ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
kibik написа:
BgMountains работи с Garmin 64.

Има проблеми с отключени карти и всякакви, който не са лицензирани от Гармин.

Е, ти направо нищо не каза. BgMountains лицензирана ли е от Гармин?
Вто Авг 05, 2014 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Незнам дали става дума за същото, но и преди ми е правило впечатление, че новите версии на ОФРМ картите вървят с един допълнителен .gma файл (сертификат) и без него картите не могат да бъдат използвани. Всъщност по-старите устройства не ги бърка, но с по-новите, включително 62s имат съпорт за това "сертифициране" - което си е тесла. Всъщност при мен дори устройството блокира веднъж именно заради заключена карта и брах ядове, докато успея да я изтрия от паметта му.
С OSM картите няма проблем обаче.
Вто Авг 05, 2014 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
немезис



Регистриран на: 02 Авг 2014
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Преди малко приключих с чуденето Laughing .За добро или лошо поръчах 64s.Момчето ме увери че работи с бг моунтаинс
(даже ще я качи в апарата)и с други безплатни карти.Благодарско на всички отзовали се.С Уважение Иван.
Чет Авг 07, 2014 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
немезис написа:
Преди малко приключих с чуденето Laughing .За добро или лошо поръчах 64s.Момчето ме увери че работи с бг моунтаинс
(даже ще я качи в апарата)и с други безплатни карти.Благодарско на всички отзовали се.С Уважение Иван.


Здравей, Иване.
Ще те замоля, когато опознаеш уреда, да напишеш своите впечатления за него. Твоето мнение ще е полезно.

Поздрави: Александър
Чет Авг 07, 2014 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
немезис



Регистриран на: 02 Авг 2014
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
netman220 написа:
немезис написа:
Преди малко приключих с чуденето Laughing .За добро или лошо поръчах 64s.Момчето ме увери че работи с бг моунтаинс
(даже ще я качи в апарата)и с други безплатни карти.Благодарско на всички отзовали се.С Уважение Иван.


Здравей, Иване.
Ще те замоля, когато опознаеш уреда, да напишеш своите впечатления за него. Твоето мнение ще е полезно.

Поздрави: Александър
Добре.Апарата е при мен.Позиционира бързо (дори съм в затворено помещение)Има качен бг моунтаинс (и други карти)
на първо виждане работи с него.Изпитанията предстоят.Този уикенд съм някъде по-Стара планина и ще видим как ще се представи уредчето.Лошото е че това ми е първия ръчен GPS,ръководството което са ми пратили с него е с големината на картичка (и горе -долу толкова дебело Confused ) 4 странички в една от които се описва как се слагат батериите и в още една страница как се слага карабинера Laughing Smile .Хубавото е че е с Българско меню. Малко съм лаик в областа но ще пиша отзиви.С Уважение Иван.
Пет Авг 08, 2014 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
немезис



Регистриран на: 02 Авг 2014
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.Събота-неделя "повозих,разходих"GPSa стотина и някой километра.Наблюденията върху него бяха с добри отзиви за моя милост.Останах с добри впечатления (въпреки че нямам голяма база за сравнение).Маршрута ми беше Панагюрище стария "Бунайски път"по поречието на река Луда яна,покрай хижа Кръстьо Чолаков,връх Бич,Копривщица и връх Богдан (до Стара планина не стигах ).Негативи засега един.С включена постоянно подсветка "ядеше"батериите с гооолям апетит Smile .С изключена такава нещата си дойдоха на местото.Има опция да зададеш какъв тип батерии ползваш .Алкални,обикновенни ,презареждаеми (нямам идея това дали спомага за икономия на ток)Бях задал правилните батерии.Голям + (за мен)е Българското меню.Алтиметъра (не съм го калибрирал)показваше прилично точно "бягаше"1,2 метра.Можеш да си подредиш "бързото"меню както ти е на теб удобно .Да добавяш,премахваш,сортираш страници и др.Само с един бутон Page влизаш и прехвърляш (предварително избрани и подредени от теб) екстри от рода на компас,скица по.височина,карта,диспечер на точки и други (които предварително си избрал и подредил)и зададената страница се отваря сама след около 2сек..Връзка със сателити не съм забелязал да губи даже в дълбоки долове и огромни буки над мен незнам дали са участвали сателити и на ГЛОНАСС .Има си опция да се види с кои GPS сателити има връзка .Можеш да пишеш и "именуваш"точките на Български ."Поиграх"си доста с уреда.Задавах маршрути,измервах разстояния,пряки пътища и много други ясни и неясни за мен неща Laughing .Незнам при другите GPSи как е (както писах по-горе нямам голяма база за сравнение)На този има опции преки пътища,дали да избере зададен маршрут с по-малки изкачвания и прочие (пита те пешеходец ли си или ако не какъв вид е превоза)има Атв,велосипедист и др.дали ще ползваш магистрали , асвалт или само черни пътища за да се съобразявя какъв маршрут да избере.Има безжично споделяне (не съм я ползвал)Има Блутуут,следене на пулса,сензор ритъм велосипед,будилници,калкулатори Smile и много др.нужни и ненужни за мен неща.Но както съм писал по-горе още съм лаик и с много от нещата още не съм на "Ти".Засега толкова.Като понавляза "хептен" в нещата повече.С Уважение Иван.
Пон Авг 11, 2014 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
немезис написа:
Здравейте.Събота-неделя "повозих,разходих"GPSa стотина и някой километра.Наблюденията върху него бяха с добри отзиви за моя милост.Останах с добри впечатления (въпреки че нямам голяма база за сравнение).Маршрута ми беше Панагюрище стария "Бунайски път"по поречието на река Луда яна,покрай хижа Кръстьо Чолаков,връх Бич,Копривщица и връх Богдан (до Стара планина не стигах ).Негативи засега един.С включена постоянно подсветка "ядеше"батериите с гооолям апетит Smile .С изключена такава нещата си дойдоха на местото.Има опция да зададеш какъв тип батерии ползваш .Алкални,обикновенни ,презареждаеми (нямам идея това дали спомага за икономия на ток)Бях задал правилните батерии.Голям + (за мен)е Българското меню.Алтиметъра (не съм го калибрирал)показваше прилично точно "бягаше"1,2 метра.Можеш да си подредиш "бързото"меню както ти е на теб удобно .Да добавяш,премахваш,сортираш страници и др.Само с един бутон Page влизаш и прехвърляш (предварително избрани и подредени от теб) екстри от рода на компас,скица по.височина,карта,диспечер на точки и други (които предварително си избрал и подредил)и зададената страница се отваря сама след около 2сек..Връзка със сателити не съм забелязал да губи даже в дълбоки долове и огромни буки над мен незнам дали са участвали сателити и на ГЛОНАСС .Има си опция да се види с кои GPS сателити има връзка .Можеш да пишеш и "именуваш"точките на Български ."Поиграх"си доста с уреда.Задавах маршрути,измервах разстояния,пряки пътища и много други ясни и неясни за мен неща Laughing .Незнам при другите GPSи как е (както писах по-горе нямам голяма база за сравнение)На този има опции преки пътища,дали да избере зададен маршрут с по-малки изкачвания и прочие (пита те пешеходец ли си или ако не какъв вид е превоза)има Атв,велосипедист и др.дали ще ползваш магистрали , асвалт или само черни пътища за да се съобразявя какъв маршрут да избере.Има безжично споделяне (не съм я ползвал)Има Блутуут,следене на пулса,сензор ритъм велосипед,будилници,калкулатори Smile и много др.нужни и ненужни за мен неща.Но както съм писал по-горе още съм лаик и с много от нещата още не съм на "Ти".Засега толкова.Като понавляза "хептен" в нещата повече.С Уважение Иван.

Честита придобивка!
Реално всички нови модели на Гармин кажи речи от Серията Орегон както и Монтана също имат същите функции като 64-ката като основната разлика е Хеликс антената на 64-ката и липсата на тъчскрийн при тази серия. Реално 62/64 е наследник на най-продаваната в близкото минало серия на Гармин от туристически GPS-и 60-ка. Етрексите също имат повечето от функциите на по-големите си събратя единствено не поддържат например безжични датчици и възможността за работа с външна антена но като функции са същите с тях като леко може някои да са поорязани.
Да вметна и някои пояснения за избирането например на маршрут с по-малко денивелация например се води мисля Active Routing но като цяло за БГ няма такава карта дето да го поддържа това. За Алпите има едни карти дето имат тази екстра. Освен това опцията за избор на батерия няма нищо общо със спестяването на енергия. Реално това служи за настройка на това приемника да ти показва правилно нивото на батерията и дотам.
Интересна опция е наличието на блуутут не знаех че и тази серия вече имат такъв. Също мисля че новите модели Орегони също имат някои от тях вграден bluetooth.
Чет Авг 21, 2014 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
icpart написа:
..... Етрексите също имат повечето от функциите на по-големите си събратя единствено не поддържат например безжични датчици .....

Etrex 30 има поддръжка на ANT+ датчици (сърдечен ритъм, каданс и температура). Има и безжична връзка чрез ANT+ с друг уред на Гармин, който поддържа споменатия протокол.
Пет Авг 22, 2014 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Иво, това е нормално. Не знам напрежението на литиевите, но на NiMH акумулатори заредени е 1,2 V, а на алкалните 1,5 V , а 1,2 V за тях означава - "изтощени".
Предполагам, че заради това са въвели опцията. Има много други решения с по-обективна оценка на заряда, но Гармин това са избрали.

Между другото, когато ползвам с горецитираните акумулатори, като ми писне за изтощени батерии работи още 2-3 часа, а когато писне с алкални батерии - работи още няколко минути.
Просто трябва да се пробва всичко, преди да се тръгне на по-сериозен маршрут.
Пет Авг 22, 2014 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
NiMH заредени, съвсем нормално достигат 1,42V. Моя ГПС си стои на такива настроен та като му сложа литиеви няма никакъв дерт.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Авг 23, 2014 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
netman220 написа:
icpart написа:
..... Етрексите също имат повечето от функциите на по-големите си събратя единствено не поддържат например безжични датчици .....

Etrex 30 има поддръжка на ANT+ датчици (сърдечен ритъм, каданс и температура). Има и безжична връзка чрез ANT+ с друг уред на Гармин, който поддържа споменатия протокол.

Благодаря за корекцията нетман220. Вече от тези модификации на Гармин взех да се обърквам. Като вземат да пускат един GPS с осакътени версии и човек се обърква. Това е политика на компанията от години с цел покриване на различни ценови сегменти.
Ми за батериите то пише на тях 1,2 волта но това е осреднено напрежение между най-високо и най-ниско такова за дадения вид батерии. Например подобно е за литиево йонните батерии те се водят 3.7V но реално се зареждат до 4.2V.
А относно това то 1,42 волта на NiMh батерии е само когато се извадят от зарядното е толкова. Под товар е вече друго. Затова най-добре е да се гледат каталожните данни за дадените видове батерии. Реномираните производители публикуват такива данни за даден вид батерия как се държи при различен разряден ток. И поради точно тази причина например алкалните батерии ако се види тяхната крива тя рязко спада при около 1,2-1,3 V и поради това приемника умира бързо докато при зарядните NiMh тяхната крива е по полегата и издържат малко повечко време при ниско напрежение.
Но определено индикатора за нивото на батерията на Гармините е супер тъпо направен и реално е един глупав волтметър и поради невъзможността сам да си определи типа батерии потребителя трябва ръчно да въвежда това в настройките. Интересно решение на това е например в новите модели на Гармин ги предлагат с отделен пакет NiMh батерии който позволява да се зарежда директно през GPS-а. Та там номера е че батериите опират едно чопче дето активира възможността за зареждане и по този начин се разбира че има NiMh батерия инсталирана а не например някоя обикновена.
Съб Авг 23, 2014 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yossarian



Регистриран на: 27 Авг 2014
Мнения: 7
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

В този форум съм от няколко часа. Изчетох цялата тази тема и бегло минах
през няколко други. Първо искам да ви поздравя за добрия тон,
който по принцип е рядкост за наш форум Smile


И защото темата е за избор на GPS-и, аз се включих да разкажа за моя избор.
Преди 1 - 2 месеца съвсем окончателно се убедих, че GSM c GPS всъщност въобще не е добре.
Тогава отворих сайта на Garmin и след 5-10мин изборът ми беше готов. Garmin Montana.
Здрав и издържлив, хубав голям дисплей, двойно захранване, не е скъп чак колкото
Monterra, по-голям е от Oregon, че става и за кола. Прегледах 2-3 ревюта - само го хвалят Smile.
И после започнах да чета тук и там. Чужди и Бг източници...
И така - цялото това време. Колкото повече четях, толкова повече се
обърквах кое е стойностно, кое са търговски трикове, кое - на мене не ми трябва.

И в крайна сметка големият екран, изостана като основен водещ критерий в избора.
Напред излязоха добрата антена, GPS+GLONAS, триосев компас, сменяща се батерия.
Тогава вече събрах вариантите до Oregon 600(650) и GPSMAP 64s.
Garmin Montana, милата, за съжаление отпадна от класацията заради руските сателити. Не за друго.
Garmin Monterra, реално отговаря на тези изсквания, но там другите й екстри ме отказаха.

И накрая вече - между Oregon и GPSMAP 64s аз избирам Oregon, заради възможността да работи с
растерни карти. Идеята ми е някога да успея да му сложа "свалена" от Google Earth карта.
В един друг форум имаше обилно бяснение за програмата SAS planet, но освен, че разбрах,че
е възможно този апарат да работи с такава карта, друго не вдянах ...засега Smile И другото,
което натежа към Oregon и то не малко - по-големият му дисплей от този на GPSMAP 64s.

Специално за Oregon в този форум не се е говорило много. Ще се радвам, ако някой, който
има преки впечатления, сподели - и добро, и лошо. И този, който знае за GPSMAP 64s - също.
Виждам, че тука повечето избирате моделите GPSMAP, така че имате опит с тях.

Вече някак се успокоих, като разбрах какво искам. И още повече, че и тук се изтъкват
същите критерии, които и аз "сам" съм си извел.

_________________
...
Чет Авг 28, 2014 12:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
GPSMAP 64S също работи с растерни карти. Въобще новите ръчни навигатори на Гармин имат тази възможност. Даже мъничето Etrex 20/30 я има тази възможност.
Тук има повече информация за JNX формата (Растерните карти на Гармин) - http://www.garminclub.bg/community/?topic=2206.0
Като растерна карта може да изполвате не само картите на Гугъл, но и коя са е калибрирана топографска карта. Например благодарение на Ведрин Желязков (член на този форум) имаме топографската карта на Генералния щаб в JNX формат. - http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/#section2

Поздрави!
Чет Авг 28, 2014 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
yossarian



Регистриран на: 27 Авг 2014
Мнения: 7
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Да, аз вече проверих и видях, че и GPSMap 64 също го може. Но най-вероятно ще си взема Oregon заради дисплея.
Бих искал да е Моntana(пак заради дисплея), но липсата на ГЛОНАС ме притеснява. Реално ще го ползвам основно по много забити места, на повечето от които до сега с телефона губих връзка не само с мрежата, но и със сателитите. И като четох - тия руски спътници ми се оказаха основен критерий. Не знам до колко е практически доловима разликата при GPS приемници със и без ГЛОНАС. Да не е пак някаква раздута маркетингова екстра?

И другото е, че бих искал да ги видя и на живо преди да реша, а в Бургас общо взето ги няма по магазините точно тия модели.

Благодаря за картите! Топографската карта на Генералния щаб вече си я свалих. Преди да имам устройство. Разгледах в нея
познати райони - много подробна и добра. Има дори имена а местности, които само от старите хора съм чувал Smile

А за другия линк благодаря. Там трябва много да чета. Ама - ще му дойде времето и на това Smile

_________________
...
Чет Авг 28, 2014 6:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dandan



Регистриран на: 26 Авг 2013
Мнения: 211

Мнение Отговорете с цитат
Аз ползвам Oregon 600 от 10-на месеца.

Нямам никакви забележки до момента.

С изключена подсветка бих казал, че се държи доста добре с батериите.
Чет Авг 28, 2014 6:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 24, 25, 26  Следваща
Страница 12 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov