ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Относно GPS ресурсите и картите

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Относно GPS ресурсите и картите
Автор Съобщение
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Относно GPS ресурсите и картите Отговорете с цитат
Относно GPS ресурсите и картите, аз може би питам още докато рибата е в морето, но все пак не съм пипал такова нещо, а дядо Коледа (или беше Снежанка) се кани да ми донесе едно, за бъде спокойна като се защурам без нея по горите, пък и като сме заедно, аз така обичам да се губя, а ТЯ хич не ги обича тия неща. Стига лирични отклонения.
Разбирам, че това чудо идва с пътна карта и оуф роуд карта на България, ама пътеките дали ги има по тези карти.
Митака от Хижа Равнец (Стара Планина) ми разказваше как една група от 15 човека ходили по западния край на дерето край хижата, защото GPS им показвал, че там има пътека.... ц ц ц
Та намират ли се точни планински карти с пътеките, какви са цените или порядъка им? и къде са щото в официалния сайт на Garmin май не видях такова нещо.
Чет Дек 17, 2009 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ами горещо ти препоръчвам да си купиш гпс БЕЗ офроуд-карта на България. Последната е платена (т.е. вдига допълнително цената на машинката с около 100-на лева), а в планински условия е не по-добра от безплатната BGTopomaps. Да бъда по-точен - в т.нар офроуд-карта планинските терени са взети наготово директно от BGTopomaps.

За планински условия няколко души на свободни начала разработваме специално комплект карти, казва се BG Mountains - можеш да ги изтеглиш оттук:
http://bgmountains.org/en/bgmountainsgpsmap/180-bgmountains

В момента има вкарани следните планини: 1. Беласица, 2. Огражден, 3. Малешевска планина, 4. Алиботуш, 5. Стъргач, 6. Плана, 7. Витоша, 8. Пирин

Подготвят се Рила и Люлин планина.

Поздрави...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Дек 17, 2009 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Без да искам да оспорвам или заяждам с Дидо но относо офроуд картата несъм съгласен. Да преди време повечето неща, извън черните пътища може и да са взети от бгтопомапс но сега има въведени доста пътеки от тракове ( лично аз съм изпращал не малко за стара планина главно).
Пет Дек 18, 2009 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
А, за заяждане разбира се не иде реч, коментираме просто, а и спор да има в рамките на добрия тон би бил само полезен Croc

Аз редовно сравнявам новите версии на ОФРМ - да речем в Пирин - какво е новото. Мога да го обобщя така. За Пирин над 99% от пътища, пътеки и обекти във вид на точки, в планинските части извън населените места, са взети от BGTopomaps. Останалия 1% е новото. Което за мен е нищо. Има дори непълни популярни пътеки, дето още от топомапса са в тоя вид, и в ОФРМ-а продължават да си стоят все така непълни ...

Просто за мене тая карта е абсолютно безполезна за планина, при условие, че има BGTopomaps, или още повече BGMountains. Последната е на качествено различно ниво спрямо предишните две - който я е ползвал знае ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 18, 2009 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Само да допълня Дидо, че после наред ще е Централен Балкан.
JimBoj То по западната страна на дерето си има пътека, въпросът е от къде до къде иска да иде човек. Иначе няма да казвам къде ме пращаше да вървя именно хижарката на Равнец преди 3 години, за да не ме печало слънцето нагоре. Но не нацели човека, щото се направих на тъп и се забих точно там - просто обичам такива места. Cool .
Мисълта ми е че нито карта нито ГПС ще заместят мозъка, ако го няма...Сори, но направо се отплеснах в отсрещната стена.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Дек 18, 2009 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
Нисък поклон на всички, които са нагърбили с този труд, просто не мога да повярвам, че това се прави. Браво !

и да поднеса отново благодарности към Дидо вече стана каса Бирата, ами освен да пратя по Дядо Коледа, ама и то сега времето е по Винско.

тъкмо се канех да питам за Стара Планина, прекрасно е, че и идва времето, ако може да помагаме с нещо така или иначе похождаме, а дядо коледа е турил в чувала едно GPS-чe.---- май.

mislesht: За пътеките край Равнец, има пътеки на запад от дерето които слизат надолу, но на горе май- няма или поне точно край хижата няма, а горе след мандрата, към Булката пътеката пак е на източния бряг, веднъж минахме на западния и готино се пощурахме.
Пет Дек 18, 2009 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Това е добре, пращай тракове на Дидо, той няма да ти откаже. Като стана дума за х.Равнец, като ходиш, смъкни един трак от там до баража, да го има черно на бяло. Smile Хижарите го обясняват ако ги питаш.
Иначе ГПС-а помага, ако го имаш, но не пречи ако го нямаш.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Дек 21, 2009 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
Ами до сега се справих без GPS, и за първи път ходих тази седмица на Рай с него, ама за го водих не той мен, ама вероятно ще се разберем за напред кой кого?!
Имам милион въпроси за джаджата, ама като останат по малко тогава ще питам?
А за пътеката Равнец до баража мислех, че няма да се престраша пак да я мина, че е доста крива пътека, но пък за идеята да се драсне трак, като се стопли ще го драсна.
Пон Дек 21, 2009 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
JimBoj написа:
А за пътеката Равнец до баража мислех, че няма да се престраша пак да я мина, че е доста крива пътека, но пък за идеята да се драсне трак, като се стопли ще го драсна.

Е аз за това те подкокоросвам. Mr. Green
Иначе за въпросите, отвори си една тема в "Обща дискусия" примерно, хората ще ти отговорят.
Спирам, че оакахме темата основно...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Дек 22, 2009 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
За пръв път попадам на сайт с толкова подборна информация за българските карти за GPS и бързам до го споделя с вас:

http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/#section1


Не съм пробвал картите на проекта „Планинарска карта на България” защото машинката ми е отскоро и не съм имал път към Онези планини, но съм сигурен че за целите на Ходенето в планините те ще са най добри, но Стара Планина все още не обхваната от този проект.
въпроси:
1. от останалите кое ли най – прилично за ходене по Балкана?
2 проектите: BG Topo Map и BG Topo Maps са два различни проекта?
Чет Яну 14, 2010 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ами това е проекта на Ведрин - той мисля го приключи вече и в момента работи с нас върху BGMountains.

Иначе бих ти препоръчал BG Topomaps на K2 разбира се, той е "майката" на цялото инфо за планини, което се намира в момента из българските GPS карти. Примерно информацията за планините в OFRM е взета 1:1 от BG Topomaps и добавките през годините са съвсем малки.

BG Topomap е сравнително нова карта, която мисля има идея да достави информацията от топографски карти в карта Garmin формат. Планинската и част обаче не е особено застъпена, поне засега.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Яну 14, 2010 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
zhivik



Регистриран на: 24 Апр 2009
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Без да се заяждам, в крайна сметка зависи в коя планина ходи човек. Проектът BGMountains е прекрасен за планините, които включва. Аз не познавам Пирин добре, и приемам напълно твърдението, че там няма смисъл от платената off-road карта. За много други планини, обаче, смисъл има, и то голям. В едно прекрасно бъдеще, когато BGMountains обхване всички основни планини, тогава наистина би бил първият избор за всеки. За момента, обаче, е все още недостатъчен.

Колкото до BG Topomaps - ползвах я до един момент, но след това започнах да използвам главно платената карта, защото ми се случва да ходя не рядко по не добре маркирани места (главно в Стара планина, но и в Средна гора, Краището и други), където информацията за черните пътища се оказва доста важна. Признавам си, не съм проверявал скоро как върви развитието на BG Topomaps - напълно е възможно да има подобрение (надявам се да има). Но поне към пролетта на 2008-ма, платената карта превъзхождаше BG Topomaps. Не казвам, че трудът по BG Topomaps не е малък или безсмислен, напротив. Обаче, платената карта вече ми е помагала няколко пъти, когато групата се водеше от човек, предполагаемо знаещ пътя. Ако в същата ситуация имах BG Topomaps, щяхме сериозно да закъсаме, главно заради липсата на достатъчно черни пътища в нея.

Нека всеки да си прецени сам - по мои спомени, off-road картата струваше около 140 лв., с безплатни актуализации за две години. Ако ви се струва много, BG Topomaps е добър заместител за основните маршрути (извън тези обхванати от BGMountains, разбира се), но не и за всички останали. А, и платената карта в момента позволява изчисляване на разстоянията по зададени пътища и пътеки, нещо което поне в началото на 2008-ма BG Topomaps не можеше. Колкото и да се струва като глезотия, знаейки колко точно ти остава понякога помага доста.

Както и да е, всичко опира до лично предпочитание - не твърдя, че платената карта е незаменима, но според мен помага доста. Освен това, предвид колко трудно се намират добри пътеводители напоследък, а добрите туристически карти никак не са много, не виждам толкова много алтернативи, за съжаление.

_________________
Насилието е последното средство на некомпетентния.
Чет Яну 14, 2010 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
Хубавото на този сайт е, че освен проекта на Ведрин има връзки и към още 6 карти на България и световна и европейска карта.

Карата на Ведрин е с размер 5`031`205`132 байта малииииии срещу: ~20мБ на BgTopoMap... или 12 МБт за планините офроуда не можах да разбера колко е голям,
Защо всъщност е толкова огромно това чудо? Shocked
Чет Яну 14, 2010 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
@JimBoj, картата на Ведрин е копие на "руските" топокарти, във векторен вид. Оттам иде и големия размер. Ползван е специален софтуер за да се превърнат растерните данни от топокартите във вид на векторни обекти - линии, полигони и точки). Самия процес е доста математически интензивен и в никакъв случай не произвежда оптимален комплект векторни обекти, с които да опише растера. Оттам е големия размер.

@zhivik - както ти писах по-рано, в OFRM са сложени 1:1 данните от Bg Topomaps на К2. Ако направиш едно сравнение на OFRM и Bg Topomaps в района на Пирин ще видиш колко малко е добавено след това в OFRM. Примерно 0.1% от общите пренесени данни. Като ти казвам пренесени имам предвид копирани 1:1 върхове, пътеки, пътища, полигони за езера и разни други точки. Съответно са копирани 1:1 и грешките в района Wink Затова твърдя, че ползването на OFRM за планинарски цели е безполезно.

Наскоро разглеждах последната версия на OFRM и забелязах, че тяхната работа с копирането продължава и сега. Иде реч за едно парче от планината Беласица в района на в. Тумба. BGMountains за сефте даде приблизителната форма на границата в района на в. Тумба, както и една пътека до върха. Тия дни Ведрин ми обърна внимание, че в OFRM 5.01 са оправили спрямо предната им версия този участък. направи ми впечатление, че това "оправяне" всъщност е изкопирано инфо от BGMountains. Казвам изкопирано, защото във формата на границата, дадена в BGMountains, има малка неточност, т.е. тя не изглежда съвсем така, както сме я дали. Освен това дадената от нас пътека до Тумба в последните няколкостотин метра всъщност е без пътека, Т.е. трака е даден генерално произволно, защото терена позволява това (равна тревна ливада) и няма начин даденото в OFRM 5.01 да съвпада с нашето освен ако не е копирано.

Това разбира се не прави чест на екипа на OFRM 5.01 понеже лицензът на BGMountains не позволява ползване на наши данни в комерсиални продукти като OFRM 5.01.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Яну 14, 2010 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov