ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Карта на диалектния говор в България.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Карта на диалектния говор в България.
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Карта на диалектния говор в България. Отговорете с цитат
Днес попаднах на една интересна фейсбук публикация относно Лазарицата и как се празнува в село Козичене (Еркеч) от там пък излезе и карта за диалектните говори в България.

https://ibl.bas.bg/nova_dialektna_karta/?fbclid=IwAR32dwM-I_E7oOOb46NG-ExJSbz0Qyj0PVqmOuy0kD7WEW7x7C_T5Kh3fP0

А за еркечкия говор, горе - долу така ..
https://www.wikiwand.com/bg/%D0%95%D1%80%D0%BA%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80

И самото видео, за който има фейсбук, а може евентуално да се достъпи и без...

https://www.facebook.com/1302202484/videos/870300484189016/
Сря Фев 08, 2023 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Козичино!
Картата е страхотна.
За "разложкият говор", коментарът ми е следният- Баня, Банско, Разлог, образуват своеобразен триъгълник, със страни по около 6 километра. Диалектите се различаваха, поне за времето 86та- 96та.
Помаците, от близките села около Якоруда, си имаха свои говорни особености, което е и показано на картата. По Гоцето, Сатовча, съответно нещата са различни, но и районът е отделно обособен.
Сега как е, не мога да кажа. Със сигурнотст има изменения.
Сря Фев 08, 2023 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Аудиофайловете към разложко са гола вода.
Личи си, че разпитваните превключват на книжовен говор по банскалийски заради външния човек, разпитващия.

Трябвало е да запишат някоя местна планинарска агитка на разпивка с мезе, да се чуе цялото богатство на банскалийския говор.
Същото важи и за неврокопско според това, което съм чувал там. Но неврокопчани да кажат Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 08, 2023 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Я ви, кажи-речи, афтентичен банскалийски "диалектологичен жаргонь". Не се е измЕнил фного.
https://youtu.be/T41JxOmXiVw
Барем е и тематично видеОто. 5х5, ле?
Сря Фев 08, 2023 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Трифон П.Трифонов написа:
... афтентичен банскалийски "диалектологичен жаргонь"...

Не е автентичен, имитация е, режисирано.



Бих бил любопитен да видя подобна карта за „Македонския език“ от Северомакедонската академия на науките.

Преди време ми попадна интересна карта (от 1914 г.?) на диалектите в Македония – от сръбска гледна точка:


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Фев 09, 2023 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Щом казваш...
Значи режисьора е добър, според благоверната, дето е родена баш по тия места, а аз съм живял десетина години там, по "онова" време, дето споменах. Заврян зет. Бащата, (дедото) на същата, дето ми носи фамилията, е родом от неврокопско- ново Ловча. Едно време, у дома, пиехме само алиботушки чай. Сега се казва мурсалски, продава се ментето, а билката е забранена за бране.

Колко леко се променят нещата! Напише някой нещо и край- историята вече е друга.
Такова е то, с пустия интернет. Всеки е специалист.
Чет Фев 09, 2023 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Трифон П.Трифонов написа:
Щом казваш...
Значи режисьора е добър, според благоверната, дето е родена баш по тия места, а аз съм живял десетина години там, по "онова" време, дето споменах. Заврян зет. Бащата, (дедото) на същата, дето ми носи фамилията, е родом от неврокопско- ново Ловча. Едно време, у дома, пиехме само алиботушки чай. Сега се казва мурсалски, продава се ментето, а билката е забранена за бране.

Колко леко се променят нещата! Напише някой нещо и край- историята вече е друга.
Такова е то, с пустия интернет. Всеки е специалист.


Човек с вкус си ти! Smile
"...нема, нема, неке се роди по-убаво девойче от македонче..." .
Чет Фев 09, 2023 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Трифоне, отде го изкопа туй видео, бе! Червата ми се качиха в гърлото и още не слизат. Немах нерви за другите две части. А тоj си пее... Cool
Чет Фев 09, 2023 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение , Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Трифоне, отде го изкопа туй видео, бе! Червата ми се качиха в гърлото и още не слизат. Немах нерви за другите две части. А тоj си пее... Cool

не му вервай на видеото. гопрото е така напраено че изкривява по краищата уж да изглеждало по страшно. аз пък имам едно цони дето същото ше ти го искара равна полена...
Чет Фев 09, 2023 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Абе и аз заподозрях визуални деформации с някакви апаратни трикове, ама като не съм сигурен...

Гледам тука македонствующите диалектолози преобладават. Ама има и трънски. Мога да ви предложа едно полуапокрифно издание на Пернишкия исторически музей, 2009. Наричам го така, защото едва го намерих с връзки от самия музей. Ако някой се интересува, имам го. А сърбите да имат да земат, че трънският бил сръбски диалект. Аз сръбския го разбирам, трънския - не! И моля да не го бъркате със съседния диалект, граовския. Ще обидите и едните, и другите!
Чет Фев 09, 2023 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Краси Елинов преди време пишеш и тук, ама отдавна вече не споделя. Ходил съм с него по Пирин, като си заговорят на банскалийски нищо не им разбирам.Големи чешити са. Very Happy
Пет Фев 10, 2023 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 230
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Аз като бях малък и ходех на село много от думите въобще не ги разбирах. Имаше огромна разлика от това, как говореха майка ми и баща ми, и техните родители. Чой са! Което в едно съседно село е доста по-разбираемото - Чувай са! Демек, внимавай, пази се.
Сега има някакъв остатъци от диалекти, но поколенията, които са ги употребявали активно вече не са особено активни. Тук таме се използва по някоя дума за цвят, по-мек или по-твърд говор, но книжовният език е успял да се наложи.
Пет Фев 10, 2023 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
Ооо, по хасковско приказката е уникална, също.
Имал съм щастието да слушам тоя диалект, няколко години.
Пет Фев 10, 2023 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Само не разбрах "конституционния език на Република Северна Македония" водим ли го "литературна норма на български диалект"?
Пет Фев 10, 2023 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Трифон П.Трифонов



Регистриран на: 03 Яну 2023
Мнения: 117
Местожителство: Аксаково

Мнение Отговорете с цитат
С "езика" нагазваме в мътни води.
Това по повод горното мнение.
Не съм чел правилата на този Форум, но предполагам, че политически коментари не се толерират.
Имам си мнение де, както и задник.
Пет Фев 10, 2023 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov