ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на GPS приемник.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 24, 25, 26  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Избор на GPS приемник.
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: India Navi Отговорете с цитат
vedrin написа:
https://hackaday.io/project/179890-india-navi


Shocked Изобщо не подозирах за съществуването на такова. Може би ще бачка и с нашата карта?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 16, 2021 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
loudidd написа:
raskoll написа:
а сега се чудя какъв gps да взема, защото в по-новите телефони вече няма опция да имаш доп.батерии Sad(( мислех, че gps ите ще са по 100-200 лв, ама греших. ахахах.


Има външни батерии за телефон, някоя качествена ще ти го зареди 2-3 пъти. Аз взех garmin 64s тази година и го продадох малко след това, просто не можах да свикна на гарминския интерфейс, предвид, че ползвам oruxmaps от години...

Иначе дискусията телефон с oruxmaps или garmin gps е много дълга и всеки си приема своите 5ст. за най-верните... Wink


не казвам, че моето мнение е правилното, а , че свикнах с това, което имах и вършеше добра работа. получих etrex 32x от декатлон (само там е на добра цена, със 100 лв по-евтин от другите магазини, а има и държач), ще видя как е. иначе все едно се върнах в 2001-ва към първия ми телефон, като интерфейс, хах.
Нед Юли 25, 2021 8:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Имам въпрос за смарт-часовниците на Garmin. Не успях да намеря друга тема, затова използвам тази тема.

Мисля да си направя подарък за празниците и да си купя някой от моделите на Garmin. Например:

Smartwatch Garmin Instinct или
Smartwatch Garmin Fenix 6

Прави ми впечатление, че в описанието и на двата модела се казва "няма заредени карти и няма възможност за добавяне на карти". Значи ли това, че не може да се инсталира и ползва bgmountains, както го правя с OruxMaps на телефона, или аз нещо не разбирам.

Ще се радвам, ако споделите мнения, и от опит с тези устройства.
Чет Дек 23, 2021 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Тук май има информация:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=13439&start=0

Друг е въпросът какво ти трябва – джипиес или часовник... Think


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Дек 23, 2021 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Ще се радвам, ако споделите мнения, и от опит с тези устройства.

Нямам опит, но разгледах предложенията на Garmin. Всред тях сякаш бих се спрял на fēnix® 6X - Pro Solar Edition ако имах нужда от подобен вид устройство.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Дек 23, 2021 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Тук май има информация:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=13439&start=0
Друг е въпросът какво ти трябва – джипиес или часовник... Think


vedrin написа:

Нямам опит, но разгледах предложенията на Garmin. Всред тях сякаш бих се спрял на fēnix® 6X - Pro Solar Edition ако имах нужда от подобен вид устройство.


stefan_iliev38, vedrin, благодаря ви за линковете. Не знам защо не я видях тази тема, хем си спомням, че я проследих.
Причината да искам часовник, а не джипиес, е че първо ми трябва като помощник за бягането. От първия локдаун възобнових тази активност 1-2-3 пъти седмично. След това си помислих, че ако е garmin, защо да не ми служи и като gps в планината. Но явно за целта трябва да се брои четирицифрена сума, което не ми беше идеята.

Иначе нямам никакво намерение, пък и физическа възможност, да смесвам двете активности. Бягането си е само в града, а в планината винаги с фотоапарат и раница, състезанията в планината ме влекат само като зрител.
Пет Дек 24, 2021 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vencil



Регистриран на: 08 Апр 2012
Мнения: 31

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти, някакво мнение за GPSMAP 67 как е като цяло кахърно устройство ли е или надеждно удобен ли е за работа (заради това че е с бутони) и как стоят нещата с тези вградени батерии. Търсих GPSMAP 66S който е с 2 х АА ама вече го няма наличен та.... гледам че на GPSMAP 67 му дават някакви нереални (според мен) цифри за работа с вградената батерия което изобщо не ми се вярва да е близко до истината, даже не съм наясно какво точно имат на предвид.
Цитат:
Вградената литиево-йонна батерия осигурява до 180 часа живот на батерията в GPS режим и до 840 часа в режим на експедиция.

Държа да е поне с 3-инчов дисплей за това гледам този модел, първоначално се бях спрял на Montana 700 но основно теглото му от 400гр. ме кара да си мисля че май не е много добър избор за гората въпреки че за + още 100лв. има опция за захранване от 3 х АА батерии което би било предимство пред GPSMAP 67. От една страна 5-инчовият дисплей на Montana продължава да ме блазни, от друга пък разумът вика GPSMAP 67 по-удобен и лек но пък с бутони и идея си нямам дали е удобен за работа...в голяма дилема съм.
Някакъв съвет кое би било правилният избор.
Вто Авг 29, 2023 5:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vencil



Регистриран на: 08 Апр 2012
Мнения: 31

Мнение Отговорете с цитат
Никой ли не използва вече такива играчки, всички на телефоните ли сте се прехвърлили Very Happy
Пет Сеп 01, 2023 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
GPSMap 67 с двойка AA-та би бил предпочитания от мен избор. Имам GPSMap 66s, който си е супер машинка изключая липсата на порт за външна антена. Преди него пък GPSMap 64s имаше всичко това накуп, та за мен той въобще е идеалния приемник.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Сеп 01, 2023 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Точно сега не мисля да купувам GSMAP 67 за 1000 лева, при положение че GPSMAP 64s ми върши почти същата работа.

Възможност е да обмислиш покупката на джипиес на старо за много по-малко пари от цените на новите модели.

Какво значи, че GPSMAP 66s го няма наличен? Не може ли да се поръча и да се достави за определен период, примерно 1 месец?

Аз бих се обадил по телефона – или още по-добре бих отишъл лично – в магазина на „Геотрейд“, който е официалният дистрибутор на Гармин за България:

https://garmin.bg/index.php?route=information/contact

Там бих попитал въпросите, които ме интересуват, а защо не и да видя и изпробвам наличните модели на живо как работят.

Относно батерията на GPSMAP 67 колко издържа:

Дори и да не издържа толкова, колкото дават – 180 часа (и след време да намалее капацитета на батерията) – може да се носи външна батерия за зареждане на юесби-устройства, с която може да се зарежда батерията на джипиеса, батерията на телефона, батериите на фотоапарата...

Лично аз предпочитам джипиес с бутони, а не с тъчскрийн.




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Сеп 01, 2023 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Имат разни особености новите 67 модели, някои от които са споменати тук. Вградената литиево-йонна батерия изглежда има по-голям капацитет, отколкото сменяемите NiMH. Не е съвсем ясно, обаче, за колко време се презарежда, колко цикъла на разряд/зареждане издържа без чувствителна загуба на капацитет, и как се променят характеристиките ѝ в студено време. Последното би било от особена важност ако устройството ще се използва в зимни условия из високите планини. Не откривам информация и дали тази вградена батерия е сменяема в сервизни условия. Намирам за по-гъвкаво решение използването на устройства с AA батерии. Човек може да си носи резервни, а и в много студено време да ползва непрезареждаеми такива, които обикновено имат по-добри характеристики при такива условия. Неведнъж ми се е случвало да прибягвам до подобни действия по време на по-продължителни походи. В eBay се предлага нов GPSMAP 66 за $300.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Сеп 01, 2023 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Намерих снимка на разглобен 67, на която личат някои от характеристиките на вградената Li-ion батерия (3.8 V, 3100 mAh, 11.78 Wh):



За сравнение презареждаемите Ni-MH батерии, с които обикновено ползвам 66, са 2 x (1.2 V, 2400 mAh). Презареждат се за 7 часа с ток 480 mA. През зимата понякога ползвам 2 непрезареждаеми батерии (1.5 V, 2500 mAh).

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Сеп 01, 2023 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vencil



Регистриран на: 08 Апр 2012
Мнения: 31

Мнение Отговорете с цитат
В крайна сметка си взех 67, като първо впечатление е супер странното за мен управление с бутони. Колкото и да четох че е предпочитан вариант толкова ми е терсене на мен, предполагам всичко се свежда до навик и дано свикна.

Качих си BGMountains (м/у другото коя версия е за предпочитане леката или... сложих последната версия на голямата) като махнах в последствие TopoActive Europe нито е на БГ нито кой знае какво като база данни. Не е проблем размера а това че не се изключва и се наслагва с BGMountains и става мацано.
Опитвам се дъ търся разни неща в BGMountains ама нещо не ми се получава, примерно хижа Ехо, връх Шипка и т.н. май ще трябва да си правя POI щото иначе няма да станат нещата имам готови 2-3 неща и ще пробвам да видим

Абе разучавам го, тропам по копчетата и така ... не съм отчаян просто не съм във възторг от новата играчка.
Пет Сеп 01, 2023 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
Какви са предимствата на GPS приемник пред смартфон, особено предвид цените им?
Пон Сеп 04, 2023 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Николай_K написа:
Какви са предимствата на GPS приемник пред смартфон, особено предвид цените им?

Съществени разлики прочизтичат от използваните в двата вида устройства антени. Има четива по този въпрос, например статията на изследователи от университета в Калгари, в която са описани техни експериментални резултати с Garmin GPSMAP 66 и Huawei P10:

Evaluation of a Low Cost Hand Held Unit with GNSS Raw Data Capability and Comparison with an Android Smartphone

Друга група разлики произтичат от механизмите за пестене на енергия, които биха могли да влошават точността на измерванията със смартфони. Все пак, в най-новите версии на Android вече съществува възможност за изключване на "GNSS duty-cycling", както е отбелязано в друга интересна обзорна статия с автори от същия университет:

GNSS smartphones positioning: advances, challenges, opportunities, and future perspectives

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Сеп 04, 2023 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 24, 25, 26  Следваща
Страница 25 от 26

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov