ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Бъдещето на скиорските съоръжения по света и у нас
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Бъдещето на скиорските съоръжения по света и у нас
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2271

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
Мен ми се е струвало обратното - че около Предел е доста по-хладно от Банско . Сегашната писта Кулиното няма нищо общо с проекта, тя е 1 % от него.
Ето го проекта, има писти и за спускане с дължина 3 -4 км, каквито няма в БГ, лифтовете навсякъде стигат до билото на височина 2500-50 метра https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.balkanleaks.eu%2Fmedia%2FPirin%2FPresentation_Kulinoto_Bulgarian.pdf&psig=AOvVaw2dDbbhlemaQz64VuQp50KD&ust=1707921986370000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CBQQjhxqFwoTCPiY_bfHqIQDFQAAAAAdAAAAABAE



Ангеле, не искам да те обиждам но си личи че си работил за Юлен и мисленето ти е същото. Просто защото си виждал хубавите неща, взимал си пари и не те е интересувало нищо друго . И дори сега си пеете същата песен и това е масово за служителите на Цеко и на Витоша и къде ли не ...

П.С -- лошото е че за тоя малумен проект, дори и след толквоа години , като се вижда че е абсурден, продължавате да си пеете това което е било.
Вто Фев 13, 2024 8:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
Това, че е хубаво като ски зона, не значи, че конкретно аз съм за този проект. Само показвам какво бяха планирали.Това би урбанизирало всички върхове след Бяла река по билото. Пирин е малък, няма място за нови 10 лифта и 58 км писти / не 30, 58 км са / . Балканстрой вече не съществува Smile а тия нови писти на Пирин няма кой да ги напълни.
По-смислено е да се заменят старите лифтове на Витоша по съществуващите им трасета, по- екологично ще е от старите ръждяци. Но има някаква съпротива от конкуренция и лобита. Казана с българите.....

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Фев 13, 2024 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лицата КЗЦ и Муфтафчиев могат да строят само с подарена земя и безплатни (нашите) пари. Последните свършиха отдавна, оттогава захванаха да оправят Витоша и довършиха мега-кенефа Банско. Цеца симулира дейност на Пампорово и съсипва Чепеларе, както и поредната банка. Боровец крета, добре че Цеко не е мажоритар там, иначе щеше да пусне 20-30 писти от Шатъра, покрай хижата на комарджията-цар. Бобовдолския огняр на европейския боклук е нов в тоя бизнес, прави нещо из Меча поляна и затвори Говедарци завинаги. Картала е със сравнително нови собственици, като се управлява плачевно от старите. Хубавото в алчността и тъпотията на дотук изброените, е че с безрезултатността на начинанията си, се явяват големи природопазители. Супер-мупер-дупер Ком, Боровец, Перелик ... проекти да искаш иначе.
Не че не се лъзгаме из повечето от тия места, но с малки изключения, остава едно леко неприятно впечатление.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Фев 13, 2024 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
Да затворим всичко, та да има мир...и любов.
Сря Фев 14, 2024 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Еми да затворим да. Особено курорти с криминално развитие и крадена природа. Как пък един не поиска да прави бизнес по правилата. Все ако може да мине тънко и да му подарят нещо. Ама природата сняг на аванта не дава Smile
Сря Фев 14, 2024 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3290
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Бъдещето на ски спорта в България е както сме го коментирали.... Скоро няма да има къде да се карат ски .. Ще остане само по високото над 2200 метра ... Нали уж технологии , уж заледена осноова. Ама срещу времето не може да се бориш ....

Топло време цяла седмица и дъжд , то въобще ще има ли някакъв старт истински или ?

Колко ще е това скоро? Smile

Според мен не бива да отписваме толкова лесно по-ниските ски-курорти.
Трябва максимално да се използва всяка възможност за каране на ски, дори да е само за един месец в годината.

В Осогово пистите работят и има скиори, а са между 1540 и 1840 метра надморска височина.

Източник: Уебкамери: https://weather-webcam.eu/webcam-online-osogovo-ski-snowbord-slope-fun-snow-park/





Миналата седмица в Гърция в планината Пелион над град Волос ски-пистата на 1400 метра имаше сняг, а е доста на юг от България:

Източник: https://www.snowreport.gr/snowcam/pilio/live.html


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Фев 14, 2024 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:
Еми да затворим да. Особено курорти с криминално развитие и крадена природа. Как пък един не поиска да прави бизнес по правилата. Все ако може да мине тънко и да му подарят нещо. Ама природата сняг на аванта не дава Smile


Сите са (СМЕ) маскари....ех , колко познато. Сигурно сте много доволен от липсата на "криминално" развитие на Витоша....липсата на некриминална магистрала в Кресна..."страхотното" преживяване ски в Добринище.... за сметка на това нито дума за новия ски център във Вълчи дол....Smile
Сря Фев 14, 2024 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2271

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, от твоите снимки виждам какви са условията ... Като цяло това са къси леки писти, но при тези условия стават най-много контузии ... Това със сигурност заминава в джаза и ти го гарантирам Smile ..

А сега е февруари ... Разбираш ли ? До вчера валя дъжд до 2000 метра. Въпреки че нямаше сняг, падна онази лавина на Боровец на маркуджик 3 ... Въобще и хич не е нормално .... Там няма да имате ски Smile след още някоя и друга година .


П.С --- а това е още по интересно ... Ти си известен като "Колчето на Мальовица" когато аз ти казвах че има много сняг, ти обясняваше, че е 15 см ... Сега аз ти казвам че няма сняг , а ти твърдиш че има Smile)) Ебаси живота Smile как се променят нещата.

А може ли сега да провериш колчето на Мальовица и да се види кой е прав и кой крив ?
Сря Фев 14, 2024 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3290
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, аз пак ще попитам (въпросът ми не е риторичен) – кога „това заминава в джаза“? Smile

Колко е „след някоя и друга година“? След 3 години? 10 години? 20 години? 50 години? Smile

За пистите на Осогово си прав – не са дълги, но основната писта „Осогово“ е стръмна и трудна.
Минавал съм по нея десетки пъти – ако си спомняш, слязохме с тебе по нея по-миналата година, след като рязахме хвойна на връх Кюнек. Smile

Според мен това е бъдещето на ски-съоръженията у нас – разнообразни ски-центрове с различна големина, а не само няколко мега-ски-центъра като в Банско и Боровец.

П.П. Относно „Колчето на Мальовица“ – не съм имал възможност да измеря колко е високо, но редовно запазвам снимки. Ето от вчера:
П.П.П. Коловете на Витоша ги измерих с рулетка, от тях тръгна спорът за дебелината на снежната покривка, която не си спомням да съм твърдял, че е била 15 сантиметра.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Фев 14, 2024 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2271

Мнение Отговорете с цитат
Аз се шегувам, даже мислех повече Smile ама за другата публика може да изглежда по друг начин.... Няма как да има малки и разнообразни ски центрове. Просто природата в България не го позволява. Това сме го говорили много пъти .. Аз ходя по малките центрове и последните години там ски не се карат. И хич не е рентабилно за подържащите ги. Ама ше стане много дълго .. Сега си пуснал снимка на колчето на мальовица, точно когато е духал малко вятър и е направил ребро на него. И ако ги сравняваме преди години на колчето беше пак така , обаче горе метри сняг. Днес същото на колчето а горе никой ...
Сря Фев 14, 2024 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
nickkal написа:
zlia написа:
Еми да затворим да. Особено курорти с криминално развитие и крадена природа. Как пък един не поиска да прави бизнес по правилата. Все ако може да мине тънко и да му подарят нещо. Ама природата сняг на аванта не дава Smile


Сите са (СМЕ) маскари....ех , колко познато. Сигурно сте много доволен от липсата на "криминално" развитие на Витоша....липсата на некриминална магистрала в Кресна..."страхотното" преживяване ски в Добринище.... за сметка на това нито дума за новия ски център във Вълчи дол....Smile


Айде сега … ама що биете негрите Smile
-Съд се произнесе, че Юлен са заграбили повече от колкото им е дадено като концесия( няма да отварям тема как и за колко пари е концесията)
- На Витоша Юлен’ си купи съоръжения, които не поддържа и не иска да построи нови на тяхно място, защото трябва да се платят такси. Иска да мине метър
- Магистралата в Кресна трябваше да е тунел, но нечии интереси не го допуснаха. За това колко могат БГ пътностроители можеш да видиш тунела след Благоевград, който не могат да пуснат колко години вече заради свлачище, което “компетентно” не са локализирали при проучванията. Та относно Кресна, дори и да не е тунел, защо трябва да е през дефилето? Има място източно от него и за двете посоки, но далаверата ще е по- малка.
- Ски преживяване в Добринище избягвам- просто не карам ски Smile
Та това са ми отговорите на забележките ти в стил - …ама вие що биете негрите Smile
Сря Фев 14, 2024 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Аз се шегувам, даже мислех повече Smile ама за другата публика може да изглежда по друг начин.... Няма как да има малки и разнообразни ски центрове. Просто природата в България не го позволява. Това сме го говорили много пъти .. Аз ходя по малките центрове и последните години там ски не се карат. И хич не е рентабилно за подържащите ги. Ама ше стане много дълго .. Сега си пуснал снимка на колчето на мальовица, точно когато е духал малко вятър и е направил ребро на него. И ако ги сравняваме преди години на колчето беше пак така , обаче горе метри сняг. Днес същото на колчето а горе никой ...


Такъв е модела на ски-курортите в Гърция - малки, с една-две писти и дребен бизнес наоколо. За едно изключение се сещам само - Парнас.

Пробвай Боздаг (Фалакро) когато работи. Ще се изкъртиш от каране за 2-3 часа за някаква смешна сума от 10-на евра, спомен отпреди Ковида. Около долната станция на кантините сандвичите със суджук са 3-4 евра, спане при Митко на Попово ливади... Като му хванеш цаката, Цеко и Цеца остават лош спомен само Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 14, 2024 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2271

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:
nickkal написа:
zlia написа:
Еми да затворим да. Особено курорти с криминално развитие и крадена природа. Как пък един не поиска да прави бизнес по правилата. Все ако може да мине тънко и да му подарят нещо. Ама природата сняг на аванта не дава Smile


Сите са (СМЕ) маскари....ех , колко познато. Сигурно сте много доволен от липсата на "криминално" развитие на Витоша....липсата на некриминална магистрала в Кресна..."страхотното" преживяване ски в Добринище.... за сметка на това нито дума за новия ски център във Вълчи дол....Smile


Айде сега … ама що биете негрите Smile
-Съд се произнесе, че Юлен са заграбили повече от колкото им е дадено като концесия( няма да отварям тема как и за колко пари е концесията)
- На Витоша Юлен’ си купи съоръжения, които не поддържа и не иска да построи нови на тяхно място, защото трябва да се платят такси. Иска да мине метър
- Магистралата в Кресна трябваше да е тунел, но нечии интереси не го допуснаха. За това колко могат БГ пътностроители можеш да видиш тунела след Благоевград, който не могат да пуснат колко години вече заради свлачище, което “компетентно” не са локализирали при проучванията. Та относно Кресна, дори и да не е тунел, защо трябва да е през дефилето? Има място източно от него и за двете посоки, но далаверата ще е по- малка.
- Ски преживяване в Добринище избягвам- просто не карам ски Smile
Та това са ми отговорите на забележките ти в стил - …ама вие що биете негрите Smile


Който кара ски ще знае защо на Добринище е така. Даже това е чара на това място. Почти винаги стената е затворена последните години заради липса на сняг. А като въртиш отстрани по заобиколния ски път, всеки път е каманяк и оставаш без ски. За Витоша въпроса отдавна е ясен ... Само че за щастие нещата се промениха с годините .... Просто използваха тези промени в закона за вратички за заграбване и застрояване, нищо общо с развитието на ските, съоръженията и туризма. НЕ знам колко години трябва да минат за да го проумеете това. Даже вече имам усещането че по тези теми пишат хора само с личен финансов интерес, свързан с тези хора, фирми и корупция.
Сря Фев 14, 2024 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:

- Магистралата в Кресна трябваше да е тунел, но нечии интереси не го допуснаха. За това колко могат БГ пътностроители можеш да видиш тунела след Благоевград, който не могат да пуснат колко години вече заради свлачище, което “компетентно” не са локализирали при проучванията. Та относно Кресна, дори и да не е тунел, защо трябва да е през дефилето? Има място източно от него и за двете посоки, но далаверата ще е по- малка.


Моите сметки съвпадат с текущото намерение за строеж:
- тунел 12 km няма как да построим, не и ние
- долу няма място за две платна
- път горе значи изнасяне на пътя на 600 надморска. В Кресна е 150, на Симитли е 290. Две платна горе би значило качване/слизане 310/450 метра от север на юг, съответно 450/310 метра от юг на север. Числата предполагат доста сериозни стръмнини и хиляди тонове изгорена нафта и бензин годишно за преодоляването им. Разделянето на платната е разумен екологичен компромис, който ще ореже допълнителните вредни емисии на две. Числата също показват, че е по-добре платното от север на юг посока Гърция да бъде горе.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 14, 2024 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
zlia написа:

- Магистралата в Кресна трябваше да е тунел, но нечии интереси не го допуснаха. За това колко могат БГ пътностроители можеш да видиш тунела след Благоевград, който не могат да пуснат колко години вече заради свлачище, което “компетентно” не са локализирали при проучванията. Та относно Кресна, дори и да не е тунел, защо трябва да е през дефилето? Има място източно от него и за двете посоки, но далаверата ще е по- малка.


Моите сметки съвпадат с текущото намерение за строеж:
- тунел 12 km няма как да построим, не и ние
- долу няма място за две платна
- път горе значи изнасяне на пътя на 600 надморска. В Кресна е 150, на Симитли е 290. Две платна горе би значило качване/слизане 310/450 метра от север на юг, съответно 450/310 метра от юг на север. Числата предполагат доста сериозни стръмнини и хиляди тонове изгорена нафта и бензин годишно за преодоляването им. Разделянето на платната е разумен екологичен компромис, който ще ореже допълнителните вредни емисии на две. Числата също показват, че е по-добре платното от север на юг посока Гърция да бъде горе.

Меко казано съм несъгласен със сметките ти:
- това че не можем да построим тунел ние не е аргумент. Виж други аргументи относно безопасност и експлоатация бих приел, но пак биха могли да се премислят.
- да долу няма място за две платна
- и тук вече ме съсипа - един автомобил изкачвайки харчи повече гориво, но слизайки дали не харчи по-малко сравнение с дижение по равно. Отделно с варианта горе/долу не се орязват емисиите на две(долу също се харчи гориво) И най-накрая - идеята е да се запази дефилето и биологичното му разнообраие. Да природа ще се засегне и в източния вариант, но според специалистите не толкова, колкото в дефилето. Или и тук "прозират" чужди интереси Smile
Но темата все пак е за ски курортите и се отклонихме.
Та аз лично не бих се доверил повече на концесионер, който си е присвоил повече територия от договорената. Не бих му дал разрешение за втори лифт- съвсем спокойно може да си демонтара кабинката и да си построи нова, по- модерна с по-голям капацитет в настоящото трасе, естествено като си плати разрешителните. Замислете се дали бихте дали под наем друг ваш имот на некоректния ви наемател.
За Витоша ваши същото- приватизатора повече от 15 години не е пипнал нищо с идеята да изнудва и знаейки, че би имал политически гръб да си прокара интересите. Е не му се получи. Да си разкарва железата, които са му собственост и да се търси друг.
Нямам против развитието на ски курортите, но нека става обмислено и по всички правила, а не да се реве как в Австрия и Италия всяко село имало ски зона, ама се пропуска, че планината е друга. Отделно по-гнусно застроен курорт от Банско не съм виждал, верно не съм бил на всички австрийски курорти та може и да има Smile
Чет Фев 15, 2024 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov