ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Защита на дивите кози в Рила
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Защита на дивите кози в Рила
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Защита на дивите кози в Рила Отговорете с цитат
Тук има една инициатива, хвърлена във фейсбука, без да се дават никакви подробности, отделно листата им с доброволци, беше публична, чак после я скриха. Аз съм ги питал по - отдолу, обаче не са ми отговорили, после защо човек бил хейтър...

"Сдружение за дива природа БАЛКАНИ

Днес продължаваме с доброволческите възможности!
🐐Отново търсим доброволци, които да се включат в дейности за опазване на дивите кози и превенция на бракониерския лов. Става дума за Национален парк "Рила". Доброволците ще дават по 4-дневни дежурства във високата част на планината.
🌄Търсят се хора, които да обичат да прекарват време по планините, да спят на палатки, да са ранобудни и да имат къмпинг оборудване.
👉 Повече информация и как да се запишете тук: http://balkani.org/become-volunteer-chamoix-rila.../
❗️ Важно: Предстои финансовата подкрепа за дейностите да бъдат финализирани. Междувременно записването за доброволци е отворено. "
Пет Авг 19, 2022 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ми то няма кой знае какви подробности.
Записваш се и спинкаш в планината на определени места и дебнеш за бракониери ако ти се види или чуе нещо съмнително докладваш на един телефон и това е. Преди години даваха някой лев за гориво или нещо за храна, ама сега не знам как е. Има си постове седиш там колкото ти е възможно два, три, пет, десет дена.Има си организатори които преценяват нещата кой къде по колко от теб се иска да имаш свободно време и желание и да не си някой дето чака да му подсигурят всичко той само да си лежинка на полянката. Колкото си по автономен / откъм екипировка храна и т.н. / толкова си по- желан.
Записвай се Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Пон Авг 22, 2022 9:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Ми то няма кой знае какви подробности.
Записваш се и спинкаш в планината на определени места и дебнеш за бракониери ако ти се види или чуе нещо съмнително докладваш на един телефон и това е. Преди години даваха някой лев за гориво или нещо за храна, ама сега не знам как е. Има си постове седиш там колкото ти е възможно два, три, пет, десет дена.Има си организатори които преценяват нещата кой къде по колко от теб се иска да имаш свободно време и желание и да не си някой дето чака да му подсигурят всичко той само да си лежинка на полянката. Колкото си по автономен / откъм екипировка храна и т.н. / толкова си по- желан.
Записвай се Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Викаш да си пусна отпуска, която и без това нямам, че да ходя да лежа по поляните в Рила Smile) Малко не е за мен тази работа. Предпочитам няколко дни да си оставя да се раздвижа по Ком-Емине.
Пон Авг 22, 2022 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
Поредното "развиване на дейност" с цел усвояване на пари и зле маскирано с добри намерения. Дано не пострада някой от доброволците...
Пон Авг 22, 2022 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Николай_K написа:
Поредното "развиване на дейност" с цел усвояване на пари и зле маскирано с добри намерения. Дано не пострада някой от доброволците...


На мен много ми намирисва цялата инициатива, понеже е хвърлена така в пространството. Все едно отиваш на пикник, без никаква информация, без никакви цели ... Прекалено ми е несериозна. Без никакви цитати на служби, които са ангажирани.. Аз колко пъти съм звънял на 112 Smile не виждам като отида там, каква ще е разликата, че като се обадя и ме сложат точно на ....
Пон Авг 22, 2022 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
На мен много ми намирисва цялата инициатива...

Направо смърди... Много добре е известно, че бракониерстват местни хора или с тяхното съществено участие. При това не само с пушки, но и с капани, примки и прочее "тихи" методи. Тези хора познават районите много по-добре от доброволците и трудно ще бъдат хванати, а и да бъдат хванати, вината им се доказва трудно. Да не говорим, че около много от местообитанията на дивите кози няма ГСМ покритие. По-добре беше да организират подобна доброволческа кампания за преброяване на козите.
Пон Авг 22, 2022 6:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много по-удачно ми се вижда набирането на доброволци-снайперисти. Защото в България законен начин за озаптяване на бракониерите няма. Подчертавам, законен. Защото законът по всякакъв начин ги оневинява. Ама не били те, ама намерили убита сърната, ама убили прасето, щото то смъртоносно куцало... Христоматиен пример, който за пореден път ще цитирам: кметът на Созопол Панайот Рейзи е заловен с убита бременна кошута. Заедно с него са били полицай и бизнесмени. Оправданието - бил за манатарки. Със заредена пушка, за всеки случай - манатарки има и смъртоносни. Образувано е досъдебно производство. След година обвинението е снето, защото експертите не могли да установят от коя пушка е стреляно. Та така... Доброволци-наблюдатели, казвате? Razz
Пон Авг 22, 2022 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Бош-лаф ми се струва на мен цялата работа! Едно на ръка, че по високите части на Рила на големи територии няма никакъв обхват. Срещал съм не веднъж тежко въоръжени браконерски хайки - със снайпери, калашници и т.н. Много ми се ще да видя тези юнаци, дето ще идат да ги арестуват насред пущинаците! Как се арестува въоръжен катил, който е пределно наясно какво го чака?
Вто Авг 23, 2022 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Затова първо се застрелва при опит за съпротива. Evil or Very Mad
Вто Авг 23, 2022 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Smile Бракониерите обикновено са местни и познават много добре терена и подходите, а и физически се справят на ниво. От друга страна, държавните органи, които имат правомощия да им противодействат, в най-добрия случай разполагат с късо оръжие и не е особено сигурно доколко са опитни или мотивирани да го използват по предназначение. Това което предлагаш, клони към "специална военна операция" на локално ниво и има фаталния недостатък, че ще трябва да си търсим други планинарски обекти, освен всичко останало ...
Вто Авг 23, 2022 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Признавам, че съм под влияние на любимите ми американски филми, в които бабата, след като се сблъсква с безразличието на всички отговорни инстанции, грабва старата пушка от килера и изпозастрелва гаднярите един по един. Cool
Вто Авг 23, 2022 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Владо, тези филми повече на внуците прилягат.
Вто Авг 23, 2022 6:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А че на тая възраст не сме далеч от внуците, Митак! Обичаме сладко, спим по много, лесно се разплакваме, имаме и едни други действия, присъщи на двегодишните... Казват, че и нови зъби ще ми поникнат, та чакам. Very Happy
Вто Авг 23, 2022 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Идеята е добра, но започва зле - призовава към нарушаване на правилата - палаткуване в НП Рила, доколкто знам все още не е разрешено с изкл. на много малко места.

Отделно, бракониерите са доста безкомпромисни, нагли арогатни люде, често с връзки вкл. с управата на парка и ще има доста екшън, да не говорим за по-сериозни неща.

След като офицер от РУ на МВР град Рила бракониерства, или бивш усмихнат кмет на София, мисля че нещата са ясни. Има си институции, вече не е задължително да се бъде и на терен за да бъдат заковани, само трябва да се оправи съдебната система, че има разни хищни гъби, малини, боровинки човекоядци и т.н.
Вто Авг 23, 2022 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
Ако сред доброволците се вмъкне бракониер, ще има добра възможност да огледа терена за добри места за стрелба. Така "добрата идея" може да има обратен ефект. Нещо не ми се вярва, че парковата администрация ще се съгласи с тази инициатива.
Сря Авг 24, 2022 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov