ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До Драмски Боздаг

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
До Драмски Боздаг
Автор Съобщение
koce



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 81

Мнение До Драмски Боздаг Отговорете с цитат
Събрали сме се една вечер трима другари на по "пиринско пиво" в едно неврокопско заведение.
И както се полага "тримата глупаци" умуваме къде да поскитаме близкият уикенд.
Вдигат се наздравици,пресушават се халби,идеята не идва.Но след няколко бирички
и на най-отчаяният поет му идва музата,така и на нас идеята за скитането.
Пито-изпито,решихме да ходим до Драмски Боздаг.
Все пак е близко до Неврокопъ,пък и не сме ходели.От години се любуваме на красивата снага на планината
гледана от града и околните планини.Грехота е да не се иди.
Идва дългожеланият ден и в 7:30 колата се стоварва пред нас да ме товари и да отпрашим за гръцко,все
пак съм "отрядният предсадател" на нашата група "Тримата глупаци" и трябва да ми се покаже нужното уважение.
Количката е желязна,опел корса,върши чудесна работа,само дето е двувратка и трябва да си мъча старите кокали докато влизам
на задните седалки.Мрън Мрън....Съединител,първа,газ,втора,легнал полицай,втора,трета,четвърта и след
известно време сме на българската граница.Граничният полицай от българска страна ни проверяваше документите доста
обзорно,особено на мен и на водачката на автомобила тъйкато сме млади и младолики.Съмняваше се дали водачката има книжка
поради това,че е на 18,но след като му бе предоставена бяхме допуснати да навлизаме в гръцка територия да видят
те красиви и арни български младежи и девойки.Пу пу...На гръцката граница граничният полицай играеше пасианс на компютъра,
дори не излезна да ни провери в колата,махна с ръка и хайде към Бозгад.
Около девет вече бяхме на началната станция на лифта на ски центъра "Фалакро".
Имаше още две три коли,в едно заведение забелязах само бармана който бършеше чаши и двама служители на лифта
който туко що го подпалваха и явно изпробваха.По планината снега беше малко и на петна.
Веднага започнах да сравнявам ски курорта с банско,но разликите са очевидни.
Най силно впечетление ми направи липсата на хора,но по късно бях опроверган.
Раниците на гърба,ръкавиците на ръцете,щеката в ръката ми към целта за деня връх "Свети Илия".
До чайната се ходи по широк черен път с колова маркировка.Коловете са от пластамаса на които има залепени светлоотразителни ленти.По пътя към чайната срещнахме един грък с малка раничка който идваше незнайно откъде.Взе да говори
нещо на гръцки,но като чу че сме от България почна да говори малко на български,малко на гръцки,малко да ръкомаха с ръцете.
След като разбрахме от него,че България и Гърция са като брат и сестра се разделихме по живо по здраво.Само не разбрах
кой е братът,кой е сестрата.Нищо,следващият път.
През по голяма част от деня времето беше ту почти ясно,ту се появяваше и по някой друг облак.
До чайната не духаше почти никакъв вятър,даже взехме да се потим от топлото,чак към "Свети Илия" почна да ни брули доста жесток вятър.Скрихме се малко на завет под върха,пийнахме по глътка червено винце,хапнахме филиите и хайде наобратно.
Така наречената чайна е наблюдавах през целият път към върха,впечетление ми направи голямата тераса.
На слизане минахме и през нея.
Оказа се,че лифта който тръгва от паркинга на ски курота спира точно под чайната.Слизаш от лифта,правиш три крачки и
минаваш по тунел който те вкарва в топлата и уютна чайна.И на слизане бяхме единствените туристи по пътя.
На чайната се натъкнахме на куп народ който ни гледаше с тези раници като изкопаеми.Вътре беше пълно,а по
лифта идваше още сумати народ облечен като за дискотека.Излезнахме на терасата,порадвахме се
на прекрасната гледа към каньона и към Бяло Море.Виждаше се и един параход.Уникални гледки.
Прекрасна и чудна планина е Боздаг,имаш чувството че няколко планини са взети и като колаж е направена Боздаг.
Хайде спирам и ви оставям да се любувате на снимките.Предварително се извинявам,че към снимките няма подробни обеснения,
но не съм запознат.Нека по опитните от мен да ме поправят ако съм допуснал грешки и да допълнят моят пътепис.

Снимките са в следващият пост.

_________________
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост,
твойта прелест,
ах, те имат край.

Последната промяна е направена от koce на Чет Яну 14, 2010 9:38 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Яну 14, 2010 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
koce



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 81

Мнение Re: До Драмски Боздаг Отговорете с цитат
Моя милост с черните дрехи и щеката, и другарят Георги(за заинтересовани дами към мен на ЛС,гошето е зает).




Първенеца връх "Свети Илия"




Чайната


Пропастната пещера


Най вероятно Бяло Море


Снимките са дело на Роза,момичето зад волана.

Още снимки на адрес: http://koce.snimka.bg/mountain/bozdag-falakro-g-rciya.463274.16937328

_________________
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост,
твойта прелест,
ах, те имат край.
Чет Яну 14, 2010 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vegal



Регистриран на: 03 Яну 2010
Мнения: 10
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
браво младежи,чуден поход сте си спретнали,снимките са чудесни и морето изглежда примамливо от върха
Чет Яну 14, 2010 11:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
много вдъхновяваща разходката Ви Smile

не съм била там, сега ми се прииска
Пет Яну 15, 2010 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
georgi



Регистриран на: 13 Яну 2010
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
добре си го направил коце!
Пон Яну 18, 2010 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov