ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 23, 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
Антон



Регистриран на: 25 Фев 2017
Мнения: 15
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vency911 написа:
Моето мнение е да забравиш за 22. Най-базовия модел, който би могъл да ти върши работа е 32, но не touch модела. Аз лично умувах доста по въпроса, какво ми е нужно и колко дълго ще го ползвам. Стигнах до извода, че бих дал още 250-300лв за модел от серията 66, като функции нищо общо нямат с Етрексите. Може да го вземеш на лизинг без лихва, 66s е вече модел на три години, докато умувам, ще излезе по-нов, и може да е за добро.


Здравейте,

По-добре си купете модел на няколко години, защото софтуерът е улегнал и изчистен от бъгове.

Успех !
Нед Ное 22, 2020 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ptanov



Регистриран на: 04 Авг 2017
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
ако не е за подарък - моят съвет е да се вземе на старо (примерно 64 на цената на нов етрекс или етрекс на старо, а разликата - за пътувания Smile ). Гармините са здрави устройства и могат и да ни надживеят, а има много втора ръка, които изглеждат като нови (не знам ако някой ги е изпускал как това ще се отрази на антената). В момента съм с Дакота 20, който си купих втора ръка преди 5-7 години и не спира да работи (лято/зима).
Както колегата vedrin написа - барометърът помага на софтуера на гармин за изчистване на гпс грешки (повече сензори и повече математика - по-голяма точност) и за това си мисля, че е задължителен.

Като сравнение между ГПС и телефон - зависи от хардуера (ГПСа) на телефона за точността (примерно в дере му е доста трудно да се ориентира не само заради по-лошия ГПС, но и заради по-лошите алгоритми за триангулиране/обобщаване на данни от всички сензори), също така телефоните имат кофти склонноста да забиват/зависват/замръзват на студено, да им пада батерията и да се борави трудно с ръкавици. От друга страна екранът (обикновено) е по-голям и по интерактивен и удобен/user friendly (когато си без ръкавици). Ако става дума не само за ориентиране/навигиране, а и за записване (за статистика или ползване в бъдеще) - ако погледнеш трак от телефон и ГПС - няма сравнение - в единия има пикове на скоростта, зигзаг на прави отсечки и т.н.. Сега се сещам един плюс на телефона - когато си в населено място по-бързо се ориентира къде се намира (покрай Wifi антените cold и hot старт са му приблизително еднакви като време), но това понякога и му пречи - например ако тичаш около панчарево - на пътеката от страната на Герман е възможно да загуби ГПС покритие и да те позиционира от към самоковско шосе, защото е хванал Wifi антена и после тракът е кофти - това зависи от приложението, което се ползва за запис (кои сензори ползва - само ГПС или и допълнителните като акселерометър, wifi, т.н. - до колкото помня oruxmaps го нямаше този проблем или беше настройка - при каква най-малка точност да записва точка).

Ето пример за втора ръка 64s на цената на нов етрекс 155 Евро (сигурно цената може и да се свали още малко): https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/garmin-gpsmap-64s/1583450235-230-16390 (и други: https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-laim/gpsmap-64/k0l6493 ) с доставка с http://leron.bg https://www.uktobg.com/ за 3-4 лв. от Германия до България
Пет Ное 27, 2020 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Здравей, Венци,
Виж ся, все още не е и най-вероятно никога няма да бъде измислена по-добра навигация от конбинацията карта + компас. Тва първо. Второ, щом си решил да напраиш компромис и да използуваш гепимес - няма лошо. Но имай предвид че едва ли ще намериш по-конпентентно мнение от туй на отговорилия ти съфорумец. Успехи и да кажеш кво си избрал!


Ами купих го. Модел 66s. Като пристигне утре ще споделя впечатления.
Сря Дек 09, 2020 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Венци, честито! Да ти служи дълго и вярно ! Сигурен съм че ще научиш много покраи него. Чакаме и отзиви когато имаш възможност. Успех!
Чет Дек 10, 2020 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Венци, честито! Да ти служи дълго и вярно ! Сигурен съм че ще научиш много покраи него. Чакаме и отзиви когато имаш възможност. Успех!
. Благодаря, в момента го разучавам, макар и без карта. Апаратът е страхотен. Определено ще ми бъде от полза, ще споделям по-нататък, сега се чувствам като дете в сладкарница. Поздрави.
Чет Дек 10, 2020 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
То от толкова радост го урочасах. Седмица след като го купих се появи първото заспало или и аз не знам какво пикселче. Съдържанието на думата "premium"не вече като едно време.

Съб Дек 19, 2020 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Антон



Регистриран на: 25 Фев 2017
Мнения: 15
Местожителство: Пловдив

Мнение GPS или GPS+GLONASS Отговорете с цитат
Здравейте,

Опитвах и двете настройки - "GPS" или "GPS+GLONASS" и установих парадокс ! Само на "GPS" позиционира по-точно. На "GPS+GLONASS" настройка има значително "плуване". Когато съм на място ми дава дори до 20 м отклонение - все едно , че тичам в кръг, а при движение ме поставя встрани от пътеката както си иска. При "GPS" настройка не е така - т.е. позиционирането е точно и почти без "плуване". Може би има някаква преднамерена несъвместимост между двете системи ?
Някой има ли подобни наблюдения ? Апаратът е 66st.

Поздрави !


Последната промяна е направена от Антон на Пет Дек 25, 2020 10:32 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Дек 25, 2020 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Днес изпробвах 66s в по-дълъг преход. Още отначало бях го настроил на GPS + GLONASS, опасявах се да не загуби сигнал в някое дере, а времето ми беше ограничено и нямах време да се занимавам с настройки. Впечатлението ми е много добро. Нито веднъж не загуби сигнал за близо 20км преход. Забелязах, че понякога ми дава, че съм малко встрани от пътеката, а аз си вървях по нея, още нещо, по едно време излязох от режим на маршрут, не знам какво стана, довърших го визуално като гледах крайната цел. По обратния път се водих по следата, нещо не мога да разбера как става функцията "обратен маршрут". Без него сигурно поне на три места бих се лутал докато открия маркировка и щях за загубя ценно време. Доволен съм.
Пет Дек 25, 2020 8:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Въпрос за 64s, TOPO lifetime и BGmountains Отговорете с цитат
Привет, сигурно лаишки въпроси, но не успях да намеря отговора им и ще съм благодарен, ако някой ги знае, да сподели :

1. Ако купя втора ръка 64s с lifetime карта, има ли как да продължа да получавам ъпдейти или те зависят от конкретен акаунт, мейл или друго, което първият собственик има?

2. Изчистен ли е въпроса с качването на BGmountains и/или другите карти на Гърция и околията, които има свободни за сваляне - назад в темите четох, че апарата се заключва при опит да качиш някаква друга карта? Това зависи ли и от версията на фърмуера?

Благодаря! Smile
Пет Яну 29, 2021 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ptanov



Регистриран на: 04 Авг 2017
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
1) предполагам зависи от източника на картата. Аз имам lifetime карта от karta.bg (OFRM) и за да я обновя трябва да влезна с акаунта си в karta.bg и от там да я сваля. Когато съм я плащал съм дал информация за GPS устройстовото ми (сериен номер) и картата, която свалям работи само на това устройство (заключена е по този номер). Та в този случай ако реша да продам устройството за да може новият собственик да сваля карти ще трябва да му дам и акаунта си. Не съм сигурен как стои въпросът за карти от друг източник. Устройството ми е много старо (Dakota 20), за новите устройства може би и да има приложения, които автоматично да свалят ако е с правилния сериен номер - не съм запознат.

2) Пак говоря за Dakota 20, но предполагам, че важи за всички гармини - свалянето на карти от други безплатни източници (различни рендери на open street maps, bg mountains и други) става елементарно - под линукс сваляш един архив и го разархивираш на устройството в определена папка, а под уиндоус имаш възможност да свалиш и .exe, което като стартираш да регистрира картата в basecamp (или което беше последното приложение на Гармин, защото те направиха ново по едно време), а от там то да я качи на устройството. Т.е. тези безплатни карти могат да се качват свободно на устройството. Ето няколко линка:
- https://bgmountains.org/en/maps/garmin-maps/category/9-bgmountains - bg mountains, няма нужда от представяне
- https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_Map_On_Garmin/Download - по принцип с данните от опенстрийт мапс се правят множество различни карти в зависимост от приложението - за пешеходен туризъм, за велопоходи, за ски, атв, т.н. и в зависимост от дейността се изобразяват (render) различни елементи от картата при различен мащаб (zoom). За това и има толкова различни опции на линка по-горе. За мен е важно да има контурните линии (но това може да се добави като отделна карта ако устройстовото дава възможност за зареждане на две карти едновременно). В линка има карти и за вело маршрути (потърси в текста velo и/или cycle и/или mtb)
- https://www.wanderreitkarte.de/garmin_de.php - много приятна карта (базирана на openstreetmaps), в която има цветовете на маркировката, но няма рутиране (и може и да е на немски на места)
- https://garmin.opentopomap.org/ - друга базирана на openstreetmaps
- http://garmin.openstreetmap.nl - трета базирана на opensteetmaps

В общи линии въпреки, че имам OFRM като гледам не съм я обновявал от няколко години, защото ползвам предимно openstreet maps, но това е защото преди преход проверявам къде има пътеки, правя си маршрут и различни варианти към него в зависимост от моментната обстановка и после го/ги следвам. Различните карти (освен всички останали източници) ги ползвам за да се осведомя предварително дали мястото е проходимо още на компютъра като съм (примерно пътека я има в openstreetmaps, но я няма в bgmountains или е много тънка чертичката или обратното - имам едно наум да потърся дали мястото действително е проходимо към момента)
Пет Яну 29, 2021 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
5 години бях с oruxmaps и карта на bgmountains на телефон LG G4 - чудесно работеше и на минус 20 и на плюс 35, в гората, по високата планина, къде ли не. не знам колко хиляди километри съм извървял с този верен приятел, който днес реши да ме изостави. и това е телефон, с който и снимах и какво ли не. 5 години прекрасна работа без забележки, но от днес не работи и чета тази тема.... и се чудя на цените!

учудих се на цените на гармин, този телефон преди пет години беше не повече от 600 лв, и това е мини компютър. имах и 6 доп. батерии за него, като цяло се чувствах 100% сигурен с него. а сега се чудя какъв gps да взема, защото в по-новите телефони вече няма опция да имаш доп.батерии Sad(( мислех, че gps ите ще са по 100-200 лв, ама греших. ахахах.
Сря Юли 14, 2021 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
raskoll написа:
а сега се чудя какъв gps да взема, защото в по-новите телефони вече няма опция да имаш доп.батерии Sad(( мислех, че gps ите ще са по 100-200 лв, ама греших. ахахах.


Има външни батерии за телефон, някоя качествена ще ти го зареди 2-3 пъти. Аз взех garmin 64s тази година и го продадох малко след това, просто не можах да свикна на гарминския интерфейс, предвид, че ползвам oruxmaps от години...

Иначе дискусията телефон с oruxmaps или garmin gps е много дълга и всеки си приема своите 5ст. за най-верните... Wink
Чет Юли 15, 2021 9:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ptanov



Регистриран на: 04 Авг 2017
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
vency911 написа:
Днес изпробвах 66s в по-дълъг преход. Още отначало бях го настроил на GPS + GLONASS, опасявах се да не загуби сигнал в някое дере, а времето ми беше ограничено и нямах време да се занимавам с настройки. Впечатлението ми е много добро. Нито веднъж не загуби сигнал за близо 20км преход. Забелязах, че понякога ми дава, че съм малко встрани от пътеката, а аз си вървях по нея, още нещо, по едно време излязох от режим на маршрут, не знам какво стана, довърших го визуално като гледах крайната цел. По обратния път се водих по следата, нещо не мога да разбера как става функцията "обратен маршрут". Без него сигурно поне на три места бих се лутал докато открия маркировка и щях за загубя ценно време. Доволен съм.


Случайно да си забелязал проблем с това, че изкачената денивелация е повече (почти двойно) от колкото е реално? Хора тук се оплакват от това: https://forums.garmin.com/outdoor-recreation/inreach/f/gpsmap-66i/249031/66s-fit-file-bug-exaggerated-total-ascent/1280870#1280870
Чет Юли 15, 2021 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Подариха ми за рождения ден Google Pixel 4a. Първият ми смартфон. Smile

Машинката е добра, а и в момента може да бъде открита на пазара на изгодни цени. А пък по-светнатите за хардуера и софтуера биха могли да го намерят от втора ръка и за жълти стотинки и след това да си го преинсталират съвсем като нов. Иде реч за нашумялото миналия месец "специално издание" на ФБР.

По принцип Pixel смартфоните на Google са известни със сполучливата софтуерна обработка на снимките, всепризнати като едни от най-добрите за тази група устройства. Освен това човек би могъл да продължи да използва неограничен безплатен обем пространство за съхранение в Гугъл снимки с по-старите Pixel-и, включително и Pixel 4a (но с lossy компресия). Важно е също, че е осигурена софтуерна поддръжка за поне няколко години напред, за разлика от смартфоните на други производители.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 15, 2021 3:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение India Navi Отговорете с цитат
https://hackaday.io/project/179890-india-navi

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 15, 2021 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 23, 24, 25, 26  Следваща
Страница 24 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov