ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Жизнеутвърждаващ пътепис v2.0 - лето 2009-то
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Жизнеутвърждаващ пътепис v2.0 - лето 2009-то
Автор Съобщение
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 163
Местожителство: София

Мнение Жизнеутвърждаващ пътепис v2.0 - лето 2009-то Отговорете с цитат
Титаничния преход, изпитанието за тялото и душата започна от обичайното за такива приключения място - х. Безбог.
Чувствах се зле защото бях спал три часа и вече почти започвах да мрънкам. Тогава се разбра че скъпия ми другар С. беше спал точно наполовина на това.
Обичайно е човек като тръгва в някаква посока да си постави цел. Чудехме се между Горно Брезнишко, Митрово имаше идеи за слизане и до Корнишко.
Но единственото нещо което наистина правехме беше да се мотаем; мотахме се в Добринище мотахме се и на Безбог, продължихме да се мотаме дори и когато най-накрая потеглихме по пътека към Кременските.
Пътя до реката е песен, но след това се дойдоха не една а няколко неволи - баира стана по-стръмен, а комарите атакуваха със завидна стръв и голямо числено превъзходство.
За сметка на това изгубихме пътеката – от комарите не можеш избяга, но виж да се натресеш в клека не е трудно.
Та грандиозните ни планове за ходене до един часа след полунощ до Корнишко бяха "леко коригирани" до спане на Долно Кременско.
Разбира се така можехме да станем по-рано сутринта и да ходим повече. Едно добро пожелание както се оказа.

Долния гьол:


Мислител на фона на долния гьол:


На другия ден действително доста бързо се качихме на билото малко под Сиврия, където леко подсичайки заклечените скалички излязохме на Джано.
Тук обаче явно добрия нощен сън бе оказал по-благотворно влияние отколкото човек би си помислил защото дадох "нов тон за песен" и усърдно проспах още 2-3 часа.
Времето беше приятно слънчево и добре предразполагаше към подобни занимания.

Опитите ми да се гавря със някои снимки явно излязоха успешни. Буквално.


Докато някои си говореха по телефона:


Други се трудеха:


A ставането винаги е мъчително:


В един момент все пак дори на мен ми писна и решихме тъй или иначе ще се дреме поне да е на по-добра гледка и се преместихме от тривиалната гледка към Кременските езера към юначния Ченгелчал.
По билото на Джангалица има някои леко неприятни клекове които ако не ти се подсича трябва да се правиш на диво прасе но за щастие не минаваме от там за първи път.
От бившия в. Орловец както е добре известно са едни от най-рафинираните гледки в наш'те планини, гледки които успяха да ме задържат буден почти петнайсет минути:





Решихме с оглед на малкото навъртени километри да се отсрамим по някакъв начин и вместо до Горно Брезнишко да спим на билото след Ченгелчал по посока незнайния Демирчал.
Там поне е достатъчно разлато, намерихме и някакво позакрито от вятъра място и почнахме да опъваме там. Другия член на екипа два часа си игра да укрепва палатката докато аз мръзнех и благославях мислено акъла и на двама ни.
Но акъла не ходи по хората, особено пък тия субекти дето бродят по планините.

На следващия С. трябваше да слиза към Сандански и оттам за Гърция и Олимп. Което означаваше че мързел или не ще трябва да стане рано и да ходи доста.
Мен обаче подобна заплаха не ме грозеше и спах до късно и усърдно продължих програма "Мотане" от предния ден решавайки да направя преход до не твърде далечния заслон Тевно езеро.
Както подозирах малко след Ченгелчал по посока Джано имаше удобно слизане към Демиркапийския циркус което ми спести гнусното подскачане по камънака към Джано.
Оттам се виждаше доста добре Аргирово езеро което от тая страна показваше някакви чудно зелени морави които преди не бях виждал:



Колкото и да е красиво дадено място идва момент в който ти се иска да смениш пейзажа. Моравата до езерото беше доста подгизнала което също помогна.
С оглед на ситуацията Митрово беше логичния избор за човек който не иска да се пренасилва излишно.
След разкоша на Аргирово обаче там ми се видя твърде сиво и скучно и след има-няма три часа престой се затътрих по дългия път към Тевно.
По пътя пред мене се мотаеха двама младежи без раници които на доста цветист български език обсъждаха житейските проблеми на някакъв трети субект.
Но това което в първия момент помислих за неориентирани граждани от околните села тръгнали на някъде по някаква своя си селска работа се оказаха т.нар. рейнджъри
които всъщност освежаваха маркировката от хижа Пирин към Тевно.
След като заръчаха да предам много здраве на Иван от Тевно те се затътрузиха от дясната порта на краля наобратно. Сутринта С. също ми беше заръчал да му предам много поздрави. Което ме наведе на мисълта че хората много искат да му желаят здраве стига само да не го предадат лично. За мое облекчение дилемата дали да предавам здраве на бай Иван от знайни и незнайни люде бе разрешена защото беше забегнал нанякъде. Имаше най-важното обаче (бира) така че се примирих с отсъствието на юначния хижар; радетеля за чисто палаткуване в Пирин.

Привикването към мързела има и негативни страни обаче защото човек каквото и да прави идва момента когато трябва да ходи повече; тогава болката е голяма.
Трябваше да се стигна до кръчмата под Бъндерица където А. трябваше да пристигне от София и да се носим към Синаница.

Станах почти в 9 часа (рекорд за последните дни) и с бодра крачка и свежо настроение поех по червена маркировка водеща към най-добрата хижа в Пирин с най-любезния хижар.

Обичайните заподозрени:

Типиците:


Тевно Василашко:


Имах идея да се отнеса от портата към Василашки чукар, към който изглежда по-добрия подход е от Възела а не откъм Тодорка. Не че и откъм Възела е цвете, но поне е по-късо и клека изглежда по-малко.
Времето дотогава от просто намръщено взе направо да пръска, а от към Бъндеришки чукар взе и да гърми.
Перспективата да подскачам по криви скали и да се вра в клека в дъжд и гръмотевици дори и на мен взе да ми се струва идиотска.
Затуй като всеки нормален турист заслизах по пътеката от Башлийска порта надолу. Винаги съм се възхищавал на подвига на хората минаващи в обратна посока, качването на тоя гнусен и стръмен камънак е мъчение от което човек трябва да бяга при всяка възможност. И този път не липсваха мазохисти въпреки гадното време, но - свят широк, хора всякакви.
След още два часа свличане из най-цивилизования циркус в Пирин стигнах до кръчмата, за щастие работеща и се заех с неголяма охота да се наливам с бира и да чакам А. да се появи.
Таях известни съмнения в неговото пристигане "за нула време" и се подготвях за дълга вечер гарнирана с много бира и разбира се комари.

Оказа се че незаслужено съм го подценил защото нямаше 10.30 тъкмо довършвах третата бира и младежа пристигна, идиотски ухилен както обикновено.
В тъмното се беше се замотал около Шилигарника но после уцелил пътя нагоре. Той имаше задачата да донесе освен близо стокилограмовата си особа и хранителни запаси; моите след толкова дълги и тежки преходи логично клоняха към нула. А. се беше справил радикално с проблема купувайки основно няколко кутии пастет и съответното количество русенско варено.
Пастета, носещ амбициозното название "Апетит" макар и леко гнусен беше сравнително годен за ядене. Но от русенското варено, някогашния хит на Българската консервна промишленост се носеше толкова "приветлива" миризма че предизвикваше единствено гадене. Не знам какви неща освен опашки, уши, рога и копита слагат вътре и по-добре. За щастие имаше и едно-две други неща (лютеница и домашна ракия!), а и на Синаница нямаше да ни оставят да умрем от глад така че се примирихме с диетата.

На другия ден се понесохме към Муратова порта. Оказа се че мазохизма е разпространен и в тази част на Пирин защото не липсваха оптимисти пъплещи нагоре по камънака.
След слизането на Муратов се чуха еретични идеи да минем през Гергийски езера, защото благодарение на устрема на А. бяхме станали сравнително рано, но аз като напреднал в мързелизма го убедих че въобще няма какво да търсим там и че е "много гадно място". Явно още замаян от пастета и русенското варено предната вечер взе А. взе че ми повярва. Явно съм почнал да лъжа по-убедително или пък А. е пооглупял, не искам и да знам кое от двете е вярно. Стигайки до Синанишка порта все още беше безбожно рано и все пак решихме да минем по билото а не да се свличаме по тривиалната пътека. Както е добре известно тук се отварят доста красивите гледки и не спирам да се дивя на хората качващи се от хижата по скучната стандартна пътека до върха и слизащи по същия път.

А. и Синаница


Малко под върха дружно решихме че гледката отгоре е същата (което си е и самата истина) и се заклатихме обратно с идеята да слезем по пътеката от „прозореца” в билото.
На синия връх с цвят на мрамор се бяха настанили немалка група хора на средна възраст с мекичък акцент които явно бяха решили да ореват цялата околност. Явно някои хора считат че ако викнеш 30 пъти "ехоооо" от някой връх може да ти се сбъдне желание, което за пореден път показва че Господ не е давал по равно от даровете там на времето. Нормалната реакция на културен човек с две висши образования като мен представляваше не особено цветист израз, който не е подходящ за ушите на изисканите хора посещаващи този форум. Ехото обаче изигра лоша шега а и явно негодуванието ми е било твърде силно та хората явно разбраха мнението ми по въпроса с озвучаването на Синанишки циркус. Реакцията обаче беше силно положителна - няколко минути пълна тишина. Явно хорицата не бяха чували "див врачански селянин" та не знаеха как да реагират. Ние с А. решихме да ги оставим в неведение, освен това в интернет има речник на думите от тоя край, могат да се просвещават и сами.

На хижата последва угояване основно със запасите на хижаря и после по обратния път и към Банско и София.

Всякакви прилики с реални лица и събития (хижари, хора с по-мек говор, примамливи продукти на консервената индустрия и т. н.) е почти случайна.

Smile
Пон Дек 14, 2009 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хубави снимки от любими места в подходящото време пуснати Croc .
Тези с ЕХО, ИХУ, ОЙЛАРИПИ... и на мен ми бъркат някъде, хубаво е че зимата не ги срещам Wink.

_________________
Който пие бира не умира!
Пон Дек 14, 2009 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Снимки хубави....и добре си го разказал Laughing
Пон Дек 14, 2009 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Страшен разказ и още по-страхотни снимки Very Happy

А хората все още се стряскат от врачанските излияния. Е сега, на Орлово гнездо хижаря в съвсем прав текст каза, че никак не ни обичал. Е, всеки има право на грешно мнение Smile
Пон Дек 14, 2009 5:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ГоУеми бохеми, с гоУеми фотки, на гоУема расодка Laughing
Добре написано и добре онагледено. Cool

Gamina написа:
............
Е сега, на Орлово гнездо хижаря в съвсем прав текст каза, че никак не ни обичал......... Smile

Е оти, Уа?

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Дек 14, 2009 5:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Браво Радо...много свежарски разказ.
И снимките си ги бива... Wink
А и мързелуването също е било на ниво Smile

По-здрави...и до-скитане.. Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пон Дек 14, 2009 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Водата на Аргирово ез. и зеленията по брега са много готини.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Дек 14, 2009 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
risto_turisto написа:


Gamina написа:
............
Е сега, на Орлово гнездо хижаря в съвсем прав текст каза, че никак не ни обичал......... Smile

Е оти, Уа?


Е не сподели Laughing
Явно има предубеждения към "северозападналите" индивиди.
Пон Дек 14, 2009 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
А, Радо то май се видяхме из Синанишко ония дни ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Дек 14, 2009 6:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
много комар, много нещо имаше лятото там
уЖасссс някакъв Laughing
Пон Дек 14, 2009 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
amorpheus



Регистриран на: 11 Сеп 2007
Мнения: 163
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
А, Радо то май се видяхме из Синанишко ония дни ...

баш така си беше
Пон Дек 14, 2009 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Абе не случайно Бай Тошо заобикаляше тоя край,както дявола заобикаля тамяна..... Laughing
Иначе фотките и разказа са един път
Пон Дек 14, 2009 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
jordy написа:
Абе не случайно Бай Тошо заобикаляше тоя край,както дявола заобикаля тамяна..... Laughing
Иначе фотките и разказа са един път


За кой край иде реч?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Дек 14, 2009 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Врачанския
Пон Дек 14, 2009 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
За кой край иде реч?


Хи-хи...я не се прави.
И ти се свързан с тоя край.. Laughing

Това врачанките и гравитиращите около района са ...хм, опасна работа, меко казано. Twisted Evil
Duel

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Дек 15, 2009 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov