ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
4-дневен план за Доломитите
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Алпи Предишната тема
Следващата тема
4-дневен план за Доломитите
Автор Съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение 4-дневен план за Доломитите Отговорете с цитат
Здравейте! Предстои ни пътуване до Доломитите в началото на август за общо 6 дни (от тях 4 за хайкинг, останалите за придвижване от и до Венеция). Събирам съвети за съставянето на 4-дневна програма, с която да съчетаем възможно най-много от най-популярните красоти. Smile Търсим варианти без via ferrata и без особено технични участъци, но пък продължителността на дневните преходи не ни притеснява.

Идеята да нощуваме по хижи ни привлича най-много, но сякаш така много си ограничаваме периметъра. Същевременно пътуването с кола насам-натам и спиране само за снимка не ни устройва, предпочитаме да прекарваме повече време в хайкинг сред природата там.

Дайте малко акъл за толкова време кое си струва да се види и как най-добре да го съчетаем, моля. Всякакви останали съвети също са добре дошли, включително за транспорт и места за нощуване! Smile

Много благодарности!
Чет Юли 07, 2022 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
Много внимавай с КПП "Батровци". Една опашка там върви доста по-трудно от тировата опашка на Дунав мост /ку мъ ръзбийш кво'скам дъ'кая/ и е в състояние да ти разбие всички планове... След преживяното миналата година, в Алпите - вече само със самолет. Отделно, че цените на нискотарифниците са трикратно по-ниски от актуалната цена на нафтата + пътните такси....и спестяваш най-малко два -три дена в убийствен път и висене по КПП-тата на сърбия и Хърватия.
Чет Юли 07, 2022 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Генов,
Имай предвид, че август е отпускарски месец в Италия, с всички свързани с това минуси. Аз ти препоръчвам полет до Тревизо или Бергамо и с влак/бус до базов лагер в някоя от долините, от там да си правите дневни лъчове. автобусният транспорт е добре организиран, точен и за около половин час те "хвърля" някъде по високото и така пестиш от изкачване. Някои от най популярните места са около вал(долина) Гардена, вал Пустериа, вал ди Фаса. Вариант е и от изходния пункт да си направите кръгов или линеен маршрут, така че да ви е удобно за прибиране до летището.
Чет Юли 07, 2022 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Стандартно изпълнение е къмпинг в Кортина д'Ампецо и от там вече варианти безброй.
На място е уточнението, че август е отпускарски месец и е хубаво да се избягва например пристигане и опит за настаняване в петък вечер, когато е много вероятно да няма свободни места по къмпингите.
Чет Юли 07, 2022 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте и благодаря за насоките!

Пропуснах да отбележа, че ще пътуваме със самолет до и от Венеция. Затова обмисляме дали да наемем кола или да ползваме влакове и автобуси. Ако ще спим по хижи, то може би не си струва варианта за рент-а-кар.

А знаете ли откъде мога да сваля планинарска карта на района за ползване в Orux Maps?
Пет Юли 08, 2022 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Виж вариантите с влак, бус като разписания, цени и тогава реши дали да вземеш рентакар. Чувам/чета, че доста са скочили цените на рентакар компаниите в Италия и не само. Навсякъде, където съм скитал по Доломитите маркировката е била (почти) много добра и ако човек си напише домашното дома, даже и карти не са необходими. Също така по хижите има табла с карти 1:25000 с обозначени номера на пътеките, маркировката им. Давам линк към един италиански сайт, в който са показани всички пътеки, маршрути в Италия и наблизо.
Ако не си на "ти" с италианския, от лентата на главното меню избираш il sentiero и от падащото меню - le mappe. Зумваш(хубава българска думичка) Smile района, който те интересува.
http://sentieroitalia.cai.it/sentiero-italia-le-tappe/
ПП ако сте около 15 .08 в Италия - Успение Богородично, за тях е много голям църковен празник и може да има някои пропуски в транспортното обслужване. На мен ми се случи в Агордо и добре, че имах резервен ден, щото бусът до първата гара беше спрян за деня.
Пет Юли 08, 2022 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
А знаете ли откъде мога да сваля планинарска карта на района за ползване в Orux Maps?

Може да ползваш мойта (http://data.igurbev.net/service/osm/maps/llxml), която обаче е над 2,2 ГБ (за цяла Италия, ако не намериш някой да ти експортне .img само за частта, която те интересува)
или билда на OpenTopoMap, който на практика е същата карта (на базата на OpenStreetMap), като във втория случай трябва да свалиш и "Garmin contours" файла за изолиниите.

Като цяло уеб версията на OpenTopoMap е много удобна за планиране.
Пет Юли 08, 2022 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1516
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Доломитите са много красиви и малко странни, но това вече си го видял. Гърбев е посочил, че установяване в района на Кортина дава отлични възможности. Какво да се види?
Трите чими на Лаваредо, броени за емблема на Доломитите. Красиви, странни, изглеждащи най-добре от брега на езерото Мисурина, край което минава път. Пак покрай пътя, но от другата страна на върховете е Лаго ди Добиачо или Тоблахзее. Езерото е второ поред, не зеленее, но е неприлично красиво. Има пътека, която обикаля трите чими, но не съм я минавал, времето беше неподходящо. Пътеката, по мой спомен е някъде на 1700 м.н.в. до някаква хижа......
Над Кортина е масивът Тофане, има лифт почти до върха, после се качваш и се пъчиш на трихилядник. Когато ходихме, качването беше забранено, но всички го правеха, включително и аз. Българска си работа...пардон, италианска.
До Пиц Бое също има лифт с мааалко повече ходене. Още не съм бил там, не съм ходил и на Мармолада.

Monte Rite, връх в Доломитите с височина 2181 метра, който според Меснер осигурява най-хубавата гледка в Алпите. /Местен южнотиролски патриотизъм/ На върха има планински музей на Меснер. Пише, че почти до върха се стига с кола. Не е точно така, има около 800 метра драпане, но си е туризъм.
Намира се южно от Кортина.

Това видях в Доломитите:

https://photos.app.goo.gl/wF1F52knM1YZLwJG7

https://photos.app.goo.gl/Y3iHrsa3yAShKJzG8

Кронплац е планина в Доломитите, в Южен Тирол, Италия, с 2275 метра надморска височина. Kronplatz е не само името на върха, но и на целия ваканционен регион.
Близо е до Брунико, региона на Болцано, до върха има черен път и лифтове. На ръба на най-величествената наблюдателна площадка в Южен Тирол, в отличителната сграда на музея, създадена от Заха Хадид, гледката излиза извън границите на Южен Тирол до всички точки на компаса: от Доломитите Лиенц на изток до Ортлер в на запад, от Мармолада на юг до Цилерталските Алпи на север. /Това го чопнах от една реклама, също лично не съм го проверявал/.

Айде! И да се похвалиш!
Wink
Съб Юли 09, 2022 9:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Както се казва, на вкус и на цвет товарищей нет, та ако ми позволи tortomanin да споделя, че "Tre cime di Lavaredo" са най-импозантни и красиви от хижа Locatelli/Dreizinnen/S. InnerKofler. В областа Болцано са в употреба езиците италиански, немски и ладин и така е изписано и името на хижата на фасадата и.
Ако сте с кола около Кортина, препоръчвам от passo Falzarego с кабинката до хижа Lagazuoi. Гледките от терасата пред хижата са впечатляващи! Леко екстремно, но много интересно и вълнуващо, с оглед какви идиотизми са измисляли военните по време на ПСВ е слизането по тунела, изкопан почти вертикално нагоре в скалата от италианските планински части с цел да взривят австрийския гарнизон на върха около хижата. Слизането по тунела не е непосилно, но се изискват подходящи обувки, връхна дрешка, фенерче и внимание!
Съб Юли 09, 2022 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1516
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"В областа Болцано са в употреба езиците италиански, немски и ладин "

Последния го говорят малко хора и вероятно ни един българин. Удобно е за хора като мен, че говорят и немски, защото италианският ми е комичен.
На посочената хижа не съм ходил, както споменах, имах лош късмет с времето.
Не е нормално българин да познава идеално Доломитите. Това са 150 километра планини в две държави. Аз целия Пирин не съм оходил, дето уж съм му фен. Crying or Very sad
Съб Юли 09, 2022 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
От хазайката в Ортисей запомних на ладин само "добър ден" - бон дьо(ако правилно съм запомнил де Smile
А че е трудно, да не кажа невъзможно да ги обходи човек си прав.
Преди да заведа съпругата натам така и обяснявах мащабите - представи си, че обхождаш Пирин напр по карстовото било и към края виждаш още един Пирин, след него още един, и още един...
Нед Юли 10, 2022 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Привет отново, много благодаря за картите и допълнителните насоки! Супер сте, хора! Very Happy

Засега все повече се оформя като вариант установяване в Кортина и дневни лъчове до посочените от tortomanin места.

Единствено ми е трудно да се откажа от Val di Funes и Seceda / Val Gardena, затова може би ще потърсим варианти за еднодневно пътуване до там, ако има такава възможност с автобуси (или на стоп Mr. Green ). Цените на рентакар-ите наистина са скочили до небесата Shocked, така вероятно с влак ще се придвижим от Венеция до Кортина и обратно.

Много ми е странно, че къмпингите около Кортина не приемат предварителна резервация. Ами ако няма места в стаите като идеш на място, как да планира човек? Rolling Eyes
Пон Юли 11, 2022 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Val Gardena и красотите в и около нея си заслужава отделно ходене, ама това си важи за всички по-големи долини Smile
Cortina express може да ти е полезна до/от Тревизо до Кортина, Фликсбус също, погледни и Dolomitibus дали биха ти помогнали около Кортина.
Видях, че една от линиите на Кортинаекспрес минава през пассо Фалцарего, така че пак споменавам хижа Лагазуои с кабинка от превала. Cinque torri също е в тази посока и е интресно място за посещение.
Дните ви не са много, да не кажа малко, така че на ваше място бих наблегнал на предварителната подготовка и планиране, за да ги оползотворите максимално добре. Макар че Кортина има славата на чудесно място за "dolce far niente" Smile
Пет Юли 15, 2022 9:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Alta Badia Отговорете с цитат
През 2014 бях там - за 4 нощувки.

Имаше туристическа карта на Alta Badia за 3,5 и 7 дни - ползвах неограничено всички влакове, автобуси, лифтове за този период. Взех за 3 дни - 50 евро. Струваше си - еднопосочно само лифтът Ortisei - Seceda беше 19 евро. Не помня точно откъде я взех - или от касата на лифта, или от инфоцентъра, но най-добре да се вземе информация от някой инфоцентър.

С влак от Верона през Болцано - слязох на Chiusa, където бях чела, че има автобус за Санта Мадалена. По-добрият вариант е да се хване от Brixen/Bressanone. Оказа се, че в неделя транспорт до Санта Мадалена няма. В Booking намерих стая във Val Gardena. Хората бяха мили - препоръчаха ми да си взема посетителската карта на района. С нея ползвах неограничено всички автобуси, лифтове и влакове, включително влакът, който обикаля от Болцано към Brunico/Bruneck, където има доста лифтове, но не ми стигна времето да се кача до обзорната площадка. С влака отидох до Villabassa/Niederdorf, където хванах автобуса за Lago di Braies - вълшебно място. Върнах се през Dobbiaco, откъдето хванах автобус обратно към Corvara. Автобусът минава през Cortina d’Ampezzo

https://photos.app.goo.gl/uing7mF7LzNwuVlF2

Следващите 3 нощи спах в Corvara - бях резервирала по 40 евро стая с баня - красиво е, но си зависим много от разписанието на автобусите. Ortisei и Val Gardena са по-добри като локация - по-близо до влака и има по-често автобуси. За красотата там нямам думи!

Много исках да отида до долината на St.Maddalena, Funes - която бях видяла в National Geographic, а е и родното място на Меснер.

Отидох след 2 дни, но валеше и скалите отзад бяха в облаци - от Corvara отидох с автобус до влака, с него до Brixen/Bressanone, и оттам с автобус до St. Maddalena, като продължих до последна спирка - до поляната под скалите - Zanser Alm - дървена къща е, има няколко стаи, но основно е заведение с вкусна домашна храна и мили домакини.

Хванах един от следващите автобуси, слязох в St. Maddalenа и се разходих по пътеките около нея. В хубаво време гледките вероятно са невероятни.

Тук първите няколко снимки са от Zanser Alm, а останалите от St.Maddalena.
https://photos.app.goo.gl/aeUQuBhNm0F74Lig2

В Ortisei хванах лифта до Seceda, отидох до зъберите и погледнах към долината на St.Maddalena - тя е от другата страна. Видях човек, който по един сипей между скалите започна да се спуска внимателно надолу към Zanser Alm - стори ми се опасно за хора като мен - нямам алпинистки умения - но той се справяше доста добре.

Отново взех лифта - в другата посока - към Santa Cristina. От междинна станция продължих пеша надолу и беше ... невероятно! Не може да се опише с думи. Панорамата във всички посоки спира дъха. Няма насищане. Тук-там има малки дървени кафененца - да поседнеш и да се полюбуваш на красотата наоколо. Няма чалгии, няма викове и крясъци… Имаше много хора, културно и спокойно вървящи, пазят чистота; разтопиха ме една баба на около 80 години и малкото и внуче, вървящо надолу с щеките.

https://photos.app.goo.gl/OTq18N4lMI80aQHk2

Selva di Val Gardena - с карта на района. Вълшебно място.
https://photos.app.goo.gl/giVFL9fp1Gu7Tv923

Corvara - има много лифтове във всички посоки.
https://photos.app.goo.gl/q7b1douxwU5iDt533

La Villa
https://photos.app.goo.gl/EClf7QNDWfK0bXBZ2

Къде съм нощувала
https://photos.app.goo.gl/ST4WBb9o7Cx2MdAx8

Карта на района с лифтовете. На сайта има доста информация за всичко, общо взето.
https://www.altabadia.org/en/italian-alps-dolomites/villages/colfosco.html

---

Ноември 2019 от Booking получих предложение за 40 евро на нощ в къща до църквата в St.Maddalena за 2020 и си запазих 3 нощувки за края на юли. Мебелировката изглеждаше стара, но на мен ми е нужно само чисто легло - с бонус перфектна локация и домашна екологична храна. Мислех да взема палатка и да остана горе по платата по-продължително време до планинските хижи. За съжаление 2020 промени всичко .

-------
В Местре спахме в хотел Paris - чист и спокоен, на 2 мин. от гарата. С влака за минути се отива във Венеция, където взехме дневни карти за транспорт - да не чакаме опашки като сменяме лодките.

----------

ПС: Има много къщи за гости, които ги няма в Booking, а си имат собствени сайтове, или са само отбелязани в Гугъл. Най-добре да се провери в Гугъл директно къщите за гости и да се говори с тях по телефона какво спане предлагат и има ли свободни места.
Съб Юли 30, 2022 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Леле, Alina, колко информация от първа ръка! Много благодаря, че сподели и поздравления за готиното пътуване, което си направила! Very Happy
Вто Авг 02, 2022 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Алпи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov