ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Струва ли си "Garmin gpsmap 65s"

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Струва ли си "Garmin gpsmap 65s"
Автор Съобщение
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Струва ли си "Garmin gpsmap 65s" Отговорете с цитат
Здравейте!
Нов съм във форума, изчетох доста теми и мения, но имам нужда от вашата помощ.
От известно време си играя с приложението "Oryxmaps" и цялостно съм доволен от възможностите му с инсталирана карта "BGMountains" (обикновената и mapforge версията).
И рутирането си настроих да работи и на двете карти и всичко останало, но забелязвам при всеки запис на трек отклонения от 5-10-30 метра?? Особено началната точка поняко е записана с 40м. отклонение. На приложението по време на трек в града ми дава 4-8 метра точност в Хасково, а в парк Кенана примерно 3-4м. В интерес на Истината разминаванията са малко по-големи. Не знам нормално ли е?
Смартфона ми е флагмански "HUAWEI MATE 1O PRO" с GPS, GLONASS, BEIDOU чип. В планината отклоненията по-големи ли са от в градски условия? ГПС-а на смартфона склонен ли е да се губи в планината повече от този на туристически GPS?
От миналата година ми се иска да си закупя истински туристически GPS. Спрял съм се на "Garmin gpsmap 65s". Какво мислите за този модел? Държа да има "ABC" сензори, сменяеми батерии и този мултибанд ме блазни. Мисълта ми е струва ли си при положение, че имам смартфон? Дали точността примерно в Пирин планина ще е до 1.8 метра? BGМountains ще може ли да "Рутира" от апарата, което е важно за мен или само на платената карта на "GEOTRADE OFRM TOPO"? Дали мога разчитам изцяло на навигиране на смартфона в планините и горите. Въобще оправдана ли е покупката понеже е над 800лв.?
Благодаря! Smile

_________________
NoPainNoGame
Съб Юли 15, 2023 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз ползвам iphone пак с бг маунтинс и никога не съм имал проблем с ориентирането. Има само едни много редки случаи на разклонения на пътеките, където понякога става объркване, но цаката там е просто да продължиш в посоката за повече минути, за да успееш вече да се ориентираш сам накъде, а не да се въртиш в кръг или да се връщаш и тн. Ако няма да записваш тракове, не виждам смисъл от това да си купуваш gps.
Съб Юли 15, 2023 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за споделения опит!
Още мнения по въпросите по-горе?

_________________
NoPainNoGame
Съб Юли 15, 2023 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 243
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Може да разгледате обяви за Garmin 62S или 64S в www.olx.bg
Примерно запазен Garmin 62S може да се намери за 250 -300лв
Това до колко е ползван един ръчен GPS може да съдите по изтъркването на бутоните.
Тези модели на Гармин също за отлични за Планина и доста колиги ги ползват.
Лично аз съм започнал с Garmin 62S, а сега ползвам Garmin 64.

Не е лошо да разгледате и обяви тип Sofort-Kaufen за модели Garmin 62S или 64, за по 80-100 EUR в www.ebay.de
Пон Юли 17, 2023 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
И аз да споделя телефонен опит. За ходене в нормални условия, разбирай без тежки зимни такива, моят Xiaomi Mi 8 с Oruxmaps и Bgmountains ми е напълно достатъчен. Винаги ме позиционира много бързо и с голяма точност - т.е. курсорът винаги е точно на пътеката.
Може би има значение следното (цитат от сайт):
Цитат:
Xiaomi Mi 8 е първият в света смартфон, който се предлага с двучестотен GPS. Това помага за намаляване на неточностите в GPS проследяването, причинени от интерфейси като сгради и забавяне на сигнала.

Официално спецификацията е: GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5).

Преценете кога и в какви условия ще го ползвате, вие най-добре знаете кога и къде ходите. За мен телефон с добър GPS приемник е достатъчно надежден. Е, винаги power bank и кабелче в раницата, за всеки случай.
ПП: това, че HUAWEI MATE 1O PRO е флагман, допринася, но не гарантира за добър GPS приемник, какъвто може и да е конкретният случай.
Пон Юли 17, 2023 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за помощта!
Оглеждам се за 65s втора ръка от година. За това и се замислих за ново зверче от магазина.
Освен един в Германия за 330 евра, а и частна обява, на друга обява не съм попадал( само 100лв. надолу от цената за нов в БГ магазин с гаранция не е оферта за мен). Ако ще си взимам истински GPS държа да е мултибанд.
65s в разни ревюта в "YouTube" е доста по-бърз от 64s, а 62s ми се вижда прекалено стара версия.
Ще се помислим още малко и ще видим.
Принципно в зимни условия за сега нямам възможност да ходя из планините на България.
Може би наистина вече смартфоните заместват GPS апаратите напълно, като изключиме weather sealed, здравината и клавиши. Crying or Very sad

_________________
NoPainNoGame
Пон Юли 17, 2023 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov