ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
dark_templar



Регистриран на: 14 Мар 2012
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
За Гармин Виста нищо не мога кажа за съжаление.
Иначе аз ползвам Garmin Dakota 20 и досега нямам оплаквания - държи се доста стабилно и приятно и лесно се работи с него.
Съб Мар 17, 2012 1:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
venko1



Регистриран на: 11 Дек 2010
Мнения: 4
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Колеги може ли някой да ме светне какво означава в характеристиките на някои джипиеси " съвместимост с потребителски карти:не"? Поздрави
Съб Май 12, 2012 9:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Това е опцията за качване на растерни карти (jpeg-зи) на Гарминските GPS-и.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 19, 2012 11:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Гунди написа:
искам да си купя gps.Поради финансови причини отпада класиката 60сх.,а съм се спрял на други два модела-гармин етрекс легенд HCX или гармин етрекс виста с електронен копмпас и барометричен алтиметър.Първият е 353лв,а вторият е на промоция-333лв.Ще ги купя от GPS-6.COM.Моля за съвет кой да избера.Искам да е функционален и през зимата да боравя с него с ръкавиците!Благодаря на отзовалите се!

Да му сложа питането на колегата тук че в *продажби* няма кой да го прочете и отговори.

Благодаря,Иво!Хайде,колеги,чакам препоръки!Трябва да го купя,да се науча да боравя с него,защото ще ходя в Рила след 3 седмици!

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Съб Сеп 01, 2012 5:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Etrex Vista HCX

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Сеп 06, 2012 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
pif



Регистриран на: 09 Авг 2011
Мнения: 74
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Я да питам и аз нещо. Спрян ли е от продажба GPSMAP 60CSx или може да се намери все още някъде?

GPSMAP 62s ли се явява наследник на GPSMAP 60CSx? Като гледам разликата в цените на GPSMAP 62 и на GPSMAP 62s е 200 лв. На първо четене видях, че вторият има триосно компенсиран електронен компас, а първият не. Това голямо предимство ли е чисто практически? С две думи струва ли си да се дават тези 200 лв. повече за GPSMAP 62s?

Струва ли си да се купува GPS от чужбина? Например GPSMAP 62s в сайта на Garmin (BG) струва 782 лв. / 812 лв., а на първо четене по разни сайтове видях цени от 305$ до 450$, което си е доста по-евтино. Как стои въпроса с гаранцията на устройство закупено отвън, с възможностите инсталация и ъпдейтване на карти и др. под. въпроси, за които в момента не се и сещам.

Предварително благодаря за информацията!
Сря Сеп 12, 2012 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
pif написа:
Я да питам и аз нещо.

Погледни тук http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=2849.
За гаранция от чужбина - четох някъде, че не я признавали. За исталирането на карти - няма значение.
Сря Сеп 12, 2012 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Lorg



Регистриран на: 10 Юли 2012
Мнения: 46
Местожителство: София

Мнение Garmin Dakota 10 Отговорете с цитат
Аз се оборудвах с Garmin Dakota 10 с инсталирана карта на Геотрейд.
Липсите спрямо Dakota 20 са следните:
1. Няма триосно компенсиран електронен компас - не ми и трябва. Няма никакво значение за навигацията.
2. Няма слот за карта - има си 850 MB вградена памет. При положение, че една инсталирана карта е няколко MB правете си сметка дали Ви е необходима допълнителна памет.
3. Няма Wireless - е това може би някога ще ми потрябва ако искам да си прехвърлям записани тракове от някой колега по хижите, но така или иначе OFRM карата си върши достатъчно добре работата за навигация, а и аз предварително си зареждам няколко варианта на тракове из района в който ще ходя. Пък то и евентуалните колеги я имат wireless я не. Да не говорим, че по хижите все по често се намира и по някой нетбук.
Е преценете си оправдана ли е разликата от около 200 лв. между двата модела.

Имам го от около половин година. Впечетленията ми за работата му са повече от добри. Ходил съм по Рила, Пирин и Стара планина - навсякъде съм разчитал само на него и не ме е подвеждал никъде. Достатъчно добре се представя и с навигацията в града с автомобил. А това, че ползва обикновени АА батерии ми решава проблема с продължителността на работа. Това което може да се окаже проблем е боравенето с тъчскрийна през зимата с ръкавици, ама ще видим като му дойде времето - може да пробвам със стилус.

Та мисълта ми е, че това е едно оптимално бюджетно решение, което хем ще върши достатъчно добре работа, хем пък и ще останат средства за нови обувки или якенце примерно (сравнявайки го с някакви глезотийки за по 700 - 800 + лева).
...
Сря Ное 28, 2012 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Re: Garmin Dakota 10 Отговорете с цитат
Lorg написа:

Липсите спрямо Dakota 20 са следните:
1. Няма триосно компенсиран електронен компас - не ми и трябва. Няма никакво значение за навигацията.
2. Няма слот за карта - има си 850 MB вградена памет. При положение, че една инсталирана карта е няколко MB правете си сметка дали Ви е необходима допълнителна памет.

Това са спорни точки.
1. Благодарение на компаса картата се ориентира в посоката, в която насочиш ГПС-а, което е много удобно.
2. 850 МБ изобщо не са много - само BGMountains картата, която е задължителна, особено за Пирин, е 150 мб. Представи си, че искаш да пътуваш до по-далечна дестинация, да речем Алпите. Трябват ти карти първо на попътните държави, след това и на местата, към които си се насочил, тогава паметта няма да ти стигне.

Също, как се справяш с проблема с инсталирането на повече от една карта?
Сря Ное 28, 2012 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Прав е igurbev за това което казва,а използването на тъча през зимата не е много по-различно от натискането на малките бутони на другите модели с ръкавици.Аз имам OREGON 450 от две години и съм направил доста зимни преходи с него,проблем не съм имал до сега.Все пак за по-лесно боравене съм привързал към него една малка писалка на HAMA с гумен връх и така е още по-лесно използването. Very Happy
Сря Ное 28, 2012 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Lorg



Регистриран на: 10 Юли 2012
Мнения: 46
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз си мисля, че средно интелигентен човек не се нуждае от вградения триосен компас за да се ориентира. А GPS-ът със сигурност не се нуждае от него за да навигира достатъчно точно. Че е малко по удобно - съгласен съм. А и е почти задължително освен GPS да си носиш и хартиени карти и едно малко китайско компасче за по 7-8 лв.

Не знам дали ще съм прав ако отнасям нещата пропорционално, но ако картата е 150 MB значи, че можеш да инсталираш около 5 карти, които биха покрили площ около 5 пъти по-голяма от тази на България - е не знам колко време траят твоите походи и каква територия покриват, че да нямаш достъп до "цивилизация" или поне до лаптоп и да не можеш да си презаредиш картите в GPS-а.

Както отбелязах това е бюджетно решение - едва ли човека, който си го купи, често ще прескача до Апите и едва ли ще бъде сам, без да разчита на по-опитен водач, съответно снабден с по-можещ GPS.

Е, за инсталирането на повече от една карта не знам. До сега не съм пробвал. На мен OFRM ми е достатъчна засега. Пък и в моя GPS има няколко карти, които могат да се активират и деактивират. По този въпрос да се изкаже някой знаещ.
...
Сря Ное 28, 2012 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това не са сериозни аргументи според мен. Съвсем нямам предвид, че ГПС-а няма да върши работа, но да се твърди, че някои удобни опции са ненужни е безсмислено.
Отностно исталирането на повече от една карта попитах, защото предполагам, че си си купил офроуд картата заедно с устройството - т.е. нямаш достъп до нея през МапСорса. При това положение не е ясно как ще добавиш друга карта без да изтриеш тази на офроуд. Нямам опит с Дакота и не знам как се прави. При Нуви проблемът се решава, като избираш новата карта да бъде инсталирана на външната карта, каквато при теб няма. При 62s минава номера с преименуване на файлове, при 60csx този номер не върви или с други думи, ако при теб работата е същата и искаш да използваш МапСорс - просто си прецакан.
Сря Ное 28, 2012 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Lorg



Регистриран на: 10 Юли 2012
Мнения: 46
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ползвам BaseCamp и MapSource. OFRM картата ми е достатъчна. Не съм опитен планинар - основно разчитам на Дакотата и за сега съм напълно доволен. Понякога си правя таракове на BGMountains и си ги зареждам в GPS и си ходя по тях и почти винаги съвпадат с OFRM.

Това твърдя аз:
Цитат:
Е преценете си оправдана ли е разликата от около 200 лв. между двата модела.


Аз казвам какво мисля, ти казваш какво мислиш - това е трупане на информация. Полезна за всички. Всеки решава как да я ползва.

Ако някой може да каже нещо конкретно по въпроса за зареждането на няколко карти, моля да заповяда
....
Сря Ное 28, 2012 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Lorg написа:
Ползвам BaseCamp и MapSource. OFRM картата ми е достатъчна... Понякога си правя таракове на BGMountains и си ги зареждам в GPS и си ходя по тях и почти винаги съвпадат с OFRM.

Оставам с впечатление, че имаш BGMountains картата инсталирана на компютъра, но не и офроудската, а на ГПС-а - обратното. Така ли е? Също, че идея нямаш какво би направил ако ти потрябва друга, освен офроуд картата на ГПС-а?
Сря Ное 28, 2012 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Lorg



Регистриран на: 10 Юли 2012
Мнения: 46
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На компа си имам инсталирана MapSource с BGMountains, а OFRM го чета от GPS-а с BaseCamp. Правя си трак на BGMountains и го зареждам в GPS-а. След това си го гледам с BaseCamp как изглежда на OFRM. И нещата съвпадат. Защо ли? Може би защото планината е една и съща. И двете карти са еднакво добри и ми вършат еднаква работа.

Цитат:
...че идея нямаш какво би направил ако ти потрябва друга, освен офроуд картата на ГПС-а?


Надявам се да не си си купил Унимог и да си ходиш с него из квартала, спокоен и уверен от мисълта, че някога, някъде си, ако евентуално може би ти се наложи да минеш през някаква двуметрова яма ще можеш да го направиш не един а дори два и повече пъти.

Та по същество: Моето мнение е, че Dakota 10 е напълно достатъчен за хора, които си ходят по нашите родни планини, имат доходи съизмерими със средностатистическите за цялата страна и туризмът и ангажиментите, свързани с него не са им с най-висок приоритет в ежедневното битие.

Аз бях до тук.

П.П.: Спор няма, че колкото повече - толкова по-добре. Дай Боже на всеки му.
....
Сря Ное 28, 2012 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 24, 25, 26  Следваща
Страница 4 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov