна беше единствената възможност за по-различно съществувание. Защото, както казах, битието на всички бе гарантирано и никой не умираше от глад. Да, обаче, се проявавят т.нар. индивидуални потребности. И точно тогава малкото имане влиза в действие. Получаваш друго малко имане! "Шогун" срещу лак за коса. Че лошо ли е? Е, алтернативата е да нямаш нито "Шогун", нито лак за коса, ама без двете ще умреш ли? Жив си! Това са бели кахъри, Дидо, и не тях очаквах да прочета. Синила от бича и следи от теглото нямаш, нали? Хайде да подремнем, пък ще продължим сабале!
Пет Фев 03, 2023 1:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
За добрутро - два бисера в короната - жителство и ергенски данък.
"... битието на всички бе гарантирано и никой не умираше от глад..." - ами една овца, за да я стрижеш и доиш нали не трябва да я оставиш да умре?
Ако имаш наблюдения, как се устроиха колегите ти от катедрите по марксизъм-ленинизъм към инженерните и не само ВУЗ-ове?
Май изповядваха веруюто - не ме гледайте какво правя, а ме слушайте какво говоря, та поне които познавам, не можеш ги стигна, както се казва.
Пет Фев 03, 2023 8:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gandi



Регистриран на: 08 Май 2015
Мнения: 136
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
aldo написа:
За добрутро - два бисера в короната - жителство и ергенски данък.
"... битието на всички бе гарантирано и никой не умираше от глад..." - ами една овца, за да я стрижеш и доиш нали не трябва да я оставиш да умре?
Ако имаш наблюдения, как се устроиха колегите ти от катедрите по марксизъм-ленинизъм към инженерните и не само ВУЗ-ове?
Май изповядваха веруюто - не ме гледайте какво правя, а ме слушайте какво говоря, та поне които познавам, не можеш ги стигна, както се казва.

Чуден пример даде, за информация и в Германия и Ирландия имат ергенски данък , може би и в други страни членки на EU.
А сега не те ли стрижат и доят, но виж колко хора спят в кашони под терасата и колко просяци има. И друго да питам как се живее с 396 лв. инвалидна пенсия на тия цени?
Ама хората са казали "Сития не верва на гладния". Очаквам скоро пак да пеем 45 години стигат.
Пет Фев 03, 2023 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Е, тогава киселото мляко се продаваше от едни големи тави и се гребеше с голяма шпакла. Проблемът беше да ти гребнат от каймака, а не от дъното. Ама имаше истински каймак, бе!

То и сега има мляко с каймак (от крава, която чуваш да мучи в съседния двор или пък от овце, чиито чанове огласят планинските ливади наоколо през все по-дългите топли три сезона), сирене, кашкавал, извара -- да си оближеш пръстите, яйца от свободни кокошки, сланина и какво ли още не. Нищожни са им пенсиите на искровци, но работят здраво и произвеждат стоки за милиони, каквито повечето градски люде не са помирисвали нито при соц-а, нито след това, освен може би когато посещават роднините си на село.

Из градовете процъфтяват други занимания, например:

Жена инженер от Швейцария дошла в завод у нас заради по-висока заплата
02 февруари 2023 13:48

Или пък:

Млада германка сбъдва мечтата си в Плевен. Срещу 7000 евро на година.
20.01.2023

Подобни примери има хиляди и само малка част от тях изплуват из медиите. Изостанали, загниващи, но сладки (както едно време у нас се говореше в една констатация за Запада).

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Фев 03, 2023 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Есенес ходих по Габровския Балкан, та понеже недолюбвам главните пътища, минах през селца и паланки на път за там. Силно се впечатлих по Севлиевско - едни нови цехчета спретнати в селцата наоколо, явно им върви бизнеса. Та хич не се учудвам за тая мома швейцарка.
И друго си спомних, за прикритата бедност по време оно.
Майка ми, Бог да я прости, учителка, ходеше по летните ваканции да работи в ТКЗС-то на родното си село, че иначе не давах купони за хляб на баба и дядо, пенсионери и поради болежки не можещи да отработят необходимите трудодни за купони. А без купони на селската фурна не дават хляб, макар че отделно от купона пак си го плащаш. И това в богат земеделски край по Павликенско.
Пет Фев 03, 2023 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Други въпроси, на които толкова години не можах да намеря задоволителен отговор, са:

Защо за тежкото икономическо, социално и културно състояние на България след 1990 г. се обвинява „демокрацията“, а не социализма?

Щеше ли положението в България да е толкова зле сега, ако го нямаше преди това 45 години тоталитарният строй?

Щеше ли Източна Европа сега да е изостанала от Западна Европа, ако не ѝ беше наложен моделът на СССР?

На тези, които ще бързат да кажат, че в момента и в Западна Европа има криза – може да се замислят кой породи тази криза и може би ще стигнат до заглавието на съседната тема – Тема за Матушка Русь (http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=8382).




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Фев 03, 2023 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Щеше ли положението в България да е толкова зле сега, ако го нямаше преди това 45 години тоталитарният строй?
Щеше ли Източна Европа сега да е изостанала от Западна Европа, ако не ѝ беше наложен моделът на СССР?

Сещам се за един човек, чиито дела частично биха ти отговорили на част от питанките.
https://burgas-podlupa.com/%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD-%D0%B2-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0
Пет Фев 03, 2023 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Всички тия приказки са от типа "кой ми *** в гащите". Отново и отново в минало време. За безобразията на "демокрацията" - престъпна "приватизация", идиотска реституция, връщане на земята "в старите реални граници", ликвидиране на ТКЗС-тата с изколване на добитъка, а на МТС-тата с продажба на тракторите за части и скрап, и още, и още - за всичко това е виновен "социализъма". Сто години все той ще е виновен. Що в Полша, Чехия и Унгария социализмът не им провали настоящето? За кризата пак Русия била виновна! Къде му е силата на обединения Запад, та немощният "комунизъм" да му образува кризи? Навремето Рейгън разби Съветския съюз точно с икономически лостове. Без да изстрелва ракети и без санкции направи така, че Горбачов да клекне. А сега? Тъпите санкции, от които на Путин не му пука, а ние купуваме петрол от майната си (танкери от Америка!). Орбан какво, и него ли ще го обявите за крипто-комунист, путинист и социалистически ренегат? Който не може да си брани интереса и дори не си го знае, винаги ще намери оправдание навън.
Пет Фев 03, 2023 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
На путин може и да не му пука, ама на тази мацка бая й е пукнало, че и препукнало даже:
https://www.youtube.com/watch?v=sNtL-aJqTvI&t=148s

Та с нея да можете обмените мъдри мисли по горните въпроси, обещава да праща и картички на феновете (ама не голи, че на стари години много вълнение не било добре).
Пет Фев 03, 2023 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Виждам, че ти обменяш мъдри мисли с блогърката. Аз съм на ниво "планинарски форум" и никакви социални платформи не потребявам. Дори с инфлуенсърки нямам видеовръзка.
Пет Фев 03, 2023 2:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Къде те стяга чепика?
Допреди месец нищо ти нямаше а сега...?
Пет Фев 03, 2023 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
...За безобразията на "демокрацията" - престъпна "приватизация", идиотска реституция, връщане на земята "в старите реални граници", ликвидиране на ТКЗС-тата с изколване на добитъка, а на МТС-тата с продажба на тракторите за части и скрап, и още, и още - за всичко това е виновен "социализъма". Сто години все той ще е виновен. ...


Владо, цар си на избирателното забравяне и избирателната логика.
Това горе го сделаха същите хора, дето бутаха кормилото на "социализъма" преди 1989-а. Същата липса на социална справедливост тогава и сега, само дето сега я няма тоталната мизерия, която ти вчера удобно забрави (що тъй, всъщност?).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Фев 03, 2023 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Митак, мен ли ме стяга чепикът? Подхвърляш ми да обменям мисли с някаква "блогерша-эскортница", дето дори не знам какво означава, че и и грижа за здравето ми изразяваш. Shocked

Я, Дидо голям манипулатор ме изкара! Аз подбирам по-скоро чуждите аргументи, пък после идват моите. Кое съм забравил? Каква е тая тотална мизерия при социализма? Защо ме караш да се повтарям? Социализмът е форма на военния комунизъм, познат още на пещерния човек. Всекиму минимума, но осигурен! Така е в казармата: няма войник, останал гладен или гол. А сега е пълно с такива. Забележи, че аз си давам сметка, че това е пътят на развитието. Но не мога да не видя и реалното положение.


Последната промяна е направена от Сотиров на Пет Фев 03, 2023 3:12 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Фев 03, 2023 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Без лоши помисли, извинявай ако съм те засегнал.
А клипчето го изгледай, поучително е. И няма нищо неприличнио в него.
Обърни внимание и на Александър Невзоров накрая.
Пет Фев 03, 2023 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 6 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov