ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Информация за планините извън България
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Информация за планините извън България
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Информация за планините извън България Отговорете с цитат
Здравейте,

От няколко дни, на сайта https://varhove.info/ има секция "Планини в чужбина"
Първата държава, за която добавих таблица е Сърбия. Разликата с таблиците за Българските планини е, че тук основното е държавата, а в таблицата са планините, докато в другия случай, основното е планината, а в списъка са върховете.
Вкарах инфо за 31 сръбски планини:

Бабичка гора
Белава
Буковик
Варденик
Видлич
Влашка
Гложка
Грамада
Девица
Дукат
Калафат
Кукавица
Лисинска
Мали Ястребац
Мусул
Озрен
Острозуб
Пайежки камък
Радан
Ртан
Сврлишка
Селичевица
Слемен
Столска
Сува
Таламбас
Тлъмина
Тресибаба
Тупижница
Чемерник
Шливовик

Като за всяка една има няколко основни неща:
- Кратко описание
- Снимка на най-високия връх
- Трак от начална точка до първенеца
- Трак от София до начална точка (изключение прави планината Тупижница)

Тук искам да поясня, че нямам претенциите, относно наименования, надморски височини и планини. За пример, аз водя Видлич, като част от Стара Планина, докато според някои сръбски източници, тя е отделна единица. Освен това аз съм бил от изброените по-горе, единствено на Варденик, Мусул и Чемерник и реално цялата информация ми е предоставена от Митко в суров вид. За всяка от посочените планини, съм търсил инфо из сръбски източници, но за съжаление и те като нас, не са единодушни, относно имена, планини, височини и т.н.
Разбира се, тази таблица не е окончателна и всеки, който има желание и информация, може да я изпрати, за да бъде добавена. В близките седмици, а може би и месец, ще започна да вкарвам и инфо за планините в Северна Македония, които не са толкова много, но пак ще бъде полезно. За другите държави, информацията ми е оскъдна, като за Румъния имам единствено за Молдовяну, а за Гърция за Щудер.

А ето и линк към таблицата за Сърбия:

https://varhove.info/serbia/
Нед Окт 16, 2022 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Re: Информация за планините извън България Отговорете с цитат
goro_levskara написа:

.... за планините в Северна Македония, които не са толкова много....

Хвалят се, че имат 37 планини, а България само 34...
Здравей, Жоро! Начинанието ти е чудесно и ще е полезно за много колеги. Удивлявам се на търпението ти да събетеш толкова много информация (като предварително я пресееш!)! Поздрави!
Пон Окт 17, 2022 9:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Хвалят се, че имат 37 планини, а България само 34..."
==========
Австрийците май имат само една.....
Пон Окт 17, 2022 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, lubitel!

Благодаря ти!
Това е идеята, да бъде полезно на хората. Ще съм удовлетворен от това. Всичките отделени часове, предимно през нощта, ще придобият смисъл.

Иначе най-вероятно аз не съм се изразил правилно и ти съответно не си ме разбрал. Имах предвид, че ако за Сърбия съм вкарал инфо за 31 планини, то за Северна Македония, информацията в суров вид, която ми е налична, е за по-малка бройка. Не мога да кажа колко, но със сигурност е по-малка от 30.

Поздрави,
Жоро
Пон Окт 17, 2022 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Гръцките планираш ли ги, че там бройката лесно ще превърти 100?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Окт 17, 2022 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Дидо!
За Гърция инфото ми е оскъдно. Имам само за Боздаг (качено отдавна в сайта), Щудер и Стъргач. Ще напрая таблица по-натам, но в нея ще вкарам само Щудер, защото другите две са в таблиците за планините в България.
Ако имаш нещо готово, пращай. Навремето ходехте доста надолу си спомням. Трябват ми буквално две изречения, снимка и трак, като за последното знам, че няма да има смисъл да го обработвам, ти си я свършил тази работа Very Happy
Но пиши, ако ще пращаш нещо. Преди малко се прибрах от Рила и ще отделя, ден, или два да си опиша нещата и да си обработя траковете. Та в четвъртък, петък най-късно мисля да започна таблицата за Северна Македония. Но ако кажеш, че ще пратиш нещо, ще започна първо с Гърция...
Вто Окт 18, 2022 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Гръцките планини, 860 на брой, са перфектно описани от Незис в три тома, виж тук: http://mountain.bajhui.org/pictures/books/%ce%9d%ce%ad%ce%b6%ce%b7%cf%82/

Подходът му за описание на всяка една планина е уникален между другото. За всеки баир описва високите върхове и вариациите в топонимията, базирано върху няколко комплекта карти почвайки от началото на 20-и век. Това го споменавам щото е в гигантски контраст с всички наши съвременни автори от близкото соц-минало, които както излезе практически не са имали достъп до и не са ползвали картографски материали Wink

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Вто Окт 18, 2022 10:10 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Окт 18, 2022 12:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
... както излезе практически ... достъп ...... картографски материали

Не знам за другите карти как е било, но за топографските помня, че само допреди 20-тина години в щаба си имаше някаква каса. Щом почне съответното учение, срещу подпис получаваш определени листи, след което, като свърши учението, ги връщаш. Няма изнасяне от стаята, няма снимане, няма скициране... Само строга секретност. Какъв достъп на цивилни, какви пет лева...
Е, можеше и от някакви сайтове да се изтеглят "разсекретени", сиреч май откраднати съветски карти, но това бе друга тема, и тя стана актуална след като се появи интернет.
Вто Окт 18, 2022 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Дидо!
Това са ценни неща. Попрегледах отгоре, отгоре, като естествено използвах преводача на Гугъл. Човекът е хвърлил много труд и го е оставил на хората.

В случая, обаче, на мен ми трябва нещо много по-кратко и опростено, което да е достъпно за масовия потребител, който няма желанието да се задълбочава в детайли, относно дадена планина. Да може да види как и откъде да стигне до даден връх и съответно да използва наличния gps трак. Познавам много такива хора, които чуват отнякъде за даден връх, или планина, без значение дали е в България, или не, и искат да отидат до там. Съответно пишат в Гугъл и започват да търсят информация. Но от 20 такива, на един му предизвиква интереса, да рови и да дълбае за още и още. Другите 19, просто искат да отидат до върха и планината и да приключат с нея.
Именно към тези 19 е насочен сайта и информацията в него. Защо да не им бъде полезен?
Затова и те питах, ако имаш нещо готово, да го изпратиш. Ще е добре дошло, още повече, че е за нещо, което не е масово и познато на обикновения турист.
Вто Окт 18, 2022 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Незис ти го дадох да го ползваш заради списъка му от планини.
Оттам насетне съдържанието може да е всякакво.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 18, 2022 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Re: Информация за планините извън България Отговорете с цитат
От няколко дни, на сайта https://varhove.info/ има секция "Планини в чужбина"
Първата държава, за която добавих таблица е Сърбия. Разликата с таблиците за Българските планини е, че тук основното е държавата, а в таблицата са планините, докато в другия случай, основното е планината, а в списъка са върховете.
Вкарах инфо за 31 сръбски планини

http://planine.net/srbija/
Сря Окт 19, 2022 1:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Таблицата за Северна Македония е вече налична в сайта. Вкарах информация за значително по-малко планини, отколкото в Сърбия.

В таблицата е включено инфо за следните планини:

Баба
Бабуна
Билино
Бистра
Герман
Готен
Каменица
Кожух
Козяк
Кораб
Манговица
Обозна
Плачковица
Скопска Църна гора
Средна планина
Шар

Като отново потарям, че нямам претенции за абсолютна точност, относно наименования и надморски височини. Примерно, относно Кожуф, или Кожух, или Дзена, според гръцките източници, които ми изпрати Дидо, има съществена разлика, относно най-високия връх на планината. Не съм ходил там, нямам замервания, не мога да бъда категоричен, затова съм посочил надморскита височина и от македоските източници и от гръцките. Разбира се има и други въпросителни, но на този етап не мога да заключа, кое е правилно и кое не.

Траковете и снимките за всички планини, без Баба, са ми предоставени изцяло от Митко.

Ето и таблицата:

https://varhove.info/severna-macedonia/
Пон Ное 14, 2022 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Като едно много скромно допълнение към тази чудесна и благородна дейност ще спомена тук, че вече е достъпен нов картен слой в kade.si, който обхваща и по-далечните близки нам планини. Основната заслуга е на Дидо, който след дългогодишни увещания едва наскоро успя съвсем да ме убеди, че би имало мераклии за досег и с такова чудо. Картите са добре известните от поредицата на "генщаба" като са им добавени светлосенки за релефа по същата рецепта както и в BGtopoVJ, но този път те са изчислени въз основа на новия и може би донейде по-добър от предходните FABDEM. Между другото, сякаш малко хора знаят, че тези карти са били печатани в Киев -- сякаш по-доброто "съветско аз".

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Ное 14, 2022 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
...вече е достъпен нов картен слой в kade.si, който обхваща и по-далечните близки нам планини...


Благодаря за което, комшиите вече са на една ръка разстояние Smile

Жоро, в северномакедонския списък не виждам цялата поредица крайгранични планини, примерно Огражден...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Пон Ное 14, 2022 8:26 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Ное 14, 2022 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Като едно много скромно допълнение към тази чудесна и благородна дейност ще спомена тук, че вече е достъпен нов картен слой в kade.si, който обхваща и по-далечните близки нам планини. Основната заслуга е на Дидо, който след дългогодишни увещания едва наскоро успя съвсем да ме убеди, че би имало мераклии за досег и с такова чудо. Картите са добре известните от поредицата на "генщаба" като са им добавени светлосенки за релефа по същата рецепта както и в BGtopoVJ, но този път те са изчислени въз основа на новия и може би донейде по-добър от предходните FABDEM. Между другото, сякаш малко хора знаят, че тези карти са били печатани в Киев -- сякаш по-доброто "съветско аз".


Благодаря, Ведрине!
Но защо толкова скромно Wink
Тя е налична поне от две седмици. И аз понеже постоянно съм вътре и веднага я видях.
Респект!
Пон Ное 14, 2022 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov