ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инвентар за заслон
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инвентар за заслон
Автор Съобщение
tmiglenchev



Регистриран на: 20 Яну 2021
Мнения: 39

Мнение Инвентар за заслон Отговорете с цитат
Здравейте.
Имам намерението да оборудвам доколкото имам възможност и сили няколко поизоставени и позапустели заслони. Избраните от мен досега вещи ще бъдат качвани и носени на гръб, тъй като нямам високопроходим автомобил. Това е и причината да няма обемни и тежки вещи от вида на одеала, печки, столове, маси, легла, строителни материали и т.н.
Имам въпроси относно инвертара, който трябва да съдържа един заслон, за да осигури почти всичко необходимо на един турист, за нормално прекарване , ако по стечение на обстоятелствата му се наложи да пренощува или изкара известно време в него.
Ще се опитам да развия няколко точки, които аз смятам за задължителни, но ще бъда благодарен да чуя и вашето мнение относно допълнения към тях или съответно критики, практични поправки и всякакви други добри практики, които сте виждали в българските или чуждестранните заслони.
На първо място поставям нуждата от медицински средства подсигуряващи доброто здраве на пребиваващия. В моя списък влизат парацетамол, аспирин, активен въглен, лекарства против диария и повръщане, алергозан, бинт, марля, лейкопласт. Какви други лекарства или медицински пособия, според вас биха били нужни в заслон?
За храна и напитки, които могат да помогнат съм избрал консерви, полуготови спагети, разтворими супи, шоколад, ракия, вино, захар, сол и подправки, чай, кафе. С какво може да бъде допълнен или подобрен този списък?
Относно отоплението смятам да занеса по един брой малък туристически котлон с газ, брикети и въглища. Също така запалки, кибрити и сух спирт.
От дребни спомагателни вещи съм се спрял на свещи, батерии, мокри кърпи, салфетки и тоалетна хартия и чифт или два шушони. За инструменти съм избрал малък ръчен трион и евентуално малка брадва, които да спомогнат евентуалното оцеляване в зимните дни, ако недотам съвестни посетители използват изброените консумативи от листата за отоплението.
Всякакви подобрения и допълнения на този списък са добре дошли и ще бъдат помощ и на мен и на евентуалните ползватели. Моля да споделите и други полезни и хитри неща, които сте виждали или чували и биха свършили работа на човек в нужда.
Съб Юли 30, 2022 11:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благородна идея! С храните обаче трябва да бъдете предпазлив. В заслоните изрично пише да не се оставят пакетирани продукти, защото мишките ще ги нападнат. После няма отърване от тях!
Съб Юли 30, 2022 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimitar-G



Регистриран на: 25 Юли 2019
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Наистина добра идея! Не виждам смисъл да оставяш вино и ракия. Така със сигурност ще привлечеш недобросъвестни ''планинари". Също така бих махнал мокрите кърпички.
Нед Юли 31, 2022 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: Инвентар за заслон Отговорете с цитат
tmiglenchev написа:
С какво може да бъде допълнен или подобрен този списък?
...
От дребни спомагателни вещи съм се спрял на свещи, батерии, ....

Едно време имаше едни китайски фенерчета с динамо и USB изход. Те биха допълнили множествата и на свещите и на батериите. Ако се добави и USB кабел ще помогнат някой наистина закъсал да си зареди мобилния телефон. Варианта ръчно динамо с USB порт смятам, че е по-устойчива комбинация от разните му там power bank, защото възможността за презареждане зависят само от силата и времето с което ще въртиш динамото, а не от това колко човека са ползвали преди теб power bank-ата и колко отдавна тя е била зареждана.
Нед Юли 31, 2022 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Светъл лъч в полумрачната ни действителност. Похвално!
Малко огледалце, лупа, пинсети за вадене на трънчета, евтино фенерче, ножче, свещ, метър-два паракорд, калиев перманганат, ампула течен аналгин, две игли с черен и бял конец, малко оцет и олио, няколко листа и молив, ако Ви се намира пакетче термо фолио и комплект за вадене на кърлежи ...
Има още, но сега се не сещам. Акохола не е удачен.
Нед Юли 31, 2022 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2281

Мнение Отговорете с цитат
Може да оставиш едно шалте от тези неопреновите, те са леки, даже може да вземеш 2 .. Освен това един буркан с мед, добре затворен, ще е безценен. И задължително поне 2-3 бройки бивачно фолио. Батерии също.

Но то зависи и къде е мястото и тн ...

Браво за желанието ..
Пон Авг 01, 2022 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Re: Инвентар за заслон Отговорете с цитат
tmiglenchev написа:
... Какви други ... пособия, според вас биха били нужни в заслон?

Предвид общата и в частност общата "планинарска" култура на повечето от заслонопосетителите идеята ти успешно може да се конкурира със светлото но невъзможно бъдеще на комунизма.
Виж колко "аптечки", "библиотечки" и всякакви други "-печки" са изнесоха къде ли не и за броени седмици нищо не остава от тях.
Струва ми се безсмислено. Досега рядко някой е изпадал в такава нужда, че да зависи преимуществено от заслонното оборудване. Обикновено вика помощ. А това което се оставя, аз също съм оставял, но вече спрях, лично съм виждал как се "оползотворява" от абсолютни олигофрени и без никаква нужда. Последния пример беше от едно лято, юли, в 17-00 следобяд някакъв изрод се опитваше да надроби гредите от пейката на заслон БАК, за да си напалел огън, да му било весело вечерта... Та е те такива ще ти ползват това, което изнесеш, и в никакъв случай няма да има нуждаеши се сред тях.
Пон Авг 01, 2022 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1221
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Re: Инвентар за заслон Отговорете с цитат
vladofff написа:
tmiglenchev написа:
... Какви други ... пособия, според вас биха били нужни в заслон?

Предвид общата и в частност общата "планинарска" култура на повечето от заслонопосетителите идеята ти успешно може да се конкурира със светлото но невъзможно бъдеще на комунизма.
Виж колко "аптечки", "библиотечки" и всякакви други "-печки" са изнесоха къде ли не и за броени седмици нищо не остава от тях.
Струва ми се безсмислено. Досега рядко някой е изпадал в такава нужда, че да зависи преимуществено от заслонното оборудване. Обикновено вика помощ. А това което се оставя, аз също съм оставял, но вече спрях, лично съм виждал как се "оползотворява" от абсолютни олигофрени и без никаква нужда. Последния пример беше от едно лято, юли, в 17-00 следобяд някакъв изрод се опитваше да надроби гредите от пейката на заслон БАК, за да си напалел огън, да му било весело вечерта... Та е те такива ще ти ползват това, което изнесеш, и в никакъв случай няма да има нуждаеши се сред тях.


Споделям мнението на Владо, абе презервативи да има в аптечката, че нужди най-различни, без значение от възраст, пол и какво още там беше Wink ...

Аз колко неща съм свалил от заслона над нас... Качват си излишните тави, тенджери - някои от бабите* - мислят че на някого ще потрябват.
Освобождават си къщите от порцеланови чинии, ама качват и пластмасови такива и вилици и чаши.
Празни буркани, за амбалажа от алкохол да не говорим, пълен качват, празен не свалят. (Това основно за някои от джипкаджиите*, не за бабите) Абе всички сме мурдари, а не трябва.
Писмо бях написал, стоя месец и него скъсаха. Не съм длъжен всеки път да чистя след тях. Не търся похвала, не очаквам и другите да чистят, ама барем намалете цапането. Вярно, за себе си и го правя, да е по-уютно. Уюта явно е субективен... Малко извън темата, ама и това "да изчистим БГ за 1 ден..." в гъз@ ми бърка! БАЦЕ НЕ Я ЦАПАЙ ПРОСТО 364 ДНИ, И НЯМА ДА ТРЯБВА 1 ДА ЧИСТИШ!!!
Да се върна на заслона... Метла и лопата качих. А трябва като в метрото в София - защо е чисто там - защото няма кошове и не хвърлят.
"Болкука в раницата" надпис с камъни към Премката беше написан с големи букви, видях го от връх Вихрен още в гимназията като млад дихател. Стори ми се прекалено и назидателно, ама си е полезно, който не се сеща сам да му се напомни.

За мен "рецептата" е минимално носиш, минимално ползваш. А бяха години, когато АЗ оставих КЕН БИРА на Кончето, за някой, защото знам какво е да нямаш и да ти се даде Smile И консерва ядене, ама нещо станах по-прагматичен.

*Нарочно слагам "някои", не е хубаво да се генерализира.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Авг 01, 2022 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Човека има добри намерения, не го разубеждавайте! Всеки с отворени очи и "пълнеж" между ушите, е наясно къде сме в подредбата. Ама, съгласете се, че пропадането все някак трябва да спре. И такива наглед обречени действия го спират по малко. Тъжно е, че простотията се качи и в планината и най-вероятно, някой "планинар" ще си заеме част от нещата ...
Благородно начинание, аплодирайте!
Пон Авг 01, 2022 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
wanderer_142 написа:
... е наясно къде сме в подредбата...

И къде сме? Май дето и всички останали. Потърси снимки от вътрешността на заслон "Вало" /последната "постройка" преди върха на Мон Блан/ и ще видиш какво правят свинете по света, сетне го сравни с нашите свине. Извод - прасето си е прасе, където и да го найдеш по света.
Моето мнение е, че колкото по - високо се намира нещо, толкова по-оскъдно и спартански трябва да е оборудвано. Така се възпитава екологична култура - там където природата се възстановява от хорското влияние по-дълго /ако изобщо можем да говорим с термини като този/, очевидно на ходещите там трябва да им е най-малко комфортно, за да не се "отпускат" и да правят свинщини. Долу в кочината - ОК, горе - не.
Относно добрите намерения: Посочете ми критерий, който определя такава "дейност" като продиктувана от добро намерение и каква точно е ползата за занесеш на някакъв недопил си скот още ракия или мезе?
Преди време говорих с един германец. Учуди се, че имаме толкова денонощни магазини. Аз му опонирам - ама нали от добри намерения - като си на зор нощес, да идеш и да се наядеш. Той - кой досега е умрял от глад, затова, че е почакал няколко часа до сутринта. След това каза направо - след работно време в такива магазини ходят само пияниците, знаеш за какво. Затова в Германия ние почти нямаме такива "учреждения".
Пон Авг 01, 2022 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Да го напишем така: Колегата пусна тема с намеренията си и поиска съвет. Дадох му според вижданията и опита си.
Вие също изразихте мнението си, доколкото разбрах. Но да си подаваме топка на чуждо игрище, не виждам смисъл. Та нека поспрем и да дадем възможност и на други желаещи да отговорят на запитването!
Пон Авг 01, 2022 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1221
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
wanderer_142 написа:
Да го напишем така: Колегата пусна тема с намеренията си и поиска съвет. Дадох му според вижданията и опита си.
Вие също изразихте мнението си, доколкото разбрах. Но да си подаваме топка на чуждо игрище, не виждам смисъл. Та нека поспрем и да дадем възможност и на други желаещи да отговорят на запитването!


ОК, хапчета е тъпо, имат малък срок и трябва да се съхраняват в подходящи условия...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Авг 01, 2022 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
wanderer_142 написа:
Колегата пусна тема с намеренията си и поиска съвет.

Нямам нищо против намеренията му. Моето мнение го написах ясно, но и не искам никого да убеждавам, че съм непременно прав. Нека изнесе каквото и където може и смята за нужно. Пък после времето ще покаже дали е било удачно. Самоубеждението е отличен инструмент.
Пон Авг 01, 2022 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Идея: във всеки от заслоните се остави на видно място бележка с въпрос какво ( още ) трябва в този залон.

От отговорите ще се види и какво е нужно и кой посещава заслона.
Пон Авг 01, 2022 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
За кои заслони иде реч, изброй ги моля те.

Важно е според мен да предвидиш одеяла, 2 или 4 броя за закъсали пренощуващи. Одеялата е добре да са овързани в пакет (в торби ще мухлясат) и окачени на греда, за да не свиват мишките вътре гнездо.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 01, 2022 7:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov