ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Петре,

етрекс summit HC не поддържа GLONASS.
На тази машинка точно не съм пробвал EGNOS корекциите, но на 60-ката ми CSX не видях особена разлика в познати горски/планински условия. Това вероятно е нормално, понеже разлики в конфигурацията на сателитното съзвездие, разположение на антена и най-вече деградацията на сигнала в пресечена и засенчена местност тежат повече отколкото потенциалните ползи от дифренциална корекция.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 04, 2016 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
На тази машинка точно не съм пробвал EGNOS корекциите, но на 60-ката ми CSX не видях особена разлика в познати горски/планински условия. Това вероятно е нормално, понеже разлики в конфигурацията на сателитното съзвездие, разположение на антена и най-вече деградацията на сигнала в пресечена и засенчена местност тежат повече отколкото потенциалните ползи от дифренциална корекция.

EGNOS корекциите намират приложение най-вече в системите за насочване и приземяване на самолети. В България има две наземни станции на Eurocontrol, които подават данни за изчисляване на корекциите -- едната в ТУ-София, а другата в РВД-Бургас. След като известно време се опитвах да сравнявам резултати получени с включен или изключен EGNOS в 60CSx и eTrex30, стигнах до подобен извод като този на Дидо -- не си заслужава разхода на енергия. Бих споменал обаче, че за да бъде сравнението достатъчно изчерпателно би било уместно да се записват данни с два еднакви и близко разположени уреди едновременно, нещо което поне аз не съм правил досега.
Чет Авг 04, 2016 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря и на двамата за отговора. В съгласие с него и лични наблюдения може да се каже,че
Цитат:
Със своя високочувствителен WAAS съвместим GPS приемник eTrex Summit HC/както и други модели/локализира Вашето положение бързо и точно и продължава да приема данни за Вашата позиция дори под гъста листна маса или в дълбоки котловини между стръмни скали..."
не е това, което е.
С уточнението, че заключението е за територията на BG и не бива да бъде аргумент за избор на устройство.Както беше споменато тази системи са разработени за използване от въздохоплавателните и морски администраций и там е тяхната ефективността.Споменавам територията на BG защото гъстата мрежа от наземни станций обслужващи EGNOS се намират далеч на запад от нас,т.е ние като територия се намираме в периферията на системата,което е във връзка с ефективността. Възможно е в тези райони и в планински условия да има ефект. Двете станций за които Ведрин спомена имат локално действие/test/.
Позволявам си да препоръчам при избора на GPS устройство за реален ефект при туристическото ориентиране да се избира такова, което позволява трансфер на данни/свързаност WLAN/,което го прави и A-GPS.Тази възможност вече я има в по-скъпите модели.Въпрос на време е това, както и вече поддръжката на GLONAS да стане нещо ,като "стандарт".
Пон Авг 08, 2016 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
TeMeJIk0



Регистриран на: 01 Фев 2017
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте на всички,
искам да попитам следния часовник с GPS http://navigacia-gps.com/Garmin-Tactix дали би ми вършил работа в планината ?
Интересува ме дали ще мога да му кача примерно картата с водата КЕ?
Малко съм бос по тая тема за това се обръщам за съвет. Ясно ми е че ако си взема навигация ще ми върши хиляда пъти по-добра работа от този часовник, но ако може някой да обясни + и - на това мое решение да взема часовник вместо навигация?

Благодаря предварително.
Сря Фев 01, 2017 1:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
Часовникът, който сте си харесали е добър. Съмнявам се да го намерите в обръщение в търговската верига понеже отдавна вече не се произвежда. Пък и за тези пари не си струва да го купувате. Аз имам вече три години Garmin Fenix, който е подобен на Tactix. Разликата е само в в екрана и някои допълнения в менюто, които не са толкова важни за туриста. Мога да кажа, че съм доволен от Fenix-а. Без никакъв проблем се зарежда трак до 10000 точки и може да навигира по него. Има хиляди глезотии като например аларма, когато се отклоните от трака на определено разстояние. Може да имате в него до 100 трака, 50 маршрута, 1000 точки. https://buy.garmin.com/en-US/US/p/139389#specs Ако имате предварителен трак, часовникът без проблем ще Ви навигира до крайната точка на маршрута. Tactix поддържа и карти, но качеството на изобразяване е ниско. Можете да си изтеглите карти на основата на OSM, които са направени специално за Fenix\Tactix от http://www.gmaptool.eu/en/content/maps-garmin-fenix Tactix поддържа и A-GPS, което му помага да позиционира по-бързо спътниците. A-GPS файлът може да бъде изтеглен оттук http://www.javawa.nl/epo_en.html
А иначе както сте отбелязали много по-добре е да имате туристическа навигация. Единственото предимство на часовника е, че го носите на ръката. Това е голямо удобство за алпинисти и други екстремни спортисти. Всичко друго е в полза на туристическата навигация: карта, бързина, чувствителност на приемника и т.н.
Това е накратко от мен. Дано съм Ви бил полезен.

Поздрави: Александър
PS Разбира се сега Garmin много развиха серията Fenix, а има и Tactix Bravo https://buy.garmin.com/en-US/US/p/543589
Чет Фев 09, 2017 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
TeMeJIk0



Регистриран на: 01 Фев 2017
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
netman220 написа:
Здравейте.
Часовникът, който сте си харесали е добър. Съмнявам се да го намерите в обръщение в търговската верига понеже отдавна вече не се произвежда. Пък и за тези пари не си струва да го купувате. Аз имам вече три години Garmin Fenix, който е подобен на Tactix. Разликата е само в в екрана и някои допълнения в менюто, които не са толкова важни за туриста. Мога да кажа, че съм доволен от Fenix-а. Без никакъв проблем се зарежда трак до 10000 точки и може да навигира по него. Има хиляди глезотии като например аларма, когато се отклоните от трака на определено разстояние. Може да имате в него до 100 трака, 50 маршрута, 1000 точки. https://buy.garmin.com/en-US/US/p/139389#specs Ако имате предварителен трак, часовникът без проблем ще Ви навигира до крайната точка на маршрута. Tactix поддържа и карти, но качеството на изобразяване е ниско. Можете да си изтеглите карти на основата на OSM, които са направени специално за Fenix\Tactix от http://www.gmaptool.eu/en/content/maps-garmin-fenix Tactix поддържа и A-GPS, което му помага да позиционира по-бързо спътниците. A-GPS файлът може да бъде изтеглен оттук http://www.javawa.nl/epo_en.html
А иначе както сте отбелязали много по-добре е да имате туристическа навигация. Единственото предимство на часовника е, че го носите на ръката. Това е голямо удобство за алпинисти и други екстремни спортисти. Всичко друго е в полза на туристическата навигация: карта, бързина, чувствителност на приемника и т.н.
Това е накратко от мен. Дано съм Ви бил полезен.



Поздрави: Александър
PS Разбира се сега Garmin много развиха серията Fenix, а има и Tactix Bravo https://buy.garmin.com/en-US/US/p/543589

Благодаря ви за отговора.
След като написах поста прочетох доста за часовниците, и феникс серията наистина се е развила доста. В момента вече се колебая между Fenix3 HR или Fenix 5X дали си струва да се дадат едни 600 долара за 5X?
Чет Фев 09, 2017 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте.
Разбира се Fenix 5X е по-добрият вариант, ако се гледат възможностите на двата часовника. Но и цените им се различават доста: Fenix 3HR - 550 долара, срещу 700 долара за Fenix 5X. Това, което Ви дава Fenix 5X е поддръжка на карти, малко по-добрата разделителна способност и 64 цвята на дисплея, бъдеща поддръжка на продукта откъм firmware. Аз бих ви препоръчал, ако сте се навили за 5X, да изчакате някой месец след като излезе на пазара и да видите какви ще са отзивите за часовника. Едно са обещанията друго е реализацията. И за Epix рекламите и обещанията бяха големи, но се оказа часовник с доста проблеми.
Поздрави!
Пет Фев 10, 2017 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Combo



Регистриран на: 17 Фев 2017
Мнения: 4
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Нов съм тук и от една седмица чета за карти и приемници и вече съм на прага на лудостта.....
Първо да обясня за какво ми трябва GPS устройство с карта.
Практикувам хайкинг по възможност далеч от пътеките и маркировките. Високите части на Пирин, Рила и Централна Стара планина съм ги изходил докато бях млад /без GPS, без раници и обувки за по 350 лева, но пък имаше хижи и хижари/ Сега предпочитам по-ниският пояс с горите, поляните и рекичките, мразя голи баири и коларски пътища и често се завирам по дерета, или пък подсичам върхове през гората.
Не съм се губил фатално та да спя в планината, но на няколко пъти преходите ми станаха бая по-длъжки от това което бях планирал.
Един път вместо в Копривщица слезнах на 12 км от градът, подобно нещо ми се е случвало и в районите на Велинград, Чудните мостове и в Западна Стара планинал
Добре се справям с конвенционалните туристически и топографски карти, но хем не са удобни, хем не ми дават ясна представа къде съм та да хвана верната посока. Като влезеш в дерето или гората и нямаш видимост и ориентири, лесно можеш да кривнеш на където не трябва.
Втората причина поради която планирам такова устройство е, че искам да ползвам готови тракове. Докато четях теми и мнения за карти и устройства, попаднах на чудесни маршрути които бих искал да изходя... Не че без GPS не мога, но съм лудо магаре и ако нямам дисциплинираща цел и средство, пак ще кривна и айде пак у дерето и вместо 8-10 станаха 12-15 часа ходене...
От опита си в другите форуми, вече съм наясно, че като попитам "какво да избера, "черното" или "белото", отговорът най-вероятно ще е "дебелото", но наистина имам нужда от мнението на хора които са ползвали такива уреди...
Та.... това което ми се изясни до тук е че:
Гармин нямат алтернатива
Най-доброто е 60CSX, но не се произвежда от доста време и не се намира на пазара..
62s не е толкова добър колкото 60, но все пак по-става отколкото всичко друго. Той обаче също не се предлага вече.
Остават:
Честно казано бях тръгнал да поръчвам 64st, по логиката че това е продължението на 60 и 62, но прочетох доста противоречиви и полярни мнения за него. Което пък от своя страна ме доведе до писането на това питане.
Oregon... Преди да се присъеденя към този форум това беше моят фаворит. Стигнах до това заключение на базата на ревюта и сухи характеристики. За него обаче, тук не намерих много ласкави отзиви..
Монтана и Монтера ми изглеждат твърде лачени за гората, но ако стават и са по добри и смислени от Орегон, защо не.. Само да кажа че градската и авто навигацията не ме интересуват, защото колите ми си имат такава, а и телефоните вече.. Честно казано не се сещам за какво бих използвал Уай-Фай, Блу тут и безжична връзка..
Ясно ми е кое колко струва и цената не е решаващият фактор за изборът ми. Въпросът ми е изцяло за работните качества на апаратите - Бързина, Стабилност на връзката, здравина надежност... и смислена навигация в менютата де...
Ще съм благодарен за всяко едно мнение..

_________________
По-добре по-малко но по-добре
Сря Мар 01, 2017 3:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Combo написа:

62s не е толкова добър колкото 60, но все пак по-става отколкото всичко друго. Той обаче също не се предлага вече.
Остават:
Честно казано бях тръгнал да поръчвам 64st ...


Е, 62s е по-добър от 60-ката според личните ми впечатления.
Не съм ползвал 64-тата серия, но t в името, доколкото си спомням, означава, че се продава с топографска карта, което според мен е ненужно оскъпяване.
Сря Мар 01, 2017 6:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Във връзка с въвеждането в експлоатация на европейската навигационна система Galileo (в Early Operational Capability от 15.12.2016 г.), както вероятно и след получени многобройни запитвания, Garmin са заявлили следното:

Galileo Satellite Network

On December 15th the European Commission announced that the European satellite system Galileo will start offering its initial services. Over the next few years Galileo will increase the number of satellites from the existing 18 to the full operational capacity of 30 satellites. We at Garmin have been tracking the development of Galileo for over a decade and will continue to track its development. Many of our products are Galileo capable, and now that the Galileo system has reached its initial operational capability, we will carefully test and validate our Galileo capable products and provide selected updates at a future date. We are committed to delighting our customers with best in class positioning capabilities, and look forward to integrating the Galileo service into many of our products.


Източник: https://support.garmin.com/faqSearch/en-US/faq/content/gwhwlwegEx3iAUBY9UEbd9

Любопитно е кога и за кои точно модели уреди ще предоставят софтуер с вградена поддръжка за Galileo.
Сря Мар 01, 2017 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Гармин ти е играта Отговорете с цитат
https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/marktplatz?PRICE_FROM=130&PRICE_TO=149.99&sort=1&keyword=garmin+gpsmap+60csx

https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/marktplatz?PRICE_FROM=230&PRICE_TO=239.99&sort=1&keyword=garmin+gpsmap+60csx

Вторият пък е чисто нов.
Сря Мар 01, 2017 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Re: Гармин ти е играта Отговорете с цитат
tzezko написа:
https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/marktplatz?PRICE_FROM=130&PRICE_TO=149.99&sort=1&keyword=garmin+gpsmap+60csx

https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/marktplatz?PRICE_FROM=230&PRICE_TO=239.99&sort=1&keyword=garmin+gpsmap+60csx

Вторият пък е чисто нов.


Тия антики имат ли кирилица изобщо? Wink
Сря Мар 01, 2017 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Нямат.
Има някакъв руски хак на фърмуеъра, който качва кирилица. Рискът обаче остава при тебе. Rolling Eyes

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Мар 01, 2017 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Честита Баба Ви Марта!
@ Combo след като сте отворен към всякакви мнения, ето едно от човек, който не е помирисвал специализирана навигация, но пък често стигал до споменатият праг, за други неща. Оставете мненията и щом не ви бърка цената, си вземете 64s(t)! Гармин не е хонгконгски гараж, та 64 да е по-зле от предишните. Иначе колкото ползватели, толкова и мнения. Не му мислете много - само ще ви заболи главата.
Ако не ви допадне, винаги можете да ми го продадете - на половин цена, разбира се Smile
Сря Мар 01, 2017 7:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Аз като цяло съм доволен от GPSMAP 64S. Понякога ме хвърля на 10 м. настрани от мястото където съм, но това не е болка за умиране. Забелязал съм, че това е характерно за навигации с чип на MTK. Имам и навигация с чип на ST (Etrex 30). При нея не съм наблюдавал такива отклонения. Не ми е ясно защо Гармин изоставиха използването на SIRF чиповете преди години. Например GPSMAP 60 серията в началото беше със SIRF (SIRFstarIII) чипове. После започнаха да слагат MTK (MT3329) чипове. Определено тези със SIRF чипове бяха по-добри.
В заключение ще кажа, че GPSMAP 64S може да се намери в Европа за под 500 лв. с доставката. Той си е напълно сносен навигационен уред. Коментарите, че не става, са силно преувеличени.
Сря Мар 01, 2017 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 24, 25, 26  Следваща
Страница 19 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov