ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
yossarian написа:
... Да не е пак някаква раздута маркетингова екстра? ...


Такава е.

Има разни любителски тестове, дето показват някакви малки ползи от допълнителното ГЛОНАСС съзвездие, но ... са малки.

Иначе се твърди, че руснаците вкарват търговско ограничение за навигациите, внасяни понастоящем в СССР - да поддържат тяхното копие на GPS, като опит да се поощри собственото им производство. GPS производителите съответно правят опит да заобиколят ограничението, вкарвайки хардуерен ГЛОНАСС съпорт гъм готовите си вече машинки. Не че им трябва де - могат и без него ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 28, 2014 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Не съм съгласен с теб Дидо. Иначе уважавам много твоите познания и се вслушвам в съветите ти, но тук грешиш. GLONASS и другите алтернативни на GPS системи са нужни и не са търговки трик. Когато си на открито съм съгласен, че с нищо не подобрява точността и времето за свързване. Подобрението идва при лоши условия за приемане - особено в долове обградени от отвесни скали. Понеже съм изследовател по душа и ме е глождил въпроса "Има ли смисъл от GLONASS?" съм правил много опити. Според мен има нужда от подобна джаджа. Преди време в Гармин клуб писах един пост по темата: http://www.garminclub.bg/community/index.php?topic=3078.msg11890#msg11890
Забивал съм се на такива места, на които не мога да определя положението си, когато ползвам само GPS. Тогава ми е идвала на помощ GLONASS и за няколко минути навигаторът намира спътници. Ако го нямаше GLONASS щях да се щуркам да търся място, където навигацията да хване спътници. Това съм го правил със старата си навигация. Повярвайте ми, много изнервящо е.
В днешната ера на електроника мултисистемните приемници струват 8-10 долара и въобще не оскъпяват изделието. Например интегралната схема на ST STA8088EXG е GPS/Galileo/Glonass/QZSS приемник. Тя се използва в уредчетата на Гармин и е на цена под 8 долара. И стига с тоя мит, че едва ли не Гармин правят това заради руския пазар. Правят го заради световния пазар и от ползата от поддръжката на няколко системи при почти същите разходи за хардуер.

Поздрави!
Чет Авг 28, 2014 8:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Такова ловене на спътници не ми се е случвало да организирам досега, в пещера ли си търсил покритие, не знам Cool . Спор няма, в тесните долини ГПС-системата има проблеми, но там ГЛОНАСС НЕ помага.

Вземам за пример една такава тясна долина - на р. Демяница в Пирин. Ориентирана на С-Ю, тясна, с високи, близки оградни склонове.
На това място колкото и алтернативни ГПС-съзвездия да има в орбита, факта, че няма да чуваш сателити на запад и изток спрямо надира - няма да се промени.
Другояче казано - всички видими сателити ще са концентрирани в една тясна ивица посока С-Ю.

Заради тази специфична конфигурация, показателя GDOP ще е огромен и при двете позиции, т.е. ще имаш винаги много ниска точност. Това без да слагам ефекта от многократните отразявания на сигнала по тесните скатове на долината - те могат да вкарат дори грешка с характерен повтаряем модел.

Още един факт, който като цяло не се дискутира. За определянето на позиция във всяка система - дали ГПС или ГЛОНАСС, трябва да има поне минималния брой сателити от даденото съзвездие. Ако този минимален брой липсва, позицията там не може да се определи. Другояче казано - 4 приети ГПС сателита + 2 ГЛОНАСС не правят 6 сателита за определяне на позицията, щото просто системите са несъвместими. Виж, ако имаш 4 приети ГПС + 4 приети ГЛОНАСС, ще имаш просто две изчислени позиции, които приемника ще трябва да усредни. Алогритъма на усредняване може да бъде прост или усложнен (примерно с тегло според GDOP-показателя за всяка позиция + отчитането на факта, че ГЛОНАСС е близо 2 пъти по-неточна от ГПС).

Мита - не е мит, прочети руснаците какво казват според сериозен източник като Reuters - http://in.reuters.com/article/2010/07/16/idINIndia-50188020100716 , още тук - http://russiaprofile.org/business/a1279651021/print_edition/

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 28, 2014 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Точно така, Дидо. И аз така като теб подкован теоретически изключих GLONASS, за да не хаби ток навигацията (енргопотреблението спада с 10-15%) ..... и стигнах до извода, че теорията не винаги се потвърждава от практиката.
Не мисля, че ще те убедя в правотата на моите думи, нито пък ти ще ме убедиш за нещо, което съм видял с очите си.
Колкото за проблемите за внос на навигации без GLONASS в Русия - това никога не съм го отричал. Просто вече има такива чипове, които са на такива смешно ниски цени, че поддръжката на GLONASS и другите навигационни системи не оскъпява изделието. Ако Гармин искаха да завоюват руския пазар, то без проблем щяха да сложат поддръжка на GLONASS на всички свои навигации, а не само на туристическите и няколко модела от автомобилните.

Поздрави!

ПП: Успех с картата и в скоро време чакаме с нетърпение новата версия!
Пет Авг 29, 2014 12:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
немезис



Регистриран на: 02 Авг 2014
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
На теория,теория и практика е едно и също.Но на практика,не е така.Имам едно помещение в което се "заигравам" Smile с GPSа.С влючен ГЛОНАСС устройството позиционира за под минута.С изключен такъв 5,6 минути.Имало е случаи даже въобще не иска да "захапе"уредчето.Нямам познания с ГЛОНАСС ли е по-добре или само Глобалната Позиционираща Система стига но имам факти.А тях ги ценя най много (лично мое виждане по-въпроса)
Пет Авг 29, 2014 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
netman220 написа:
Точно така, Дидо. И аз така като теб подкован теоретически изключих GLONASS, за да не хаби ток навигацията (енргопотреблението спада с 10-15%) ..... и стигнах до извода, че теорията не винаги се потвърждава от практиката.


Пробвай да изключиш ГПС и остани само на ГЛОНАСС, ако искаш да направиш истински тест Wink
Дискутираме в края на краищата точността на позицията, а не скоростта на захващане. Последното няма кой знае какво значение в реални условия знаеш, не знам защо въобще влиза в дискусията като "екстра".

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 29, 2014 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
[изтрито поради дублиране -- вижте по-долу]


Последната промяна е направена от vedrin на Пет Авг 29, 2014 11:43 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Авг 29, 2014 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Тук има едно интересно четиво по темата за GPS +/- ГЛОНАСС: http://www.oxts.com/technical-notes/what-does-glonass-add/

dido написа:
Още един факт, който като цяло не се дискутира. За определянето на позиция във всяка система - дали ГПС или ГЛОНАСС, трябва да има поне минималния брой сателити от даденото съзвездие. Ако този минимален брой липсва, позицията там не може да се определи. Другояче казано - 4 приети ГПС сателита + 2 ГЛОНАСС не правят 6 сателита за определяне на позицията, щото просто системите са несъвместими.


Това, което си описал е един възможен начин на работа, който обаче не е този реализиран например в Garmin eTrex 30. Този уред има два режима на работа: (1) GPS и (2) GPS+GLONASS (няма режим GLONASS без GPS). Определянето на позиция с него не е възможно с по-малко от 3 GPS спътника, независимо колко GLONASS спътници се чуват. С други думи, това си е GPS приемник, който може да използва и допълнителен сигнал от GLONASS, но само за евентуално увеличаване на точността на измерването в разни по-трудни ситуации, не и за преодоляване на липсата на GPS фиксиране.

Иначе по принцип е напълно възможно да се изчисли позиция без тя да е определена от нито една от двете системи самостоятелно (например въз основа на 2+2 спътника), като се включи и логика за отчитане на неизбежното разминаване в часовниците им (и бъде "жертван" един от спътниците само за тази цел), както е споменато и в статията по-горе:

When combining GPS and GLONASS one additional satellite is needed to synchronise the times between the GPS and the GLONASS clocks; so you cannot just add all of the GPS satellites to the GLONASS ones. With 5 or more GLONASS satellites in view at least 4 satellites are available to aid GPS.

Дали се предлагат на пазара уреди, които поддържат поотделно двете системи, както евентуално позволяват и изчисляване на позиция при липса на фиксиране във всяка от тях -- не знам. Няма обаче технически пречки да се реализира това -- по-скоро е въпрос на търговски решения и донейде военни стратегии. Например пълната зависимост на eTrex 30 от GPS позволява позиционирането да бъде направено невъзможно, дори и да има достатъчно данни от GLONASS. Това е и основната мотивация на европейската система Галилео -- повече независимост, която обаче си има и своята цена.

Между другото, в началото на миналата седмица имах интересен случай с eTrex 30 -- не можа да хване сигнал от повече от 2 GPS спътника в продължение на 2 часа по пътеката от площада на Драгалевци до з. Кикиш. В същото време имаше добър сигнал от 4-5 GLONASS спътника, но не определяше позиция. По тази пътека съм минавал десетки пъти с GPS уред, ала за пръв път ми се случи такова нещо. Споделям го като илюстрация за ползата от (по-скъпи) уреди, които могат да работят със всяка от системите самостоятелно.


Последната промяна е направена от vedrin на Пет Авг 29, 2014 11:49 am; мнението е било променяно общо 4 пъти
Пет Авг 29, 2014 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

Пробвай да изключиш ГПС и остани само на ГЛОНАСС, ако искаш да направиш истински тест

Няма такава опция - има:
1. GPS
2. GPS+GLONASS
3. Симулатор
Иначе ми се е случвало при места с лошо приемане първо да захване GLONASS и да определи по нея координатите и след 1-2 минути да захване и GPS. Това ме води до мисълта, че уредчето може да работи само с GLONASS, но в менюто няма такава опция.
Аз не твърдя, че GLONASS е по-точната система. Моето твърдение е, че на забутани места ми е помагала. А иначе на отрито няма полза, но няма и вреда. Прекарвал съм часове до триангулачни точки (използвам OSM, където тези точки са вкарани) и точността е в порядъка 2-4 метра и не се променя при включване и изключване на GLONASS.

Поздрави!

ПП
vedrin написа:
Между другото, в началото на миналата седмица имах интересен случай с eTrex 30 -- не можа да хване сигнал от повече от 2 GPS спътника в продължение на 2 часа по пътеката от площада на Драгалевци до з. Кикиш. В същото време имаше добър сигнал от 4-5 GLONASS спътника, но не определяше позиция.

Това, което казваш противоречи на моите наблюдения. Може при мен не ми е давало, че спътниците са захванати, а уредът е използвал информация от тях. Какво стана при мен - уредчето (Етрекс 30) захвана 5 GLONASS спътника и определи координатите. След 1-2 минути изведнъж захвана 4 GPS спътника. Не знам как стана, защото и аз съм чувал, че Етрекс 30 не може да работи без GPS.
Пет Авг 29, 2014 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Я каква интересна дискусия се е заформиба за ГЛОНАСС тук Smile. Мда както е посочил Ведрин и Дидо то реално ако можеха да работят самостоятелно двете системи в приемника щеше да е най-добре или само да е възможно да се използва само едната система ама не. За мен в случая с GPS-и те както и с друга безжична техника по важното опира до антената. Погледнете на какъв интересен тест попаднах тук. http://electronicdesign.com/test-amp-measurement/real-world-drive-tests-declare-verdict-gpsglonass
Подчертавам че сайта е с инженерна насоченост и там няма много тън мън например теста да е направен от обикновени потребители и нещата са по научно обосновани според мен. Така че този тест за мен е доста очебиен за плюсовете на новата система.
Вижда се че има значение дали и вградената GPS антена е проектирана да работи с двете системи или не. Ако е проектирана с тази умисъл ползването на Глонасс добавя още плюсове отколкото самостоятелното използване на GPS. От теста видях доста интересни резултати относно антената. Реално тя е най-важното нещо от цялата система и не толкова дали модула е ГЛОНАСС+GPS. Даже се вижда че използването на комбинирана антена от новия тип само с GPS модул води до по-добро представяне на GPS-а като цяло.
В крайна сметка суперлативите са в полза на ГЛОНАСС+GPS но само ако от Гармин са помислили наистина да сложат пач антена специално проектирана за работа с двете системи а не такава която да е предназначена само за работа със старата система. Даже се оказва че използването на активна антена (т.е. такава с вграден усилвател) допринася най-много към подобряване на работата на самия GPS.
Даже по снимките дадени от Нетман успях да идентифицирам производителя на пач антената в Етрекса 30 и се оказа някаква фирма Pulse. Но за жалост не намерих конкретния модел изплозван в гармина W3202. Реално фирмата произвежда такива комбинирани антени ГЛОНАСС+GPS и вероятно са произвели за Гармин специално за тях такава антена с този идентификационен номер.
yossarian написа:
Здравейте,

В този форум съм от няколко часа. Изчетох цялата тази тема и бегло минах
през няколко други. Първо искам да ви поздравя за добрия тон,
който по принцип е рядкост за наш форум Smile


И защото темата е за избор на GPS-и, аз се включих да разкажа за моя избор.
Преди 1 - 2 месеца съвсем окончателно се убедих, че GSM c GPS всъщност въобще не е добре.
Тогава отворих сайта на Garmin и след 5-10мин изборът ми беше готов. Garmin Montana.
Здрав и издържлив, хубав голям дисплей, двойно захранване, не е скъп чак колкото
Monterra, по-голям е от Oregon, че става и за кола. Прегледах 2-3 ревюта - само го хвалят Smile.
И после започнах да чета тук и там. Чужди и Бг източници...
И така - цялото това време. Колкото повече четях, толкова повече се
обърквах кое е стойностно, кое са търговски трикове, кое - на мене не ми трябва.

И в крайна сметка големият екран, изостана като основен водещ критерий в избора.
Напред излязоха добрата антена, GPS+GLONAS, триосев компас, сменяща се батерия.
Тогава вече събрах вариантите до Oregon 600(650) и GPSMAP 64s.

Здравей.
Конткретно притежавам Монтана и мога да ти дам отзиви за нея. Като цяло приемника е много добър и не мога да се оплача от него. Въпроса е дали да избереш Монтана или Орегона трябва да вземеш на предвид по скоро как ще го използваш и какво ще му е основното предназначение.
Та на въпроса конкретно ако търсиш хибрид който да става за кола и гората, планината и т.н. то това е GPS-а откъм мултифункционално предназначение. Верно Орегона има мисля вече режим на автомобилно навигиране но не мога да говори за разлика от Монтаната. Но при нея за да говори ти трябва специална стойка за кола за да се чува звука или да се изкара през изхода за слушалки че да се чува. През вградения зумер в приемника няма да имаш гласова навигация и Монтаната тогава ще работи само като Орегона с писукане на завоите и дотам. Освен това Монтаната е зле откъм аксесоари към него. Т.е. липсват всякакви такива. Няма калъфи и например фабричен карабинер който да може да се закача за самия приемник в сравение с Орегон серията. Затова ми се налага да го нося или винаги в джоба приемника или окачен на врата с въженце. Като цяло приемника не е и лек да се носи дълго време на шията. Така че ако реално не се нуждаеш от гласова навигация вземай Орегона.
Аз моята Монтана я намерих на много добра цена втора ръка и затова се спрях на нея но ако тепърва купувах нов GPS сигурно щях да се спра на Орегон 600. Донякъде плюс е че има и капацитивен екран но това е донякъде плюс защото с дебели ръкавици може да не може да се работи с него. От разни клипове се вижда че става да се работи с него с ръкавици но явно по тънки трябва да са. Другото е че екрана на Орегона е доста равен подобно на смартфон и при падане директно на него вероятността да се пукне или надере стъклото е по-голяма в сравнение с Монтаната или по-старите модели Орегон където екрана е леко вдлъбнат и се предпазва от пластмасовата рамка на GPS-а. Освен това не знам дали споменаха колегите но за да се ползват JNX собствени файлове трябва да се хакне GPS-а за целта.
Чет Сеп 04, 2014 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, хм, пропуснал съм последните отговори по дискусията ...

Последният линк с тестовете в кофти регион го гледах. Доста интересна е фиг. 4, която показва какво могат системите ако са снабдени с активни антени.

Вижда се, че с комбинирана антена само GPS и GPS+GLONASS се държат еднакво. Вижда се също така, че ако към GPS+GLONASS модул се сложи антена, оптимизирана само за GPS-честотата, то деградация на GLONASS приемника е доста сериозна и оттам страда комбинираната позиция. Това поведение е предвидимо, щото GLONASS-носещата е с около 10 MHz под GPS и така GLONASS приемника работи с реално по-тих сигнал, отдето и голямата грешка.

Реалните алгоритми, дето стоят зад приемника, няма как да ги знаем точно; можем само да предполагаме някакви логични начини на комбиниране на сигналите и позиции. Дали също така има нарочна "водеща роля" на GPS-показанието, дали това се отразява само на изкарването на позиция, или влияе и на самото показание - не е ясно.

Тук обаче, затъвайки в технически подробности, не даваме отговор на основното недоразумение, в което е изпаднал човека - а то е "тия руски спътници ми се оказаха основен критерий."

Както писах вече по-горе, досега съм получавал чудесни данни от моя GPS без руските спътници, във всякакви калпави условия - дерета, тесни долини с високи склонове, гора, мъгла, градски условия и прочее. Не мисля, че комбиниран приемник ще подобри кой-знае колко тези данни, затова и не виждам смисъл да пазарувам такава машина. Още по-малко това да ми е основен критерии при покупката.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Чет Сеп 04, 2014 12:08 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Сеп 04, 2014 1:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен съм с Дидо, че основният критерий не бива да бъде поддръжката на GLONASS. То, ако е така, най-добре да си вземе човекът един Etrex 10 и пей сърце. Между другото имал съм Etrex 10 и мога да твърдя, че уредчето е много точно. http://www.pocketnavigation.de/2013/12/top-smartphones-gps-vergleichstest/
Една много добра програмка, която определя точността на навигацията https://sourceforge.net/projects/qla...les/TrackComp/ При нея не се гледат траковете ей така на око и да се казва, коя навигация е най-точна. При TrackComp се работи със статистически параметри като математическо очакване, дисперсия ..... Та като се използва тази програмка Tobias от pocketnavigation.de установява, че мъничето Etrex 10 побеждава по точност и Oregon и GPSMAP. Говоря за точност, а не за навигация като цяло. Аз малко се отклоних от темата.
Мисълта ми е, че поддръжката на GLONASS не трябва да е водещ критерий при избора на навигация, но тя не бива да счита за търговски трик - определено от поддръжката на GLONASS има смисъл, както за в бъдеще от поддръжката на GALILEO или COMPASS/BeiDou-2. Между другото вече на пазара излязоха чипове и някои смартфони имат поддръжка на GPS, GLONASS и COMPASS/BeiDou-2.


Последната промяна е направена от netman220 на Чет Сеп 04, 2014 1:17 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Сеп 04, 2014 8:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
yossarian



Регистриран на: 27 Авг 2014
Мнения: 7
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте и много благодаря за отговорите!
Наистина много помогнаха. Всяка дискусия е полезна!

Аз вече си взех GPS Smile
Тъй като нямам никакъв опит с тия уреди, много яко се завъртях в хаоса на теориите
и подробностите. Накрая реших малко да гледам по на едро.

За избора много ми помогнаха вашите коментари, от които си построих свой поглед
и ми пренаредиха приоритетите. А и говорих с човек (той е ловец) ,
който има някакъв Етрекс - без ГЛОНАСС и се оказа, че досега не е имал
проблем със сателитите из горите.

Та така. След тия драматични колебания, през които минах(което не е характерно за менSmile ),
послушах прагматизма и си взех Монтана. Вярно е по-скъпа от другите, но друг път пари за GPS
няма да давам. Взех я, за да става и за кола. Вчера за първи път я пробвах с колелото.
Успях да си направя маршрут от Бургас, през едни села в Стара Планина и да се върна. Общо 80км.
Много ме накефи колко детайлно си ме водеше. Изключително добре се вижда екрана на слънце.
И то - при изключена подсветка. Даже колкото по-пече, толкова по-добре се вижда. За 4 часа работа
батериите въобще не мръднаха. И после вкъщи още 4-5 часа цъкане и бутане из менютата -
останаха си пълни, което много ме учуди. Все още го разучавам и с наивна радост откривам
някакви функции, които явно са нормални за тия уреди, но мене ме изненадват. Надявам се като
се нахакам из деретата на Странджа да не ме разочарова.

Благодаря ви още веднъж за помощта!

п.с. А сега темата " За хора, които за първи път пипат GPS" става моя Smile

_________________
...
Чет Сеп 04, 2014 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
icpart написа:
Я каква интересна дискусия се е заформиба за ГЛОНАСС тук Smile. [...] За мен в случая с GPS-и те както и с друга безжична техника по важното опира до антената. Погледнете на какъв интересен тест попаднах тук. http://electronicdesign.com/test-amp-measurement/real-world-drive-tests-declare-verdict-gpsglonass
Подчертавам че сайта е с инженерна насоченост и там няма много тън мън например теста да е направен от обикновени потребители и нещата са по научно обосновани според мен. Така че този тест за мен е доста очебиен за плюсовете на новата система.
Вижда се че има значение дали и вградената GPS антена е проектирана да работи с двете системи или не. Ако е проектирана с тази умисъл ползването на Глонасс добавя още плюсове отколкото самостоятелното използване на GPS. От теста видях доста интересни резултати относно антената. Реално тя е най-важното нещо от цялата система и не толкова дали модула е ГЛОНАСС+GPS. Даже се вижда че използването на комбинирана антена от новия тип само с GPS модул води до по-добро представяне на GPS-а като цяло. [...] Даже по снимките дадени от Нетман успях да идентифицирам производителя на пач антената в Етрекса 30 и се оказа някаква фирма Pulse. Но за жалост не намерих конкретния модел изплозван в гармина W3202. Реално фирмата произвежда такива комбинирани антени ГЛОНАСС+GPS и вероятно са произвели за Гармин специално за тях такава антена с този идентификационен номер.[...]

Да, наистина антената е критично важна -- по-добре е ако е "активна" (с вграден филтър и усилвател). Имахме наскоро интересен опит с NavSpark GL. Сам по себе си това е интересен хардуер за ентусиасти, които разработват собствени GPSr устройства за различни цели. Преди месеци доставката му се забави доста именно заради проблеми с характеристиките на антената и търсене на различни доставчици на антени, способни да предоставят по-добър продукт. Проблема се усложнява допълнително ако антената трябва да бъде оптимизирана едновременно за работа в различни честотни диапазони (с различните системи -- две или повече) и това води до някакъв компромис в характеристиките ѝ. В крайна сметка разработчиците на NavSpark се отказаха (засега) от идеята за активна антена, която поддържа едновременно GPS, GLONASS и Beidou, а вместо това избраха две различни активни антени (едната за GPS+GLONASS, другата за GPS+Beidou) и така успяха да спазят изискването си за сигнал най-малко 40 dBHz и консумация под 10 mA (в случая 8 mA). Може би следващ по важност елемент е осциалтора (часовника) -- в по-скъпите уреди се вграждат по-стабилни осцилатори, с характеристики които се влияят в по-малка степен от температурните промени. В масовите уреди осцилаторите са по-евтини и нестабилни и се използват таблици с коефициенти за корекции при различни температури (затова служи и вградения термометър, чиито показания често не са достъпни в потребителския интерфейс, освен в някои тестови страници).
Чет Сеп 04, 2014 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
netman220 написа:
vedrin написа:
Между другото, в началото на миналата седмица имах интересен случай с eTrex 30 -- не можа да хване сигнал от повече от 2 GPS спътника в продължение на 2 часа по пътеката от площада на Драгалевци до з. Кикиш. В същото време имаше добър сигнал от 4-5 GLONASS спътника, но не определяше позиция.

Това, което казваш противоречи на моите наблюдения. Може при мен не ми е давало, че спътниците са захванати, а уредът е използвал информация от тях. Какво стана при мен - уредчето (Етрекс 30) захвана 5 GLONASS спътника и определи координатите. След 1-2 минути изведнъж захвана 4 GPS спътника. Не знам как стана, защото и аз съм чувал, че Етрекс 30 не може да работи без GPS.

Може би е полезно да допълня че по същото време и на същото място смартфон (Sony Xperia Z1 compact с поддръжка на GPS и GLONASS) също не успяваше да определи координати. Мисля че това прави малко вероятно проблема да е бил в конкретното устройство, тъй като хардуера и софтуера на двете устройства са съвсем различни.
dido написа:
Не мисля, че комбиниран приемник ще подобри кой-знае колко тези данни, затова и не виждам смисъл да пазарувам такава машина.

Най-вероятно няма да имаш особен избор, тъй като от един момент нататък (който може дори вече да е настъпил) всичкия произвеждан хардуер ще поддържа работа с повече системи. Разбира се, достъпа до тази функционалност може да бъде ограничен софтуерно. По-интересно обаче би било ако вместо да бъде ограничаван, бъде предоставен повече избор между различни режими на работа (със зададено подмножество от една или повече системи и с различни добре документирани начини на комбиниране на данните от избраните системи). Докато това не се случи, сравненията не биха могли да бъдат докрай обективни, нито пък възможностите на уредите биха били използвани съвсем пълноценно.
Чет Сеп 04, 2014 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 24, 25, 26  Следваща
Страница 13 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov