ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Без да имам преки впечатления от двата, ако 60-ката ми умре бих взел 64 заради глонас-а.
Картите... Доколкото чета не се отключват само Unicode версиите на картите.
Зависи колко често и какви карти ще се ползват.
Те топо и планинарските карти не се налага да се сменат така интензивно както пътните!
Пък е не са чак толкова скъпи предвод цената на уреда!

А дори компаса наистина да е чувствителен към метал, това едва ли е голям проблем ако се полза за туритически цели.
Та като цяло за ръчен уред не бих се двоумил между двата модела ако се наложи да купувам.
Чет Фев 26, 2015 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Garmin GPSMAP 64s - какъв план е подходящ? Отговорете с цитат
igurbev написа:

- ъпдейтите за OFRM излизат два пъти годишно


Преди излизаха на 3 месеца-т.е. 4 пъти годишно-когато все още моят двугодишен ъпдейт беше в сила...
Пет Фев 27, 2015 9:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Те и сега си излизат на куортър - 4 пъти годишно
Пет Фев 27, 2015 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Garmin 62S или 64S Отговорете с цитат
Irha написа:

................................При слизане от автомобил , товарен автомобил и др. може да греши с най-много 10 градуса което за мен не е фатално, но то лесно се оправя с калибриране. .....................................................

Компасът на 62 S за пръв път го хванах "в крачка", когато след Вежен го включих за полева тренировка в полето до Златица. Насочих го към връх Свищи плаз, който е ясно видим оттам, заключих посоката ("Насочи и тръгни"), проследих лилавата линия и хоп грешка с 4-5 градуса на 7 км. разстояние до върха по права линия. Тоест вместо Свищи плаз бях "улучил" съседния връх Курдуна. Калибрирах компаса в полето и хоп - "улучих" Свищи плаз.


Irha написа:

...............................Също като точност по мои наблюдения 62 s е една стъпка напред пред 64 s. Може да е софтуерно , защото може да показва например точност 3 м. , но ако например минете по една пътечка няколко пъти ще видите ,че траковете се разминават с повече от 3 м.
...............................

Моите наблюдения са за грешка от 10-30 м. при такива условия в зависимост от условията (час от денонощието, метеорологична обстановка, терен и растителност по него).
Съб Фев 28, 2015 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, направо ще карам по същество : много се двоумя между Dacota 20 и Etrex30, устройството ще го ползвам единствено в планината пеш. За сега везните клонят повече към Etrex 30 тъй като има глонас, по-голям живот на батерията, а и реално ми изглежда по-корав тъй като не е с тъч. Ако Dacota 20 обаче има абсолютно същите функции и възможности (като изключим глонас) бих взел нея. Другото ми чудене е дали да го взимам с OFRM карта или без? Имам ли нужда от тази карта? Пак казвам че ми трябва само и едиствено за пешеходен туризъм в планината.

edit: ето че няма и час по-късно вече съм добавил към чуденето и 64s - там притесненията са ми за качването на картите, тук четох че вече има колега с безпроблемно качена на bg-mountains , от тук имам въпрос обаче: ще мога ли безпроблемо да си зареждам тракове ? примерно за ком-емине, както и този за водата??
Сря Апр 29, 2015 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Стой далеко от модела Dacota 20 и не си слагай таралеж в гащите. За справка виж в офроуд форума има отделна тема за проблемите с него.
За модела Etrex30 може, ала неговия дисплей е мъничък поне за мене.

Кой ти каза, че има проблеми при качването на карта bgmountains на Garmin 64S?
Лично аз ползвам този модел от половин година и не съм имал проблеми с качване или триене на карти или тракове в него.
Картата bgmountains се качва директно в паметта на приемника в папката Garmin

Моделът Garmin 62S също е много надежден и масово се ползва от колеги – в Технополис е все още в продажба.

Всичко зависи от финансите, които можеш да заделиш за GPS. До 450лв можеш да вземеш нов и с гаранция Garmin 64 -няма компас и алтиметър.

За 500лв ще вземеш нов Garmin 62S или за 520лв нов Garmin 64S.
Сря Апр 29, 2015 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Да, определено ще отпадне дакотата ...между Etrex-a и 64s ...реално +-овете на 64s са само антената и малко по-големия екран? Но пък има заначително по-малък живот на батерията и е по-тежък? Доста сложен избор.....в момента Етрекса е на промоция до утре за 463...което прави нещата още по-сложни...
Сря Апр 29, 2015 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
krasy написа:
Стой далеко от модела Dacota 20 и не си слагай таралеж в гащите. За справка виж в офроуд форума има отделна тема за проблемите с него.
За модела Etrex30 може, ала неговия дисплей е мъничък поне за мене.

Аз пък мисля, че Dakota 20 е най-сполучлив при евтините модели на Garmin. Да кажем под 500 - 600 лв.
Точно дисплея ме спря да си взема Etrex 30. Ако човека не се нуждае от Глонасс да взема Dakota. С офроуд карта и BgMountains да си я качи на памет картата. Аз всякаква информация качвам на памет картата. В паметта на навигацията е само офроуд картата и текущите следи.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Апр 29, 2015 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Не знам дали се нуждая от глонас, предполагам да (нали гпс+глонас е най-надеждно). Големината на екрана не ме притеснява (както казах ще го ползвам само за пешеходен туризъм). Най-важното за мен е да е надежден във всякакви условия. За това последно се двоумя между етрекс-а и 64S ...интересува ме дали си заслужава да давам 122лв. отгоре за 64s при положение че +овете са му антената по-големият дисплей и по-голямата вградена памет, НО харчи повече ток и е по-тежък?
Сря Апр 29, 2015 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
tribaleo написа:
Не знам дали се нуждая от глонас, предполагам да (нали гпс+глонас е най-надеждно). Големината на екрана не ме притеснява (както казах ще го ползвам само за пешеходен туризъм). Най-важното за мен е да е надежден във всякакви условия. За това последно се двоумя между етрекс-а и 64S ...интересува ме дали си заслужава да давам 122лв. отгоре за 64s при положение че +овете са му антената по-големият дисплей и по-голямата вградена памет, НО харчи повече ток и е по-тежък?

По-голям дислпей, по-голяма памет, външна антена... Колко повече харчи и колко повече тежи?
Нали за 5 дена ще ти изгори комплект батерии горница.
Я не се втелявай в грамовете.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Апр 29, 2015 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
По-голям дислпей

Дисплея на Dakota20 наистина е по-голям по площ от този на eTrex30 (19.8 vs. 15.1 кв. см), но Dakota-та имa всъщност по-малко пиксели от eTrex-a (38400 vs. 38720).

didogen написа:
по-голяма памет

Вградената памет на Dakota20 е по-малка от тази на eTrex30 (850 MB vs. 1.7 GB). По-малко са и точките, които Dakota-та може да запише (1000 vs. 2000), както и маршрутите (50 vs. 200).

didogen написа:
външна антена...

Нито Dakota20, нито eTrex30 имат външна антена или вход за такава.

didogen написа:
Колко повече харчи

Според спесификациите на Garmin Dakota20 харчи средно 25% повече енергия от eTrex30.

didogen написа:
и колко повече тежи?

Дакотата тежи 7.1 гр повече и заема повече място. Ако се вземе предвид и по-големия ѝ разход на енергия, тя изисква повече резервни батерии от eTrex30 за същата продължителност работа. Тези батерии също добавят тежест и заемат място.


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Апр 29, 2015 2:46 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Апр 29, 2015 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
По-голям дислпей

Дисплея на 64s наистина е по-голям по площ от този на eTrex30 (19.8 vs. 15.1 кв. см), но 64s имa всъщност по-малко пиксели от eTrex-a (38400 vs. 38720).

didogen написа:
по-голяма памет

Вградената памет на 64s е по-голяма от тази на eTrex30 (4 GB vs. 1.7 GB). Няма обаче разлика в поддържания брой записани маршрути, само точките при 64s са повече (5000 vs. 2000). Географските карти така или иначе е по-добре да бъдат на външен носител (microSD карта), така че по-голямата вградена памет на 64s в крайна сметка не е кой знае какво голямо предимство.

didogen написа:
външна антена...

Антената на 64s може наистина да е по-чувствителна от тази на eTrex30. Все пак важно е да се отбележи че размера и разположението са само част от параметрите на антената, които имат отношение към чувствителността ѝ.

didogen написа:
Колко повече харчи

Според спесификациите на Garmin 64s харчи средно около 56% повече енергия от eTrex30.

didogen написа:
и колко повече тежи?

64s тежи 88.3 гр повече и заема повече място. Ако се вземе предвид и по-големия му разход на енергия, 64s изисква повече резервни батерии от eTrex30 за същата продължителност работа. Тези батерии също добавят тежест и заемат място.
Сря Апр 29, 2015 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Географските карти така или иначе е по-добре да бъдат на външен носител (microSD карта), така че по-голямата вградена памет на 64s в крайна сметка не е кой знае какво голямо предимство.

Хм, според мен не е така, обратно - данни от съществена важност е по-добре да бъдат във вътрешната памет на устройството. Аз самият съм имал случаи с 60-ката, а също съм ставал свитетел на такива, когато заради проблеми с картата ГПС става безполезен. Затова важни за предстоящото начинание карти винаги инсталирам на вградената памет.
Сря Апр 29, 2015 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Извинявайте, че питам пак, но така и не ми стана ясно има ли смисъл от OFRM? Както казах, машинката ми трябва само за пешеходен туризъм, ще я използвам само в планините. Не ми стана ясно има ли пътеки в нея няма ли....от геотрейд ми казаха, че покриват на 95% ком-емине, което не ми звучи обещаващо (щом най-популярният маршрут не им е пълен, какво ли остава за другите?)
Сря Апр 29, 2015 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
vedrin написа:
Географските карти така или иначе е по-добре да бъдат на външен носител (microSD карта), така че по-голямата вградена памет на 64s в крайна сметка не е кой знае какво голямо предимство.

Хм, според мен не е така, обратно - данни от съществена важност е по-добре да бъдат във вътрешната памет на устройството. Аз самият съм имал случаи с 60-ката, а също съм ставал свитетел на такива, когато заради проблеми с картата ГПС става безполезен. Затова важни за предстоящото начинание карти винаги инсталирам на вградената памет.

Ако стане така че сложиш нещо неподходящо във вградената памет, в следствие на което сетне уреда на тръгва, е по-трудно да го махнеш оттам. Иначе проблеми с външната памет при мен са възниквали рядко и са били свързани винаги с недобър контакт на картата с четеца. Това се оправя с наместване и рестарт на уреда. Ако ли пък външната карта се е повредила (това не ми се е случвало), нищо не пречи човек да има и втора резервна със същото съдържание. С вътрешната памет това няма как да се постигне.
Сря Апр 29, 2015 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 24, 25, 26  Следваща
Страница 16 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov