ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за Четал чучур

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за Четал чучур
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Въпрос за Четал чучур Отговорете с цитат
Здравейте,
Някой има ли информация за наименованието Чатал чучур? За съжаление в източниците, които имам не успях да намеря нищо, което категорично да ме информира за местоположението, за височината, или за историята на това име. Според някои от тях това е връх, с височина 2013 метра, както е посочен и на някои карти. В ЕТК, обаче същото наименование е дадено, като точка 1908. На една скица в Интернет, пък видях написано 2016.
При всички положения иде реч за връх, или местност, или извор, който се намира западно от хижа Пирин.
Благодаря!
Пон Юли 04, 2022 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Жоро!
Имам Географски и етимологичен речник - "Пирин", издаден 2014 г. от Николай Даутов, тук във Форума - Speedy.

В Азбучният показалец на географските имена в речника - стр. 347 пише: "Чаталчучур /м./ - виж Четалчучур"
/м./ - местност.

Набързо прегледах речника, но на буквата "Ч" не намерих информация за тази местност.

Ако искаш, пиши на лично съобщение на Николай. Той знае всичко за Пирин. Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Юли 05, 2022 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Въпрос за Четал чучур Отговорете с цитат
goro_levskara написа:
Здравейте,
Някой има ли информация за наименованието Чатал чучур? За съжаление в източниците, които имам не успях да намеря нищо, което категорично да ме информира за местоположението, за височината, или за историята на това име. Според някои от тях това е връх, с височина 2013 метра, както е посочен и на някои карти. В ЕТК, обаче същото наименование е дадено, като точка 1908. На една скица в Интернет, пък видях написано 2016.
При всички положения иде реч за връх, или местност, или извор, който се намира западно от хижа Пирин.

Освен Чатал чучур (1908 m н.в.), в ЕТК има и Чатал чешма (2085.7 m н.в.), също западно от х. Пирин.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юли 05, 2022 10:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, Диана, Ведрин,

Благодаря за отговорите!

В речника на Добри Душков е посочено, че Чаталчучур е връх на Каменишкото било и носи името си от двойната (чатал) чешма в подножието му.
За съжаление не съм ходил никога там и не мога да съм категоричен, че има такава чешма, но на картите не е посочена такава.
Но продължението на описанието е по-важно. Авторът казва, че на ЮИ от върха се отделя билото Демирхан, а на юг друго било с личните върхове Петрова църква и Киселец. Тези две била са изразени и ако изключим Киселец, което име аз не успях да намеря, то имената Демирхан и Петрова църква могат да се забележат на картите. Освен това Добри Душков посочва, че между двете била е разположен водосборния басейн на река Черешничка, която на картите е с името Черешница.
Прочетох и това, което е писал Дидо, както и източника, който е посочил и стигнах до извода, че въпросният връх е някой, измежду двете точки, посочени и от Ведрин и от Дидо.
В първия труд на Николай Даутов, както и в картата на Домино, обаче е посочено, че върхът с името Чаталчучур е с височина 2013 метра, както е обозначен и тук. На ЕТК, обаче такава височина не мога да открия, но най-вероятно именно от тук идва тази информация.
И тъй като в речника на Добри Душков не е посочена височина, не бихме могли да бъдем категорични, кое е точното местоположение на върха, но аз по-скоро изключвам точката 2013, а от останалите две, по-скоро клоня към височината 1908, без да бъда категоричен.
Вто Юли 05, 2022 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Това е поредица от коти по гористото ребро, което слиза от Стефанов връх на Лоповските поляни.
Коя точно ще си наумиш да кръстиш Четал чучур няма никакво значение заради факта, че на върховете няма никаква вода и никакви чучури.

Северно под тях обаче минават две вади. Едната е хващала вода оттук: https://kade.si/#map=18/2612131.17/5106157/0 , другата по-горе от Крайната река ето тук https://www.kade.si/#map=18/2611870.99/5106871.64/0 . И двете вади са сухи понастоящем. Вероятно в миналото са водили вода до влашките летни колиби Горно Лопово (Кельова мандра е тяхна). Аз бих предположил, че четалатия чучур (чешма) е била там някъде, сега изгубена.

Самите коти както писах са гористи, много сухи, обрасли с бяла мура и много нападали иглички долу. Минавах преди време оттам траверсирайки една почти загубена пътека от с. Горна Сушица за х. Пирин (има я на картата).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юли 05, 2022 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Дидо!
Вто Юли 05, 2022 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Павел Б



Регистриран на: 31 Авг 2015
Мнения: 47

Мнение Re: Въпрос за Четал чучур Отговорете с цитат
goro_levskara написа:
Здравейте,
Някой има ли информация за наименованието Чатал чучур? За съжаление в източниците, които имам не успях да намеря нищо, което категорично да ме информира за местоположението, за височината, или за историята на това име. Според някои от тях това е връх, с височина 2013 метра, както е посочен и на някои карти. В ЕТК, обаче същото наименование е дадено, като точка 1908. На една скица в Интернет, пък видях написано 2016.
При всички положения иде реч за връх, или местност, или извор, който се намира западно от хижа Пирин.
Благодаря!


Здравей Жорка,

Както са посочили Дидо и Ведрин, една от двете коти ще да е Четал чучур или може би между тях - например на завоя на билото тук https://map.bgmountains.org/#map=18/2613152.38/5105664.71/0. Smile Преди години, след обсъждане с Дидо реших, че е най-добре да се разходя по всичките, за да съм сигурен, че ако въобще има такъв връх над 2000 м.н.в., то със сигурност съм бил на него. Smile Това е моята тактика за подобен род върхове - просто минавам през всичките коти, чучки и бабунки без да ме вълнува кое точно е върха, ако има такъв. Аз нямам и не използвам GPS и единствения начин да съм сигурен, че съм минал през определен връх с неясни и неразличими коти е да мина през всички най-високи места. На някои върхове съм обикалял по сложни геометрични линии само и само, за да обиколя всичките им бабунки и да съм сигурен, че все пак съм бил на върка, а не съм останал на 3 метра встртани (примерно). Smile

Ако искаш да се качиш точно на върха, без да обикаляш по всичките бабауни в гората (там е гористо и обрасло), задачата ти ще бъде по-трудна, защото ще трябва да откриеш кое е върха. Smile

Не е зле да се свържеш и със Speedy, въпреки че Дидо и Ведрин са напред с материала и са много надеждни изтоници на информация.

Имам снимки от района на Четалачучур, ама освен гора, шубраци и снешни бабуни нищо съществено няма на тях.

Аз съм минавал оттам зимата (на 3-ти Март). Тръгнахме от Туричка черква и минахме през това ридче https://map.bgmountains.org/#map=17/2607666.59/5110003.99/0 до Кельо, след което по билото през Стефанов връх и Белите камъни (които бяха наистина бели, защото бяха покрити със сняг), та до бабуните на Четал чучур, откъдето се спуснахме към х. Пирин.

Ако мога да ти бъда полезен с нещо ми пиши на лични или се обади.

Поздрави,
Павел
Сря Юли 06, 2022 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov