ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Из върховете на Средна Рила
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Из върховете на Средна Рила
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
...бих избрал Маринковица...

Ба и аз така си мислех, ама след последното ходене вече не съвсем. Качат ли се кравите, става страшно. По засрана долина от нея не бях виждал. Конкурира се с едно място около яз.Белмекен само, където има повече от 5 фъшкии на кв.метър. На дяда ми кошарата едно време, преди за я метем след като са спали животните, изглеждаше по-чиста. Според мен положението с добитъка е направо нетърпимо, трябва да се определи някаква квота от брой крави на кв.километър и да не се допускат повече, защото планината се превръща в торище. Не знам дали изобщо има някаква еко полза от това, но вредите са явни и видими с просто око.
Не съм ходил кой знае колко по австрийските алпи, но не съм сигурен, че биха допуснали такова освинване.
Пон Ное 07, 2022 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Тази година за 10 дни в Доломитите видях само на едно място крави, оградени с ел пастири, пък доста обиколихме.Очаквах да са доста повече, но уви.Нямаше лайнища по поляните е пътеките, нямаше и мухи. При нас Вярно се превърна в обор планината.
Пон Ное 07, 2022 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
аngel написа:
...бих избрал Маринковица...

Ба и аз така си мислех, ама след последното ходене вече не съвсем. Качат ли се кравите, става страшно. По засрана долина от нея не бях виждал. Конкурира се с едно място около яз.Белмекен само, където има повече от 5 фъшкии на кв.метър. На дяда ми кошарата едно време, преди за я метем след като са спали животните, изглеждаше по-чиста. Според мен положението с добитъка е направо нетърпимо, трябва да се определи някаква квота от брой крави на кв.километър и да не се допускат повече, защото планината се превръща в торище. Не знам дали изобщо има някаква еко полза от това, но вредите са явни и видими с просто око.
Не съм ходил кой знае колко по австрийските алпи, но не съм сигурен, че биха допуснали такова освинване.


Този форум се чете от цял свят. Ето ти написа и вече днес има раздвижване сред еко организациите с предложения ...


"WWF Bulgaria
4h
·
Какви са последиците за природата, когато едър рогат добитък е пуснат да пасе в националните паркове, чиято територия е защитена?
➡️ Пасторализмът е традиционна практика за сезонна паша, при която животните се местят според условията. Изкривените финансови стимули обаче заплашват планинските ни
езера и алпийските ливади в трите национални парка в България.
Документираните въздействия на тази паша са:
❌ рогатият добитък утъпква и преизпасва тревни местообитания и редки растения.
❌ добитъкът замърсява извори и езера и навлиза в резервати.
В допълнение пречи и на дивите кози да заемат оптималните
си местообитания.
➡️ От WWF заедно с други природозащитни организации призовахме министъра на околната среда да прекрати субсидираната паша на едър рогат добитък в националните паркове по мярката „пасторализъм“.
❗ Това наше действие е във връзка с предстоящо произнасяне на екоминистерството по екологичната оценка на Стратегическия план за земеделието, където мярката е заложена и за периода 2023 – 2027. Изпратихме и становище с повече информация за проблема и за това как е причина за нарушения на 2 закона.
__________
📷 Благодарим на Вера Стаевска за снимката!
"
Вто Ное 08, 2022 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
Стефан мое да се сърди Smile
...

Че защо да се сърдя? Напротив.
Хубави снимки си приложил. Аз не съм бил пролетта в долината на Маринковица, само лятото и есента. Планирам зимата да ида. Cool

***

Неделята не се оказа толкова дъждовна, а в понеделник времето беше супер, та се забавих с подбора на снимките...

Междувременно на картата БГМаунтийнс са нанесени пътеките и минаването без пътека, което ще улесни бъдещите преходи в района.

goro_levskara написа:
... Казваш, че теренът е стръмен и проходим, но
мен по-скоро ме интересува участъка от долината до билото, тоест до мястото между Йосифица и Венеца, където
сте излезли на него? Преди две години ходих до Йосифица, но от снимките, които имам не мога да преценя.
Че е импровизация е ясно, в това няма съмнение, но ако утре решиш да отидеш там, пак ли по същото място
ще минеш? Демек, мислиш ли, че това е най-добрия вариант за изкачване на билото?


Да, пак по същия вариант ще мина. Няма как да се объркаш, освен ако има мъгла и няма видимост.
Теренът е тревист и напълно проходим, няма големи препятствия освен малки петна клек и някой по-едър камък.

Пътеката (където я има) е ясно видима и проследима:



Проблем е ето този праг, тази стръмна стена, която се възправя и препречва пътя:





Първия път го изкачихме директно фронтално без пътека.
Втория път следвахме пътеката, която качва баира вдясно и леко заобиколно.
След това пътеката завива наляво (на юг) и стига до първите поточета на река Маринковица:







След това до билото остават около 500 метра, теренът е тревист и лесен:





Поглед назад:



Накрая трябва да избереш – наляво към връх Венеца:



Или надясно към връх Йосифица:





Поглед назад:



Дори и само дотук да стигнеш – без да качваш върхове – гледките си заслужават!


goro_levskara написа:
... Освен това при слизане към долината, навръщане, на едно място имате отклонение в южна посока около 120 метра.
Това, защото сте търсели просека в клека по сипеите ли е, или е някакъм обект, който целенасочено сте искали да посетите?
И съответно същия въпрос от по-горе. Това, по което сте минали, ли е според теб най-подходящия вариант за слизане в
долината, или примерно последствие си видял, че има и друг вариант.

Тези неща ме интересуват, защото на мен ми се е случвало да правя подобни неща и да избирам даден вариант, но
по време на слизането, да виждам друг, по-лесен. Обаче не съм се връщал, за да не губя време и съответно не съм го описвал
никъде.


Отклонението 120 метра в южна посока е защото някой в групата много бързаше да слезе, ала без да знае откъде точно. Smile

По принцип може да се слезе по всички улеи, може и през клека да се мине, на слизане не е толкова страшен.

Ето откъде слязохме ние:





Ето го улеят, гледан от пътеката покрай река Маринковица:





Улеите, гледани от връх Йосифица (признавам си, от тук улеите изглеждат доста страшни):



Като слизаш отгоре надолу, наклонът е толкова голям, че не можеш да разгледаш добре улеите и да определиш кой улей кой е.









Доколкото си спомням, улеят, по който е слязъл dobrifin, не ми хареса, защото ми се стори прекалено каменист.
Затова предпочетох съседния отляво улей, който беше тревист и стръмен, но лесно проходим.
По този улей имаше едно място, където клекът ни притисна от двете страни за 4-5 метра, но не се гази клек, минава се между стъблата.
Накрая, в долния край на улея, имаше малко камъни, които по принцип се минават лесно, стига да не се е стъмнило междувременно. Smile



Не мога да кажа дали това е „най-правилният“ улей.
Най-лесното място за слизане ми се стори от южното подножие на връх Шишковица – от седловина 2513 м:



goro_levskara написа:
... И последно, имаше ли видимост от кота 2472 към язовира?

Благодаря ти предварително за отговорите. И поздравления за тази дълга есенна разходка, която сте направили.

Поздрави,
Жоро


Поздравления и за вашата разходка, и тя не е била кратка. Smile

От кота/връх 2472/2476 м нямаше гледка към язовир „Бели Искър“, всъщност – почти никаква гледка нямаше, имаше клек.
Язовирът не съм го виждал и от Зелени връх, не съм го виждал и от връх Зли камък. Мисля, че и от Скакавците не се вижда.

Изкачих кота/връх 2476 м, защото имаше над 30 метра денивелация от седловината със съседния безименен връх/кота 2542 м, тоест отговаряше на определението за връх. Smile

А безименният връх 2542 м е истински красавец и заслужава да влезе в твоя сайт „Върхове“. Smile









Гледка от кота/връх 2542 м:

Връх Шишковица:



Връх Зли камък и най-южният Скакавец 2685 м:



Върховете Алеко, Безименен, Мусала, Малка Мусала, Малък Близнак, Голям Близнак, Маришки, Манчо, Юрушки, Песоклива вапа:
(На преден план вдясно – кота/връх 2476 м)



Славов връх, Балабаница, Суха вапа:



Суха вапа и Налбант/Ковач:



Лопатишки връх, Средния връх, Зелени връх, а на най-заден план – Боздаг, Смийница и Пирин:



Зелени връх, Реджепица, Венеца, Канарата, кота/връх 2582 м, Павлев връх, Йосифица, а на заден план вляво – Пирин:


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Ное 12, 2022 1:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
МиткосваМ



Регистриран на: 01 Дек 2020
Мнения: 95

Мнение Отговорете с цитат
Хубави гледки - особено от есенното посещение и при върха 2542м, а и илюстративни снимки от прекосяването на Маринковишката долина, благодаря! Smile

П.П.
Поздрави, виждали сме се преди няколко години, не знам дали си спомняш - на х. "Вихрен", март 2019. Качвахте тогава с едни мои приятели Муратов връх по източния ръб, пък аз по-леко го карах - на Хвойнати. Very Happy

Митко

_________________
С ЩЕКИ ПО ПЪТЕКИ
Съб Ное 12, 2022 1:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ха, ти ли си онзи Димитър? Smile Привет! Smile

Ееее, как да не си спомням „епичното качване по източното ребро на Муратов“?! Very Happy Имаше и тема тук, във форума.

Обаче си нямах никаква представа, че ти си МиткосваМ.




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Ное 12, 2022 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
МиткосваМ



Регистриран на: 01 Дек 2020
Мнения: 95

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy Привет! Да, тия дни ми попадна темата, та си припомних. А и гледам да следя тукашната тема. Сега остава да видим дали догодина ще има и "епично преминаване на долината на Маринковица". Very Happy

_________________
С ЩЕКИ ПО ПЪТЕКИ
Съб Ное 12, 2022 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за подробните отговори, подкрепени със снимков материал!
Върховете от Шишковишкия дял на Средна Рила, останаха едни от малкото двухилядници на планината, на които не съм ходил.
И тъй като моите разходки са на 99 процента еднодневни, ми трябва наистина възможно най-краткия и възможен подход към тях.
Именно поради тази причина, информацията, която ми предоставихте, ще ми послужи за един евентуален опит през другия летен сезон.
Ще се опитам да направя подобна, като на Стефан разходка, но от долината на Маринковица след Венеца, ще се опитам да достигна до Зелени връх,
от там обратно на билото до Шишковица, след което опит и за Зли камък. Връщане обратно и спускане в долината.
При подходящи климатични условия, от Тиха Рила, може би ще дойде, около 12 часа, но дори и да е повече, няма да е нещо фатално.
Разбира се, ще се радвам, ако се съберем група от тук, така че живи и здрави, лятото ще повдигна отново темата и ако някой има желание
ще си каже Very Happy
Пон Ное 14, 2022 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
МиткосваМ



Регистриран на: 01 Дек 2020
Мнения: 95

Мнение Отговорете с цитат
Croc

_________________
С ЩЕКИ ПО ПЪТЕКИ
Вто Ное 15, 2022 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Изминалия петък успяхме да се съберем и да направим една страхотна разходка в сърцето на Рила. Двама Добромир - dobrifin и Dimov, както и двама Андрей. Жоро бях само аз Very Happy
Така в ранната петъчна утрин тръгнахме от София към Кирилова поляна с два автомобила. Там се прехвърлихме само в единия и лека, полека с него хванахме посока Тиха Рила. Целта беше изкачване на върховете Венеца, Зелени връх, Шишковица и Зли камък. Идеята беше да направим това, като се качим на седловината между Йосифица и Венеца и от там да хванем билото, както беше описал Стефан по-горе в темата. Но още в колата на dobrifin му дойде страхотната идея да осъществим този преход в обратна посока. Логиката сочеше, че след цял ден ходене, слизането от Шишковица към долината по стръмния улей, щеше да е доста тегаво. Затова и единодушно решихме, че ще направим прехода наобратно.

От Тиха Рила хванахме пътеката към долината на Маринковица и за половин час стигнахме до остатъците от говедарника, който бързо подминахме. Влезнахме в безкрайната и красива долина на Маринковица...



За около 40 минути стигнахме до мястото, където трябваше да се отделим от малката пътечка, по която вървяхме и тръгнахме към улея...



dobrifin го беше слизал и го препоръча, като вариант, който сравнително бързо да ни изкара на билото. Теренът беше смесен, но доста стръмен...





Докато се изкачвахме се наслаждавахме на Йосифица - един гигант на съседното било...



Теренът стана предимно тревист. Наближавахме билния участък...



...А се качихме от там...



От билото първото нещо, което видях беше Зли камък - първият връх, който искахме да изкачим...



Полюбувахме се малко на гледките и тръгнахме към него, като започнахме да подсичаме северните склонове на връх Шишковица. Скоро наближихме премката между двата върха. Чакаше ни южния склон на Зли камък...



За по-малко от 40 минути, след като бяхме изкачили улея, стигнахме до връхната точка. А отгоре гледки, ли гледки...







На върха се подсилихме малко и тръгнахме да клизаме към седловината. Срещу нас беше връх Шишковица, който също искахме да изкачим...



Докато се катерехме гледките не спираха...



Не спирах да снимам, във всички посоки имаше какво. Наближих последен върха и гледам на пирамидата вместо трима, петима човека. Халюцинации, или преумора си казвам, но като стигнах горе - реалност. Не бях очаквал, че на такова място ще видя хора, но се зарадвах. Заговорихме се и се оказа, че на единия човек му остават N на брой върхове над 2500 метра, които да изкачи. Стана ми ясна работата, че и той е от нашата порода, спрях да се чудя. Направиха ни обща снимка и тръгнаха към Жандармите...



А ние продължавахме да си снимаме...







Времето напредваше, обаче и трябваше да тръгваме и ние. Започвахме да се спускаме по южния склон на Шишковица, като бързо снигнахме седловината между него и кота 2582. Тук се отделихме от билото и тръгнахме на югоизток към следващия връх, който искахме да посетим - Зелени връх...



Само dobrifin беше ходил на него и ни запозна набързо, какво ни очаква. Нямаше да бъде лесно, но бяхме предупредени. Стигнахме бързо малкото от Червивите езера и в близост до върха направихме една по-дълга почивка за обяд, където се подсилихме. Имаше един поток, от който наляхме вода, която обаче беше топла. Беше голяма жега, дори и тук на близо 2500 метра, така че не се учудих. Зелени връх беше пред нас, с целия си блясък...



Тръгнахме по един от сипеите директно нагоре, като избягвахме клековите участъци...





Шишковица ни позираше гордо зад нас...



За половин час стигнахме и най-високото място на върха. То е на една площадка обградена, отвсякъде с клек, откъдето няма особено добра видимост. През целия път от сутринта, се чудехме, дали ще ни се отдаде възможност да видим, макар и малко язовир Бели Искър. Не мислехме, че ще е и от този връх, но Dimov, който винаги обикаля, около най-високото място, се завря в клека и след няколко минути ни извика радостно, да дойдем. Последвахме го и пред нас се откри не малка, а голяма част от язовира...



На скалата, от която го снимахме, беше топографския репер на върха...



Направихме не една снимка...





За съжаление, обаче нямаше как да стоим постоянно тук и тръгнахме по обратния път. На сипея бяхме с повишено вниание, заради постоянно клатещите се камъни. По тази причина слизането ни беше една идея по-бавно, но пък беше без инциденти. Раниците, които бяхме оставили долу, си бяха там и тръгнахме по обратния път. Целта ни беше да минем и безименните коти и затова се върнахме на седловината южно от връх Шишковица. От нея тръгнахме към безименния връх с височина 2582 м. Зелени връх се отдалечаваше от нас...



На места подсичахме, на други вървяхме по ръба, на трети просто се забивахме в клека, за да не губим височина. Цялостно каменните пирамидки в тази част са много нарядко и няма строго определен начин на минаване...









Зелени връх се отдалечаваше все повече...



Стигнахме на връх Венеца точно в 17:07...



Не стояхме много тук и продължихме по билото. Гледките продължаваха...



А снимах и целия участък от Шишковица до тук...



Най-накрая стигнахме и до седловината под връх Йосифица, където след кратка почивка, тръгнахме надолу към долината на Маринковица...



Скоро стигнахме и нея, като заредихме празните шишета...



С настъпването на залеза, обаче се активизираха и комарите, като имаше участъци, където просто искаха да ни унищожат. За радост бързо стигнахме колата, където имаше едни четирима доволни и щастливи туристи... Very Happy



Петият, дето снимаше, също беше много доволен и щастлив Very Happy

Така завърши нашата страхотна разходка. Това беше от преходите, които не се правят всеки ден, месец, или година. Преход, който никога няма да забравя.
Благодаря на спътниците за споделените емоции!

Прилагам и картинка с времената от маршрута...



Иначе прибрах се в София, за да проведем 5 км рън Западен парк в съботния ден, но знаех, че в неделя пак ще съм в Рила Very Happy
Пон Юли 24, 2023 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Браво за разходката и снимките. Станали са много хубави. Хубаво е така, че сте се събрали и сте направили преходчето. Ама да си бяхте взели по един чувал, поне и една нощ да изкарате на по-хладно Smile
Пон Юли 24, 2023 6:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Получи се чудесно преходче, с отлична компания - мини форумна сбирка, в любимата част на Рила. Много добро ходене, с пътеки и без пътеки, няма насита в този див рай на планината, гледаш, гледаш и все има какво да видиш още, дори за жегата и комарите забравяш Trampoline

























































Пон Юли 24, 2023 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Красотия, най-запазената и чиста част от Рила

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Юли 25, 2023 9:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Браво, момчета, чудесен преход сте направили!
Аз само не разбрах откъде сте се качили от долината на Маринковица на билото?

ПП: dobrifin, твоите снимки с телефон ли са? Много са цветни! Аз като снимам с фотоапарата (Sony RX100), моите по-скоро изглеждат като на Жоро. Особено по обедно време са едни... бледи. А твоите изглеждат съвсем различно.
Вто Юли 25, 2023 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
.

Улеят, по който излязохме на билото се вижда на втората снимка на Жоро, тревистия, дъговиден, между клека. Излиза точно на най-ниската част от билото, преди Шишковица, от север и се вижда добре от долината.
Винаги снимам в RAW формат и след това минават през програма. Нормално е JPEG-а да прави снимките по-бледи, особено в неблагоприятни условия, жарко слънце, ниска и плътна облачност, слаба светлина и т.н. Имам и RX100 I, доволен съм от него, но след няколко срещи с камъни, се поочука и вече не го ползвам.
В днешното, технологично време има много смартфони, които възпроизвеждат много добри снимки, посредством моментна обработка, директно в устройството, но и цената им е подобаваща.
Вто Юли 25, 2023 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov