ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Северен Джендем-изкачване на вр. Ботев по река Василковица
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Северен Джендем-изкачване на вр. Ботев по река Василковица
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
martin555 написа:
... точността на точката при такъв релеф ..

В събота ходихме. Първа серия - Централен ръб, заобиколихме само второ стъпало, че нещо не ми се мреше по 60 метрови почти отвесни туфи...


Плочата на Антонио Стойчев:

Понеже е лятос и не е толкова страшно, остана време и за снимки. На тази конкретно се правим на алпинисти:


Горе беше красота. За първи път ходя там лятно и ми беше някак странно.
Гепесето обаче се ошашка - при подхода изобщо не е отчитало точки. Чак на ръба започна да смята.


Много краасота - прекрасни моменти и панорами сте имали. Чудно ми е откъде сте подходили, защото ти си давал някакви насоки и гпс точки, но аз подходих от Мазането - право нагоре по рида... И точно след втората поляна, се задъних на отвесна стена... Връщане назад, слизане в разни улеи, изкачване пак на улеи и загуба на много енергия, време и т.н.

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Юли 25, 2022 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:
Чудно ми е откъде сте подходили, защото ти си давал някакви насоки и гпс точки, но аз подходих от
Мазането - право нагоре по рида... И точно след втората поляна, се задъних на отвесна стена... Връщане назад, слизане в
разни улеи, изкачване пак на улеи и загуба на много енергия, време и т.н.

Точно същата грешка направих и аз при първото си ходене там. Надънил си се на едни хубави жандармички с борчета между тях
/с червен Х на схемата/. Ние преминахме две или три жандарми и чак тогава разбрахме, че без въже там е много опасно.
С триста зора подсякохме от запад и това премеждие приключи. Но е много трудно и най-вече отнема адски много време.
Затова или след втората поляна веднага сечеш вдясно, от запад, но недостатък е че губиш част от набраната височина,
ИЛИ минаваш откъдето минават всички - по синята пътека - долу, повтарям, е ПЪТЕКА, чак до отклонението на ляво,
откъдето почва гадния горски улей, който те извежда чак на ръба:



Ако си му такъв почитател, в средата на декември винаги се организира т.нар. "Търновска джендемиада" и е нещо като
традиция да се ходи. Ако няма много сняг, и особено ако е и слънчево, тогава е едно от най-хубавите времена за ходене там.
И за капак на всичко - да посрещаш залеза, който е около 16:30-17:00 часа по финалните въжа.
Мястото на снимане трябва да ти е познато:



След което следва буквално нощно качване на Ботев и къде полунощ - прибиране на оцелелите на х.Плевен.


Последната промяна е направена от vladofff на Пон Юли 25, 2022 5:51 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Юли 25, 2022 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
martin555 написа:
Чудно ми е откъде сте подходили, защото ти си давал някакви насоки и гпс точки, но аз подходих от
Мазането - право нагоре по рида... И точно след втората поляна, се задъних на отвесна стена... Връщане назад, слизане в разни улеи, изкачване пак на улеи и загуба на много енергия, време и т.н.

Точно същата грешка направих и аз при първото си ходене там. Надънил си се на едни хубави жандармички с борчета между тях
/с червен Х на схемата/. Ние преминахме две или три жандарми и чак тогава разбрахме, че без въже там е много опасно.
С триста зора подсякохме от запад и това премеждие приключи. Но е много трудно и най-вече отнема адски много време.
Затова или след втората поляна веднага сечеш вдясно, от запад, но недостатък е че губиш част от набраната височина,
ИЛИ минаваш откъдето минават всички - по синята пътека - долу, повтарям, е ПЪТЕКА, чак до отклонението на ляво,
откъдето почва гадния горски улей, който те извежда чак на ръба:



Супер, както предполагах, по описания в гидовника нещо подобно имаше...
А източно от Ц. ръб - в Мушичев дол има разни водопади (изглеждат големи) - то нали ми е лудост това на мен... Smile И там трябва някой ден да се завра - дано е проходимо... Като наблюдаваш от Михова планинка към Централен ръб, нагледно изглежда има супер лесни за минаване тревни улеи, но в действителност, надали ще е така...

Василковица, с много вода също ще е приказка, но края на юни най-късно и отокът си отива...

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Юли 25, 2022 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:

по описания в гидовника нещо подобно имаше...

Специално за Ц.ръб гидовникът много скоро ще бъде променен, днес съм говорил и с Николай.
Ето ти един жокер в аванс:



Пон Юли 25, 2022 5:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
martin555 написа:

по описания в гидовника нещо подобно имаше...

Специално за Ц.ръб гидовникът много скоро ще бъде променен, днес съм говорил и с Николай.
Ето ти един жокер в аванс:




Страхотна! Благодаря! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Юли 25, 2022 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:

Страхотна! Благодаря! Smile

Не е достатъчна за зимна информация.
Имай предвид, че 1 въже и от 10 до 20-то е изключителен лавинарник. Ако тръгне и те завлече,
лавината може да скъса въжето или да те почупи ако останеш на него, висейки по болтовете:
Виж как изглежда ходенето там през март:

края на рампата над големия скок:

И това, от което не можеш никак да избягаш - големият лавинарник на рампата,
виж как изглежда след падане на лавината:

Там трябва да се ходи само в голям студ и добър фирн, иначе може да ти е за последно...
Пон Юли 25, 2022 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov