ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

Ако стане така че сложиш нещо неподходящо във вградената памет, в следствие на което сетне уреда на тръгва, е по-трудно да го махнеш оттам.

Точно така е, затова е хубаво след като се инсталира ново съдържание на уреда да се погледне дали всичко е наред (отнема горе долу толкова секунди, колкото е нужно на ГПС да стартира), за да няма после изненади, когато вече няма как да се реагира.
vedrin написа:
Иначе проблеми с външната памет при мен са възниквали рядко и са били свързани винаги с недобър контакт на картата с четеца. Това се оправя с наместване и рестарт на уреда.

Точно за това говорех, вбесяващо е това разглабяне, махане на батериите и ръчкане, с последващо кръстене, че този път ще тръгне.
vedrin написа:
Ако ли пък външната карта се е повредила (това не ми се е случвало), нищо не пречи човек да има и втора резервна със същото съдържание.

Идеята е разумна, но визирайки себе си - на практика е неизпълнима.
Сря Апр 29, 2015 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
tribaleo написа:
Извинявайте, че питам пак, но така и не ми стана ясно има ли смисъл от OFRM? Както казах, машинката ми трябва само за пешеходен туризъм, ще я използвам само в планините. Не ми стана ясно има ли пътеки в нея няма ли....от геотрейд ми казаха, че покриват на 95% ком-емине, което не ми звучи обещаващо (щом най-популярният маршрут не им е пълен, какво ли остава за другите?)

BGMountains като цяло е много по-подробна и полезна от OFRM за пешеходен туризъм в планините, за които има въведени данни. Има обаче райони, за които BGM тепърва се разработва и в тези райони от OFRM може да има полза. По принцип безгрешна и подробна карта е трудно постижима цел, така че обикновено има някакъв смисъл да се ползва повече от една карта. Много от данните за пътеките в планините в OFRM са с произход от картата на Константин Коцев (k2) BG Topo Maps и доколкото ми е известно са ползвани без неговото разрешение. Всички тези данни са нанесени и в BGM с негово одобрение.

Конкретно по отношение на Ком-Емине, данните за маршрута в частта му в Източна Стара планина бяха добавени в последната версия на картата, но само в сравнително тесен коридор около трасето му. Пълно покритие на Източна Стара планина ще има в някоя следваща версия на BGMountains. Иначе дали Ком-Емине е най-популярния маршрут е сложно да се каже -- не ми е известно някой да е правил систематично преброяване на ходещите по различните пътеки. Сещам се обаче за много пътеки, по които десетки хиляди минават годишно и Ком-Емине със сигурност не е всред тях.
Сря Апр 29, 2015 3:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Ясно, благодаря за бързите отговори Smile
Сря Апр 29, 2015 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
И според мен е много по-надежно е данните да бъдат във вътрешната памет на устройството, а не на външна карта памет Smile
Не мога да се съглася, че приемник с вградена антена има по-висока чувствителност от приемник с външна антена при лоши метео условия.
Сря Апр 29, 2015 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Популярността и посещаемостта са две различни неща.

Различни са, но и се препокриват в известна степен. За КЕ наистина много се говори и пише и в този смисъл е популярен. Може би защото не са толкова много хората, които хем имат желание, хем възможност да го извървят, изтичат, извъртят, избутат, изпантят, откатерят. Тези, които са успели, не пропускат да се похвалят, а останалите основателно им се възхищават.

Когато говорим за географски карти обаче (какъвто беше контекста тук), посещаемостта никак не е незначителна подробност, защото от нея зависи дали картата е полезна за повече на брой ползватели. Освен това всред хората, отделящи от свободното си време за работа върху BGMountains, липсват комеминейци по една или друга причина. Хубаво е че поне някои от комеминейците пращат данни и съобщават за неточности в картата. Така поне има изгледи бавно и полека картата да стане пълноценна и в някои от по-рядко посещаваните части от Стара планина.
Сря Апр 29, 2015 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:

Колкото до популярността хич не е сложно да се прецени каква е.
Като единствения реално действащ форум за планина в България, *Планинарски форум* е идеално място от което могат да се вземат данни, за да се види каква е популярността му в сравнение с всяка друга пътека.

Този довод ама хич не е убедителен - просто чат групата на комеминейците е най-активната във форума.
Мога да дам друг пример - в работата, понеже "ме знаят", често се случва някой да дойде да ме попита "Може ли за един ден да отидем до хижа Рай?" или "Как е най-лесно да се качим на езерата?".
Ето това са наистина популярни маршрути.
Предното лято взех, че изтърсих на висок глас в офиса "Дизела тръгна на Ком-Емине!". В резултат народа ме изгледа с недвусмислено недоумение "Тоя за някакво поскъпване на нафтата ли говори?". В последствие се оказа, че един единствен човек е чувал, че това(Ком - Емине) е някакъв маршрут.
Сря Апр 29, 2015 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
А и това за десетките хиляди дето минавали по тези другите пътеки си е голям майтап.

Ще дам няколко примера:

-- Ястребец <-> вр. Мусала;
-- Рилски езера <-> Езерен връх;
-- Х. Вихрен <-> вр. Вихрен;
-- Х. Безбог <-> Попово езеро;
-- Алеко/Голи връх <-> Черни връх.

Общото между тези маршрути е че до началните им точки има обществен транспорт с публично известен капацитет и сравнително по-лесно проверяема степен на натоварване. И преди някой да каже че "там няма нужда от карта, защото е магистрала и има върволица от хора", ще споделя че неведнъж непознати са ме спирали дори и по тези маршрути с въпроса "накъде е пътеката", при това посред бял ден и в слънчево и спокойно време.
Сря Апр 29, 2015 6:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Ведрин имах предвид 64-ката, не Дакотата. И въпреки изложените от теб факти, аз си оставам на същото мнение.
Също смятам, че е хубаво човек да има и двете карти.
Колкото до популярността на Е-3, форумът не може да бъде извадка. Защото по тази логика в София съм обиколили доста музей, но един мол не видях. Въпреки това не смея да твърдя, че музейните работници са по-популярни от продавачите. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.

Последната промяна е направена от didogen на Сря Апр 29, 2015 6:24 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Апр 29, 2015 6:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Кога между другото ще е ъпдейта с тези поправки?

Намерението ни е да е преди края на месец май.
Сря Апр 29, 2015 6:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Нещо май се отклонихме от темата за избора на ръчен GPS приемник и всеки си хвали модела който има...
Моите лични впечатления са, че най-масово в Планината се ползват Garmin 62S и Garmin 60CSx Very Happy
Сря Апр 29, 2015 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Това са изключения от правилото.

Ако ще говорим за изключения от правилото, никак не бих се изненадал ако след преброяване и сравняване на броя на пишещите и четящите от една страна, и броя на ходещите от друга, най-голямо разминаване между двете групи би се оказало че има точно при КЕ. За отбелязване е също че всред комеминейците във форума има немалко неизползващи GPS-и и карти за тях по една или друга причина. Все пак, правим усилия да подобрим BGM по този маршрут.

ZCEZBPM написа:
Да не говорим че тези маршрути нямат общо с маршрут като Ком Емине. При тях палиш колата, ходиш по маршрута и вечерта се прибираш вкъщи.

Никой не твърди обратното. Нужда от карта обаче може да възникне по всеки маршрут, независимо къде се намира, колко е труден или дълъг -- било защото минаваш за пръв път оттам, било защото условията са неблагоприятни. Преди има-няма 8 години една случка, която ме подтикна да си купя GPS, беше загубване с колело из северните склонове и дерета на Плана и завръщане у дома в 3 след полунощ, вместо привечер. Да не обяснявам как се профучава по тъмно из софийските квартали всред глутници бездомни кучета, които имат особен афинитет към колоездачите... По-сетне установих че GPSr без свястна карта не е особено удобен и полезен, а такава липсваше за местата из които обикновено бродя. Така се зароди и това "хоби за цял живот" -- картографията. Източна Стара планина обаче ми е далеч и съм я посещавал твърде малко...

ZCEZBPM написа:
Някой ще каже ли че гледам че следите темата как от бейс камп да копирам трака и да го сложа в папка. После лесно ще го кача в докс-а.
С мапс сорса е лесно че ме пита преди да го затворя дали искам да запаметя промените, но за съжаление мапс сорса не може да се справи с този близо 20МБ гпх файл и не мога да го отворя там.

В BaseCamp избираш това, което искаш да запишеш в отделен файл, и след това отиваш във File --> Export --> Export Selection..., определяш мястото и формата и записваш.


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Апр 29, 2015 7:47 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Апр 29, 2015 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
krasy написа:
Нещо май се отклонихме от темата за избора на ръчен GPS приемник и всеки си хвали модела който има...
Моите лични впечатления са, че най-масово в Планината се ползват Garmin 62S и Garmin 60CSx Very Happy

Моя първи GPSr беше 60CSx. Впоследствие добавих eTrex30. Най-сетне и Sony Xperia z1 compact. И от трите съм общо взето доволен, само първия се е повреждал, при това след съвсем кратка употреба, но след като ми го замениха с нов повече проблеми с него не съм имал. И до днес ползвам и трите, но сега вече все по-често eTrex30 и предимно за записване на следи. За планиране на маршрути или оглеждане при нужда на по-обширен район от картата телефона е много по-удобен в сравнение с който и да е от уредите на Garmin. Колкото до 60CSx -- понякога все още го ползвам като резервен уред или в по-многобройна компания. Кой от уредите е най-подходящ зависи много от човека и приложението -- същественото е всеки да разполага с достатъчно информация, за да направи информиран избор.
Сря Апр 29, 2015 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Аз имам eTrex20 от 3 години. Много съм доволен. Батериите (алкални Варта по 1 лв. или Клевър по 50 ст.) изкарват около 25 часа, което за мен е около 3 дни преходи, постоянно включен. Достатъчно чувствителен, не се поврежда от дъжд. Единственото му неудобство е малкия екран и от там - трудно се оглежда голям район когато се колебаеш. По тази причина, когато планирам походи си разпечатвам на А4 карта/и от BGM за района в който ще ходя. От една страна лесно се ориентирам накъде води някой път без да се налага да "свивам" картата на малкия екран и да губя детайлите, а от друга страна винаги имам нещо резервно в случай, че техниката подведе.
Чет Апр 30, 2015 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tribaleo



Регистриран на: 27 Апр 2015
Мнения: 124
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
В крайна сметка се спрях на 64s, по-късно ще му сложа BGM картата и ще го изпробвам тези дни. Въпрос : BGM картата може ли да работи заедно с OFRM?
Чет Май 07, 2015 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Можеш да ги инсталираш и двете,но заедно не могат да работят.Спираш едната и тогава пускаш другата.По-добрия вариянт е да ги имаш и двете . Very Happy
Чет Май 07, 2015 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 24, 25, 26  Следваща
Страница 17 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov