ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Връх Каменица
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Връх Каменица
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Някои места станаха фейсбук-известни и е добре да се избягват.
Междувременно има десетки маршрути, по които за цял ден (пак уикенд) не срещаме никого!
Вто Окт 03, 2023 9:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
dido написа:

Има един праг, старообразуван - ето тук: https://kade.si/#map=19/2614967.62/5114280.24/0
Преди няколко години там се преби човек, вадиха го с хеликоптер. Сега има монтирано въже.

Някой има ли снимка на това чудо да го видим? Вярно че мина доста време, откогато съм слизал там, но явно при мен така стоят нещата ,че да запомня нещо, трябва да ми е направило особено впечатление. А там от всичкото, помня само Малката Каменица... Или съм го заобиколил отнякъде, или е нещо около два три метра високо, за да не съм му обърнал внимание.


Имам снимки, ама са тъмни, понеже гледахме залеза от връх Каменица и на слизане се стъмни, като минавахме през въпросното място.
На изкачване не е особен проблем, но на слизане трябва да се внимава повече, особено ако си с тежка раница с палатка и спален чувал.







Въжето обикновено вдъхва кураж на хората, които имат страх от височини, така че е полезно, в това спор няма.
Не мога да разбера обаче защо хората се вкопчват във въжето и не го пускат, въпреки че има удобни хватки, с които минаването е по-лесно?
Дори когато въжето им пречи (има такива места и на Кончето), някои отказват да пуснат въжето и да минат по по-удобния вариант без въже.

Написах в търсачката на Гугъл „въже Каменица“ и ми излезе видеоклип на panzer1914 в TikTok:



За тези, които не отварят (или не искат да отварят) TikTok – ето същият видеоклип, качен в моя профил в Гугъл Снимки:

https://photos.app.goo.gl/EZSioPxdWQL2oYVW7

Ето няколко кадъра от видеоклипа, които дават представа какво представлява скалният праг:



















____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Окт 03, 2023 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
dido написа:

Има един праг, старообразуван - ето тук: https://kade.si/#map=19/2614967.62/5114280.24/0
Преди няколко години там се преби човек, вадиха го с хеликоптер. Сега има монтирано въже.

Някой има ли снимка на това чудо да го видим? Вярно че мина доста време, откогато съм слизал там, но явно при мен така стоят нещата ,че да запомня нещо, трябва да ми е направило особено впечатление. А там от всичкото, помня само Малката Каменица... Или съм го заобиколил отнякъде, или е нещо около два три метра високо, за да не съм му обърнал внимание.


Оказа се предизвикателство да намеря добра снимка в моя архив. Прагът е адски скатан и на качване от Малка Каменица към Каменица е много вероятно да го подминеш, драпайки по склона нагоре. Обратно, на слизане от Каменица към Малка Каменица е почти гарантирано, че ще излезеш точно на прага и ще влезеш в размисъл - "да сляза или да не сляза".

Събрах все пак този материал заедно с малко разяснения:

Каменишкия гребен, както се вижда от в. Момини двори


Увеличение на гребена. Заградени са характерни две клекови гнезда и пряспа долу. Прагът съм маркирал с червена точка. Самият праг не се вижда, остава скрит зад гребена


Към Каменица, на слизане от Малка Каменица


Отново заградени характерните две клекови гнезда и пряспата долу. Прагът е маркиран с червена точка. Самият праг не се вижда, остава скрит зад гребена


Следващите две снимки са по пътя към Каменица, приближавам пряспата


Маркирани са двете клекови гнезда и прага (не се вижда и от тази позиция)


По пътя към Каменица, непосредствено до пряспата. Оградил съм я с червено, както и двете характерни клекови гнезда. Със зелено съм маркирал байпас на прага, който обикновено ползвам. Вдясно по ската води към прага


На слизане от Каменица към Дясна Краледворска порта.


Увеличение долу ляво на снимката. Оградени с червено са двете клекови гнезда. Прагът е при червената точка, надолу се вижда осветена гънката, където гребенът пропада.


Три снимки на гребена на Каменица, гледан откъм ниските части на Белемето. Маркирал съм прага с точка.




Две двойки снимки, целите кадри и увеличения на отсечката Каменица - Малка Каменица, снимано от източния бряг на Аргирово езеро.
Виждат се двете характерни клекови групи и пряспата, както и самия праг.





_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 03, 2023 6:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Странна работа, дето Стефан казва уж беше точно на слизане, с тежка раница, чувал, палатка... Пък на Малка каменица само ми е останал спомен, че е малко по-така. Явно защото прагчето е малко и не съм му обърнал внимание. Е, хубаво сте направили, че дадохте толкова много снимки, да се знае занапред, че го има.
Вто Окт 03, 2023 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Странна работа, дето Стефан казва уж беше точно на слизане, с тежка раница, чувал, палатка... Пък на Малка каменица само ми е останал спомен, че е малко по-така. Явно защото прагчето е малко и не съм му обърнал внимание. Е, хубаво сте направили, че дадохте толкова много снимки, да се знае занапред, че го има.


То това е елементарно катерене и откатерване. Ама пречукването не пита кое е елементарно и кое не, като има да става. Той точно това ми каза въпросния човек, че просто някъде си е закачил раницата и това му е направило цялата работа. Той се е движел съвсем спокойно иначе. .

Досега всичките случаи са все такива. За съжаление някои с трагичен край. На данин случая също е страшно нелеп, едно невинно спъване на неподходящо място, което е само ходене, ама ..
Вто Окт 03, 2023 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dilaro2



Регистриран на: 17 Апр 2010
Мнения: 126

Мнение Отговорете с цитат
преди седмица бях там и останах много доволен защото успях да мина по хоризонтала от заслона почти до този участък. Спестих си изкачване на Малка Каменица. На изкачване към Каменица използвах байпас пътеките а на спускане излишно се набих по ръба на това въже. Беше излишно и затормозяващо и затова препорърчам да се избягва.
Вто Окт 10, 2023 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov