ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Хеликоптерно спасяване (минало, настояще, бъдеще)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Хеликоптерно спасяване (минало, настояще, бъдеще)
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Аз също мисля, че повече на брой по-малки хеликоптери биха били по-подходящи за българските условия, имайки предвид, освен другите съображения, също и височината на планините и площта на страната. Относно местонахождението на базите, за подобряване на бързодействието, добре би било да има такива във врачанско, карловско, самоковско, разложко, петричко, гоцеделчевско, освен съществуващите вече на други места из страната.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Яну 12, 2023 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kraychev



Регистриран на: 04 Юни 2018
Мнения: 36
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
[quote="kaloyanv"][quote="kraychev"]
kaloyanv написа:

Не ми говори на Вие, тук си говорим на ТИ. Пък откъде се взе да обясняваш, нещо май ше дойде малко удобно. Разбирам че този форум е най-четения и източник на основна и важна информация, обаче той и не търпи плява.
Дай сега да прочетем тези две неща и да видим кое какво е .. Едните са италианците ..

https://www.emergency-live.com/hems/hems-what-types-of-helicopter-are-used-for-helicopter-rescue-in-italy/
Другите са швейцарците
https://www.rega.ch/en/our-missions/fleet-and-equipment

П.С - не ми казвай че когато искаш да седнеш, ако няма пейка и на к... да седнеш пак е добре, защото е единствен ..


Очевидно, снощи си имал проблем с четенето (и осмислянето) на непознат текст... надявам се да е било моментно. Използвах учтивата форма, но щом ТИ пречи, спирам.
От написаното оставам с впечатление, че си ме разкрил като агент на Леонардо, който се опитва да убеди форумното братство, че това е най-добрия избор... Позна! Лично Леонардо ДиКаприо ме помоли да "нахваля" италианците, щото, нали и подводници ще ни продават Laughing

п.п. Относно плявата - ако форумът не търпи плява, твоят коментар и този мой отговор ще изтекат в канала, където им е мястото Wink
Чет Яну 12, 2023 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
[quote="kraychev"][quote="kaloyanv"]
kraychev написа:
kaloyanv написа:

Не ми говори на Вие, тук си говорим на ТИ. Пък откъде се взе да обясняваш, нещо май ше дойде малко удобно. Разбирам че този форум е най-четения и източник на основна и важна информация, обаче той и не търпи плява.
Дай сега да прочетем тези две неща и да видим кое какво е .. Едните са италианците ..

https://www.emergency-live.com/hems/hems-what-types-of-helicopter-are-used-for-helicopter-rescue-in-italy/
Другите са швейцарците
https://www.rega.ch/en/our-missions/fleet-and-equipment

П.С - не ми казвай че когато искаш да седнеш, ако няма пейка и на к... да седнеш пак е добре, защото е единствен ..


Очевидно, снощи си имал проблем с четенето (и осмислянето) на непознат текст... надявам се да е било моментно. Използвах учтивата форма, но щом ТИ пречи, спирам.
От написаното оставам с впечатление, че си ме разкрил като агент на Леонардо, който се опитва да убеди форумното братство, че това е най-добрия избор... Позна! Лично Леонардо ДиКаприо ме помоли да "нахваля" италианците, щото, нали и подводници ще ни продават Laughing

п.п. Относно плявата - ако форумът не търпи плява, твоят коментар и този мой отговор ще изтекат в канала, където им е мястото Wink


Прав си, извинявай. Нещо малко през редовете съм чел Smile
Чет Яну 12, 2023 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
…Продължавам да смятам, че по-лека машина е по-подходяща за планинско спасяване…

Добре де нали не са само за планинско спасяване, което щяло да е по-малката заетост. Може затова да се избират Леонардо
Чет Яну 12, 2023 6:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6377

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:
dido написа:
…Продължавам да смятам, че по-лека машина е по-подходяща за планинско спасяване…

Добре де нали не са само за планинско спасяване, което щяло да е по-малката заетост. Може затова да се избират Леонардо


Търсих, безуспешно, всред всичките писания интересния документ с изброени флотилии от SAR & HEMS хелита. Оказа се, че е в презентацията на Мариян Боновски от юни 2022, споделена от Ведрин тук: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=160453#160453 .

Тогава ми направи впечатление почти тоталната липса на Августи, чиято липса се мъча да си обясня с някакви разумни аргументи, но ето числата:

1. Германия -- 75 бази, 133 машини от които 97% Еърбъс и 3% Бел; 3000 души персонал , 105 000 мисии + 97 000 спасени душѝ годишно.
2. Австрия -- 16 + 6 бази, 18 машини, 100% Еърбъс EC135, 22 500 мисии
3. Испания -- 30 бази, 26 машини, 20 Еърбъс EC135 и 6 Бел
4. Норвегия -- 21 бази, 13 машини, 10 Еърбъс EC135+EC145, 3 Августи AW139
5. UK -- 18 бази, 34 машини, 24 Еърбъс EC135 и 10 MD902
6. Полша -- 17 + 1 бази, 23 Еърбъс H135
7. Унгария -- 7 бази, 7 Еърбъс H135
8. Чехия -- 10 бази, 7 Еърбъс H135 + 2 Bell427
9. Румъния -- 11 бази, 10 Еърбъс H135 + 2 Bell427

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Чет Яну 12, 2023 9:16 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Чет Яну 12, 2023 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kraychev



Регистриран на: 04 Юни 2018
Мнения: 36
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:


Прав си, извинявай. Нещо малко през редовете съм чел Smile


Няма проблем Very Happy
И аз се извинявам, бях малко по-рязък.
Чет Яну 12, 2023 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
…Тогава ми направи впечатление почти тоталната липса на Августи, чиято липса се мъча да си обясня с някакви разумни аргументи, но ето числата….

Странно, излиза, че избираме на пряко договаряне хем по- скъпия вариант, хем по- малко разпространения. Или за пореден път ни се подиграват властимащите или сериозните корпорации гледат да ни избягват предвид нивото на корупция.
Жалка история, за латиноамериканска държава да дадат повече фирми оферти, тук едва едва една, тя по- висока, но ние ще се договорим с нея.
Съсипаха я тая държава Sad
Пет Яну 13, 2023 2:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Има една тема за гражданското общество, ама тука се обадихме. Кой съсипа тая държава? За една година пети път ще избираме тия, дето я съсипват. Значи, още можеме!
Пет Яну 13, 2023 3:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Кой съсипа тая държава?

Питай бакшишите Smile
Пет Яну 13, 2023 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 131

Мнение Отговорете с цитат
Аз се чудя защо не включат в хеликоптерното спасяване хеликоптерите и хората от 24-та авибаза, като към тях се придадат още хеликоптери и хора. Едно време не беше изключение хеликоптер от 44-ти хеликоптерен полк да спасява родилка в Родопите, например. Обикновено използваха Ми-8, но тогава имаше все още и две ескадрили Ми-4, които също ставаха за тази цел.
Пет Яну 13, 2023 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Има една тема за гражданското общество, ама тука се обадихме. Кой съсипа тая държава? За една година пети път ще избираме тия, дето я съсипват. Значи, още можеме!


Нова Година - нов късмет!
Темата е за хеликоптерите, все пак.

А дълго ги чакаме и все нещо се проваля защото, както казва актьорът Явор Милушев:

"България е страна на неограничените възможности за хора с ограничени възможности".

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Яну 13, 2023 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Темата за гражданското общество е дълга и напоителна, защото иначе ще се изроди на такава призоваваща към насилие.

Колкото до далновидността на хората в креслата ...груба сметка показва, че дори с да кажем двеста триста спасени живота на хора със средна за страната възраст и имайки пред вид евентуалния им принос към обществото (т.е. "цената" на един живот пада се близо половин милион) тези хеликоптери се изплащат за норматив, но кой да мисли.

Брой мисии от 6 хеликоптера (взимам Австрия за репер) грубо 5000 мисии годишно (да кажем по-малко натоварване, пада се два три полета на ден на птичка), 10% от тези 5000 да са по--млади хора (случаи разни) или с възраст средна за страната възраст пак стигат.

С камъни трябва да се ходи пред МС и да се иска обяснение.
Пет Яну 13, 2023 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Камъни много, протестиращи малко!
Съб Яну 14, 2023 12:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kraychev



Регистриран на: 04 Юни 2018
Мнения: 36
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Леонардо са предали офертата за 6 (с опция за +2) хеликоптера, плюс оборудване, обучение на персонал и т.н. Общата цена е 160 447 354 лв. и включва:
Доставка № 1:
-2 бр. комплекти специализирано оборудване, инструменти и тестово оборудване, необходим за извършване на планирани технически инспекции и непланирано техническо обслужване – общи за шестте хеликоптера. Всеки от комплектите трябва да осигурява пълния обхват на планираното периодично обслужване – планер, носеща система, трансмисия, силова установка, оборудване и авионика, както и.
-1 бр. подвижна наземна хидравлична установка HYDR GROUND POWER UNIT;
-2 бр. установка за миене на двигателите;
-1 бр. комплект платформи за извършване на периодично обслужване
-2 комплекта крикове и възли за закрепване на крикове;
Доставки №№2-7:
6х - Хеликоптер в пълна окомплектовка, съгласно Заданието и Техническата спецификация;
- Документация според Заданието;
- Наземно оборудване за поддръжка за линейно техническо обслужване;
- Преносим компютър;
- Екипировка на летателните и техническите екипажи, медицинските лица и оборудване за спасяване на пострадали лица;
- Обучения описани в точка 7 от Заданието;
- Резервни части и консумативи за експлоатация за 1000 часа или 36 месеца от доставката, което настъпи последно.
Лека-полека може и да имаме HEMS.
За SAR ще почакаме.
Пон Яну 23, 2023 7:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
kraychev написа:
Леонардо са предали офертата за 6 (с опция за +2) хеликоптера, плюс оборудване, обучение на персонал и т.н. Общата цена е 160 447 354 лв. и включва:
Доставка № 1:
-2 бр. комплекти специализирано оборудване, инструменти и тестово оборудване, необходим за извършване на планирани технически инспекции и непланирано техническо обслужване – общи за шестте хеликоптера. Всеки от комплектите трябва да осигурява пълния обхват на планираното периодично обслужване – планер, носеща система, трансмисия, силова установка, оборудване и авионика, както и.
-1 бр. подвижна наземна хидравлична установка HYDR GROUND POWER UNIT;
-2 бр. установка за миене на двигателите;
-1 бр. комплект платформи за извършване на периодично обслужване
-2 комплекта крикове и възли за закрепване на крикове;
Доставки №№2-7:
6х - Хеликоптер в пълна окомплектовка, съгласно Заданието и Техническата спецификация;
- Документация според Заданието;
- Наземно оборудване за поддръжка за линейно техническо обслужване;
- Преносим компютър;
- Екипировка на летателните и техническите екипажи, медицинските лица и оборудване за спасяване на пострадали лица;
- Обучения описани в точка 7 от Заданието;
- Резервни части и консумативи за експлоатация за 1000 часа или 36 месеца от доставката, което настъпи последно.
Лека-полека може и да имаме HEMS.
За SAR ще почакаме.


ПРивет, може ли да цитираш източника на информация, за да го разгледаме и ние ?
Пон Яну 23, 2023 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 7 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov