ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Помощ за инсталиране на BGMountains на garmin gpsmap 60csx
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Помощ за инсталиране на BGMountains на garmin gpsmap 60csx
Автор Съобщение
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Помощ за инсталиране на BGMountains на garmin gpsmap 60csx Отговорете с цитат
Здравейте!
Нужна ми е steb by step инструкция за инсталиране на BGMountains на този апарат. Гарминчето няма българки език в менюто. Версията на firmware 3.90. Вудях, че има и нова 4.0. Трябва ли да обновявам? Не знам и коя карта трабва да изтегля кирилица или латиница. Пробвах инсталация с тази която е за директен ъплоуд в приемника през програмата Map Source, версията на BGMountains CYR. След 40 минутно чакане видях, че се е появила в менюто "карти", като много отделни файлове "К..", но не се изобразява нищо "no map".
Моля за помощ. Smile

_________________
NoPainNoGame
Съб Авг 05, 2023 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Re: Помощ за инсталиране на BGMountains на garmin gpsmap 60c Отговорете с цитат
MaVeRa написа:
Здравейте!
Нужна ми е steb by step инструкция за инсталиране на BGMountains на този апарат. Гарминчето няма българки език в менюто. Версията на firmware 3.90. Вудях, че има и нова 4.0. Трябва ли да обновявам? Не знам и коя карта трабва да изтегля кирилица или латиница. Пробвах инсталация с тази която е за директен ъплоуд в приемника през програмата Map Source, версията на BGMountains CYR. След 40 минутно чакане видях, че се е появила в менюто "карти", като много отделни файлове "К..", но не се изобразява нищо "no map".
Моля за помощ. Smile


Успях да кача карта "BGMountains" на латиница директно на microSD картата от компютъра в създадена папка GARMIN.
Направи ми впечатление, че когато се опитам да създам рутиращ маршрут ако е в рамките на град го прави, както трябва, а ако е в планината е по права линия Question
Дали, защото не е качена картата през MapSource софтуера, който има опция (отметка) при експорт на карта към приемника да е с рутираща възможност??
В крайна сметка ще има ли помощ от публиката Idea

_________________
NoPainNoGame
Нед Авг 06, 2023 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Помощ за инсталиране на BGMountains на garmin gpsmap 60c Отговорете с цитат
MaVeRa написа:
Направи ми впечатление, че когато се опитам да създам рутиращ маршрут ако е в рамките на град го прави, както трябва, а ако е в планината е по права линия Question

Маршрутизацията понякога се чупи между точки, които са в съседни листове от картата (не успява да мине през някои от ръбовете им). Това е известен проблем, вероятно свързан с използвания компилатор. Би могло донейде да бъде заобиколен с въвеждане на повече междинни точки по маршрута.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Авг 07, 2023 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Помощ за инсталиране на BGMountains на garmin gpsmap 60c Отговорете с цитат
MaVeRa написа:
...
В крайна сметка ще има ли помощ от публиката Idea


Привет!

Петък, събота и неделя обикновено съфорумците са на планина и трудно биха писали във форума, така че ще трябва да ги извиниш. Smile

Нямам джипиес модел garmin gpsmap 60c (имам Garmin GPSMAP 64s), но бих попитал:

Между кои точки в планината се опитваш да създадеш рутиращ маршрут и кои команди използваш за целта?

Можеш ли да създадеш маршрута ръчно, като изчертаваш точките от маршрута една по една ръчно?
(На джипиес Garmin GPSMAP 64s това става с командата „Създ. маршрут“ в подменюто „Планиране маршрут“.)

Имаш ли проблеми със създаването на рутиращ маршрут на компютъра с програмата BaseCamp или MapSource?





____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Авг 07, 2023 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за отговорите, vedrin и stefan_iliev38.
Преполагам за уикендите, че всички са на разходки на открито, но нали беше адската жега. МОже и някой да се е скрил на климатика Evil or Very Mad , като мен.
Опитвах примерно да задам маршрут от хижа Вихрен до връх Вихрен от менюто "Routes" създай нов и от "Find" си избирам първа точка и я маркирам с "Use" след това втората. Поглеждам на картата и виждам маршрут по права линия. Shocked
Уви вчера вечерта не можах да си легна без да съм решил проблема пробвах отново и видях, че грешката е в моя телевизор Very Happy Laughing Всичко си работи. Просто е трябвало след създаването на маршрута да се избере опцията "Navigate" и чак след рекалкулирането до 100% се изчертава правилно по пътеките. (интересно, че ако е в града без без стартиране на "Navigate", като погледнеш картата и рутирането си е акуратно по улиците)
До тук добре!
Сега искам да попитам има ли още нещо важно в настройките, което трябва да променя? Принципно искам при всяко ходене в планината да си записвам колкото е възможно подробно и точно следата. Има настройки за времето на създаване на точки или през колко метра. Като спра за няколко минутна почивка ще надрасква ли разни излишни линии или ще се паузира автоматично ако съм неподвижен?
Коя е оптималната настройка за точност?

_________________
NoPainNoGame
Пон Авг 07, 2023 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
MaVeRa написа:
Коя е оптималната настройка за точност?

Точността зависи от много фактори. Полезно е да бъдат записвани възможно най-подробно събраните данни. Затова в моите уреди обикновено указвам записване през 1 секунда. Впоследствие (в домашни условия) така получените данни могат да бъдат обработени както е необходимо. При продължителни преходи, обаче, такава честота на запис би могла да препълни паметта, особено на по-старите модели устройства. В такъв случай е важно да бъде указано какво да се случи (напр. да продължи записването на данни, които заместват най-старите). При наличие на microSD карта в уреда там записът би бил пълен.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Авг 07, 2023 7:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ами в такъв случай и аз ще задам през 1 секунда време на запис. Качил съм картата ''BGMountains'' на 8gb microSD карта понеже ми беше в наличност. Имам и една 16gb, която е и по-бърза extreme серията на "Sandisk".
Дали бързината на microSD-то оказва влияние на скоростта на опресняване на картата при придвижване на курсора?

_________________
NoPainNoGame
Пон Авг 07, 2023 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
MaVeRa написа:
Дали бързината на microSD-то оказва влияние на скоростта на опресняване на картата при придвижване на курсора?

По-скоро не. Бавнотията иде най-вече от производителността на процесора. "Прелистването" на картата не е особено удобно (чевръсто), но опресняването на екрана при проследяване на текущото положение е приемливо добро.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Авг 07, 2023 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Привет!
Сега забелязвам, че датата на календара е забила и не се повлиява от нищо. Часовникът си работи. Не губи настройка след изключване на апарата. Дали вътрешната батерия, която мисля е "VARTA MC621" акумулатор не прави този проблем? Четох,че е добре тези gps машинки от време на време да стоят на външно зарядно и то включени за по една вечер. Само тогава се зареждал този имплантиран акумулатор, който поддържа настройките на апаратчето. И аз като нямам външно зарядно "garmin" мога ли да разчитам примерно на такова за смартфон, в което съм го пуснал да се зарежда сега за тест??

_________________
NoPainNoGame
Вто Авг 08, 2023 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Това вероятно е проявление на известния "GPS week number rollover" бъг, който се отстранява с обновяване на фърмуерите на уреда (вкл. този за GPS чипсета му) посредством WebUpdater.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Авг 08, 2023 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Vedrin, благодаря много! Сега прочетох за този феномен "GPS week number rollover" и обнових устройството със софта , който ми посочи. Обнови се и чипсета му. Сега ми показва 22 август 99 година и часа не е сверен. Трябва ли от менюто да избера източна Европа и да сверя часовника или ще се калибрира сам от GPS сигнала?

_________________
NoPainNoGame
Вто Авг 08, 2023 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Оппс Smile Сега виждам, че часа и датата са вече акуратни!
Хиляди благодарности на Vedrin за помощта!

_________________
NoPainNoGame
Вто Авг 08, 2023 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Последно питам, че станах досаден!
Това за вътршната акумулаторна батерийка дали е вярно?
Трябва ли да речем един път в месеца да включвам апаратчето на зарядно за по една нощ зареждане, че и включено?

_________________
NoPainNoGame
Вто Авг 08, 2023 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
MaVeRa написа:
Това за вътршната акумулаторна батерийка дали е вярно?
Трябва ли да речем един път в месеца да включвам апаратчето на зарядно за по една нощ, че и вклчено?

Не ми е известно да има вътрешна батерия, която да е необходимо да се зарежда.

Ако уредът стои дълго време изключен остаряват данните му за орбитите на спътниците, поради което при последващо включване минава чувствително по-дълго време преди да успее да изчисли местонахождението си. Добре е в такива случаи да му бъде осигурена добра видимост към възможно най-голяма част от небето, както и да бъде неподвижен -- това съкращава времето за сваляне на новите данни до няколко минути.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Авг 08, 2023 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
MaVeRa



Регистриран на: 14 Юли 2023
Мнения: 21
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Сега разбирам. Този следобед ще си направя първи тест трак ако ми остане време. Благодаря и хубав денSmile

_________________
NoPainNoGame
Вто Авг 08, 2023 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov